Ухвала суду № 101034211, 12.11.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
640/33286/20
Номер документу
101034211
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

12 листопада 2021 року м. Київ № 640/33286/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П. під час розгляду, в порядку спрощеного провадження, адміністративної справи

за позовом Головного управління ДПС у м. Києві

до Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомірінвест"

Відкритого акціонерного товариства

про стягнення заборгованості за бюджетним позичками,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомірінвест" Відкритого акціонерного товариства, в якому просить стягнути заборгованість за бюджетними позичками у розмірі 3 432,41 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.03.2021 позовну заяву прийнято до провадження та призначено розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Позивач просить суд стягнути з Дочірнього підприємства "Аграрне господарство "Суховоля" фірми "Житомирінвест" Відкритого акціонерного товариства прострочену заборгованість згідно договору у розмірі 3 432, 41 грн., а саме: основного боргу за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 №1003, станом на 01.09.2020 у сумі 2 508, 00 грн. та пені за фінансовою допомогою згідно постанови Кабінету Мінінстрів України від 11.09.1997 №1003 станом на 01.09.2020 у сумі 924, 41 грн.

Відповідно до статті 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання.

Пунктом 1 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174 встановлено, що цей Порядок: регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб`єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички / фінансову допомогу у 1993 - 1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993 - 1998 роках.

Відповідно до пунктів 6, 9, 10 зазначеного Порядку облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані. Кошти, що надходять до бюджету в рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, зараховуються органами Державної казначейської служби на рахунки, відкриті згідно з бюджетною класифікацією. Державна казначейська служба на підставі зазначеної в пунктах 4 і 8 цього Порядку інформації, що подана Мінфіном, відображає зміни заборгованості за кредитами в обліку виконання державного бюджету та протягом тижня після надходження інформації, зазначеної в пункті 8 цього Порядку, інформує територіальні органи Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника про розмір простроченої заборгованості за кредитами та нарахованої на її суму пені, а також про розмір простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою. З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Пунктом 15 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174 передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.

Таким чином саме по собі подання територіальних органів Державної казначейської служби, подане на підставі Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174, носить лише обліковий, інформативний характер щодо наявності суми простроченої заборгованості за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою перед державою.

Приписами статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, належними доказами, які підтверджують наявність чи відсутність заборгованості, а також встановлюють розмір заборгованості за бюджетною позичкою, можуть бути виключно первинні документи, оформлені відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», оскільки тільки первинні документи, які підтверджують факти здійснення господарських операцій і складені під час здійснення господарської операції, є правовою підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій.

Позивачем на підтвердження наявності у відповідача основного боргу та пені за фінансовою допомогою наданою за договором від 25.09.1997 №24 укладеним між Відділенням Державного казначейства України в Володарсько - Волинському районі та ДП «АГ «Суховоля» фірми «Житомирінвест» ВАТ, за умовами якого, останньому надано фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо - зимовий період 1997/1998 років надано суду копії відповідного договору, протоколу від 02.07.2002 про врегулювання заборгованості за бюджетними позичками, наданими державним та іншим с/г підприємствам усіх форм власності і господарювання, розрахунку пені, нарахованої на суму реструктуризованої заборгованості за бюджетною позичкою станом на 01.12.2011 та особових карток ДП «АГ «Суховоля» за 2007 - 2011 роки.

Адміністративний позов до суду позивачем направлено 21.12.2020.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про необхідність витребування у позивача, актуальних станом на час розгляду справи суд, первинних документів на підтвердження наявності у позивача основного боргу за фінансовою допомогою наданою за договором від 25.09.1997 №24 укладеним між Відділенням Державного казначейства України в Володарсько - Волинському районі та ДП «АГ «Суховоля» фірми «Житомирінвест» ВАТ, детального розрахунку пені за вказаним договором та письмових пояснень з детальним викладом обставин виникнення та обліку заборгованості у розмірі 3 432, 41 грн., у тому числі щодо реструктуризації заборгованості та підстав нарахування пені.

Відповідно до частин першої та третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Керуючись статтями 77, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

1. Зобов`язати позивача протягом 5-ти днів з дня отримання ухвали надати суду:

- належним чином засвідчені копії первинних документів на підтвердження наявності у позивача основного боргу за фінансовою допомогою наданою за договором від 25.09.1997 №24 укладеним між Відділенням Державного казначейства України в Володарсько - Волинському районі та ДП «АГ «Суховоля» фірми «Житомирінвест» ВАТ станом на час надання відповідних документів до суду.

- детальний розрахунок пені за договором від 25.09.1997 №24 укладеним між Відділенням Державного казначейства України в Володарсько - Волинському районі та ДП «АГ «Суховоля» фірми «Житомирінвест» ВАТ станом на час надання його до суду;

- письмові пояснення з детальним викладом обставин виникнення та обліку заборгованості у розмірі 3 432, 41 грн. за договором від 25.09.1997 №24 укладеним між Відділенням Державного казначейства України в Володарсько - Волинському районі та ДП «АГ «Суховоля» фірми «Житомирінвест» ВАТ станом на час подання відповідних пояснень, у тому числі щодо реструктуризації заборгованості та підстав нарахування пені.

2. Копію ухвали направити позивачу.

Згідно з частиною другою статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Відповідно до статті 294, частин другої та третьої статті 293 Кодексу адміністративного судочинства України оскарження даної ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.П. Огурцов