
иХарківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
10 листопада 2021 року № 520/15383/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області, щодо не прийняття рішення відповідно до ст. 59 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні” по заяві ОСОБА_1 щодо дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду;
- зобов`язати Петропавлівську сільську раду Куп`янського району Харківської області повторно розглянути на черговій сесії заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду;
- зобов`язати надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо не прийняття рішення відповідно до ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” по його заяві щодо дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 30.08.2021 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує. При цьому, представником відповідача вказано, що в позовній заяві позивач посилається на те, що йому належним чином не було оформлено відмову в наданні дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки. При цьому, представником відповідача вказано, що 03.06.2021 року в селищі Піщане було проведено збори громадян вказаного селища за участі місцевих жителів (70 осіб) за присутності Петропавлівського сільського голови ОСОБА_2 , заступника сільського голови ОСОБА_3 , старости старостинського округу №72 ОСОБА_4 . На зборах був присутній позивач - ОСОБА_1 (29 в протоколі) та за підсумками вказаних зборів був складений протокол, відповідно якого у зв`язку із стурбованістю місцевих жителів щодо можливої відсутності земель для сінокосіння та випасу худоби, було прийнято рішення щодо тимчасового припинення виділення земельних ділянок для сінокосіння до проведення інвентаризації земель реформованого КСП ім. Щорса з метою подальшої організації та оформлення спільних пасовищ. Позивач вказане рішення підтримав, про що свідчить його особистий підпис. Також, представником відповідача вказано, що 07.05.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 8 га, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або користування громадянам за рахунок земель реформованого КСП ім. Щорса з метою подальшої передачі в оренду, що прямо протирічить рішенню, ухваленому на вказаних сходах. При цьому, представником відповідача вказано, що рішенням (проектом) IX сесії VIII скликання Петропавлівської сільської ради від 31 травня 2021 року заяву позивача було розглянуто та відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ш,одо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 8,0 га, що розташована за межами населених пунктів на території колишньої Піщанської сільської ради Куп`янського району Харківської області із земель сільськогосподарського призначення реформованого КСП ім. Щорса, оскільки позитивного рішення не було прийнято, так як більшість депутатів не підтримали рішення щодо надання відповідного дозволу у зв`язку з занепокоєнням місцевих жителів с. Піщане щодо ситуації з їхніми пасовищами та сінокосами. Було вирішено винести на обговорення цього питання територіальній громаді с. Піщане. На зборах було прийнято рішення щодо необхідності проведення інвентаризації земель колишнього КСП ім. Щорса та припинити виділення земельних ділянок, що використовуються для сінокосіння та випасу худоби. Вказане підтверджується відповідним рішенням, протоколом поіменного голосування (копії надаються). Про зазначене рішення позивач був проінформований листом вих. №768 від 07.06.2021 року, який було вручено особисто, про що свідчить підпис останнього.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Позивачем у позовній заяві вказано, що 07.05.2021 року він звернувся із заявою до Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду.
Водночас, позивачем вказано, що 21.07.2021 року адвокат звернувся з адвокатським запитом №01/50-2021 від 21.07.2021 до Петропалівської сільської ради Куп`янського району Харківської області з проханням протягом п`яти робочих днів надати інформацію та відповідні документи, а саме: засвідчену належним чином звернення (заяву) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 07.05.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтованою площею 8,00 га, що розташована за межами населених пунктів та території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області; належним чином засвідчене рішення за наслідками розгляду звернення (заяви) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 07.05.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтованою площею 8,00 га, що розташована за межами населених пунктів та території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області; повідомити дату та номер реєстру відправлення вищезазначеного рішення за наслідками розгляду звернення (заяви) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 07.05.2021 та надати належним чином його засвідчену копію.
Як вказано позивачем, 04.08.2021 року на його електрону адресу надійшла відповідь у вигляді супровідного листа за №1057 від 03.08.2021 року та повідомлено, що заява ОСОБА_1 від 07.05.2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорси за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду була розглянута на засіданні IX сесії Петропавлівської сільської ради VIII скликання від 31.05.2021 року, але позитивне рішення не прийняте. На засіданні земельної комісії було запропоновано всі земельні питання, що стосуються виділення земельних ділянок із земель колишнього КСП ім. Щорса, зокрема, які підлягають поділу на земельні частки (паї) та не надані у власність, або у користування громадян винести на обговорення жителів с. Піщане та с. Берестове, які занепокоєні ситуацією, яка складається навколо їхніх сінокосів та пасовищ. Сходи громадян відбулися 03.06.2021 року у с. Піщане. На сходах були присутні близько 70 місцевих жителів, які вирішили до проведення інвентаризації земель колишнього КСП ім. Щорса припинити виділення земельних ділянок, що використовуються для сінокосіння та випасу худоби. У додатку до супровідного листа міститься лист від 07.06.2021 року за №768, де зазначено, що звернення розглянуте, але позитивного рішення не було прийняте, так як більшість депутатів не підтримала проект рішення «Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташовану за межами населених пунктів та території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області». А з результатами голосування щодо проекту «Про надання дозволу гр. ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташовану за межами населених пунктів та території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області» можете ознайомитись на сайті сільської ради. У зв`язку з цим самостійно ознайомившись з результатами поіменного голосування рішення IX сесії Петропавлівської сільської ради VIII скликання, де утримались 20 осіб і 3 особи відсутні.
Позивачем вказано, що жодного рішення йому надано не було, що свідчить про не надання доказів щодо прийняття такого рішення.
Відтак, на переконання позивача, Петропавлівська сільська рада Куп`янського району Харківської області, належним чином не оформила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
По суті позовних вимог суд зазначає, що такі регулюються Земельним кодексом України.
Відповідно до п.1 ст.22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо) (ч. 2 ст. 22 Земельного кодексу України).
При цьому, пунктом “а” частини 3 статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно із положеннями п."а" ч.1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
Як визначено приписами ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч.2 ст. 118 Земельного кодексу України рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Згідно із приписами ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно із положеннями ч.7 ст.118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до положень абз.3 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу, якщо уповноважений орган у місячний строк не надав ні дозволу на його розроблення, ні мотивованої відмови у наданні такого дозволу.
З врахуванням вищевикладеного слід дійти висновку, що цією нормою закріплено право громадянина замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу та жодним чином не позбавляє його права на отримання від уповноваженого органу після спливу місячного строку дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або вмотивованої відмови у його наданні, а також права на судовий захист у випадку неможливості реалізації права на отримання відповідного дозволу (бездіяльності суб`єкта владних повноважень) або відмови у його наданні після спливу місячного строку.
Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
Водночас, суд зазначає, що положеннями ч.7 ст.118 Земельного кодексу України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З аналізу вищевказаної норми слід дійти висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. З іншого боку, подання зацікавленою особою документів, необхідних для розгляду клопотання, не в повному обсязі або виявлення у документах, поданих замовником, недостовірних відомостей об`єктивно перешкоджають розгляду та винесенню законного рішення про надання дозволу/вмотивованої відмови на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У разі надання особою пакету документів, необхідних для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з недоліками щодо комплектності, форми чи змісту, відповідний орган має право звернутися до заявника з пропозицією усунути виявлені недоліки. Така дія є правомірним способом поведінки органу і має на меті створення громадянам умов для реалізації їх прав на землю. Зазначена пропозиція щодо усунення недоліків не може вважатися “відмовою у наданні дозволу” у розумінні частини сьомої статті 118 ЗК України. Проте, звернення з такою пропозицією не звільняє відповідний орган від обов`язку прийняти рішення щодо надання дозволу (або відмову) в межах встановленого законом місячного строку.
Відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу і надає особі право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу відповідно до абзацу 3 частини сьомої статті 118 ЗК України.
Як встановлено судом під час судового розгляду справи, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, за результатами розгляду якої відповідачем мало бути прийнято відповідне рішення, однак, як встановлено судом, рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні матеріали справи не містять.
Зі змісту листа відповідача №918/01.01-25 від 18.05.2021, наданого на заяву позивача, вбачається, що відбулося голосування за надання відповідного дозволу, але не вистачило кількості голосів для прийняття позитивного рішення.
Представником відповідача задля підтвердження вказаного до суду подано копію результатів поіменного голосування рішення ІХ сесії Петропавліської сільської ради VIII скликання від 31.05.2021 року, відповідно до якого «за» проголосували - 0; «проти» - 0, утримались « 20», не взяли участі в голосуванні – 0, відсутні на засіданні сесії - 3, а також копію проекту рішення від 31.05.2021 року, яке за словами представника відповідача підтримано не було.
Доказів прийняття відповідачем рішення про відмову у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки до суду не надано.
Відтак, суд приходить до висновку про те, що відповідачем не виконано вимог щодо прийняття рішення із наведенням законних підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення землевпорядної документації та наданні дозволу позивачу на відведення земельної ділянки площею до 8,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Враховуючи норми діючого законодавства та з огляду на відсутність у відповідача законодавчо визначеної можливості відступити від порядку розгляду заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, суд приходить до висновку, що відповідачем не було здійснено належного розгляду заяви позивача, а направлений на адресу позивача протокол та лист не може сприйматися судом як належний розгляд заяви позивача або належна відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 17.12.2018 року у справі № 509/4156/15-а, від 06.02.2019 року у справі № 638/20447/14-а, від 17.04.2018 року №820/4554/17.
Отже, враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.05.2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду, а також з огляду на порушення прав позивача для зобов`язання Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області повторно розглянути на черговій сесії заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду із прийняттям належним чином вмотивованого рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.
Стосовно позовних позивача про зобов`язання надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду суд зазначає, що оскільки на даний час судом не встановлено обставин проведення відповідачем належного розгляду заяви позивача, то позовні вимоги в цій частині є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області (вул. Червона, буд. 25 б, с. Петропавлівка, Куп`янський р-н, Харківська обл., 63722) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.05.2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду.
Зобов`язати Петропавлівську сільську раду Куп`янського району Харківської області повторно розглянути на черговій сесії заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 8,00 га з земель, які підлягають поділу на земельні частки паїв, та не надані у власність або у користування громадянам із земель реформованого КСП ім. Щорса за межами населених пунктів колишньої Піщанської сільської ради з подальшою передачею в оренду із прийняттям належним чином вмотивованого рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області (вул. Червона, буд. 25 б, с. Петропавлівка, Куп`янський р-н, Харківська обл., 63722, код ЄДРПОУ - 43942286).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.