
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/7666/21
12 листопада 2021 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Приватного акціонерного товариства «Агро-Продукт» до Чортківського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання постанови про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню, визнання дій державного виконавця протиправними, визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
08.11.2021 Приватне акціонерне товариство «Агро-Продукт» (далі - ПрАТ «Агро-Продукт», Товариство) звернулося до суду з позовом до Чортківського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), в якому просить:
визнати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 08.05.2019 ВП №59060079 про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню;
визнати дії старшого державного виконавця Чортківського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) щодо відкриття виконавчого провадження ВП №67044325 неправомірними;
визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Чортківського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Івано-Франківськ) від 05.10.2021 ВП №67044325 про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Одна з позовних вимог стосується визнання постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 08.05.2019 ВП №59060079 про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню. При цьому ПрАТ «Агро-Продукт» відповідачем за позовними вимогами визначено Чортківський відділ державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), державні виконавці якого вказаної постанови про стягнення виконавчого збору не виносили.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
За нормами пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Крім того, як передбачено частиною третьою статті 287 КАС України, відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
За приписами частини першої статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1403-VIII від 02.06.2016 систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Позивачем не визначено відповідача та не наведено відомостей про нього у відповідності до пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України за першою позовною вимогою про визнання постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 08.05.2019 ВП №59060079 про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню. При визначенні такого відповідача Товариство має враховувати положення законодавства щодо системи (структури) органів державної виконавчої служби.
Інший недолік позовної заяви стосується несплати ПрАТ «Агро-Продукт» судового збору у повному розмірі.
Частиною третьою статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати судового збору регламентує Закон України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI. Згідно з частиною першою статті 3, частиною першою статті 4 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, немайнового характеру – 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За змістом абзацу 4 статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2270 гривень.
За приписами частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивач пред`явив три позовні вимоги немайнового характеру, кожна з яких має бути оплачена судовим збором.
Відтак позивачу слід було сплатити судовий збір за подання позовної заяви з трьома позовними вимогами у розмірі 6810,00 грн (2270,00 грн х 3).
До позовної заяви долучено платіжне доручення №2687 від 05.11.2021 про перерахування Товариством судового збору на суму 4540,00 грн, тобто не в повному розмірі.
Позивачу за подання цього позову необхідно доплатити судовий збір у розмірі 2270,00 грн за реквізитами Тернопільського окружного адміністративного суду:
ГУК у Терн.обл./тг м.Терноп./22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA678999980313101206084019751
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Крім того, позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду.
Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частинами другою та третьою статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини першої, другої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Отже, строк звернення до суду з позовом про оскарження, зокрема, рішення державного виконавця становить 10 робочих днів з дня отримання такого рішення чи ознайомлення з ним. Так само цей строк має застосовуватися до позовних вимог про визнання постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню.
На користь висновку про застосування до цих правовідносин положень статті 287 КАС України свідчать висновки Великої Палати Верховного Суду від 15.01.2020 у справі № 1.380.2019.001073, у яких вона, аналізуючи положення статті 287 КАС України та статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016, дійшла висновку, що розгляд таких спорів (визнання постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню) віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
У позовній заяві позивач не вказує і не надає доказів того, коли йому стало відомо про порушення його прав. При цьому постанова про стягнення виконавчого збору винесена головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у виконавчому провадженні №59060079 ще 08.05.2019, апеляційне провадження щодо перегляду в апеляційному порядку рішення господарського суду (від 31.10.2013 у справі №921/730/13-г/3) в межах якого видавався виконавчий документ (наказ господарського суду від 04.11.2016), і, в свою чергу, під час його примусового виконання виносилася державним виконавцем постанова про стягнення виконавчого збору, відкрите відповідно до ухвали Західного апеляційного господарського суду від 25.11.2019.
Разом з тим, цей позов подано до суду 08.11.2021. Позивач звернувся з цим позовом по спливу майже двох років після того, як виникли обставини, якими позивач обґрунтовує підстави для визнання постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню, та більше двох років з часу винесення постанови державним виконавцем, тобто з пропуском визначеного законом строку.
Крім того, відповідно до даних комп`ютерної автоматизованої програми «Діловодство спеціалізованого суду» Тернопільського окружного адміністративного суду вперше з такою позовною вимогою (визнання постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню) ПрАТ «Агро-Продукт» звернулося до суду у позові до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ще 12.07.2021, адміністративна справа №500/3996/21. На даний час адміністративна справа №500/3996/21 перебуває на розгляді.
Наведені обставини додатково свідчать про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду в частині позовних вимог про визнання постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 08.05.2019 ВП №59060079 про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню, оскільки про такі обставини позивач знав значно раніше.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В порушення частини шостої статті 161 КАС України позивач не подав до позову заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Суд зауважує, що при поданні такої заяви Товариству слід врахувати, що відповідна позовна вимога вже була подана на розгляд суду в адміністративній справі №500/3996/21, зміна позовних вимог у якій не впливає на обчислення строків у цій справі.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
нової редакції позовної заяви (з її копіями відповідно до кількості учасників справи), у якій визначити відповідачами суб`єктів владних повноважень, до яких звернені позовні вимоги позивача, та відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України зазначити усі відомості про них;
документа про сплату судового збору у розмірі та за реквізитами, вказаними вище;
заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, у якій вказати підстави для поновлення строку, та надати відповідні докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Агро-Продукт» до Чортківського відділу державної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання постанови про стягнення виконавчого збору такою, що не підлягає виконанню, визнання дій державного виконавця протиправними, визнання протиправною та скасування постанови залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.