Рішення № 101033251, 08.11.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
500/5266/21
Номер документу
101033251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5266/21

08 листопада 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П. за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представника позивача Никитюк Р.І.

представника відповідача Стрижак О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Д-Транс" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови від 10.08.2021 року №285704,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Д-Транс" (далі – позивач, ПП "Д-Транс") звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – відповідач, Укртрансбезпеки), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №285704 від 10.08.2021, якою постановлено стягнути з ПП "Д-Транс" 17000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки незаконно винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №285704 від 10.08.2021, оскільки визначення вагових параметрів транспортного засобу було здійснено з порушенням положень Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі – Порядок №879), а тому, отримані в результаті зважування дані не можуть вважатися достовірними. Під час габаритно-вагового контролю не враховано, що перевозився сипучий вантаж (соя насипом), а тому його маса не є сталою у різних точках автомобіля під час руху, що, в свою чергу, не дає можливості, з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень на одну з осей. Для визначення фактичної маси та навантаження на осі транспортного засобу відповідачем не застосовувалась відповідна методика, оскільки така не затверджувалась у встановленому законом порядку. За відсутності методики, затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, неможливо з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень на строєну вісь. Ваговий контроль здійснювався без працівників поліції та ваговим комплексом, який не відповідає технічним характеристикам для здійснення відповідного вагового контролю.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт, у відповідності до ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовуються адміністративно-господарські штрафи до автомобільних перевізників. Проте ПП "Д-Транс" не являється перевізником, а лише орендарем сідлового тягача - Е, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепу EVICAR, реєстраційний номер НОМЕР_2 , які здає в суборенду товариству з обмеженою відповідальністю "Д-Транс" (далі – ТОВ "Д-Транс").

За таких обставин, позивач вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, що, власне, і зумовило звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 25.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

На виконання вимог вказаної ухвали, 13.09.2020 Укртрансбезпека подала до суду відзив на позов. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач послався на те, що в рамках проведення заходів державного контролю відповідно шляхом проведення рейдової перевірки, 15.06.2021 перевірено транспортний засіб марки DAF-тягач, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом марки EVICAR, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що використовується автомобільним перевізником ПП "Д-Транс", при наданні послуг з перевезення вантажу - сої, на підставі товарно-транспортної накладної №50 від 15.06.2021. На підставі талону (роздруківки) зважування №22295 від 15.06.2021 зафіксовано перевищення нормативно визначених вагових параметрів транспортного засобу із вантажем на одиночну вісь, а саме - 12,35 т, при нормативно допустимих 11т. У зв`язку з тим, що у водія транспортного засобу позивача ОСОБА_1 не було оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищення вагових обмежень, інспектором Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Волинська область) здійснено нарахування плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 30.12.2020 відповідно до акту №036769 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 15.06.2021, а заступником начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки винесено постанову №285704 від 10.08.2021 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ПП "Д-Транс" за порушення вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

При оформленні матеріалів перевірки, інспектору Укртрансбезпеки не було відомо про наявність договорів суборенди транспортних засобів, оскільки водій транспортного засобу ОСОБА_1 , надавши реєстраційні документи на транспортні засоби, в яких корисувачем значиться ПП "Д-Транс" (тягач) та ОСОБА_2 (напівпричіп), не повідомляв, що транспортні засоби передані в суборенду, підтверджуючих документів не надавав, та жодним чином не зауважив, що перевозиться вантаж не позивачем, а ТОВ "Д-Транс", що об`єктивно не могло бути невідомо водію. Водій був ознайомлений з матеріалами перевірки, що засвідчив своїм підписом.

З огляду на викладене, відповідач вважає, що оскаржувану постанову винесено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з урахуванням усіх обставин, що мали значення для її прийняття.

У додаткових поясненнях представник відповідача відзначив, що габаритно-ваговий контроль здійснювалося за допомогою ваги пересувної автомобільної типу Cheklode Freeweigh зав.№008215, виробник "Central Weighing", Англія. Остання повірка ваг була здійснена 01.07.2020 (чинне до 01.07.2021) відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №34-00/1382 від 01.07.2020.

Разом з тим, сам по собі договір лише засвідчує намір сторін, що його уклали, щодо використання транспортного засобу. Позивач ж не надав документів, які б підтверджували виконання умов договору. Також ТОВ "Д-Транс" не скористалось правом виготовлення тимчасових реєстраційних талонів на строк дії договору суборенди транспортних засобів, встановленим п.16 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, з мотивів, наведених в позовній заяві, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав наведених у відзиві, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що позивач ПП "Д-Транс" (код ЄДРПОУ 35492328) з 12.11.2007 зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.23, 73).

Інспектором Поліського міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки (Волинська область) 15.06.2021, шляхом проведення рейдової перевірки на а/д М-19, 132 км (Волинська область), перевірено транспортний засіб марки DAF-тягач, реєстраційний номер НОМЕР_1 , (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 ), що належить ПП "Д-Транс", з напівпричепом марки EVICAR, реєстраційний номер НОМЕР_2 (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ) (а.с.11-12).

Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснювалася на підставі направлення на рейдову перевірку №013347 від 11.06.2021 (а.с.59) та графіка проведення рейдових перевірок Поліського міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки (Волинська область) в період з 14.06.2021 по 20.06.2021 (а.с.58). Також габаритно-ваговий контроль здійснювався на підставі графіку проведення габаритно-вагового контролю посадовими особами Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, ДП "Волинський облавтодор", Управління превентивної діяльності ГУНП України у Волинській області та Управління патрульної поліції у Волинській області ДПП на II квартал 2021 року (а.с.60-61).

Під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF-тягач, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом марки EVICAR, реєстраційний номер НОМЕР_2 , на підставі талону (роздруківки) зважування №22295 від 15.06.2021 (а.с.63) зафіксовано перевищення нормативно визначених вагових параметрів транспортного засобу із вантажем на одиночну вісь, а саме – 12,35 т, при нормативно допустимих 11т та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень.

За результатами проведення габаритно-вагового контролю-інспекторами Поліського міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки (Волинська область) складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №037082 від 15.06.2021 (а.с.64) та акт №036769 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 15.06.2021 (а.с.65) на підставі яких проведено розрахунок №22295 від 15.06.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд 170,1 євро (а.с.67).

За результатами проведення рейдової перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №284268 від 15.06.2021 (а.с.62), в якому вказано, що автомобілем марки DAF-тягач, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом марки EVICAR, реєстраційний номер НОМЕР_2 , згідно з товарно-транспортною накладною №50 від 15.06.2021 (а.с.68) здійснювалось надання послуг з перевезення вантажу (соя) з перевищенням вагових обмежень – на одиночну вісь, а саме – 12,35 т, що на 12,2% перевищує нормативно визначені 11 т та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, тобто без документів передбачених ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових параметрів, відповідальність за яке передбачено абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Про розгляд справи про порушення ПП "Д-Транс" було проінформовано повідомленням №51592/24.4/24-21 від 02.07.2021 (а.с.69).

Заступником начальника Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що відбувся 10.08.2021, на який представник позивача не з`явився, було винесено постанову №285704 від 10.08.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ПП "Д-Транс" у сумі 17000,00 грн. за порушення вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (а.с.70).

Не погоджуючись з таким рішенням суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України)у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі – Порядок №1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Згідно з п.4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

У відповідності до п.15 Порядку №1567 одними із питань, що перевіряється при проведенні рейдової перевірки є: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Як передбачено ч.4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до п.3, 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

За нормами п.16 Порядку №1567 рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.

Під час проведення рейдової перевірки можливе: здійснення габаритно-вагового контролю.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок №879.

Згідно з пп.4 п.2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п.3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (пп.5-1 п.2 Порядку №879).

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п.6 Порядку №879).

Згідно з п.12 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (п.18 Порядку №879).

Відповідно до п.32 Порядку №879 перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов`язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.

Водночас, п.31-1 Порядку №879 передбачено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Пунктом 21 Порядку №1567 передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до п.25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

За приписами п.26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Згідно з п.27 Порядку №1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачені види відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, які застосовуються до автомобільних перевізників.

Так у відповідності до абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, ч.1 ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Отже, з наведеної норми чинного законодавства, на підставі якої позивача притягнуто до відповідальності, слідує, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників.

З матеріалів справи видно, що інспектором Поліського міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки (Волинська область) 15.06.2021, шляхом проведення рейдової перевірки перевірено транспортний засіб ПП "Д-Транс" марки DAF-тягач, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом марки EVICAR, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 та НОМЕР_4 (а.с.11-12), при наданні послуг з перевезення вантажу – сої, на підставі товарно-транспортної накладної №50 від 15.06.2021 (а.с.68).

Однак вказані транспортні засоби, на виконання умов договорів суборенди від 26.08.2020 №26/08/2020 та №26/08/2020-1, передані позивачем в суборенду ТОВ "Д-Транс", строком на один календарний рік (а.с.19-22), про що 26.08.2020 сторонами складено акт прийому-передачі (а.с.93, 95).

У відповідності до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ "Д-Транс" (код ЄДРПОУ 42631220) зареєстроване як юридична особа з 16.11.2018, основним видом діяльності якого є вантажний автомобільний транспорт (а.с.24, 74).

Як слідує з товарно-транспортної накладної №50 від 15.06.2021, послуги з перевезення були надані автомобільним перевізником – ТОВ "Д-Транс" і про даний факт представникам відповідача було відомо ще під час перевірки.

Водночас водій ОСОБА_1 , зазначений у товаро-транспортній накладні №50 від 15.06.2021, є працівником ТОВ "Д-Транс" на підставі наказу про прийняття на роботу №15 від 31.07.2020 (а.с.14).

В розрізі встановлених обставин, суд приходить до висновку, що автомобільним перевізником вантажу 15.06.2021 виступало ТОВ "Д-Транс", що підтверджується, наявними у матеріалах справи доказами, а тому до ПП "Д-Транс" безпідставно застосовано адміністративно-господарський штраф за надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", яке позивач не здійснював, оскаржуваною постановою №285704 від 10.08.2021, що свідчить про невідповідність її критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень в контексті ч.2 ст.2 КАС України, а отже така є протиправною та підлягає скасуванню.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 2270,00 грн. згідно платіжного доручення від 19.08.2021 (а.с.1).

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №285704 від 10.08.2021, якою постановлено стягнути з приватного підприємства "Д-Транс" 17000,00 грн.

Стягнути з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь приватного підприємства "Д-Транс" сплачений судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 (нуль) копійок згідно платіжного доручення від 19.08.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 12 листопада 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Приватне підприємство "Д-Транс" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Стадникової, 24А,м. Тернопіль,46008 код ЄДРПОУ/РНОКПП 35492328);

відповідач:

- Державна служба України з безпеки на транспорті (місцезнаходження/місце проживання: пр-т Перемоги, 14,м. Київ,01135 код ЄДРПОУ/РНОКПП 39816845);

Головуючий суддя Мандзій О.П.