Рішення № 101033115, 12.11.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
480/8263/21
Номер документу
101033115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2021 року Справа № 480/8263/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8263/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач), в якому просить: зобов`язати ГУ ПФ України в Сумській області врахувати період роботи позивача ОСОБА_1 з 06.12.1989 до 03.06.1991 майстром по ремонту аміачно-холодильної станції цеху штучного холоду № 26 (аміачно-холодильного) як пільговий при призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пояснень свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 працював на Шосткинському виробничому об`єднанні «Свема» на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2, але відповідач відмовив йому у задоволенні заяви через відсутність пільгового трудового стажу.

Ухвалою суду від 03.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Крім того, вказаною ухвалою зобов`язано відповідача надати суду завірені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , що стосуються позовних вимог.

Вказані документи відповідач в строк не надав, у зв`язку з чим ухвалою суду від 29.10.2021 було повторно витребувано у відповідача завірені належним чином копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , що стосуються позовних вимог

Витребувані документи були надані суду 02.11.2021 (а.с. 51-84), проте, станом на час розгляду справи, відзиву на позовну заяву суду не надано.

Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач 04.02.2021 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (а.с. 68).

Рішенням № 5414 від 10.02.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 7 років 6 місяців, про що повідомлено позивача листом від 17.02.2021 за №1800-0302-8/9096 (а.с.56, 60).

Не погодившись з незарахуванням відповідачем до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 06.10.1989 по 03.06.1991 майстром по ремонту аміачно-холодильної станції цеху штучного холоду № 26 (аміачно-холодильного), позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, регламентуються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-VI від 28.12.2007 року (далі - Закон №1058-VI) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п. 2 ч. 2. ст. 114 Закону № 1058-VI на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-ІV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах регулюється Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п) (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 383, атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Згідно із підпунктом 4.1 пункту 4 Порядку № 383, зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на таку пенсію, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації робочого місця.

Таким чином, пільговий стаж позивача у період до 21.08.1992 року має підтверджуватися записами у трудовій книжці. Інших документів для підтвердження пільгового стажу ОСОБА_1 у період до 21.08.1992, законодавством не вимагається.

Згідно записів трудової книжки (а.с. 9), ОСОБА_1 на «Шосткинському ВО «Свема» з 06.12.1989 до 03.06.1991 працював на посаді майстра ремонту цеху штучного холоду (аміачно-холодильний) (запис № 4), що передбачена постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956, згідно Списку № 2, розділ ХІ п.2, постановою Кабінету Міністрів СССР від 26.01.1991 №10, розділ Х, код 2110А030-1754а.

Крім того, згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №698 від 22.11.2007, позивач у період з 15.04.1986 до 03.06.1991 працював повний робочий день на ВАТ ВО «Свема», на посадах майстра зміни, майстра по ремонту, начальником відділення аміачно-холодильної станції цеху штучного холоду (аміачно-холодильний), аміачно-холодильного забезпечення виробництва і водопідготовки (хімічне виробництво), що передбачено списком 2 розділ Х підрозділ 3, підрозділ А п.3 постанови КабМіну України від 16.01.2003 р. №36 (а.с. 12).

Водночас, суд зазначає, що ГУ ПФУ в Сумській області не заперечує, що ОСОБА_1 у період з 06.12.1989 по 03.06.1991 працював майстром по ремонту цеху №26. Дана обставина встановлена відповідачем та підтверджується актом перевірки достовірності та обгрунтованості відомостей, поданих для призначення пенсії від 22.02.2021 №318/1800-0903-06, в якому зазначено зокрема, що згідно наказу від 13.12.1989 №163 позивач з 06.12.1989 працював майстром по ремонту цеху №26 (звор. бік а.с. 77).

При цьому, як вбачається з розрахунку стажу позивача, період роботи з 06.12.1989 по 03.06.1991 пенсійним органом не зараховується до пільгового стажу позивача, який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 (а.с. 62).

Суд наголошує, що статтею 62 Закону №1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Варто зазначити, що трудова книжка позивача містить запис щодо роботи позивача на посаді майстра по ремонту цеху штучного холоду, а саме запис № 4, внесений на підставі наказу №163 від 13.12.1989 року (а.с. 9, зв. бік а.с. 52).

Отже до пільгового стажу за Списком №2 ОСОБА_1 підлягає зарахуванню період роботи з 06.12.1989 по 03.06.1991 на посаді майстра по ремонту цеху штучного холоду (аміачно-холодильний). У зв`язку з чим суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. При цьому належним та достатнім способом захисту прав позивача є зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати до пільгового стажу позивача, який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, період роботи з 06.12.1989 по 03.06.1991 на посаді майстра по ремонту цеху штучного холоду (аміачно-холодильний) на Шосткинському виробничому об`єднанні «Свема».

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області судові витрати в розмірі 908,00 грн, сплачені за квитанцією №1016681129 від 20.08.2021 року (а.с.4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 41100, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ), який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2, період роботи з 06.12.1989 по 03.06.1991 на посаді майстра по ремонту цеху штучного холоду (аміачно-холодильний) на Шосткинському виробничому об`єднанні «Свема».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 41100, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і. н. НОМЕР_1 ) 908 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Діска