
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"12" листопада 2021 р. Справа № 480/8298/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Діски А.Б., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми клопотання представника відповідача про залучення другого відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту".
2. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації донарахувати та виплатити ОСОБА_1 , разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни, в розмірі 10 246 грн.
Ухвалою суду від 03.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
21.09.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову та заявлено клопотання про залучення до справи в якості другого відповідача - Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради.
Вказане клопотання відповідач обгрунтовує тим, що за заявою позивача, в зв`язку зі зміною місця проживання, останнього 03.06.2021 було знято з обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації та листом від 22.06.2021 року рекомендовано стати на облік до Управління соціального захисту населення за місцем діючої реєстрації, а саме Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, котре є окремою юридичною особою (а.с. 15-18).
На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 12.10.2021 відповідачем надано копії відомостей про сплату Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації на рахунок позивача разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року в розмірі 1491 грн. у квітні 2020 року та в липні 2021 року 2415 грн.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст.46 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За приписами ч.ч. 3-5 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, відповідно до якої виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4421 гривня; II групи - 3906 гривень; III групи - 3391 гривня.
Відповідно до п.п. 2-5 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань бюджетні кошти спрямовуються на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога).
Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
З наведеного слідує, що нарахування та виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", у 2021 році здійснюється місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 12.10.2021 відповідачем надано копії відомостей про сплату Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації на рахунок позивача разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року як інваліду війни ІІ групии в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325, а саме в сумі 3906 грн. (1491 грн. у квітні 2021 року та 2415 грн. в липні 2021 року) (а.с. 27-30)
Таким чином, нарахування та виплата разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року як інваліду війни ІІ групи в сумі 3906 грн., з якою не погоджується позивач, здійснювалася саме Управлінням соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, а не Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради.
З урахуванням викладеного, суд вважає клопотання відповідача про залучення до розгляду справи другого відповідача необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 48, 248 КАС України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації про залучення до розгляду справи другого відповідача - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду, в частині заміни відповідача, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Б. Діска