
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 листопада 2021 року м. Рівне №460/8717/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов`язання відмови протиправною, вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – відповідач 2), в якому просить суд: 1) визнати протиправною відмову Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) станом на 01 березня 2018 року; 2) зобов`язати Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) станом на 01 березня 2018 року; 3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року, наданої Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, із врахуванням у грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) та здійснити доплату з 01 січня 2018 року перерахованої пенсії з урахуванням раніше проведених виплат. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" звужено зміст та обсяг існуючих прав і свобод з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, премії, які отримував військовий пенсіонер за час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій. З огляду на зазначене, позивач звернулася до відповідача 1 із заявою про видачу йому довідки про розмір його грошового забезпечення, включаючи додаткові види грошового забезпечення станом на 01.01.2018. Проте, відповідач 1 відмовив у видачі такої довідки з підстав не визначення Кабінетом Міністрів України нових строків та умов перерахунку пенсії. На переконання позивача, така відмова є протиправною, оскільки відповідач 1 повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме: положеннями ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У встановлений судом строк відповідач 1 подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, зазначив, що перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регламентовано ст.63 вказаного Закону. На виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" прийнято Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402. Саме цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Отже, існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу Рівненським ОТЦКСП довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених постановою № 103 та пунктом 5 постанови № 45. Вказав на те, що відповідач 1 не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. Зазначив, що покликання позивача на ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є необґрунтованим, оскільки вона стосується лише порядку призначення пенсії, а не її перерахунку. Також відповідач зазначив, що ним підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про грошове забезпечення для обчислення пенсії позивачу станом на 05.03.2019 року згідно постанови КМУ від 30.08.2017 № 704. Інших довідок на вимогу вказаної постанови на разі не передбачено, тому підстав для видачі оновленої довідки станом на 01.03.2018 немає. Вважає, що відповідач 1 діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У встановлений судом строк відповідач 2 подав відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема звернув увагу на, що у відповідача 1 відсутні підстави для видачі довідки з 01.01.2018 року із включенням додаткових видів грошового забезпечення, а у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні підстави для проведення перерахунку на підставі такої довідки оскільки п. 1 постанови № 103 та п. 5 Порядку 45 було передбачено чіткі види грошового забезпечення з яких повинен проводитись перерахунок пенсій з 01.01.2018 року. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 02.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив наступне.
Позивач з 1999 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб".
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704, яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
З 01.01.2018 ГУ ПФУ в Рівненській області було здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відповідно до довідки Рівненського обласного військового комісаріату № ХГ-15305 від 22.03.2018.
Відповідно до вказаної довідки Рівненського обласного військового комісаріату, розмір грошового забезпечення позивача становить 9091,50, з них: посадовий оклад - 4930грн; оклад за військовим званням – 1340грн; надбавка за вислугу років (45 %) – 2821,50грн.
09.06.2021 позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про видачу йому довідки про розмір його грошового забезпечення, включаючи додаткові види грошового забезпечення станом на 01.03.2018.
Листом від 10.06.2021 № 12/1/1418 відповідач 1 повідомив позивача про те, що підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача немає, оскільки Кабінетом Міністрів України не визначені умови та строки перерахунку пенсії.
12.08.2021 позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про видачу оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019.
На вказане звернення відповідачем 1 була виготовлена запитувана довідка та направлена до відповідача 2.
Вважаючи відмову відповідача 1 від 10.06.2021 № 12/1/1418 протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд враховує таке.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі – Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За вимогами частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі – Постанова № 704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова №103), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Як наведено вище по тексту рішення, 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
Однак, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказане рішення, відповідно до вимог статті 255 КАС України, набрало законної сили з 05.03.2019.
Згідно з ч. 2 ст. 256 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, то саме з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 05.03.2018 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
З огляду на викладене суд погоджується з доводами відповідача 1 про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов`язання його підготувати та надати до пенсійного органу нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) станом на 01.03.2018 року, оскільки саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ.
При цьому суд наголошує, що Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, на звернення позивача від 12.08.2021, надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку № ХГ 15305/24-76 від 18.08.2021 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, суд вважає, що позовні вимоги до Рівненського ОТЦКСП є безпідставними, не підтверджені належними й допустимими доказами, тому позов в цій частині до задоволення не належить.
Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Рівненській області у разі отримання довідки здійснити перерахунок пенсії та її щомісячну виплату, суд зазначає таке.
Вказана позовна вимога жодним чином не обґрунтована позивачем в заяві по суті справи (позові).
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.
До того ж, позовні вимоги до відповідача 2 є похідними від позовних вимог до відповідача 1. Позаяк, у задоволенні позовних вимог до відповідача 1 відмовлено, то правові підстави для задоволення вимог до відповідача 2 відсутні.
Таким чином, в ході судового розгляду справи позивач не довів належними та допустимими доказами обґрунтованість заявлених позовних вимог, тому суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
2) відповідач 1 - Рівненський обласний територіальний центр комплектування та
соціальної підтримки (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Грабник, 4; код ЄДРПОУ 08060817);
3) Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Короленка, 7; код ЄДРПОУ 21084076)
Повний текст рішення складений 11 листопада 2021 року
Суддя Т.О. Комшелюк