Рішення № 101031008, 11.11.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
300/2046/21
Номер документу
101031008
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" листопада 2021 р. справа № 300/2046/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуської районної державної адміністрації про поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

06.05.2021 ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Калуської районної державної адміністрації про поновлення на посаді провідного спеціаліста відділу правового забезпечення Долинської районної державної адміністрації або Калуської районної державної адміністрації, як правонаступника Долинської районної державної адміністрації та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 02.04.2021.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Внаслідок подання, 16.06.2021, позивачем заяви про зміну предмета спору та збільшення позовних вимог, змістом позовних вимог є поновлення на посаді начальником управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 02.04.2021 та стягнення 250 000 гривень завданої моральної шкоди.

Позивач заявлені позовні вимоги, з врахуванням їх змін і уточнення, щодо предмета спору обґрунтовує тим, що відповідач в порушення процедури звільнення, за наявності у лютому, березні 2021 року вакантних рівнозначних посад, звільнив її із займаної посади без пропозицій переведення на рівнозначну посаду. З цих підстав, вважає що підлягає поновленню на посаді начальником управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації, а з відповідача підлягає стягненню середній заробіток за час вимушеного прогулу з 02.04.2021 та стягнення 250 000 гривень завданої моральної шкоди.

Відповідач направив відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджуються, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що позивачу було запропоновано дві вакантні посади для працевлаштування від яких вона відмовилася.

Позивач правом подання відповіді на відзив не скористалася.

Клопотання сторін про витребування доказів суд залишив без задоволення як необґрунтовані.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 працювала з 23.09.2011 на посаді начальника Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію та утворення державних адміністрацій» за 1635-р від 16.12.2020, відповідно до пункту 6 частини першої статті 20 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” і статті 71 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX “Про утворення та ліквідацію районів”, шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою.

Відповідно до Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX, Долинську райдержадміністрацію та Рожнятівську райдержадміністрацію приєднано до Калуської райдержадміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 1321 від 16.12.2020 затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, який визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв`язку із зміною адміністративно-територіального устрою України.

Калуською районною державною адміністрацією, відповідно до Цивільного кодексу України, Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 та враховуючи роз`яснення Національного агентства з питань державної служби від 16.01.2021 №125-р/з “Щодо процедури вивільнення державних службовців у зв`язку з її припиненням”, видано розпорядження «Про деякі питання, пов`язані з реорганізацією Долинської та Рожнятівської районних державних адміністрацій» за № 14 від 27.01.2021, пунктом 2 якого, надано повноваження голові Долинської районної державної адміністрації ОСОБА_2 та першому заступнику голови Рожнятівської районної державної адміністрації ОСОБА_3 щодо звільнення керівників апаратів та керівників структурних підрозділів із статусом юридичної особи публічного права відповідних районних державних адміністрацій відповідно Закону України “Про державну службу”.

Відповідно до розпорядження районної державної адміністрації від 11.01.2021 №4 “Про припинення шляхом ліквідації структурних підрозділів Долинської та Рожнятівської районних державних адміністрацій із статусом юридичної особи публічного права” припинено юридичну особу публічного права - управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації.

Головою Комісії з реорганізації Долинської, Рожнятівської районних державних адміністрацій шляхом приєднання до Калуської районної державної адміністрації попереджено начальника управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації ОСОБА_1 про наступне звільнення та не раніше ніж через 30 календарних днів від дня попередження, з яким позивач ознайомилася 13.01.2021.

Розпорядженням Калуської районної державної адміністрації «Про структуру Калуської районної державної адміністрації» за №3-р/к від 18.01.2021 затверджено структуру Калуської районної державної адміністрації з чисельністю 163 штатні одиниці.

Головою Комісії з реорганізації Долинської, Рожнятівської районних державних адміністрацій шляхом приєднання до Калуської районної державної адміністрації, голови Калуської районної державної адміністрації видано розпорядження «Про заходи щодо пропозиції посад керівникам структурних підрозділів Долинської, Рожнятівської та Калуської районних державних адміністрацій» за № 21-р/к від 23.03.2021, згідно якого керівнику апарату Калуської районної державної адміністрації ОСОБА_4 вжити заходів щодо надання пропозиції посад керівникам структурних підрозділів Долинської, Рожнятівської та Калуської районних державних адміністрацій із статусом юридичних осіб публічного права, які припиняються шляхом ліквідації.

09.02.2021 Управлінням соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, відповідно до статті 87 Закону України «Про державну службу» запропоновано позивачу наявну вакантну посаду провідного спеціаліста сектору з призначення та виплати соціальних допомог та субсидій відділу адміністративного забезпечення №1 (м. Долина). Від запропонованої посади позивач 25.03.2021 відмовилася.

25.03.2021 позивачу запропоновано одну із вакантних посад в Калуській районній державній адміністрації у відділі мобілізаційної оборони головного спеціаліста від якої позивач також відмовилася.

Розпорядженням Долинської районної державної адміністрації «Про звільнення ОСОБА_1 » за № 8-к від 31.03.2021, відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України “Про державну службу”, звільнено ОСОБА_1 з посади начальника управління соціального захисту населення районної державної адміністрації 1 квітня 2021 року у зв`язку із припиненням юридичної особи публічного права – управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу».

Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну службу» цей Закон регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Згідно з статтею 5 даного Закону правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби (частина 1).

Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом (частина 2).

Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом (частина 3).

Припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення визначає стаття 87 Закону України «Про державну службу».

Частиною 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» встановлено, що підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є: скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу; ліквідація державного органу; встановлення невідповідності державного службовця займаній посаді протягом строку випробування; отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності; вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення.

Частиною 3 даної статті Закону суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.

Одночасно з попередженням про звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті суб`єкт призначення або керівник державної служби пропонує державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей. При цьому враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством про працю.

Державний службовець звільняється на підставі пункту 1 частини першої цієї статті у разі, коли відсутня можливість запропонувати відповідні посади, а також у разі його відмови від переведення на запропоновану посаду.

Відповідно до частини 5 статті 87 Закону України «Про державну службу» наказ (розпорядження) про звільнення державного службовця у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, може бути виданий суб`єктом призначення або керівником державної служби у період тимчасової непрацездатності державного службовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

Таким чином, процедура припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення визначається стаття 87 Закону України «Про державну службу», відповідно до вимог якої підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є: реорганізація державного органу; ліквідація державного органу.

В даних правовідносинах позивача звільнено із займаної посади на підставі пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» внаслідок припинення шляхом ліквідації структурних підрозділів Долиської та Рожнятівської районних державних адміністрацій із статусом юридичної особи та припинення юридичної особи публічного права – Управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації.

При звільненні позивача відповідач дотримав процедури припинення державної служби позивача за ініціативою суб`єкта призначення, попередив позивача про наступне звільнення відповідно до пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів та виплатив вихідну допомогу у розмірі двох середньомісячних заробітних плат.

Крім того, позивачу двічі пропонувалися наявні вакантні посади – провідного спеціаліста сектору з призначення та виплати соціальних допомог та субсидій відділу адміністративного забезпечення №1 (м. Долина) та в Калуській районній державній адміністрації у відділі мобілізаційної оборони головного спеціаліста від яких позивач відмовилася.

При цьому, суд зазначає, що обов`язок суб`єкта призначення або керівника державної служби пропонувати, одночасно з попередженням про звільнення, державному службовцю іншу рівнозначну посаду державної служби або, як виняток, нижчу посаду державної служби відповідно до професійної підготовки та професійних компетентностей виникає при звільненні на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу». В даних правовідносинах позивача звільнено на підставі пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу».

З наведених позивачем обґрунтувань позову, суд не встановив, а позивач не довів підстав для поновлення позивача на посаді начальника управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації.

Як наслідок, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованим та задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги в частини стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу моральної шкоди до задоволення не підлягають, оскільки є похідними від основних вимог про поновлення на роботі та вирішуються судом вразі поновлення особи на роботі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в задоволенні позову, слід відмовити.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Калуської районної державної адміністрації (вулиця Шевченка, будиник 6, місто Калуш, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 20551682) про поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.