Рішення № 101030830, 11.11.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
280/9319/21
Номер документу
101030830
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2021 року Справа № 280/9319/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС)

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) (далі – ТСЦ МВС №2341, відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEENWAY рама №TSYPEK2G17B005837 із видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;

зобов`язати відповідача здійснити реєстрацію за позивачем мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEENWAY рама № НОМЕР_1 із видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач придбав 20.06.2008 у ТОВ «АДВЕНЧЕР ЛЕНД» мотоцикл SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 . Через оману позивача представником щодо постановки мотоциклу на облік, позивач у вересні 2021 року самостійно звернувся до відповідача для реєстрації вказаного транспортного засобу із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Позивачем були надані у 2021 році для реєстрації мотоциклу всі необхідні документи, які мали бути надані для реєстрації транспортного засобу відповідно до п.8 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (до редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371). Проте, відповідач листом від 16.09.2021 за №31/8-2341-Ф-199 повідомив позивача про відмову у реєстрації мотоцикла з посиланням на не дотримання п.8, п.10 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371). Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у реєстрації мотоциклу із видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, у зв`язку з цим звернувся до суду з даним позовом. При цьому зазначає, що право власності позивача на мотоцикл SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 є безспірним. Правова природа реєстрації транспортного засобу жодним чином не пов`язана з переходом права власності на нього.

Ухвалою судді від 11.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 02.11.2021 на адресу суду надіслав відзив (вх.№63078), у якому зауважує, що позивачем під час звернення до ТСЦ МВС №2341, було надано в якості документу, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу - довідку-рахунок серії ЦБР №242585 видану ТОВ «АДВЕНЧЕР ЛЕНД» від 20.06.2008, (даний документ на теперішній час відсутній в переліку документів, що підтверджує правомірність придбання вищевказаного транспортного засобу відповідно до «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371)), Сертифікат відповідності №UA1.080.0123766-07, який втратив дійсність 11.09.2008, та вантажно-митну декларацію. 16.09.2021 відповідачем, листом від 16.09.2021 за вих.№31/8-2341-Ф-199, було відмовлено позивачу в реєстрації за ним транспортного засобу - мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 , на підставі п.8 та п.10 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», а саме у зв`язку із ненаданням документу, що підтверджує правомірність придбання вищевказаного транспортного засобу та сертифікату відповідності транспортного засобу що реєструється вперше.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач придбав 20.06.2008 у ТОВ «АДВЕНЧЕР ЛЕНД» (м.Київ) мотоцикл SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама №TSYPEK2G17B005837, що підтверджується:

- Довідкою-рахунком Серії ЦБР №242585 від 20.06.2008;

- Фіскальним чеком №2655006706 від 20.06.2008 на суму 5939 грн. 00 коп.;

- ВМД №767059;

- Сертифікатом відповідності за №UA1.080.0123766-07.

Відповідно до Довіреності від 18.03.2008 позивачем було уповноважено ОСОБА_2 (проживає в АДРЕСА_1 ) оформити на ім`я позивача зазначений мотоцикл, представляти інтереси позивача в органах ДАІ з питання постановки на облік мотоциклу з правом одержання свідоцтва про реєстрацію ТЗ, номерних знаків.

Проте, ОСОБА_2 не виконав своє зобов`язання перед позивачем за Довіреністю від 18.03.2008, про що позивачу стало фактично відомо у 2021 році.

У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ТСЦ МВС №2341 для реєстрації мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEENWAY рама №TSYPEK2G17B005837 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Відповідач листом від 16.09.2021 за №31/8-2341-Ф-199 повідомив позивача про відмову у реєстрації мотоцикла SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама №TSYPEK2G17B005837 з посиланням на не дотримання п.8, п.10 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371).

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача із даним позовом до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

У п.8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371) (далі – «Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів»), зазначено: «… Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: … договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб`єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб`єктів уповноваженою особою; …».

Згідно з п.10 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» перша державна реєстрація транспортних засобів в Україні проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану певної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов`язковим вимогам правил та нормативів, що підтверджується сертифікатом відповідності, виданим згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, або відомостями Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстру виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником.

При цьому, ТСЦ МВС №2341 послався на п.8. п.10 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371.

Водночас, у п.8 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (до редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371) (надалі – «Правила державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок»), зазначено: «… Правомірність придбання транспортних засобів, складових частин, які мають ідентифікаційні номери, підтверджується документами, скріпленими підписом відповідної посадової особи і печаткою, виданими суб`єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами, судами, нотаріусами, органами соціального захисту населення, підприємствами-виробниками транспортних засобів та підрозділами ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах. Такими документами можуть бути: довідка-рахунок за формою згідно з додатком №1 до цих Правил, видана суб`єктом підприємницької діяльності, який реалізує транспортний засіб; договори, в тому числі угоди, укладені на товарних біржах, та інші посвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортний засіб; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичної чи фізичної особи, яка визнається власником транспортного засобу, його марки, моделі, року випуску, а також ідентифікаційних номерів складових частин; довідка органу соціального захисту населення, який виділив автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортного засобу за формою згідно з додатком №6 до цих Правил, виданий підприємством-виробником транспортного засобу чи його складових частин або підприємствами, які переобладнали чи встановили на транспортному засобі спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про відповідність конструкції транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху, із зазначенням їх ідентифікаційних номерів та конкретного одержувача, скріплений підписом посадової особи підприємства і печаткою; посвідчення митного органу про реєстрацію транспортного засобу або його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, в підрозділах ДАІ - для фізичних осіб, вантажна митна декларація - для юридичних осіб або належним чином оформлені довідка-рахунок та вантажна митна декларація (засвідчена митним органом копія) - для фізичних та юридичних осіб; договір фінансового лізингу. …».

У ст.34 Закону України «Про дорожній рух» зазначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. (…). Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом. (…).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем були надані у 2021 році для реєстрації мотоциклу всі необхідні документи, які мали бути надані для реєстрації транспортного засобу відповідно до п.8 «Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок».

Надані позивачем для реєстрації мотоцикла документи підтверджують правомірність його придбання, його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, та є оформлені в установленому порядку.

Суд погоджується з твердженням позивача, що зміна законодавства та документів на підтвердження правомірності придбання транспортного засобу не може бути підставою для відмови у його реєстрації.

При цьому, право власності позивача на мотоцикл SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 є безспірним. Правова природа реєстрації транспортного засобу жодним чином не пов`язана з переходом права власності на нього.

Відповідачем не доведена можливість надання позивачем у 2021 році документів передбачених п.8, п.10 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів».

Суд не приймає до уваги наведене у наданій відповідачем постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25.04.2018 у справі №803/336/16 (провадження №К/9901/10604/18), так як предметом спору у межах адміністративної справи №803/336/16 була відмова відповідача (Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у Волинській області) у здійсненні державної реєстрації транспортного засобу автомобіля знятого з обліку у зв`язку з вибраковкою попереднім власником.

У той же час, предметом спору у межах даної адміністративної справи №280/9319/21 є відмова відповідача (ТСЦ МВС №2341) у першій державній реєстрації транспортного засобу мотоциклу ввезеного із-за кордону.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про сукупність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) (69006, м. Запоріжжя, вул. Парковий бульвар, буд. 12, код ЄДРПОУ ВП 43611797) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (Філія ГСЦ МВС) щодо відмови ОСОБА_1 у реєстрації мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Зобов`язати Територіальний сервісний центр МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (Філія ГСЦ МВС) здійснити за ОСОБА_1 мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Стягнути з Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (Філія ГСЦ МВС) на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак