
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань встановлення способу і порядку виконання судового рішення
08 листопада 2021 рокуСправа № 280/9771/20 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О., при секретарі судового засідання Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі заяву головного державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до 1.Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (70500, Запорізька область, м.Оріхів, вул.Запорізька, буд.36; код ЄДРПОУ 03193206), 2.Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (69063, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Олександрівська, буд.48; код ЄДРПОУ 03193005
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №280/9771/20 позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; зобов`язано Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, у розмірі 9464 грн. 00 коп.
09.07.2021 у справі видано виконавчий лист, за яким 15.07.2021 державним виконавцем відкрито виконавче провадження №66092721.
25.08.2021 ухвалою суду заяву головного державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. про заміну сторони виконавчого провадження задоволено: допущено заміну сторони виконавчого провадження у справі №280/9771/20 - Управління соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області його правонаступником – Управлінням соціального захисту населення Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (70600, Запорізька область, м.Пологи, вул.Єдності, буд.30; код ЄДРПОУ 03193123).
17.09.2021 державним виконавцем винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження №66092721.
На адресу суду надійшла заява головного державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Заява обгрунтована тим, що листом від 27.07.2021 боржник повідомив про часткове виконання рішення суду в частині нарахування недоплаченої суми разової грошової допомоги за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум. До листа боржником, в якості підтвердження часткового виконання рішення суду в частині здійснення нарахування було надано розрахунок на доплату (виплату) згідно якого стягувачу нараховано 13104,00 грн. з яких виплачено 3640,00 грн. Грошові кошти в розмірі 9464,00 грн. стягувачу не виплачені. Боржником зазначено, що рішення суду винесено відносно виплати допомоги, як безпосередньо фінансується тільки за рахунок коштів державного бюджету (ст.87 Бюджетного кодексу України). Всі рахунки Управління соціального захисту населення Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - Управління) є цільовими на виконання окремих програм, а фінансування витрат по виплаті щорічної допомоги до 5 травня, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, тому ці видатки передбачаються в Законі про Державний бюджет на відповідний рік. На 2020-2021 роки видатки бюджету на здійснення виплат цієї допомоги згідно з рішенням суду за минулий бюджетний період 2020 рік цим Законом не передбачені. Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законами України про державний бюджет на відповідний рік. Станом на 17.09.2021 відповідних асигнувань Управлінню не виділено. Кошторисом на 2021 рік відповідних асигнувань також не передбачено. Управління є бюджетною установою та утримується за рахунок коштів державного бюджету, тому виходячи із вищевикладеного, примусове списання коштів з рахунків Управління, для подальшого повного виконання рішення суду може бути здійснено виключно органами Казначейства. Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов`язального характеру, унеможливлюють виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. У зв`язку із тим, що резолютивна частина вищевказаного виконавчого листа містить необхідність виконати дії зобов`язального характеру, без зазначення конкретної суми до стягнення з боржника на користь стягувача, а органами Казначейства виконуються рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів стягувач не має можливості для подальшого повного виконання рішення суду пред`явити його на виконання до органів Казначейства. Боржником рішення у частині нарахування суми боргу - виконано, але борг не виплачений у зв`язку з відсутністю фінансування боржника - державного органу, який не є фактично розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів, та судове рішення не виконується на стадії відкритого виконавчого провадження. З огляду на викладене, заявник просить суд встановити спосіб виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.02.2021 по справі №280/9771/20, посилаючись на ст.378 КАС України, шляхом: 1) зобов`язання Управління соціального захисту населення Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області нарахувати ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, у розмірі 9464 грн. 00 коп.; 2) стягнення з Управління соціального захисту населення Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області на користь ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, у розмірі 9464 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 28.10.2021 вказану заяву призначено до розгляду на 08.11.2021, про що учасники справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Як зазначено у ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
У листі Управління соціального захисту населення Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області від 04.11.2021 на адресу Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації зазначено: "... Станом на 23.10.2021 року гр. ОСОБА_1 управлінням сплачено за рішенням суду по справі №280/9771/20 - 9464 (дев`ять тисяч чотириста шістдесят чотири) грн. 00 коп. про що повідомлено відділ примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Дніпро) та надано копію виплатної відомості. ...".
Також, у листі Управління соціального захисту населення Пологівської районної державної адміністрації Запорізької області на адресу суду №5342/05 від 03.11.2021 зазначено: "... Станом на 23.10.2021 року гр. ОСОБА_1 сплачено за рішенням суду по справі №280/9771/20 - 9464 (дев`ять тисяч чотириста шістдесят чотири) грн. 00 коп. про що повідомлено відділ примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Дніпро). ...".
Також, суд вважає, що обставини викладені у заяві головного державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/9771/20 не обґрунтовують доцільність і необхідність такої зміни.
Отже, заява головного державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі №280/9771/20 від 02.02.2021 не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви головного державного виконавця Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Косінова І.В. про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №280/9771/20 – відмовити у повному обсязі.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Прасов