
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2021 р. Справа№200/10025/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
09 серпня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати в повному обсязі позивачу індексації грошового забезпечення, за період проходження служби в Національній поліції України з 07.11.2015 року по 30.09.2020 року;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення, за період проходження служби в національній поліції України з 07.11.2015 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року, та в період з 01.03.2018 року по 30.09.2020 року із застосуванням базового місяця - березень 2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум індексації.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідач в супереч вимогам ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» протиправно не провів індексацію грошового забезпечення позивача за період з 07.11.2015 по 30.09.2020.
Позивач 16.06.2021 звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив провести індексацію грошового забезпечення за вказаний період та здійснити її виплату.
На вказану заяву позивач отримав відповідь Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 08.07.2021, відповідно до змісту якої, позивачу було відмовлено в нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення.
У зв`язку з неможливістю вирішення спору в досудовому порядку позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення», яким, звертає увагу суду, не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських.
Зазначає, що з метою проведення індексації грошового забезпечення поліцейських, постановою КМУ від 18.10.2017 № 782, яка набрала чинності 24.10.2017, внесено зміни до пункту 2 Порядку та до об`єктів індексації віднесено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідач стверджує, що з урахуванням вимог законодавства з листопада 2017 року поліцейським, у тому числі і позивачу здійснювалась виплата індексації грошового забезпечення.
А тому, на думку відповідача, позовна вимога про виплату індексації грошового забезпечення, що виплачувалось йому з листопада 2015 року по жовтень 2017 року (включно), є безпідставною.
Щодо вимоги позивача про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період проходження служби в поліції по 28.02.2018 і з 01.03.2018 по 30.09.2018 із застосуванням базових місяців - січень 2008 року та березень 2018 року відповідач зазначив, що з набранням чинності Постановою № 988 встановлені розміри посадових окладів відповідних категорій осіб.
Таким чином, базовим місяцем для проведення індексації грошового забезпечення поліцейським є листопад 2015 року, а тому доводи позивача, на переконання відповідача, про те, що січень 2008 року та березень 2018 року є базовими місяцями при обрахунку індексації грошового забезпечення поліцейських є безпідставним.
У зв`язку із чим просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Встановивши, що вказаний позов поданий без додержання вимог передбачених ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Донецький окружний адміністративний суд своєю ухвалою від 13 серпня 2021 року залишив його без руху, надавши позивачеві строк для усунення його недоліків шляхом надання суду копій документів, засвідчених належним чином, що додані до позовної заяви та її другого примірника.
У встановлений судом строк позивачем недоліки позову усунуті в повному обсязі.
Ухвалою суду від 07 вересня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні діїприйнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
В період з 08 листопада 2021 року по 10 листопада 2021 року судя Христофоров А.Б. перебував у відрядженні, а тому повний текст складений та підписаний в перший робочий день.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
З`ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом в формі ID - картки № НОМЕР_1 від 14 грудня 2020 року (а.с. 20, 37).
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , що видане 21 червня 2018 року (а.с. 21, 38).
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 30 вересня 2020 року № 416 о/с, відповідно до розділу VII Закону України «Про національну поліцію», звільнено зі служби в поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_1 – поліцейського – водія логістики Мангушського відділення поліції Центрального відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, з 30 вересня 2020 року (а.с. 19, 36).
16 червня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив: нарахувати та виплатити йому на його картковий рахунок індексацію грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2020 року; за результатами розгляду вказаної заяви надати письмову відповідь та довідку про розмір грошового забезпечення з нарахуванням індексації доходів за період його служби в ОВС за період з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2020 року; надати роз`яснення, який базовий місяць (місяці) застосовувались у довідці (запитуваної позивачем) при нарахуванні індексації його грошового забезпечення (заробітної платні), за період його служби в ОВС з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2020 року (а.с. 12-зв. бік а.с. 12, 29-зв. бік а.с. 29).
08 липня 2021 року за вих. № К-115/26/02-2021 Головне управління Національної поліції в Донецькій області своїм листом повідомило позивача про те, що обов`язковість виплати індексації гарантується Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», а механізм її проведення визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 та який не передбачав проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. З метою проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 внесені зміни до пунтку 2 вказаного порядку, доповнено абзац 5 такою категорією осіб, як поліцейські. Починаючи з листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів осіб, чиї грошові доходи підлягають індексації, які одержані в гривнях на території України і не мають разового характеру. Підстави для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення поліцейським до листопада 2017 року відсутні.
Також в листі додатково було проінформовано позивача, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли велечина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Повідомлено, що за період з листопада 2017 року по день звільнення індексація грошового забезпечення позивачу нараховувалась та виплачувалась в повному обсязі, що відображено у довідках, які додані до зазначеного листа. (а.с. 13-зв. бік а.с. 13, 30-зв. бік а.с. 30).
Відповідно до довідки, що видана позивачу Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, судом встановлено, що за період проходження позивачем служби в Головному управлінні Національної поліції за період з 07 листопада 2015 року по 31 грудня 2016 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 14, 31).
Відповідно до довідки, що видана позивачу Головним управлінням Головного управління Національної поліції в Донецькій області, судом встановлено, що за період проходження позивачем служби в Головному управлінні Національної поліції з 01 січня 2017 року по 30 листопада 2017 року індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась. Відповідно до примітки в грудні 2017 року позивачу нарахована індексація за листопад 2017 року в сумі 373, 85 грн. та за грудень 2017 року в сумі 458,12 грн. Разом 831, 97 грн. Базовий місяць індексації – листопад 2015 року. (а.с. 15, 32).
Відповідно до довідки, що видана позивачу Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, судом встановлено, що індексація грошового забезпечення позивачу нарахована та виплачена у січні 2018 року в сумі – 458,12 грн., у лютому 2018 року в сумі – 458,12 грн., у березні 2018 року в сумі – 533,89 грн., у квітні 2018 року в сумі – 533,89 грн., у травні 2018 року в сумі – 533,89 грн., у червні 2018 року в сумі – 533,89 грн., у липні 2018 року в сумі – 557,82 грн., у серпні 2018 року в сумі – 557,82 грн., у вересні 2018 року в сумі – 557,82 грн., у жовтні 2018 року в сумі – 557,82 грн., у листопаді 2018 року в сумі – 653,56 грн., у грудні 2018 року в сумі – 681, 96 грн. Відповідно до примітки базовий місяць індексації – листопад 2015 року (а.с. 16, 33).
Відповідно до довідки, що видана позивачу Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, судом встановлено, що індексація грошового забезпечення позивачу нарахована та виплачена у січні 2019 року в сумі – 762,64 грн., у лютому 2019 року в сумі – 762,64 грн., у березні 2019 року в сумі – 762,64 грн., у квітні 2019 року в сумі – 762,64 грн., у травні 2019 року в сумі – 849,08 грн., у червні 2019 року в сумі – 849,08 грн., у липні 2019 року в сумі – 887,09 грн., у серпні 2019 року в сумі – 887,09 грн., у вересні 2019 року в сумі – 887,09 грн., у жовтні 2019 року в сумі – 887,09 грн., у листопаді 2018 року в сумі – 887,09 грн., у грудні 2019 року в сумі – 929, 08 грн. Відповідно до примітки базовий місяць індексації – листопад 2015 року (а.с. 17, 34).
Відповідно до довідки, що видана позивачу Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області, судом встановлено, що індексація грошового забезпечення позивачу нарахована та виплачена у січні 2020 року в сумі – 929,08 грн., у лютому 2019 року в сумі – 929,08 грн., у березні 2019 року в сумі – 929,08 грн., у квітні 2020 року в сумі – 929,08 грн., у травні 2020 року в сумі – 929,08 грн., у червні 2020 року в сумі – 1023,67 грн., у липні 2020 року в сумі – 1069,94 грн., у серпні 2020 року в сумі – 1069,94 грн., у вересні 2020 року в сумі – 1069,94 грн., у жовтні 2020 року в сумі – 887,09 грн. Відповідно до примітки базовий місяць індексації – листопад 2015 року (а.с. 18, 35).
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до приписів статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 та 5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських.
Цей Порядок затверджено відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.
Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року (п. 8 Постанови).
Саме постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджені схеми окладів поліцейських.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
У частині 5 ст. 2 вказаного Закону вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно зі ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року - 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 5 вказаного Закону підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації цих положень Закону Кабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно з п. 11 вказаного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року - 101 відсоток).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 п. 4 Порядку).
Відповідно до п. 6 Порядку виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Конституційний Суд України в рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.
Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
При цьому обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.
З огляду на наведене протягом періоду служби з 07.11.2015 року по 30.09.2020 року позивач як поліцейський мав право на індексацію грошового забезпечення.
Щодо визначення базового місяця індексації при врегулюванні спірних правовідносин
Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв`язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
Отже, місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру, є базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05 лютого 2020 року в справі №825/565/17, від 23 вересня 2020 року в справі № 620/3282/18.
Відповідно до абз. 3 п. 101 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, в редакції, яка була чинною до грудня 2015 року, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
З огляду на наведене обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення до грудня 2015 року проводилося з місяця прийняття особи на службу.
01 грудня 2015 року вказану норму виключено, і з цього часу застосовуються загальні положення Порядку, в тому числі п. 102 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2015 року № 1013.
Відповідно до п. 102 Порядку для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Згідно з п. 14 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, роз`яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Міністерство соціальної політики України в листі від 28 квітня 2016 року № 201/10/1.37-16 надало роз`яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.».
Як приклад в цьому листі зазначено: «Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватись з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року».
Верховний Суд в постанові від 22 липня 2020 року в справі № 400/3017/19 (щодо періоду після з 01 грудня 2015 року) зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. При цьому Суд погодився, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
З 07 листопада 2015 року - з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» застосовується постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (п. 8 Постанови), якою вперше затверджені схеми окладів поліцейських.
Вказана постанова є чинною і натепер.
Оскільки розміри посадових окладів поліцейських згідно з додатками до вказаної постанови Кабінету Міністрів України протягом спірного періоду (з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2020 року) не змінювалися, тому базовим місяцем для визначення індексації щодо такого періоду є листопад 2015 року.
Таким чином, нарахування позивачу індексації його грошового забезпечення щодо спірного періоду з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2020 року повинно проводитися із застосуванням базового місяця листопад 2015 року
Посилання позивача на те, що у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 січня 2008 року та втратила чинність 01.03.2018 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 індексація грошового забезпечення позивача мала проводитися із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період проходження його служби з 07.11.2015 року по 28.02.2018 року - січень 2008 року, а з 01.03.2018 року по 30.09.2020 року – березень 2018 року є неприйнятними, оскільки вказаними постановами були встановлені підвищені посадові оклади військовослужбовців, а не поліцейських.
Таким чином, нарахування позивачу індексації його грошового забезпечення щодо спірного періоду з 07 листопада 2015 року по 30 вересня 2020 року повинно проводитися із застосуванням базового місяця листопад 2015 року.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем під час проходження служби та на час звільнення з неї позивачу індексація грошового забезпечення в період з 07.11.2015 року по 31.10 2017 року не нараховувалася та не виплачувалася, що призвело до порушення права позивача на належне грошове забезпечення.
У період з 01.11.2017 року по 30.09.2020 року індексація грошового забезпечення позивачу нарахована та виплачена.
З огляду на наведене, оскільки право позивача на належне грошове забезпечення, а саме на нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, порушено, тому воно підлягає захисту та відновленню в судовому порядку частково та іншим шляхом - шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення в період період проходження військової служби з 07.11.2015 року по 31.10. 2017 року із зобов`язанням відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період 07.11.2015 року по 31.10. 2017 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року.
При обранні способу захисту порушених прав судом враховано те, що з позову та відзиву на позовну заяву вбачається, що між сторонами існує спір в частині визначення базового місяця. Тому такий спосіб обрано судом з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, який гарантував би їх повне відновлення та унеможливив би подальше звернення до суду з позовом.
Посилання відповідача на те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з 01 листопада 2017 року - після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», якою абз. 5 п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, після слова «військовослужбовців» доповнено словом «поліцейських», - є неприйнятними, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», які прийняті набагато раніше вказаної постанови та підлягали застосуванню щодо спірних правовідносин.
Таким чином, позовні вимоги позивача до відповідача підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивач, згідно із пунктом 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», є звільненим від сплати судового збору, то питання про розподіл судових витрат в цій частині судом не вирішується.
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр-кт Нахімова, 86; ЄДРПОУ: 40109058) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр-кт Нахімова, 86; ЄДРПОУ: 40109058) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - листопад 2015 року.
В решті заявлених позовних вимог відмовити.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 11 листопада 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров