Рішення № 101030032, 12.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
200/6777/21
Номер документу
101030032
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2021 р. Справа№200/6777/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області та просить суд:

Визнати дії відповідача при розрахунку пенсії за віком з використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,16815 неправомірним; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,35.; Зобов`язати відповідача виплатити заборгованість по пенсії, з часу її призначення та по день перерахунку пенсії, з урахуванням фактичного отриманих сум пенсії за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV). Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії обрахувавши її розмір за показниками середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, як середній показник із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Вважає, що має місце порушення його конституційних прав у сфері пенсійного забезпечення, що виявилося у зменшенні при перерахунку пенсії з оцінки страхового стажу з 1,35% до 1,16815 % за кожний рік страхового стажу.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву позивача, в якому просить залишити таку без задоволення з посиланням на те, що пунктом 4-3 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі Закон №2148-VIII) з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, зважаючи на те, що позивачу вперше пенсію призначено до 01.10.2017, перерахунок її пенсії було здійснено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 3764,40 грн, величина оцінки одного року дорівнює 1%, що свідчить про те, що відповідач діяв на підставі, в межах та норм та у спосіб, що передбачено нормами чинного законодавства.

Ухвалою суду від 29 червня 2021 року відкрито провадження у справі № 200/6777/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 19 серпня 2021 року вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 12 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі №200/6777/21 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 з 08 серпня 1997 року відповідно до Закону №1058-IV, яку позивачу обчислено з урахуванням коефіцієнта 1,35 %.

З 01.06.2010 на підставі особистої заяви та згідно постанови Приморського районного суду м.Маріуполя від 05.11.2010 № 2-а-4108/10/0541 позивачці проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі із застосуванням середнього заробітку за 2009 рік - 1650,43 грн.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за періоди з 01.03.1990 по 28.02.1995 згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.200 по 31.05.2010 за даними персоніфікованого обліку склав 1927,95 грн. (1650,43 грн. показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік х 1,16815 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Відповідач вказує, що при розрахунку заробітної плати з урахуванням середнього заробітку за 2009 рік індивідуальний коефіцієнт заробітку зменшився , але розмір пенсії після перерахунку збільшився , що вказує на доцільність перерахунку.При розрахунку пенсії було застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35.

У зв`язку із набранням чинності Законом №2148-VIII з 01.10.2017 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

З приводу цих обставин спір відсутній.

Не погоджуючись із тим, що відповідач під час перерахунку пенсії застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,16815%, позивач звернулась до відповідача із заявою від 29 квітня 2021 у якій просила здійснити перерахунок пенсії із урахуванням коефіцієнта 1,35 %.

Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області листом від 29 квітня 2021 року №4483-3696/П-02/8-0500/21 повідомило позивача про те, що згідно з п.4 статті 42 Закону №1058 перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу , зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

З 01.06.2010 на підставі особистої заяви та згідно постанови Приморського районного суду м. Маріуполя від 05.11.2010 № 2-а-4108/10/0541 Позивачці проведено перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі із застосуванням середнього заробітку за 2009 рік - 1650,43 грн.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за періоди з 01.03.1990 по 28.02.1995 згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.200 по 31.05.2010 за даними персоніфікованого обліку склав 1927,95 грн. (1650,43 грн. показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік х 1,16815 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

При розрахунку заробітної плати з урахуванням середнього заробітку за 2009 рік індивідуальний коефіцієнт заробітку зменшився , але розмір пенсії після перерахунку збільшився , що вказує на доцільність перерахунку.

При розрахунку пенсії було застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35.

В подальшому , у зв`язку зі змінами в законодавстві та згідно заяв Позивачки , здійснювались перерахунки пенсії з додаванням стажу та заробітку.

У зв`язку з проведенням пенсійної реформи 03.10.2017 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсії» за № 2148-VIII (далі Закон № 2148-УІІІ), положення якого стосовно внесення змін до ст.25 Закону № 1058-IV набрали чинності з 11.10.2017

Так з 01.10.2017 проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати за 2014,2015 та 2016 роки - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Розмір прожиткового мінімуму для осіб , що втратили працездатність встановлено в розмірі 1452,00 грн.

З огляду на викладене, Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області з 01.10.2017 проведено перерахунок пенсій, в тому числі і Позивачки.

З 01.03.2021 позивачці проведено автоматизований перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 №127 з використанням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні , з якої сплачено страхові внески , який враховується для обчислення пенсії збільшеного на 11 %, що складає 5426,60 грн .(4888,83 х 1,11).

Страховий стаж складає 52 роки 4 місяці 26 днів. Коефіцієнт страхового стажу - 0.52333.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, врахований за періоди з 01.03.1990 по 28.02.1995 згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.05.2010 складає 6339,08 грн. (5426,60 грн - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні за 2014-2016 роки ( з урахуванням індексації на 17,11 та 11% ) х 1,16815 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Вважаючи, що має місце порушення конституційних прав у сфері пенсійного забезпечення, що виявилося у зменшенні при перерахунку пенсії з 01.10.2017 оцінки страхового стажу з 1,35% до 1,16815% позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01.01.2014 набув чинності Закон № 1058-IV, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду України, пунктом 2 Перехідних положень якого передбачено що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій (далі - Закон № 2148-VIII), яким внесено зміни, зокрема до Закону № 1058-IV, розділ XV Прикінцевих та перехідних положень якого доповнено пунктами 4-3, 4-4.

Пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом №2148-VIII, з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Згідно частини 1 статті 25 Закону № 1058-ІV, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

Кс = (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Відповідно до статті 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Відповідно до пункту 5 вказаної постанови Пенсійному фонду України забезпечити: перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року; виплату одноразової доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.

Згідно з пунктом 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Відповідно до пункту 6 Порядку під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Як вже зазначено вище, під час перерахунку було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,16815%. Позивач вважає, що має застосовуватися величина, яка була визначена раніше, під час призначення пенсії - 1,35%.

11.10.2017 набрав чинності Закон №2148-VIII, яким внесено зміни, зокрема до Закону №1058-IV, розділ XV Прикінцевих та перехідних положень якого доповнено пунктами 4-3, 4-4.

Пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом №2148-VIII, з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

З аналізу наведених норм вбачається, що на підставі зазначеного закону у разі перерахунку призначених пенсій застосовується величина оцінки одного року страхового стажу –1 %, а у разі призначення пенсії, застосовується величина 1,35%. Основоположним при вирішенні оцінки одного року страхового стажу, яка має бути застосована до пенсії позивача, є те, що оцінка 1,35 % застосовується виключно для призначення пенсій, які призначаються з 01.10.2017 по 31.12.2017, а тому, враховуючи те, що позивачу було проведено саме перерахунок раніше призначеної пенсії, показник 1,35 % не може бути застосовано для перерахунку.

Відтак, позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом №2148-VIII, у зв`язку з чим така підлягала перерахунку з 01.10.2017 з урахуванням пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Водночас, нормами пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону №2148-VIII чітко визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, Законом №2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.

Суд звертає увагу, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.

Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України, яку позивач вважає порушеною, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 №8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб`єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Натомість жодним доказом у справі не підтверджується, що за наслідками проведеного з 01.10.2017 перерахунку пенсії, розмір пенсії позивача зменшився.

Зважаючи на вищенаведене, Суд не вважає, що пункт 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV не відповідає статті 22 Конституції України. Відтак, доводи позивача про звуження її прав та погіршення становища внаслідок застосування відповідачем при обчисленні пенсії величини оцінки одного року страхового стажу є безпідставними.

Конституційний Суд України в Рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Як встановлено судом, у зв`язку з проведенням пенсійної реформи 03.10.2017 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсії» за № 2148-VIII (далі Закон № 2148-VІІІ), положення якого стосовно внесення змін до ст.25 Закону № 1058-IV набрали чинності з 11.10.2017.

З 01.10.2017 проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати за 2014,2015 та 2016 роки - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність встановлено в розмірі 1452,00 грн.

Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області з 01.10.2017 проведено перерахунок пенсій позивачці. З 01.03.2021 позивачці проведено автоматизований перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 №127 з використанням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні , з якої сплачено страхові внески , який враховується для обчислення пенсії збільшеного на 11 %, що складає 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11). Страховий стаж складає 52 роки 4 місяці 26 днів. Коефіцієнт страхового стажу - 0.52333.Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, врахований за періоди з 01.03.1990 по 28.02.1995 згідно з довідкою про заробітну плату та з 01.07.2000 по 31.05.2010 складає 6339,08 грн. (5426,60 грн - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні за 2014-2016 роки ( з урахуванням індексації на 17,11 та 11% ) х 1,16815 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Перерахунок пенсії позивача здійснено з 01.10.2017, тобто з дати набрання чинності пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, що виключає зворотну дію закону в часі.

Ці норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії з 01.10.2017 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відповідач діяв правомірно.

Отже, матеріали справи свідчать про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області правомірно здійснило перерахунок пенсії позивача та визначило її у розмірі 3883,51 грн. з 01 березня 2021 року.

Судом враховано правові висновки Верховного Суду в постанові від 5 лютого 2020 року у справі № 822/3781/17.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.1 ст.77 КАС України).

Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії відповідача при розрахунку пенсії за віком з використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,16815 неправомірним; зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком з використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,35.; Зобов`язати відповідача виплатити заборгованість по пенсії, з часу її призначення та по день перерахунку пенсії, з урахуванням фактичного отриманих сум пенсії за віком., - відмовити.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею головуючим 12 листопада 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Шинкарьова