Рішення № 101026731, 23.09.2021, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
23.09.2021
Номер справи
911/1885/21
Номер документу
101026731
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2021 р. м. Київ Справа № 911/1885/21

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Державної екологічної інспекції Столичного округу, м. Київ

до Лехнівського сільського комбінату комунального господарства, Київська обл., Баришівський р-н., с. Лехнівка

про стягнення 224416,50 грн.

За участю секретаря судового засідання: Самусь В.С.

За участю представників:

від позивача: Хазанов А.В. (довір. від 17.03.2021 р.);

від відповідача: не з`явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна екологічна інспекція Столичного округу (позивач) вернулась до господарського суду Київської області з позовною заявою до Лехнівського сільського комбінату комунального господарства (відповідач) про стягнення 224416,50 грн. збитків.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем у період з 02.01.2014 р. по 10.12.2019 р. самовільно використано водні ресурси за відсутності дозвільних документів, що є порушенням ст.ст. 44, 48, 110 та 111 Водного кодексу України, у зв`язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача 224416,50 грн. збитків, посилаючись на ст.ст. 22, 1166 ЦК України.

Ухвалою господарського суду Київської області від 02.08.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи; судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 26.08.2021 р.; встановлено відповідачу строк для надання до суду відзиву на позовну заяву з документальним обґрунтуванням його висновків.

09.09.2021 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшли пояснення в обґрунтування позовних вимог про стягнення збитків, в яких позивач надає пояснення щодо розподілу коштів, які він просить стягнути за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в селі Лехнівка, між державним, обласним та місцевим бюджетами відповідно до вимог Бюджетного кодексу України.

23.09.2021 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій він відповідно до встановленого бюджетним кодексом порядку зарахування грошових стягнень до спеціального фонду державного бюджету України та місцевих бюджетів та враховуючи, що предметом позову у даній справі є стягнення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, уточнює позовні вимоги щодо порядку їх зарахування до державного, обласного та місцевого бюджетів.

Представник позивача у судових засіданнях 26.08.2021 р., 09.09.2021 р. та 23.09.2021 р. позов підтримав.

Представник відповідача у судові засідання 26.08.2021 р., 09.09.2021 р. та 23.09.2021 р. не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив до суду не надіслав, хоча про час, дату та місце судових засідань відповідач був належним чином повідомлений відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 242 ГПК України в порядку, встановленому ГПК України, за адресою, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень № 0103279250692, № 0103279707471 та № 0103279697026.

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області видано Лехнівському сільському комбінату комунального господарства дозвіл № 267/9 на спеціальне водокористування від 10.11.2010 р. терміном дії з 01.01.2011 р. до 01.01.2014 р.

Відповідно до пп. г) п. 3 дозволу на спецводокористування місцем розташування об`єкта водокористування є с. Лехнівка Баришівського району.

У пп. в) п. 5 дозволу на спецводокористування вказано, що спецводокористування здійснюється двома свердловинами (1 - робоча, 1 - резервна) глибиною 55,0 м. кожна загальною потужністю 24,0 м.куб/год.

Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Державна екологічна інспекція Столичного округу є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекція) та їй підпорядковується, діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію Столичного округу (далі - Положення), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 за № 253 (на час проведення перевірки було чинне Положення про Державну екологічну інспекцію Столичного округу, затвердженого наказом Держекоінспекції України № 259 від 27.11.2018).

Відповідно до п.1 Положення Інспекція є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Повноваження інспекції поширюються на територію міста Києва та Київської області.

Згідно із пунктом 2 розділу II Положення Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:

про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин (підпункт 3);

щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов (підпункт 8).

Згідно пунктів 3, 7, 8 Положення Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування); розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

10.12.2019 р. на підставі наказу Державної екологічної інспекції Столичного округу № 1920-П від 04.12.2019 р. та направлення на здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) від 09.12.2019 р. № 3/3/001928 інспекційною групою органу державного нагляду (контролю) проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Лехнівським сільським комбінатом комунального господарства.

За результатами проведеної планової перевірки посадовими особами контролюючого органу виявлені порушення, які були зафіксовані у Акті № 3/3/001928, складеному за результатом проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Під час проведення планової перевірки виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення відповідачем вимог ст. 44 Водного кодексу України, які полягали у здійсненні відповідачем самовільного водокористування у період з 02.01.2014 р. по 10.12.2019 р. та вимог пункту 7 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, які полягали у відсутності водолічильного обладнання на свердловинах.

Проведення вказаної перевірки дотримання Лехнівським сільським комбінатом комунального господарства вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища було здійснено в присутності директора відповідача, про що свідчить його підпис на вказаному акті в розділі VIII «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та цього акта», в якому директор відповідача зазначив, що зауважень та заперечень щодо проведеної перевірки немає.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної 10.12.2019 р., державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції Столичного округу Трачуком С.О. та Аксютенком А.О. винесено припис від 10.12.2019 р. про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, який отримано відповідачем, про що свідчить підпис директора на вказаному приписі в графі «Припис до виконання прийняв».

Приписом відповідачу приписано: отримати дозвіл на спеціальне водокористування в установленому порядку, термін виконання – 10.02.2020 р.; встановити водолічильне обладнання на свердловинах, термін виконання – 10.01.2020 р.

Однак, відповідачем вказаний припис виконано не було.

Частиною 1 статті 149 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Статтею 151 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно з ч. 2 ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Частиною 1 ст. 50 Водного кодексу України встановлено, що строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Водокористувачі зобов`язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу (п. 9 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів (п. з ч. 2 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Згідно з ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Державною екологічною інспекцією Столичного округу на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом від 20.07.2009 р. № 389 Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі - Методика), здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяних державі Лехнівським сільським комбінатом комунального господарства.

Відповідно до п. 9.1 Методики (в редакції, станом на час виявлення порушення) розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою

З сам = 5 х W х Тар (грн.),

де: 5 – коефіцієнт;

W - об`єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, куб. м;

Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар`єрних та дренажних вод – грн./100 куб. м, води для потреб гідроенергетики та рибництва – грн./10000 куб. м, води, яка входить до складу напоїв, - грн./куб. м). Для води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об`єкти", встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення.

Згідно з п. 9.2 Методики фактичний об`єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності).

Ставка збору за спеціальне використання підземних вод встановлена пунктом 255.5.2 статті 255 Податкового кодексу України і складає 79,75 грн./100 куб.м (0,7975 грн./куб.м).

Згідно з ст. 255.7. Податкового кодексу України житлово-комунальні підприємства застосовують до ставок рентної плати коефіцієнт 0,3.

Відповідно до наданої відповідачем під час перевірки довідки № 137 від 10.12.2019 р. за період відсутності дозволу на спеціальне водокористування з 01.01.2014 р. по 10.12.2019 р. здійснено забір води у кількості 187,6 тис. куб.м.

Таким чином, шкода, заподіяна державі внаслідок самовільного використання води із підземних джерел на виробничі потреби без спеціального дозволу на спеціальне водокористування становить 224416,50 грн. (5 х 187600 х 0,7975 х 0,3).

Державна екологічна інспекція Столичного округу звернулась до Лехнівського сільського комбінату комунального господарства Макарівської селищної ради з претензією № 112/2019 від 18.12.2019 р. про відшкодування збитків у сумі 224416,50 грн., заподіяних державі внаслідок самовільного використовування води із підземних джерел без спеціального дозволу на спеціальне водокористування. Додатком до вказаної претензії було додано розрахунок розміру відшкодування збитків.

Проте, вказана претензія залишена відповідачем без задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, вимога позивача про стягнення з Лехнівського сільського комбінату комунального господарства 224416,50 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання води із підземних джерел на виробничі потреби без спеціального дозволу на спеціальне водокористування є обґрунтованою та доведеною.

Таким чином, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), зокрема, є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, у тому числі 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва та Севастополя) - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків.

Таким чином, стягувана з відповідача сума збитків 224416,50 грн., заподіяних державі внаслідок самовільного використання води із підземних джерел на виробничі потреби без спеціального дозволу на спеціальне водокористування, підлягає розподілу між одержувачами, а саме: 30% від суми, що становить 67324,95 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України; 20% від суми, що становить 44883,30 грн. до обласного бюджету; 50% від суми, що становить 112208,25 грн. до місцевого бюджету Березанської територіальної громади.

Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Лехнівського сільського комбінату комунального господарства (07532, Київська обл., Баришівський р-н, с. Лехнівка, б. Центральний, буд. 14а, код 32096055) в дохід державного бюджету України, обласного бюджету Київської області, місцевого бюджету Березанської територіальної громади 224416,50 грн. (двісті двадцять чотири тисячі чотириста шістнадцять грн. 50 коп.) збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання води із підземних джерел на виробничі потреби без спеціального дозволу на спеціальне водокористування, шляхом їх перерахування одержувачам: 50% від суми, що становить 112208,25 грн. на розподільчий рахунок Березанської територіальної громади; 20% від суми, що становить 44883,30 грн. на розподільчий рахунок Київської обласної ради; 30% від суми, що становить 67324,95 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.

Стягнути з Лехнівського сільського комбінату комунального господарства (07532, Київська обл., Баришівський р-н, с. Лехнівка, б. Центральний, буд. 14а, код 32096055) на користь Державної екологічної інспекції Столичного округу (03035, м. Київ, вул. Солом`янська, буд. 1, код 42163667) 3366,25 грн. (три тисячі триста шістдесят шість грн. 25 коп.) судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 12.11.2021 р.

Суддя О.О. Рябцева