
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.11.2021м. ДніпроСправа № 904/4645/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Волювач М.В.
за позовом Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради, Дніппропетровська область, м. Дніпро
до Фізичної особи-підприємця Калемі Володимира Івановича, Дніппропетровська область, м. Дніпро
про стягнення 14 472,46 грн.
Представники:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради звернулося до господарського суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Калемі Володимира Івановича про стягнення 14 472,46 грн. за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 05.07.2021 перейдено від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 904/4645/21 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04.08.2021.
Ухвалою від 04.08.2021 відкладено підготовче засідання на 02.09.2021.
28.08.2021 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з боку позивача не було складено ні акту про порушення, ні надано звіту про результати вимірювань згідно додатку № 4 до укладеного договору, а тому нарахування збитків у розмірі 14 472,46 грн. за скид поднармованих забруднень з урахуванням коефіцієнту кратності і нормативу плати за очищення (перевищення ДК) згідно договору № 3188 від 16.02.2015 є безпідставним та таким, що не підтверджено належними доказами та документами. На підставі вищевикладеного, відповідач вважає вимоги підприємства КП "Дніпроводоканал" у вигляді обов`язку сплати рахунку на суму 14 472,46 грн. за скид поднармованих забруднень з урахуванням коефіцієнту кратності і норматива плати за очищення (перевищення ДК) згідно договору № 3188 від 16.02.2015 безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
02.09.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив.
02.09.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 04.10.2021 включно. Відкладено підготовче засідання на 27.09.2021.
14.09.2021 позивач подав до суду клопотання про допуск працівника позивача до участі у справі, додавши статут, наказ про прийом на роботу, наказ про переведення на іншу роботу, посадову інструкцію провідного юрисконсульта та положення про службу правового забезпечення.
27.09.2021 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначив, що позивач при здійсненні перевірок з метою відбору проб стічних вод керувався Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затверджених рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 №129. Величини допустимих концентрацій шкідливих речовин, передбачені Правилами № 129 суттєво відрізняються від допустимих концентрацій, визначених в Наказі № 316. В період з 21.06.2017 по 19.09.2020 місцевими органами влади м. Дніпро не було розроблено та прийнято в установленому порядку місцеві правила приймання стічних вод. Нові місцеві «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Дніпро» було затверджено лише 20.09.2020 Рішенням виконкому Дніпровської міської ради № 908. Отже, в м. Дніпро протягом 2018 року відсутні законні місцеві правила приймання стічних вод у каналізаційну систему м. Дніпро. Таким чином, допустимі концентрації забруднюючих речовин при скиді стічних вод у каналізаційну систему м. Дніпро, що містяться в Правилах №129 не підлягають застосуванню, а розрахунки штрафних санкцій за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями здійснені не в порядку та спосіб, передбачені чинним законодавством. Також зауважив, що пункт 7.14 Правил № 129 вказує, що за призначенням, з разової (контрольної) проби виконують основний, паралельний та арбітражний аналізи. Відповідно до підпункту 7.14.1 основний аналіз виконує лабораторія Водоканалу. Підпункт 7.14.2 визначає, що паралельний аналіз виконує підприємство у будь-якій лабораторії, атестованій у даній галузі (або у своїй лабораторії при її наявності). Проби відбираються за одночасною участю представників Водоканалу і підприємства. В актах (додатки 3, 5) робиться примітка про відбір проб для виконання паралельного аналізу. Аналіз вказаних положень Правил дозволяє зробити однозначний висновок: відбір контрольної та паралельної проб здійснюється одночасно і незалежно від бажання (небажання) підприємства. А ось проведення аналізу паралельної проби робиться за бажанням підприємства. Однак в порушення вказаних вимог, відбір паралельних так і арбітражних проб не виконувався. Зазначив, що строк дії договору закінчився 16.02.2018, і він не був пролонгований у зв`язку з закінченням строку дії, і не був переукладений у зв`язку з прийняттям нових Правил, якими сторони повинні були керуватися у подальшому. На підставі викладеного відповідач просить відмовити КП «Дніпроводоканал» у задоволенні його вимог у повному обсягу.
У зв`язку із перебуванням судді Мілєвої І.В. на лікарняному у період з 15.09.2021 по 04.10.2021 підготовче засідання, призначене на 27.09.2021, не відбулось.
Ухвалою суду від 05.10.2021 призначено підготовче засідання на 12.10.2021.
12.10.2021 позивач подав до суду пояснення на заперечення відповідача.
Ухвалою суду від 12.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 08.11.2021.
У судове засідання 08.11.2021 представник позивача не з`явився, 08.11.2021 подав до суду клопотання щодо розгляду справи без участі представника.
У судове засідання 08.11.2021 представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду), яке отримано відповідачем 16.10.2021.
В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
16.02.2015 між Комунальним підприємством "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради (водоканал) та Фізичною особою-підприємцем Калемі Володимиром Івановичем (абонент) було укладено договір про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення № 3188 (далі - договір).
Водоканал зобов`язується надавати абоненту послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - послуги), а абонент оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством (п. 2.1. договору).
Місцем надання послуг водоканалом абоненту є Точка розподілу, визначена сторонами в Акті визначення Точки розподілу та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж (додаток № 1 до договору) (п. 2.2 договору).
Об`єкти абонента, на які надаються послуги за договором, та їх адреси визначені в додатку № 2 до договору (п. 2.3. договору).
Абонент, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж субабоненти, орендарі, суборендарі. (п. 3.15. договору).
Нарахування проводяться по нормативу плати за очищення 1 куб. м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми (п. 3.16. договору).
Відповідно до пункту 3.17. договору абонент зобов`язаний подавати водоканалу звіт про якісний склад стічних вод, що він скидає до каналізації, за формою, наведеною в додатку № 5 договору, не пізніше одного місяця після закінчення кварталу року, в якому надавалися послуги за договором.
Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об`єм стічних вод, скинутих абонентом протягом календарного місяця, коли було зафіксовано перевищення допустимої концентрації (п. 3.19. договору).
Виходячи з даних звітів про контрольні показники приладів і засобів обліку розрахункового місяця, наданих абонентом водоканалу (пункт 4.3. договору), а також актів обстежень, водоканал визначає об`єм наданих абоненту послуг за розрахунковий місяць, розмір плати за скид понаднормативних забруднень та розмір оплати послуг за цей розрахунковий місяць та надає абоненту, не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем, два примірника акту-рахунку приймання наданих послуг, підписаних уповноваженою особою та скріплених печаткою водоканалу. Абонент зобов`язаний самостійно отримувати від водоканалу два примірника актів-рахунків прийняття наданих послуг (п. 4.4. договору).
Величина плати за скид стічних вод у систему водовідведення водоканалу з понаднормативними забрудненнями розраховується згідно Інструкції № 37. Така оплата здійснюється абонентом не пізніше 10 днів з дати отримання листа-повідомлення та рахунку (п. 4.10. договору).
У пунктах 7.2.5., 7.2.8. договору сторони погодили, що абонент зобов`язаний забезпечити безперешкодний доступ до мереж, арматури, засобів обліку, розподільчих систем та іншого обладнання водопостачання та водовідведення абонента представників водоканалу, за наявності в них відповідного посвідчення, для контролю за технічним станом, за рівнем споживання води питної, а також для виконання відключення і обмеження водопостачання та водовідведення; не перешкоджати здійсненню контролю інженерного обладнання в приміщеннях абонента, перевірки допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин в стічних водах абонента і т.д. Не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод.
Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах - встановлений рівень концентрації шкідливих речовин у стічних водах, вище якого вода вважається непридатною для очищення на міських очисних спорудах (пункт 1.1. договору).
Згідно з пунктом 3.18 договору для визначення вмісту забруднень у стічних водах використовуються як дані лабораторії водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі.
У п. 3.19. договору сторони визначили, що плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об`єм стічних вод, скинутих абонентом протягом календарного місяця, коли було зафіксоване перевищення допустимої концентрації.
Згідно з пунктом 7.2.8. договору абонент зобов`язаний не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод.
Водоканал має право складати акти з приписом щодо усунення порушень абонентом вимог чинного законодавства у сфері водопостачання, водовідведення та умов договору при їх виявленні з визначенням строку на їх усунення. Невиконання припису водоканалу, що стосується порушень правил обліку послуг - є підставою для нарахувань. Акт складається представником водоканалу і підписується його представником та представником абонента. Якщо абонент (його представник) відмовляється підписати такий акт, то він підписується представником водоканалу одноосібно, про що в Акті робиться відповідний запис про таку відмову з зазначенням прізвища, посади представника абонента, який відмовився від підпису. У такому випадку акти обстежень, підписані представником водоканалу в одноосібному порядку, вважаються дійсними та є підставою для нарахувань об`ємів спожитих послуг (п. 6.1.2 договору).
Договір набуває чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками, і в частині надання послуг діє до 16.02.2018, а в частині їх оплати - до повного виконання; з моменту набуття чинності договору будь-які діючі до моменту договору, угоду, що укладені сторонами з правовідносин, зо регулюються договором, втрачають чинність крім зобов`язань абонента з оплати (п. 9.1. договору).
Сторонами підписано додаток № 1 до договору «Акт визначення точки розподілу надання послуг та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж» (а.с. 10).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Статтею 13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" передбачено, що скидання стічних вод у водні об`єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015р. № 129 затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила №129).
Відповідно до п.1.2 та п.1.5. Правил № 129 умови даних правил поширюються на КП «Дніпроводоканал» та підприємства, установи, організації всіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, що скидають усі види стічних вод у комунальну систему каналізації міста; Правила встановлюють вимоги до підприємств, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки підприємств і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих правил, відповідальність та засоби впливу з їх порушення.
Відповідно до п. 2.1.4. Правил № 129 Водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем підприємства та складати акти за результатами цих обстежень. Згідно з п. 2.1.6. Правил № 129 Водоканал також наділено правом здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби) непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод.
25.03.2019 співробітниками КП «Дніпроводоканал» з метою здійснення відбору проб стічних вод відповідача здійснено виїзд за адресою вул. Новоорловська, 34, м. Дніпро, за результатами чого складено акт відбору проб стічних вод від 25.03.2019 (а.с. 18).
Відповідно до вказаного акту відбір проб стічних вод здійснено з КК в присутності уповноваженого представника відповідача Стебловського Р.І. Відбір проб стічних вод здійснювався відповідно ДСТУ ISO 5667-10:2005. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод; ДСТУ ISO 5667-2:2003. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб; ДСТУ ISO 5667-3-2001. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами; КНД 211.1.0.009-94. Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) та допоміжне обладнання, що застосовувались при відборі проби: пробовідбірник ручний, повірці не підлягає; сумка - холодильник, повірці не підлягає. Вказаний акт підписано Стебловським Р.І. (представником відповідача) без жодних зауважень чи заперечень, в тому числі без зауважень щодо відбору та поводження з пробами. Копію акту представником відповідача отримано, про що свідчить відповідна відмітка здійснена відповідачем в акті.
Лабораторією по контролю якості стічних вод позивача проведено дослідження відібраних стічних вод, за результатами дослідження було складено протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод (а.с. 19). Відповідно до вказаного протоколу відбір стічних відповідача здійснювався 25.03.2019 по вул. Новоорловська, 34, місце відбору проб КК - проба №1, дата проведення вимірювань 25.03.2019 - 31.03.2019. В ході зазначеного дослідження виявлено перевищення допустимих концентрацій по завислим речовинам, азоту амонійному, ортофосфатам, нафтопродуктам, залізу, АПАР, ХСК та БСК5.
Позивач зазначає, що направив відповідачу лист № 3397/2414 від 09.04.2019 (а.с. 20), в якому повідомив, що встановлено перевищення допустимих концентрацій по завислим речовинам, азоту амонійному, ортофосфатам, нафтопродуктам, залізу, АПАР, ХСК та БСК5 у стічних водах відповідача та направив результати лабораторних досліджень, а саме: протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод.
Позивачем було здійснено розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за січень, лютий, березень 2019 року на суму 14 472,46 грн. з ПДВ (а.с. 21) та виставлено рахунок № 37424 від 30.04.2019 на суму 14 472,46 грн. (а.с. 23).
Позивач зазначає, що листом № 3634/2414 від 18.04.2019 (а.с.22) відповідачу направлено розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, яка складає 14 472,46 грн. Також 14.04.2021 відповідачу направлено рахунок № 37424 від 30.04.2019, на підтвердження чого позивач надав опис вкладення та фіскальний чек (а.с. 24-25).
Відповідно до п.2.4.5 Правил 129 абонент зобов`язаний сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушення встановлених показників.
Згідно з п.7.23. Правил 129 підприємство зобов`язано оплатити наданий Водоканалом сформований рахунок у 10 денний строк з моменту його отримання.
Однак, як стверджує позивач, відповідач заборгованість не сплатив, що і стало причиною звернення до суду.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч.1 ст. 901 Цивільного кодексу України).
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).
Кожне підприємство скидає стічні води в міську каналізаційну систему через окремий випуск з обов`язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами підприємства в місцях, що мають під`їзні дороги. Об`єднання випусків стічних вод від кількох підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного підприємства (п. 1.7. Правил 129).
Відповідно до п. 2.4. Правил 129 підприємства зобов`язані:
Укласти договір з Водоканалом відповідно до Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Правилам № 37 (п. 2.4.1. Правил 129).
Виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил приймання, договору на надання послуг водопостачання та водовідведення (п. 2.4.2. Правил 129).
Водоканал має право: згідно графіку відбору контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред`являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням нормативу плати за очищення та коефіцієнту кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднені при порушенні Правил приймання. Здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби), непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються, та застосовувати на підставі результатів контролю (при виявленні порушень Правил приймання та умов договору на надання послуг водопостачання та водовідведення) відповідні заходи. Присутність представника підприємства при відборі проб обов`язкова (п. 2.1.2., п. 2.1.3., п. 2.1.6. Правил 129).
П.2.4.4., 2.4.5., 2.4.8. Правил № 129 встановлено, що підприємства зобов`язані дотримуватись встановлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства; сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників; забезпечувати можливість проведення уповноваженими представниками водоканалу у будь-який час доби обстеження роботи локальних очисних споруд (далі ЛОС) та контролю за скиданням стічних вод к міську каналізаційну мережу, включаючи надання необхідних документів, визначених цими Правилами приймання та Правилами користування, надавати допомогу при відборі проб стічних вод та вивченні режиму їх скиду.
Відповідно до пункту 3.2. Правил №129 підприємство несе відповідальність за якість стічних вод, які скидає у міську каналізаційну мережу.
Згідно з п. "є" ч.2, ч. 4 ст. 68 Закону Україна "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством Україна.
Підприємство несе відповідальність за якість стічних вод, які скидає у міську каналізаційну мережу (п. 3.2. Правил 129).
Відповідно до п. 4.2. Правил 129 стічні води, які підлягають прийманню до міської каналізаційної мережі, не повинні:
- містити горючі домішки і розчинені газоподібні речовини, здатні утворювати вибухонебезпечні суміші;
- містити речовини, які здатні захаращувати (труби, колодязі, решітки або відкладатися на їх поверхнях (сміття, ґрунті, абразивні порошки та інші грубодисперсні завіси, гіпс, вапно, пісок, металеву та пластмасову стружку, жири, смоли, мазут, пивну дробину, хлібні дріжіджі та інше);
- містити тільки неорганічні речовини або речовини, які не піддаються біологічному розкладу; і
- містити речовини, для яких не встановлено; ГДК для води водойм або токсичних речовин, що перешкоджають біологічній очистці стічних і вод, а також речовин, для визначення яких не розроблено методи аналітичного контролю;
- містити небезпечні бактеріальні, вірусні, і токсичні та радіоактивні забруднення;
- містити важкоруйнованих біологічно жорстких АПАР;
- мати температуру вище 40°С;
- мати рН нижче 6,5 або вище 9,0;
- мати показник ХСК вище БСК5 більше ніж у 2,5 рази;
- мати БСК повне, яке не повинно перевищувати його рівня, вказаного у проекті міських очисних споруд каналізації;
- містити забруднюючі речовини з перевищенням допустимих концентрацій, установлених даними Правилами приймання.
Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин в стічних водах підприємств розраховані згідно з Правилами № 37 з урахуванням ГДС цих речовин для міських очисних споруд, встановленими Водоканалу державним управлінням охорони навколишнього природного середовища і наведені у додатку 1 (п. 5.1. Правил 129).
Підприємства зобов`язані здійснювати контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації. Перелік забруднень, на наявність яких проводиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються Водоканалом. За наявності локальних очисних споруд підприємства повинні здійснювати кількісний та якісний контроль очищених стічних вод, що надходять, та враховувати об`єми видалених із стічних вод осадів. На вивіз та утилізацію осадів повинні бути оформлені відповідні документи (договір на вивіз осадів із зазначенням місця видалення, акти, накладні, рахунки), які зберігаються на підприємстві не менше трьох років (п. 7.1. Правил 129).
Відбір проб здійснюється з контрольних колодязів (КК), які споруджуються та обслуговуються підприємством. Місця відбору проб визначають, ґрунтуючись на схемі випусків до міської каналізації, згідно з генеральним планом підприємства в масштабі 1:500 і урахуванням особливостей виробництва (п. 7.2. Правил 129).
Контрольний колодязь (КК) - колодязь на каналізаційному випуску підприємства безпосередньо перед приєднанням до збірного чи головного каналізаційного колектора (п. 1.4. Правил 129).
Контрольні колодязі мають бути: завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів; на кришці колодязя повинен бути нанесений його номер згідно генеральному плану (п. 7.3. Правил 129).
Підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та документів. Періодичність відбору контрольних проб - не менш, ніж один раз у півроку (п. 7.7. Правил 129).
Водоканал здійснює контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства згідно плану - графіка, затвердженого керівником Водоканалу (п. 7.8. Правил 129).
Для визначення вмісту забруднень у своїх стічних водах підприємства можуть використовувати як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного іншими лабораторіями, атестованими у даній галузі. Надалі ці результати підприємства можуть використовувати для з`ясування причин надходження забруднень у міські каналізаційні мережі та усунення порушень (п. 7.9. Правил 129).
При відборі проб на випусках стічних вод підприємство повинно забезпечити присутність своїх представників: відповідальну особу за стан каналізаційних мереж, слюсаря для відкриття кришки колодязя та інших (п. 7.10. Правил 129).
З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (п. 7.11. Правил 129).
Відбір разових проб стічних вод підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у актах (Додатки 3,5), які підписують як представник Водоканалу, так і представник підприємства. В акт відбору проб (додаток 5) обов`язково заносяться дані про попередню обробку проби (консервування). Акти складаються у двох примірниках - для Водоканалу та підприємства. Обов`язково робиться примітка про отримання підприємством свого екземпляра акту. У разі відмові підписати акт представником підприємства останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника підприємства, який відмовився підписати акт. Такий акт має юридичну силу і є підставою длія нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (у разі виявлення перевищення ДК) (п. 7.12. Правил 129).
За призначенням з разової (контрольної) проби виконують основний, паралельний та арбітражний аналізи (п. 7.14. Правил 129).
Основний аналіз виконує лабораторія Водоканалу (п. 7.14.1. Правил 129).
Паралельний аналіз виконує підприємство у будь-якої лабораторії, атестованої у даній галузі (або у своєї лабораторії при її наявності). Проби відбираються за одночасною присутністю представників Водоканалу та підприємства В актах (додатки 3, 5) робиться примітка про відбір проб для виконання паралельного аналізу. Оформлений таким чином акт підписують представники підприємства (включаючи фахівців своєї лабораторії), Водоканалу, які брали участь у відборі проб з зазначенням найменування підприємства, посади, прізвища. Представникові підприємства вручається копія акту. Перший екземпляр залишається у представника Водоканалу (п. 7.14.2. Правил 129).
Порядок стягнення плати з підприємств за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями: При виявленні перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами приймання та договором, Водоканал: У 15 - денний строк після закінчення аналізу направляє підприємству лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах та протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод. Після формування рахунку за послуги водопостачання та водовідведення за місяць, у якому були відібрані проби, направляє підприємству листом-попередженням розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин з подальшим стягненням у наступному місяці плати за скид понаднормативних забруднень (п. 7.22. Правил 129).
При перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємств (порівняно з встановленими ДК) і які скидаються у міську каналізаційну мережу, додаткова плата за скид понаднормативних забруднень нараховується за нормативом плати на рівні виробничої собівартості послуг з водовідведення з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативних стічних вод (Упз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми (п. 8.5. Правил 129).
Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством протягом місяця, в якому було зафіксовано перевищення ДК. У випадку повторного встановлення факту перевищення ДК забруднюючих речовин - три календарних місяця (місяця, у якому відібрана проба і було зафіксовано перевищення ДК- та двох попередніх) (п. 8.6. Правил 129).
Підприємства зобов`язані сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників (п. 2.4.5. Правил 129).
Підприємство зобов`язано оплатити наданий Водоканалом сформований рахунок у 10 - денний строк з моменту його отримання (п. 7.23. Правил 129).
Доказів оплати 14 472,46 грн. за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням відповідач не надав.
Відповідач зазначає, що з боку позивача не було складено ні акту про порушення, ні надано звіту про результати вимірювань згідно додатку № 4 до укладеного договору, а тому нарахування збитків у розмірі 14 472,46 грн. за скид поднармованих забруднень з урахуванням коефіцієнту кратності і нормативу плати за очищення (перевищення ДК) згідно договору № 3188 від 16.02.2015 є безпідставним та таким, що не підтверджено належними доказами та документами. На підставі вищевикладеного, відповідач вважає вимоги підприємства КП "Дніпроводоканал" у вигляді обов`язку сплати рахунку на суму 14 472,46 грн. за скид поднармованих забруднень з урахуванням коефіцієнту кратності і норматива плати за очищення (перевищення ДК) згідно договору № 3188 від 16.02.2015 безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають. Позивач при здійсненні перевірок з метою відбору проб стічних вод керувався Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затверджених рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 №129. Величини допустимих концентрацій шкідливих речовин, передбачені Правилами № 129 суттєво відрізняються від допустимих концентрацій, визначених в Наказі № 316. В період з 21.06.2017 по 19.09.2020 місцевими органами влади м. Дніпро не було розроблено та прийнято в установленому порядку місцеві правила приймання стічних вод. Нові місцеві “Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Дніпро” було затверджено лише 20.09.2020 Рішенням виконкому Дніпровської міської ради № 908. Отже, в м. Дніпро протягом 2018 року відсутні законні місцеві правила приймання стічних вод у каналізаційну систему м. Дніпро. Таким чином, допустимі концентрації забруднюючих речовин при скиді стічних вод у каналізаційну систему м. Дніпро, що містяться в Правилах №129 не підлягають застосуванню, а розрахунки штрафних санкцій за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями здійснені не в порядку та спосіб, передбачені чинним законодавством. Також зауважив, що пункт 7.14 Правил № 129 вказує, що за призначенням, з разової (контрольної) проби виконують основний, паралельний та арбітражний аналізи. Відповідно до підпункту 7.14.1 основний аналіз виконує лабораторія Водоканалу. Підпункт 7.14.2 визначає, що паралельний аналіз виконує підприємство у будь-якій лабораторії, атестованій у даній галузі (або у своїй лабораторії при її наявності). Проби відбираються за одночасною участю представників Водоканалу і підприємства. В актах (додатки 3, 5) робиться примітка про відбір проб для виконання паралельного аналізу. Аналіз вказаних положень Правил дозволяє зробити однозначний висновок: відбір контрольної та паралельної проб здійснюється одночасно і незалежно від бажання (небажання) підприємства. А ось проведення аналізу паралельної проби робиться за бажанням підприємства. Однак в порушення вказаних вимог, відбір паралельних так і арбітражних проб не виконувався. Зазначив, що строк дії договору закінчився 16.02.2018, і він не був пролонгований у зв`язку з закінченням строку дії, і не був переукладений у зв`язку з прийняттям нових Правил, якими сторони повинні були керуватися у подальшому. На підставі викладеного відповідач просить відмовити КП “Дніпроводоканал” у задоволенні його вимог у повному обсягу.
Відповідно до п. 9.1. договору договір набуває чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками, і в частині надання послуг діє до 16.02.2018, а в частині їх оплати - до повного виконання; з моменту набуття чинності договору будь-які діючі до моменту договору, угоду, що укладені сторонами з правовідносин, зо регулюються договором, втрачають чинність крім зобов`язань абонента з оплати.
Позивач зазначає, що після 16.02.2018 договірні відносини між позивачем та відповідачем не припинилися. Позивач продовжував надавати відповідні послуги, в тому числі водовідведення, а відповідач оплачував їх із призначенням платежу «згідно договору № 3188, на підтвердження позивач чого надав акти-рахунки та відомість оплачених платіжних вимог (а.с. 164-180), а отже відповідач визнавав наявність договірних відносин з позивачем.
Окрім того 15.09.2021 на електронну адресу позивача надійшло повідомлення від відповідача щодо продовження договору № 3188 від 16.02.2015 (а.с. 181).
Враховуючи вищевикладене, твердження відповідача, що надання позивачем послуг після 16.02.2018 здійснювалось на позадоговірній основі судом відхиляються, з огляду на те, що з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що відповідач після вказаної дати здійснював скидання стічних вод до мереж каналізації та сплачував виставлені рахунки за водопостачання та водовідведення із призначенням платежу: "згідно договору № 3188".
Господарський суд зазначає, що ані наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.20217, ані Правила № 316 не містять положень про те, що у зв`язку з прийняттям даних правил всі інші діючі правила, зокрема, місцеві правила приймання стічних вод, втрачають свою чинність, а отже не підлягають застосуванню.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Втрата чинності місцевих правил приймання стічних вод № 129 є можливим лише внаслідок скасування рішення виконавчого комітету міської ради №129 від 19.02.2015 «Про затвердження правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська» шляхом прийняття відповідного рішення судом або шляхом прийняття відповідного рішення Дніпровською міською радою.
Господарський суд зазначає, що рішення суду про скасування Правил № 129 сторонами до суду не надано.
На підставі рішення Дніпровської міської ради № 908 від 01.09.2020 набрали чинності нові «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення».
Так пунктом 4 вказаного рішення визнано таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету міської ради від 19.05.2015 № 129 «Про затвердження Правил приймання та скиду, (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська».
Таким чином, Правила № 129 втратили свою чинність не з моменту коли набрали чинності Правила № 316, а з моменту набрання чинності рішення Дніпровської міської ради від 01.09.2020 № 908. А значить до цього часу Правила № 129 були чинними та обов`язковими до виконання.
Відповідно до п. 2 розділу IV Правил 316 у разі визначення ДК забруднюючої речовини в стічних водах за ДК у каналізаційній мережі приймають ДК, визначені місцевими правилами приймання, а за їх відсутності - відповідно до вимог до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для і безпечного їх відведення та очищення на КОС згідно з додатком 4 до цих Правил.
Вказаним пунктом чітко зазначено, що ДК забруднюючих речовин, які встановлені в Правилах 316, застосовуються у випадку відсутності місцевих правил приймання стічних вод або ж відсутності у місцевих правилах затверджених ДК забруднюючих речовин.
Верховний суд у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в своїй постанові по справі № 920/528/19 від 05.06.2020 дійшов наступного висновку:
«Ні Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" у новій редакції, ні Правила № 316, ні жодні інші нормативно-правові акти не передбачають положень про скасування чи нечинність місцевих правил приймання стічних вод, які діяли до відповідних змін у законодавстві.
Порівняння значень допустимих концентрацій шкідливих речовин, визначених місцевими правилами, із значеннями, визначеними у додатку № 4 загальнодержавних Правил № 316 (які набрали чинності з 02.02.2018), є некоректним.
У Правилах № 316 не встановлено і не може бути встановлено ДК, які забезпечують досягнення усіх цілей для кожного населеного пункту України. На загальнодержавному рівні це зроблено для ДК, дотримання яких забезпечує захист здоров`я персоналу систем збирання, відведення стічних вод та очисних споруд, запобігання псуванню обладнання систем водовідведення, очисних і суміжних з ними підприємств, гарантування безперебійної в межах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів, гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє середовище, гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб (п. 1 Правил № 316).
Для кожного конкретного населеного пункту ДК розраховуються, виходячи з вимог регламенту роботи конкретних каналізаційних очисних споруд, норм гранично допустимих скидів, що встановлені органами екологічного нагляду для виробників послуг з водовідведення (позивача), норм вмісту важких металів в осадах, які утворюються в процесі очищення стічних вод на конкретних каналізаційних очисних спорудах тощо.»
Також, господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до п.7.11. Правил 129 з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб.
Згідно з п. 7.14 Правил 129 приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська за призначенням з разової (контрольної) проби виконують основний, паралельний та арбітражний аналізи. Основний аналіз виконує лабораторія водоканалу. Паралельний аналіз виконує підприємство у будь-якій лабораторії, атестованій у даній галузі (або у своїй лабораторії при її наявності). Проби відбираються за одночасною присутністю представ ників водоканалу та підприємства. В актах (додатки 3, 5) робиться примітка про відбір проб для виконання паралельного аналізу.
Відповідно до п. 2.3.4. Правил 129 підприємства мають право організовувати виконання паралельних та арбітражних аналізів своїх стічних вод у лабораторії, яка атестована у даній галузі.
Згідно п.7.15. Правил 129 усі витрати пов`язані з проведення арбітражного аналізу здійснює підприємство (за його ініціативою та у лабораторії, яка атестована у даній галузі).
З аналізу вищевикладених положень Правил 129 вбачається, що з разової (контрольної) проби виконують: основний, паралельний та арбітражний аналізи.
Тобто, відповідач за наявності бажання, мав право з разової (контрольної) проби виконати паралельний та арбітражний аналізи.
Як вбачається з матеріалів справи під час проведення відбору проб відповідач не виявив бажання проведення паралельного та арбітражного аналізу, ніяких зауважень з даного приводу в актах не зазначив.
Доказів проведення відповідачем паралельного чи арбітражного аналізу з разової (контрольної) проби в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, відповідач не скористався своїм правом, наданим споживачу Правилами 129, та не провів аналіз паралельної проби.
Також, господарський суд вважає за доцільне зазначити, що Правилами 129 чітко визначено місце, де повинен бути проводитися відбір проб, а саме - контрольний колодязь, розташований на каналізаційному випуску. Вказаний колодязь споруджується та обслуговується підприємтсвом, як це зазначено в п. 7.2. та п. 1.7 Правил 129.
Сторонами підписано додаток № 1 до договору «Акт визначення точки розподілу надання послуг та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж» (а.с. 10).
Позивач зазначає, що попередній відбір, нарахування за яким було оплачено відповідачем, проводився також з контрольного колодязя.
25.03.2019 представниками позивача з метою здійснення контролю якості стічних вод здійснено відбір проб стічних вод відповідача, про що було складено відповідний акт. Як вбачається з акту відбору проб відбір стічних вод проведено з контрольного колодязя як цього вимагають Правила 129. Акт відбору підписано представником відповідача без будь яких зауважень чи заперечень, в тому числі щодо місця проведення відбору проб.
З огляду на викладене, заперечення відповідача спростовуються матеріалами справи та не спростовують вищенаведеної правової оцінки матеріалів, обставин справи згідно з вимогами закону, тому відхиляються господарським судом.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення 14 472,46 грн. за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є правомірними та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 2 270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Калемі Володимира Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Троїцька, буд. 21 А, ідентифікаційний код 03341305) 14 472,46 грн. за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн., про що видати наказ.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 12.11.2021
Суддя І.В. Мілєва