Рішення № 101026042, 10.11.2021, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
903/824/21
Номер документу
101026042
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 листопада 2021 року Справа № 903/824/21

Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання (помічника судді) Євтушик О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали по справі

за позовом Волинського обласного центру зайнятості, м. Луцьк

до Володимир-Волинської районної державної адміністрації, м. Володимир-Волинський, Волинської області

про стягнення 72 369,49 грн.,

за участю представників:

від позивача: Захарчук Н.В. (довіреність від 09.03.2021),

від відповідача: н/з,

в с т а н о в и в:

Волинський обласний центр зайнятості (надалі – Волинський ОЦЗ, позивач) звернувся з позовною заявою до Володимир – Волинської районної державної адміністрації (надалі - Володимир – Волинська РДА, відповідач) про стягнення 72369,49 грн. виплаченої допомоги по безробіттю.

На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.11.2016 у справі №803/1088/16, залишеним без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2017, визнано протиправним і скасовано розпорядження Локачинської районної державної адміністрації від 22.06.2016 №58-ос про звільнення ОСОБА_1 , а тому відповідач має відшкодувати позивачу виплачену ОСОБА_1 допомогу по безробіттю за період з 04.10.2016 по 11.06.2018 у розмірі 72369,49 грн.

Посилаючись на ст.ст. 34, 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", позивач просить стягнути з відповідача кошти в розмірі 72369,49 грн.

Ухвалою Господарського суду 18.10.2021 за вказаною позовною заявою було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження із викликом (повідомленням) сторін, учасникам справи надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.

Відповідач надіслав до суду заяву №2839/30/2-21 від 05.11.2021, в якій просить розглядати справу за відсутності його представника за наявними матеріалами справи.

Враховуючи заяву відповідача та приписи ч.9 ст.165 ГПК України справу розглянуто за відсутності представника відповідача та відзиву на позов за наявними матеріалами справи.

Вимога позивача підлягає до задоволення з наступних підстав.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України від "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Наказом Волинського ОЦЗ № НТ161004 від 04.10.2016 ОСОБА_1 надано статус безробітної, а наказом №НТ161013 від 13.10.2016 їй була призначена виплата допомоги по безробіттю, починаючи з 11.10.2016 по 10.06.2018.

Наказом Державної служби зайнятості (Центрального апарату) від 18 жовтня 2016 року № 166 “Про реорганізацію базових центрів зайнятості Волинської області” відповідно до підпункту 7 пункту 4 розділу III Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20.01.2015 №41, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 лютого 2015 року за № 141/26586 Локачинський районний центр зайнятості (ЄДРПОУ 21732434) реорганізовано шляхом приєднання до Волинського обласного центру зайнятості. Правонаступником майна, прав та обов`язків Локачинського районного центру зайнятості є Волинський обласний центр зайнятості.

Наказом Волинського обласного центру зайнятості від 04.12.2017 року створено Локачинську районну філію Волинського обласного центру зайнятості (надалі - Локачинська філія) без статусу юридичної особи.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.11.2016 у справі №803/1088/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2017, визнано протиправним і скасовано розпорядження Локачинської районної державної адміністрації від 22.06.2016 №58-ос про звільнення ОСОБА_1 ; з 24.06.2016 ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника відділу освіти Локачинської районної державної адміністрації; стягнуто на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 16361,04 грн.

Постановою Верховного Суду від 09.12.2020 касаційну скаргу Локачинської РДА залишено без змін, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01.11.2016 у справі №803/1088/16, ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2017 – без змін.

Наказом Локачинської районної філії Волинського ОЦЗ №НТ180611 від 04.10.2016 з 11.06.2018 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю.

Згідно з довідкою Волинського ОЦЗ №2716/10-28 від 06.10.2021 сума допомоги по безробіттю, що була виплачена ОСОБА_2 за період з 11.10.2016 по 10.06.2018 становить 72369,49 грн.

Позивач звертався до відповідача з вимогою відшкодувати кошти, сплачені ОСОБА_1 , проте відповідач відповіді на звернення не надав, кошти добровільно не перерахував.

Відповідно до п. 8 статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.

Пунктом 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що виплата допомоги по безробіттю також припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.

Приписами ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що з роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Отже, положеннями ст. 34, 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів і вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов`язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду. Вказана позиція викладена Верховним Судом у постанові від 12.06.2018 р. по справі № 914/2087/17, від 06.07.2018 р. по справі № 921/220/17-г/16, від 09.07.2018 р. по справі № 914/1875/17.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Верховного Суду від 09.12.2020 касаційну скаргу Локачинської РДА залишено без змін, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01.11.2016 у справі №803/1088/16, ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2017 – без змін.

Отже, рішення суду першої інстанції у вказаній справі набрало законної сили.

Обов`язок працедавця відшкодувати фонду соціального страхування суму виплат по безробіттю та наданих соціальних послуг виникає за наслідком прийняття судового рішення про поновлення працівника на роботі (постанова Верховного Суду у складі колегії КГС від 06.07.2018 року по справі № 921/220/17-г/16).

Таким чином, обов`язок роботодавця відшкодувати Центру зайнятості вартість послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає тільки у тому випадку, коли працівника звільнено незаконно і саме через цю подію застрахована особа втратила заробітну плату і вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.

Враховуючи те, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.11.2016 у справі №803/1088/16, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2017, визнано протиправним і скасовано розпорядження Локачинської районної державної адміністрації від 22.06.2016 №58-ос про звільнення ОСОБА_1 ; з 24.06.2016 ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника відділу освіти Локачинської районної державної адміністрації; при цьому зазначені обставини стали підставою для втрати ОСОБА_1 заробітної плати, а в подальшому - для призначення та виплати їй допомоги по безробіттю, позивач правомірно звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача суми виплаченого забезпечення безробітному.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" роботодавці - це підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Локачинська райдержадміністрація була роботодавцем ОСОБА_1 у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» Локачинська районна державна адміністрація реорганізується шляхом приєднання до Володимир-Волинської районної державної адміністрації.

Розпорядженням Голови Волинської обласної державної адміністрації від 02.04.2021 № 161 «Про затвердження передавальних актів» затверджено передавальний акт про перехід майна, майнових прав та обов`язків Локачинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04051419) до правонаступника Володимир - Волинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04051359).

Згідно з п. 8 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321 перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.

Отже, правонаступником за зобов`язаннями Локачинської районної державної адміністрації з відшкодування коштів в розмірі 72369,49 грн., виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю, є Володимир - Волинська районна державна адміністрація.

За таких обставин, коли відповідач не подав доказів, які б підтверджували відшкодування позивачу коштів у розмірі 72369,49 грн., сплачених Волинським ОЦЗ ОСОБА_1 як допомоги по безробіттю за період з 04.10.2016 по 11.06.2018, доводів позивача не спростував, вимога позивача є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Відповідно до ст. 129 ГПК України у разі задоволення позову усі витрати, пов`язані з розглядом спору, зокрема, по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73-79, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Володимир – Волинської районної державної адміністрації (44700, Волинська область, м. Володимир-Волинський, вул. Небесної сотні, буд. 3, код ЄДРПОУ 04051359) на користь Волинського обласного центру зайнятості (43025, м. Луцьк, вул. Б.Хмельницького, 3а, код ЄДРПОУ 05427482) 72 369 грн. 49 коп. виплаченої допомоги по безробіттю; 2270 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено: 12.11.2021.

Суддя І. О. Якушева