
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.11.2021 Справа №607/5916/21
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі :
головуючого Ромазана В.В.
з участю секретаря Безручко Т.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Обарінчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Тернопільського міськрайонного суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту та зобов`язання вчинити дії.
Як вбачається із змісту поданої позовної заяви, позивач просить: 1) визнати протиправним та скасувати акт комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання та постачання гарячої води) виконавчого комітету Тернопільської міської ради, котрий полягає у відмові у задоволенні заяви позивача від 14 серпня 2020 року щодо надання дозволу на відключення від мережі централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 ; 2) зобов`язати комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води виконавчого комітету Тернопільської міської ради розглянути по сіті заяву позивача про надання дозволу на відключення від централізованого опалення та встановлення індивідуального газового опалення в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення з цього питання, з метою прав та інтересів та з урахуванням правової оцінки спору наданої судом.
Під час розгляду справи по суті, представник позивача зазначив, що позивач 14 серпня 2020 року звернувся до відповідача із заявою відповідно до якої просив відокремити її квартиру від централізованого опалення та гарячого водопостачання, оскільки залишилось лише дві квартири на стояку, яким надаються зазначені послуги централізовано. Також зазначила, що вона має намір влаштувати газову систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання).
Однак, листом від 11.09.2020 року за №24/02 виконавчий комітет Тернопільської міської ради відмовив у відключенні квартири позивача від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання, зазначивши, що відсутні правові підстави для надання позивачу рекомендацій щодо можливих варіантів відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та збору вихідних технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.
Зазначену відмову відповідача позивач вважає протиправною, оскільки вона порушує право позивача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії на власний розсуд, а існуючий Порядок відключення споживачів від системи централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Мінрегіонбуду від 26.07.2019 року №169 обмежує право споживача послуг на вибір джерела енергії та ставлять його у залежність від об`єктивних факторів, які не залежать від його волі.
Частиною першої статті 19 ЦПК України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Згідно ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача – суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності (п.1 ч. 1 ст. 19 КАС України).
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торгівельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно з частиною першою статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постійні комісії ради є органами рад, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року №169 визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до означеного Порядку, орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води. Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 25.09.2019 року №905 створено постійно діючу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води і затверджено її склад. Відповідно до зазначеного рішення, заяви щодо відключення споживачів від систем централізованого опалення та гарячого водопостачання подаються у Центр надання адміністративних послуг та відповідно результатом прийнятого рішення є витяг з протоколу постійно діючої комісії щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води з рекомендаціями щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) та збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації або лист-відмова.
Таким чином між сторонами виникли правовідносини із приводу оскарження рішення прийнятого суб`єктом владних повноважень у даному випадку - виконавчим комітетом Тернопільської міської ради при якому створено постійно діючу комісію, яка наділена повноваженнями для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води та яким відмовлено позивачу у задоволенні заяви про відключення належної йому квартири від централізованого опалення та гарячого водопостачання. Відтак, ОСОБА_2 вважає зазначене рішення протиправним, просить суд зобов`язати зазначену комісію повторно розглянути подану нею заяву та прийняти рішення з цього питання з урахуванням висновку суду. Адже, суть спору у даному випадку не полягає у не наданні або не якісному наданні позивачу послуг із гарячого водопостачання та централізованого опалення, як споживачу, а прийняття суб`єктом владних повноважень рішення про відмову у задоволенні його заяви.
Вирішення аналогічного спору у даних правовідносин в порядку адміністративного судочинства, підтверджений постановою ВС від 05 листопада 2020 року у справі №229/4116/17.
Враховуючи наведене, за загальним правилом, спори між фізичною особою із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, належать до юрисдикції адміністративних судів.
За змістом п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Отже, висловлювання «судом, встановленим законом» зводиться не лише до правової основи самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, виключно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
У відповідності до вимог ч.1 п.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, враховуючи наведене, суд вважає, що слід закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту та зобов`язання вчинити дії, як таке, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд,
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту та зобов`язання вчинити дії, закрити, з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.
Роз`яснити позивачу право на звернення із вказаним позовом у порядку адміністративного судочинства, тобто до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі повернути ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.., сплачений нею 15 березня 2021 року згідно квитанції (банк платника АТ «А-Банк»).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали проголошена судом 11 листопада 2021 року.
Головуючий суддяВ. В. Ромазан