Рішення № 101003913, 11.11.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
620/7024/21
Номер документу
101003913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/7024/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі також – ОСОБА_1 , позивач) в інтересах ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (далі також – Талалаївська сільрада, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення 5 сесії (позачергова) 8 скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 12.04.2021, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2.0 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Талалаївської ОТГ Ніжинського району Чернігівської області; зобов`язання відповідача надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,0 га у власність для проведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Талалаївської ОТГ Ніжинського району Чернігівської області та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Вимоги обґрунтовано тим, що приймаючи оскаржуване рішення щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, відповідач не дотримався вимог частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.

Ухвалою суду від 13.09.2021 відкрито провадження у справі, та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача надіслав відзив на позов, в якому позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до відомостей по господарських та земельно – облікових книг Талалаївської сільської ради, а також відповідно до архівних витягів з рішень виконавчого комітету, бажане розташування земельної ділянки згідно графічних матеріалів накладається на земельні ділянки, які передані у власність іншим особам. Отже, відповідно до положень ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України такі земельні ділянки можуть бути передані після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином позивача, що підтверджується копією свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 (а.с. 10).

26.03.2021 рішенням Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області №52 позивачу надано дозвіл на вчинення правочинних дій щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) у власність в межах норм безоплатної приватизації, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею два гектари, яка розташована за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район, село Лустівка (а.с. 17).

05.04.2021 позивач в інтересах дитини ОСОБА_2 , звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га на території Талалаївської ОТГ Ніжинського району Чернігівської області, до якої додала: копії паспорту, реєстраційного номеру облікової картки платника податків та графічні матеріали, на яких зазначене розташування бажаної земельної ділянки (а.с.12-13).

12.04.2021 відповідачем прийнято рішення від 12.04.2021 №V-209/VII, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка не інвентаризована та відповідно до записів по господарській книзі сільської ради знаходиться у користуванні інших громадян (а.с 15).

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з п. «а» частини другої статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

За правилами пункту «а» частини третьої статті 22 Земельного кодексу землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Частиною третьою статті 78 Земельного кодексу України визначено, що земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

На підставі частини першої статті 84 Земельного кодексу України встановлено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Згідно з частиною першою статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється зокрема органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Правилами частини першої статті 81 Земельного кодексу України передбачено підстави набуття громадянами України права власності на земельні ділянки, а саме згідно пунктом «б» вказаної норми визначено, що такою підставою набуття права власності є безоплатна передача із земель державної і комунальної власності.

Відповідно до частин першої, другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з частинами третьою-четвертою статті 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Отже, законодавцем гарантовано право безоплатної передачі земельної ділянки громадянину у власність, зокрема, у межах норм безоплатної приватизації, порядок проведення якої регламентовано положеннями статті 118 Земельного кодексу України.

Положеннями статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

При цьому згідно з частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до пунктів «а», «б» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (стаття 122 Земельного кодексу України).

За приписами статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відтак, наведеними нормами законодавцем визначено підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадянам та визначені органи, уповноважені розглядати вказані питання.

Враховуючи характер спірних відносин, предметом спору в межах спірних правовідносин є встановлення правомірності рішення 5 сесії (позачергова) 8 скликання Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області від 12.04.2021, яким відмовлено у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення документації із землеустрою.

Підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безкоштовно у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га вказано наступне: у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка не інвентаризована та згідно відомостей по господарській книзі знаходиться у користуванні інших осіб.

Як видно з матеріалів справи, бажане розташування земельної ділянки знаходиться у користуванні інших осіб згідно рішень Талалаївської сільської ради від 30.12.1999 №108, від 18.02.1977 №15, що підтверджується архівними витягами Ніжинської районної державної адміністрації від 27.09.2021 № Уст. -734/1, Уст.-734/4, Уст.-734/2. Факт користування фізичними особами земельними ділянками також підтверджується обліковими картками об`єкта по господарського обліку на 2021-2025 роки, копії яких містяться в матеріалах справи.

У цьому випадку необхідно виходити з положень статті 116 Земельного кодексу України, якою визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Враховуючи те, що на момент подання позивачем в інтересах дитини відповідного клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в межах Талалаївсьської ОТГ, бажане розташування земельної ділянки знаходиться у користуванні інших осіб згідно рішень Талалаївської сільської ради від 30.12.1999 №108, від 18.02.1977 №15, та останні не скасовані, суд дійшов висновку про обґрунтованість висновків відповідача щодо неможливості надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення документації із землеустрою.

Також суд вказує, що відомості щодо реєстрації Талалаївською сільською радою права власності на спірну земельну ділянку у встановленому законодавством порядку відсутні.

З огляду на дотримання відповідачем у справі під час прийняття оскаржуваного рішення вимог статті 118 Земельного кодексу України, а саме невідповідність місця розташування запитуваної земельної ділянки, яке полягає у тому, що бажане розташування земельної ділянки знаходиться у користуванні інших осіб згідно рішень Талалаївської сільської ради від 30.12.1999 №108, від 18.02.1977 №15, і таке право у встановленому законом порядку не скасовано і не припинено, а комунальна власність за Талалаївською сільською радою належним чином також не оформлена, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 слід відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1

Відповідач: Талалаївська сільська рада Ніжинського району Чернігівської області вул. Незалежності,8,с. Талалаївка,Ніжинський район, Чернігівська область,16651 код ЄДРПОу 04415258.

Повний текст рішення виготовлено 11 листопада 2021 року.

Суддя І.І. Соломко