
УХВАЛА
м. Черкаси
09 листопада 2021 року Справа № 580/4093/20
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Білоноженко М.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №580/4093/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області, третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна фіскальна служба України про визнання протиправною бездіяльності та стягнення одноразової грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
03.11.2021р. до суду звернувся ОСОБА_1 із заявою в якій просить:
- встановити Головному управлінню ДФС у Черкаській області місячний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020р. у справі №580/4093/20;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Черкаській області подати до суду протягом одного місяця звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 р. у справі №580/4093/20.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що відповідач, на виконання рішення суду, виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 290 000,00 грн., призначеної у зв`язку із встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, так і не провів. Отже, відповідачем протиправно не виконується вищевказане судове рішення, яке набрало законної сили. При цьому, вжиті державним виконавцем заходи не є ефективними, оскільки не призвели до виконання рішення суду.
Порядок розгляду заяв про встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовано ст. 382 КАС України.
Ухвалою суду від 03.11.2021р. розгляд поданої заяви призначено у судовому засіданні на 09.11.2021р. о 10 год. 30 хв.
09.11.2021р. до суду від представника Головного управління ДФСи у Черкаській області надійшов відзив на заяву, в якому представник відповідача просив відмовити в її задоволенні, зазначивши при цьому, що через відсутність затверджених асигнувань, обов`язок щодо виплати спірної допомоги ГУ ДФС в Черкаській області виконати не може. Вказано, що згідно до виписки від 29.10.2021 року на рахунку ГУ ДФС у Черкаській області по КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» залишок коштів становить лише 95 000грн. Крім того, зазначено, що відповідно до пункту 10 Порядку №850 грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС. Враховуючи, що ОСОБА_1 перебуває шостим у черзі на отримання компенсації у сумі 290 000грн. вказана виплата буде здійснена у порядку черговості надходження коштів та відповідних змін до діючого кошторису на 2021 рік, які будуть внесені з боку ДФС України. Наразі виплата коштів у сумі 95 000грн. планується на погашення частини заборгованості по одноразовій грошовій допомозі ОСОБА_2 , який перебуває першим у черзі на виплату грошової допомоги. Розгляд заяви представника просив здійснити за його відсутності.
Судом здійснено дії щодо належного повідомлення учасників справи про дату час та місце судового розгляду заяви. В судове засідання 09.11.2021р. учасники справи не прибули.
Відповідно до ч.3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Таким чином, з урахуванням наявності у матеріалах справи доказів належного повідомлення учасників справи про дату, час та місце судового розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за неявки сторін.
Частиною 9 статті 205 КАС України, встановлено, що у разі якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду поданої заяви за відсутності заявника та учасників справи у письмовому провадженні та відповідно до ч.4 ст.229 КАС України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані заявником документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020р. у справі №580/4093/20, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Черкаській області щодо не проведення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 290 000,00 грн., призначену у зв`язку із встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850. Зобов`язано Головне управління ДФС у Черкаській області здійснити виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 290 000 грн. 00 коп., призначеної у зв`язку із встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VIII від 13.02.2015р.) та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. №850.
Вказане судове рішення, за наслідками апеляційного оскарження, набрало законної сили - 04.02.2021 р.
26.02.2021р. Черкаським окружним адміністративним судом у справі №580/4093/20 видано виконавчий лист у вищезазначеній зобов`язальній частині.
03.03.2021р. зазначений виконавчий лист пред`явлено до примусового виконання та 05.03.2021р. постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Горбатюк В.П. відкрито виконавче провадження №64739333 з примусового виконання виконавчого листа №580/4093/20 виданого 26.02.2021 року Черкаським окружним адміністративним судом.
Постановою від 07.04.2021р. Державним виконавцем накладено штраф у розмірі 5100 грн.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 18.10.2021р. виконавче провадження №64739333 закінчено на підставі п.11 ч.1 ст.39 Закону України “Про виконавче провадження”, у зв`язку із неможливістю виконання без участі боржника.
З урахуванням встановлених обставин вбачається, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.11.2020р. у справі №580/4093/20, яке набрало законної сили залишається не виконаним, виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 290 000 грн. 00 коп. не здійснено.
При вирішенні питання щодо необхідності встановлення судового контролю в даній справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як зазначено вище, п.10 Порядку №850 встановлено, що грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Таким чином, Порядком №850 визначено, що виплата спірної допомоги здійснюється в порядку черговості їх призначення і в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Згідно з п. 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Тобто, з наведених вище приписів законодавства вбачається, що виплата заборгованості по спірній грошовій допомозі здійснюється за рахунок спеціальних бюджетних призначень в порядку черговості їх призначення.
Судом встановлено, що Головне управління ДФС у Черкаській області листом від 03.09.2021р. №5421/23-97-09-37 повідомило ДФС України, що загальна сума для проведення повноцінного розрахунку з співробітниками за серпень поточного року та сплати зобов`язань по одноразовій грошовій допомозі складає 7061,1 тис. грн. та повідомлено про необхідність виділення та затвердження асигнувань за КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» щонайменше в сумі 189,2 тис. грн.
Згідно кошторису ГУ ДФС у Черкаській області на 2021 рік по КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» передбачено лише 159 000 грн.
Згідно до виписки від 29.10.2021 року на рахунку ГУ ДФС у Черкаській області по КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» залишок коштів становить 95 848,88 грн.
Таким чином, наявні у відповідача кошти для виплати грошової допомоги, передбачені кошторисом на 2021 рік не дозволяють здійснити виплату позивачеві спірної допомоги.
Судом також враховано, що як вбачається з відзиву відповідача, ОСОБА_1 перебуває шостим у черзі на отримання компенсації у сумі 290 000грн., вказана виплата буде здійснена у порядку черговості надходження коштів та відповідних змін до діючого кошторису на 2021 рік, які будуть внесені з боку ДФС України. Наразі виплата коштів у сумі 95 000грн. планується на погашення частини заборгованості по одноразовій грошовій допомозі ОСОБА_2 , який перебуває першим у черзі на виплату грошової допомоги.
Суд враховує, що позивач має право на грошову допомогу, що встановлено рішенням суду у справі №580/4093/20, разом з тим, враховуючи, що виплата спірної допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати про її призначення, суд не може надати перевагу виключно одній особі, а саме позивачеві у даній справі, оскільки всі особи мають рівні права на отримання заборгованості, а така черга на виплату складається в залежності від дати прийняття МВС рішення про її призначення, тобто має логічний зміст, а пріоритетність однієї особи над іншими може спричинити порушення прав та інтересів інших осіб.
В п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 30.01.2003 р. N 3-рп/2003, вказано: «Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості…».
З урахуванням зазначеного, надання переваги позивачу на отримання спірної виплати з порушенням черговості виплат не буде відповідати вимогам справедливості, оскільки така черга формується з працівників міліції, податкової міліції, які також мають право на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати ними працездатності.
При цьому, суд бере до уваги, що відповідачем вчиняються дії спрямовані на виконання рішення у даній справі, зокрема відповідач повідомив ДФС України про необхідність виділення коштів для виплати призначеної грошової допомоги, проте, такі дії вимагають додаткового часу та коштів, що не залежить від відповідача, а тому не може ставитись йому у провину в даному випадку.
Таким чином, враховуючи те, що відповідачем включено позивача до черги на отримання спірної допомоги, а відповідачем вчиняються дії спрямовані на виконання рішення у даній справі, а борг із суми грошової допомоги буде погашений після виділення Головному управлінню відповідних коштів, суд вважає, що відсутні правові підстави для встановлення судового контролю за наявних обставин, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що в межах даної справи відсутня доцільність у встановленні судового контролю, відтак у задоволенні поданої заяви належить відмовити.
Водночас суд зазначає за позивачем залишається право на повторне звернення до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням даного судового рішення (враховуючи черговість), в разі якщо після надходження коштів до Головного управління ДФС у Черкаській області з Державного бюджету, з позивачем не буде проведено повного розрахунку заборгованості по виплаті призначеної грошової допомоги.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 294, 383 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №580/4093/20 - відмовити.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО