
Справа № 560/10804/21
РІШЕННЯ
іменем України
11 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виходячи з розміру 86% грошового забезпечення, право на які він набув до проведення перерахунку з 01.04.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що йому призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 86% сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідач визначив її розмір, виходячи із 70% грошового забезпечення, що було оскаржено до суду. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/3816/18 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи з 86% відповідних сум грошового забезпечення. У подальшому позивачу проведений інший перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки, однак відповідач повторно зменшив розмір пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення. На звернення позивача про проведення перерахунку пенсії із розрахунку 86% сум грошового забезпечення він отримав відмову.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що оскільки рішення суду щодо перерахунку за оновленою довідкою не містило зобов`язання щодо перерахунку пенсії виходячи з розміру 86% грошового забезпечення, відповідач правомірно перерахував пенсію позивача з урахуванням 70 % сум грошового забезпечення.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення. Зазначені дії позивач оскаржив до суду. На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/3816/18 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з 86% сум грошового забезпечення.
У подальшому Хмельницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено оновлену довідку від 21.09.2020 №ХС-47973 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 із зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Довідку було скеровано для проведення перерахунку пенсії, однак Головне управління відмовило у новому перерахунку, після чого позивач звернувся до суду.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 січня 2021 у справі №560/6744/20 відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки з 01.04.2019, однак знову було зменшено розмір відсоткового значення пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення.
У серпні 2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення правильного перерахунку пенсії, виходячи з 86% грошового забезпечення, на що одержав відмову, з якою не погоджується.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Згідно з частинами 1,2,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв`язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у […] адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Суд звертає увагу на те, що у рішенні по справі № 560/3816/18 зазначена дата, з якої здійснюється перерахунок та виплата позивачу пенсії у розмірі 86% (з 01.01.2018), однак не встановлена будь - яка кінцева або гранична дата, до якої діють ці відсотки.
Це означає, що відповідач зобов`язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі 86% грошового забезпечення, незалежно від того, згідно з якою довідкою здійснюється її перерахунок, і що це за перерахунок.
Суд оцінює критично покликання відповідача на те, що оскільки у рішенні суду щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 не було окремо прописане відсоткове значення грошового забезпечення, яке слід враховувати, відповідач правомірно застосував обмеження 70%.
У даному випадку висновки суду у справі щодо відсоткового значення пенсії є обов`язковими для відповідача не лише в межах цієї справи, але і під час виникнення / існування інших правовідносин, які пов`язані з пенсійним забезпеченням позивача, включаючи подальші перерахунки пенсії. Зважаючи на це, відповідач не має права повторно зменшувати відсотковий розмір пенсії позивача, тобто знову вчиняти ті ж самі дії, які вже були визнані судом протиправними.
Враховуючи це, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно провести перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки, виходячи з 86% грошового забезпечення ( з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні у справі №560/3816/18 )
Суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність повторного зменшення пенсії позивача, відтак позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86%, та зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 86 % до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 86 % сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Хмельницького обласного військового комісаріату від 21.09.2020 №ХС-47973 ( враховуючи усі вказані у ній додаткові види грошового забезпечення)
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 листопада 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок