
Справа № 161/20205/21
Провадження № 2-о/161/392/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2021 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Олексюка А.В.,
з участю секретаря судового засідання – Самсонюк Ю.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Луцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 через свого представника – адвоката Т.Ю. Філіпович-Силку звернулися до суду з вищевказаною заявою на обгрунтування якої зазначили, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є їхньою спільною донькою. Так, у заявників під час їхнього спільного проживання без реєстрації шлюбу у м. Сімферополь АР Крим народилася донька – ОСОБА_3 , про що було зроблено відповідний запис та видано свідоцтво про народження. Оскільки м. Сімферополь АР Крим на даний час, знаходиться на тимчасово окупованій території України, на вказаній території органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а будь-який акт (рішення, документ), виданий органами є недійсним і не створює правових наслідків. Ця обставина позбавляє заявників можливості зареєструвати факт народження дитини у встановленому законом порядку. Враховуючи наведене, просять суд встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , на тимчасово окупованій території України у м. Сімферополь АР Крим, ІНФОРМАЦІЯ_1 ; мати – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; батько – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У судове засідання представник заявників та представник заінтересованої особи не з`явились, подали заяви про розгляд справи у їх відсутності. При розгляді заяви представник заінтересованої особи покладалася на розсуд суду.
Враховуючи обсяг доказів, які містяться в матеріалах справи, суд вважає за можливе повести судовий розгляд без учасників судового провадження.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Судом встановлено, що заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Зазначене підтверджується копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 10.12.2020, свідоцтва про встановлення батьківства серії НОМЕР_2 від 10.12.2020 (а.с. 15-16).
Згідно медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 25.11.2020, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , о 14 год. 22хв. в м. Сімферополь АР Крим народила дитину - дівчинку ОСОБА_3 , про що зроблено відповідний запис та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 10.12.2020 та свідоцтво про встановлення батьківства серії НОМЕР_2 від 10.12.2020 (а.с.17-22).
Вказане свідоцтво про народження не відповідає встановленому зразку держави Україна та засвідчено печаткою не встановленого зразка.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до п.п. «б» п. 2 ч. 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невідємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20.02.2014 року.
Як зазначено в п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Крім того відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.
З матеріалів справи судом встановлено, що встановлення факту народження дитини необхідне заявникам для державної реєстрації народження дитини, яка є громадянином України, внесення відомостей про його народження до Державного реєстру. Враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, встановлення факту народження дитини дасть заявникам можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Судом встановлено, що мати дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та батько дитини – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянами України. Дитина народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь АР Крим.
Документи, що підтверджують факт народження, видані на тимчасово окупованій території України, які відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не мають жодної юридичної сили на території України.
Заявники не мають іншої можливості здійснити реєстрацію народження своєї доньки згідно вимог законодавства України та одержати відповідне свідоцтво про народження.
З врахуванням викладеного, суд вважає доведеним факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Сімферополь АР Крим від батьків: матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому заява є обґрунтованою та такою що підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі ст. ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 144 СК України, керуючись ст. ст. 10, 12, 27, 77, 81, 263-265, 315-317 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 дитини ОСОБА_3 ( ОСОБА_3 ) на тимчасово окупованій території України у місті Сімферополь Автономної Республіки Крим; мати дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ), батько дитини – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 ).
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області А. В. Олексюк