
Справа № 560/6135/21
РІШЕННЯ
іменем України
11 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.02.2021 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу", та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди з 10.11.1981 року по 10.05.1983 року - проходження військової служби в Радянській Армії, з 01.05.1990 року по 19.02.2004 року - службу в органах державної податкової служби та призначити, здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" з 29.01.2021 року в розмірі 60% суми заробітної плати, зазначеної в довідках від 28.01.2021 року №9/с/22-01-10-02-12, від 28.01.2021 року №10/с/22-01-10-02-12, виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV. 29.01.2021 року звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію відповідно до закону України "Про державну службу", до якої надав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.01.2021 року №9/с/22-01-10-02-12 та від 28.01.2021 року №10/с/22-01-10-02-12, видані Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області. Листом №2200-0302-8/14543 від 11.03.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що рішенням від 05.02.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" у зв`язку із відсутністю необхідного стажу державної служби. Відповідач також не зарахував до стажу державної служби періоди з 10.11.1981 року по 10.05.1983 року - проходження військової служби в Радянській Армії та з 01.05.1990 року по 19.02.2004 року - в органах державної податкової служби. Вказав, що згідно з статті 3 Закону №889 його дія не поширюється, зокрема, на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсію за віком згідно із законом України "Про державну службу".
У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що ОСОБА_1 з 22.09.2018 отримує пенсію за віком відповідно до закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 29.01.2021 позивач звернувся до Головною управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком, відповідно до закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII. Рішенням від 05.02.2021 Головне управління Пенсійного фонду України відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.01.2021 №9/с/22-0І-10-02-12 та №10/с/22-01-10-02-12 у зв`язку з відсутністю необхідного 20-річного стажу державної служби на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, про що повідомило листом від 11.03.2021 №2200-0302-8/14543. Вказує, що станом на 01.05.2016 позивач не працював на державній службі. За документами пенсійної справи стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016 становить 6 років 11 місяців (період роботи з 31.05.1983 по 01.05.1990 в Славутському фінансовому відділі). До стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону №889 не зарахований період роботи в органах державної податкової служби, оскільки позивачу присвоєне спеціальне звання "Радник податкової служби". Інформація щодо встановлення відповідного рангу державного службовця відсутня. Таким чином, у позивача недостатньо стажу державної служби у зв`язку з чим підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII немає. Враховуючи викладене, в задоволенні позову просить відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 11.11.2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачу - ОСОБА_1 з 22.09.2018 призначена пенсія за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.
29.01.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії за віком призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідності до закону України "Про державну службу". До заяви додав довідки від 28.01.2021 року №9/с/22-01-10-02-12 та №10/с/22-01-10-02-12, видані Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.
Листом №2200-0302-8/14543 від 11.03.2021 року відповідач повідомив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України від 05.02.2021 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" №889, оскільки відсутній 20-річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Станом на 01.05.2016 позивач не працював на державній службі. За документами пенсійної справи стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, станом на 01.05.2016 становить 6 років 11 місяців (період роботи з 31.05.1983 по 01.05.1990 в Славутському фінансовому відділі). До стажу державної служби для визначення права на пенсію відповідно до Закону №889 не зараховано періоди роботи в органах державної податкової служби, оскільки позивачу присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби". Інформація щодо встановлення відповідного рангу державного службовця відсутня.
Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в переведенні та призначенні пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу" протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Суд встановив, що підставою для відмови позивачу у переведені з пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з законом України "Про державну службу" слугувала відсутність станом на 01.05.2016 року необхідного стажу державної служби -20 років. До спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами закону України "Про державну службу" не врахований період роботи в органах державної податкової служби з 01.05.1990 по 19.02.2004, оскільки позивачу присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби", що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.
Статтею 46 закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Стаж державної служби, відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. Тобто, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону №3723, стаж державної служби обраховувався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" (далі Порядок №283).
Пунктом 2 Порядку №283 визначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Суд встановив, що позивач в період з 01.05.1990 по 19.02.2004 працював в органах державної податкової служби.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 18.08.1981 позивач 04.01.1995 прийняв присягу державного службовця.
Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Статтею 344 ПК України встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених законом України "Про державну службу".
Тому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Відповідно до статті 343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу.
Отже, аналізуючи вищезазначені правові норми, суд вважає, що періоди роботи позивача в органах державної податкової служби з 01.05.1990 року по 19.02.2004 року зараховується до стажу державної служби.
Крім того, відповідно до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283, чинного до 01.05.2016, до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Тому, період передування позивача на строковій військовій службі в Радянській Армії з 10.11.1981 по 10.05.1983 також підлягає зарахуванню до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії.
При цьому, втрата чинності Порядком №283 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229, не позбавляє права позивача на зарахування зазначеного стажу до стажу державної служби, яке він набув до 25.03.2016 року, оскільки відповідно до статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, при умові зарахування до стажу державної служби позивача періодів проходження військової служби в Радянській Армії з 10.11.1981 по 10.05.1983 та роботи в органах державної податкової служби з 31.05.1983 року по 19.02.2004 року його стаж державної служби складає понад 20 років і дає право позивачу на призначення пенсії за віком згідно із статтею 37 Закону №3723.
Суд встановив, що на час звернення позивача з заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" від 29.01.2021 року існували всі умови, визначені статтею 37 Закону №3723-XII, необхідні для призначення йому пенсії по інвалідності, зокрема: позивач досяг пенсійного віку встановленого статтею 26 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (62 роки), має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стаж державної служби не менш як 20 років на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Тому, відповідач безпідставно відмовив позивачу щодо призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу" з дати звернення з 29.01.2021 року згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII.
Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.02.2021 року щодо відмови ОСОБА_1 у переведені з пенсії за віком згідно з законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період проходження військової служби в Радянській Армії з 10.11.1981 року по 10.05.1983 року, період роботи з 01.05.1990 року по 19.02.2004 року в органах державної податкової служби.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до закону України "Про державну службу" з 29.01.2021 року, в розмірі 60% суми заробітної плати зазначеної в довідках від 28.01.2021 року №9/с/22-01-10-02-12 та №10/с/22-01-10-02-12.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук