
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4064/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Комунального підприємства " Атлант-Чонгар" Генічеської міської ради про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, стягнення коштів зв рвхунок готівки в рахунок погашення податкового боргу та накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків, що знаходяться в банку,
встановив:
Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі – позивач) звернулось до суду з позовом до Комунального підприємства "Атлант-чонгар» Генічеської міської ради (далі- відповідач), в якому просить:
- стягнути кошти з рахунків Комунального підприємства "Атлант-чонгар» Генічеської міської ради у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 650239,82 грн, у тому числі: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 617118,51 грн, по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) на суму 33063,33 грн, по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) на суму 57,98 грн;
- накласти арешт на кошти та інші цінності платника податків Комунального підприємства "Атлант-чонгар" Генічеської міської ради, що знаходяться у банках, а також на кошти та інші цінності на рахунках, які будуть відкриті, платником податків в подальшому в межах суми податкового боргу у розмірі 650239,82 грн, у тому числі: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 617118,51 гривень; по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) на суму 33063,33 гривень; по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово- комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) на суму 57,98 гривень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач має узгоджений податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 617118,51 грн, який виник за рахунок не сплати грошових зобов`язань визначених податковим повідомленням-рішенням №0000060522 від 14.01.2020 на суму 511445,87 грн, податкового повідомлення-рішення від 14.01.2020 №0000070522 на суму 21420 грн, нарахованої відповідно до положень ст.. 129 ПК України на податкове повідомлення-рішення №0000060522 пені в сумі 84252,64 грн. Також відповідач має податковий борг по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) в розмірі 33063,33 грн, який виник за рахунок несплати грошових зобов`язань визначених податковим повідомленням-рішенням №0000080522 від 14.01.2020 на суму 24880,00 грн, податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2020 рік від 18.03.2021 №9373175153 на суму 500 грн, на підставі ст.129 ПК України нарахована пеня в сумі 7686,98 грн. Враховуючи наявну переплату в сумі 3,65 грн, залишок непогашеного податкового боргу становить 33063,33 грн. За відповідачем обліковується податковий борг з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в розмірі 57,98 грн, який виник за рахунок несплати грошових зобов`язань визначених згідно уточненої податкової декларації з рентної плати за 1 квартал 2021 року №24645339 від 23.05.2021 на суму 1944,56 грн. Враховуючи наявну переплату в сумі 1886,58 грн, залишок непогашеного грошового зобов`язання становить 57,98 грн. До боржника застосовувались заходи стягнення визначені ПК України. Оскільки узгоджені грошові зобов`язання відповідачем не сплачені, то позивач просить стягнути їх суму в судовому порядку. Крім того, в зв`язку з відсутністю у відповідача майна, просить накласти арешт на кошти та інші цінності останнього.
Ухвалою суду від 13.08.2021 позовну заяву залишено без руху. В подальшому, позивачем усунено недоліки поданої позовної заяви.
Ухвалою суду від 08.09.2021 провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, яке йому було роз`яснено ухвалою від 08.09.2021.
Розглянувши надані документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
КП «Атлант-чонгар» Генічеської міської ради зареєстроване Генічеською районною державною адміністрацією Херсонської області 04.07.2006 за №14871020000000 та взято на податковий облік в ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі.
В період з 02.12.2019 по 06.12.2019 посадовими особами податкового органу проведено документальну позапланову виїзну перевірку КП «Атлант-чонгар» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 року по 02.12.2019, за результатами якої складено акт перевірки №51/21-22-05-05/34270399 від 13.12.2019.
Висновки акту перевірки №51/21-22-05-05/34270399 від 13.12.2019 стали підставою для винесення податкових повідомлень-рішень від 14.01.2020:
- Форми “Р” №0000060522, яким відповідачу визначено грошове зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів за платежем 14010100 в розмірі 511445,87 грн;
- Форми “ПС” №0000070522, яким відповідачу визначено грошове зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за платежем 14010100 в розмірі 21420 грн;
- Форми “Р” №0000080522, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію за платежем 11020202 в розмірі 24880 грн;
Податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу 21.01.2020, що підтверджується повідомленням про вручення відправлення №7557000106127.
Згідно розрахунку виникнення податкового боргу станом на 09.07.2021, згідно ст. 129 ПКУ: на податкове повідомлення-рішення №0000060522 нарахована пеня в сумі 84252,64 грн, залишок непогашеного грошового зобов`язання становить 617118,51 грн; на податкове повідомлення-рішення нарахована пеня в сумі 7686,98 грн, з урахуванням переплати в сумі 3,65 грн, залишок непогашеного грошового зобов`язання становить 33063,33 грн.
Відповідачем не сплачено податкові зобов`язання з податку на прибуток, самостійно визначені в податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2020 рік в розмірі 500 грн.
Відповідач не сплатив податкові зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним і місцевими бюджетами) самостійно визначені відповідачем в уточнюючій податковій декларації з рентної плати за 1 квартал 2021 року №24645339 від 23.05.2021 на суму 1944,56 грн. Враховуючи наявну переплату в сумі 1886,58 грн, залишок непогашеного грошового зобов`язання становить 57,98 грн.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та вручена 18.02.2020, податкова вимога форми “Ю” №3012-10 від 12.02.2020 на загальну суму податкового боргу в розмірі 2934,77 грн.
Податкова вимога та податкові повідомлення-рішення в адміністративному та/чи судовому порядку не оскаржувались, а отже, визначені цими рішеннями грошові зобов`язання з податків є узгодженими, але не сплаченими відповідачем у встановлені строки, тому набули статусу податкового боргу.
З наведених підстав, контролюючий орган звернувся до суду.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий Кодекс України (далі ПК України).
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 6.1 ст.6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Також, підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 56.11 ст. 56 ПК України встановлено, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до пп.54.3.3. п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як передбачає п.58.1 ст.58 ПК України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до вимог абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст.95 ПК України).
Враховуючи вищевикладене, оскільки узгоджені грошові зобов`язання в загальній сумі 650239,82 грн, які набули статусу податкового боргу, не сплачені відповідачем добровільно в установленому законом порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ГУ ДПС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги щодо накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків, що знаходяться у банках, а також на кошти та інші цінності на рахунках, які будуть відкриті платником податків в подальшому в межах суми стягнення податкового боргу у сумі 650239,82 грн, суд зазначає наступне.
Загальна процедура і підстави застосування адміністративного арешту контролюючими органами визначені статтею 94 ПК України.
Визначення адміністративного арешту, як виняткового способу забезпечення виконання обов`язків платника податків, наведене в пункті 94.1 статті 94 ПК України, за своїм змістом однаково охоплює як арешт коштів, так і арешт іншого майна.
Отже, норми статті 94 ПК України регулюють застосування будь-якого адміністративного арешту незалежно від його предмета.
Відповідно до абзацу другого підпункту 94.6.2 пункту 94.6 статті 94 ПК України арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.
Водночас Податковим кодексом України передбачені також інші, додаткові випадки накладення арешту на кошти платника податків, крім тих, що визначені статтею 94 цього Кодексу.
Так, відповідно до підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Наведена законодавча норма встановлює одночасно як право контролюючого органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами є: відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг; недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу; майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Разом з тим, сума коштів, на яку накладається арешт, не повинна перевищувати суму податкового боргу, право на стягнення якої наявне в органу державної податкової служби на момент прийняття судом рішення про застосування адміністративного арешту. Тобто, арешт може стосуватися лише тих коштів, які є необхідними для виконання певних зобов`язань платника податків.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 16.04.2020 по справі №804/7201/16, від 11.06.2019 по справі №826/16002/14, від 24.12.2020 по справі № 280/6481/19.
Податковий борг в розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України - це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеної цим Кодексом.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Наведені норми за обставин релевантних обставинам даної справи набули оцінки, зокрема, в постанові Верховного Суду від 24.12.2020 по справі №280/6481/19, згідно яких вказано, що з метою правильного вирішення даного спору та встановлення наявності чи відсутності підстав для застосування до відповідача адміністративного арешту коштів судам необхідно встановити: факт наявності у відповідача податкового боргу в сумі, що зазначалась у позовній заяві; факт відсутності у відповідача майна, яке може бути використане для його погашення.
Тобто, встановленню підлягає факт наявності у відповідача непогашеної суми податкового боргу та відсутності у нього майна, яке може бути використане для його погашення, з підтвердженням відповідними доказами. Наявність таких факторів дає підстави для задоволення вимог контролюючого органу щодо накладення арешту на кошти та інші цінності відповідача, що знаходяться в банку в сумі, що не перевищує суму податкового боргу.
Встановлюючи наявність перелічених передумов для задоволення позову в цій частині, суд зазначає про наступне.
Судом встановлена наявність у відповідача податкового боргу в сумі 650239,82 грн.
За даними інформаційної довідки з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно від 25.06.2021 № 263239094 відсутні відомості про зареєстровані за КП «Атлант-чонгар» об`єкти нерухомого майна на праві власності.
Згідно бази даних "НАІС ДДАІ" МВС України за відповідачем автотранспорт не зареєстровано.
Таким чином, в результаті здійснення вказаних заходів по встановленню наявності майна у відповідача, продаж якого може бути джерелом погашення податкового боргу, будь-якого зареєстрованого за позивачем майна не виявлено.
13.03.2020 податковим керуючим складено акт опису майна № 418, яким встановлено відсутність зареєстрованого за відповідачем майна, що може бути описано у податкову заставу та проведено опис майна, на яке платник податків - комунальне підприємство "Атлант-чонгар» Генічеської міської ради набуде право власності у майбутньому, до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Згідно інформаційної бази даних ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі комунальне підприємство "Атлант-чонгар" Генічеської міської ради має відкриті розрахункові рахунки в банківських установах.
Таким чином, за результатом судового розгляду даної справи судом встановлено наявність у відповідача непогашеної суми податкового боргу та відсутності у нього майна, яке може бути використане для його погашення.
Наявність таких факторів дає підстави для задоволення вимог контролюючого органу щодо накладення арешту на кошти та інші цінності відповідача, що знаходяться в банку в сумі, що не перевищує суму податкового боргу.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, заявлені податковим органом позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов.
Стягнути з рахунків Комунального підприємства "Атлант-чонгар» (адреса місця знаходження: 75570, вул. Гагаріна, буд. 15-А, с. Чонгар Генічеського району Херсонської області, код ЄДРПОУ 34270399) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу :
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 617118,51 грн (отримувач - ГУК у Херсонській обл. /Генічеська МТГ/14060100, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку – UA168999980313050029000021417, код бюджету - 14060100);
- по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) на суму 33063,33 грн (отримувач - ГУК у Херсонській обл. /Генічеська МТГ/ 11020202, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку – UA978999980334139806000021417, код бюджету - 11020202);
- по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) на суму 57,98 грн (отримувач - ГУК у Херсонській обл./Генічеська МТГ/ 13020401, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку – UA198999980333179359000021417, код бюджету - 13020401).
Накласти арешт на кошти та інші цінності платника податків Комунального підприємства "Атлант-чонгар» (адреса місця знаходження: 75570, вул. Гагаріна, буд. 15-А, с.Чонгар Генічеського району Херсонської області, код ЄДРПОУ 34270399), що знаходяться у банках, а також на кошти та інші цінності на рахунках, які будуть відкриті платником податків в подальшому в межах суми податкового боргу у розмірі 650239,82 грн, а саме:
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 617118,51 грн;
- по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності (міської/селищної/сільської територіальної громади) на суму 33063,33 грн;
- по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевим бюджетами на суму 57,98 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Хом`якова
кат. 111020000