
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
______________
УХВАЛА
09 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1768/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі оловуючої судді: Ковбій О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства Україні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі щодо не призначення ОСОБА_1 на посаду у органах податкової міліції Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 04.10.2018 року по 21.01.2021 року;
- визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо не виплати заробітної плати ОСОБА_1 за час перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року.
- стягнути з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час незаконного перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року, з відрахуванням обов`язкових податків, зборів та платежів;
- допустити до негайного виконання постанову суду в частині стягнення з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 заробітної плати за час незаконного перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року, з відрахуванням обов`язкових податків, зборів та платежів.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28.08.2021 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо не виплати ОСОБА_1 за час перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року.
Стягнуто з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення в розмірі 315224 (триста п`ятнадцять тисяч двісті двадцять чотири) грн 47 коп. за час його перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року, з відрахуванням обов`язкових податків, зборів та платежів.
Допущено до негайного виконання постанову суду в частині стягнення з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення за час перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі в межах стягнення за один місяць у розмірі 12236,00 (дванадцять тисяч двісті тридцять шість) грн з відрахуванням податку з доходів фізичних осіб та інших обов`язкових платежів.
29.10.2021 року від ОСОБА_1 надійшла заява, в порядку ст. 383 КАС України, в якій останній просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головною управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо не проведення компенсації ОСОБА_1 податку з доходів фізичних осіб в розмірі 56 740,40 грн при виплаті грошового забезпечення час перебування у Розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року;
- зобов`язати Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі провести компенсацію ОСОБА_1 податку з доходів фізичних осіб в розмірі 56 740,40 грн при виплаті грошового забезпечення час перебування у Розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року.
Ухвалою суду від 03.11.2021 року заяву визначено розглядати в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заяву, суд виходить з наступного.
Частиною 5 статті 383 КАС України передбачено, що у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
З огляду на викладені у заяві обставини та приймаючи до уваги, що заявником не обґрунтована необхідність розгляду заяви саме у судовому засіданні з викликом сторін, суд визначив розглядати справу в письмовому провадженні.
Вирішуючи заяву про визнання протиправними дій вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення суду суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 28.08.2021 року, окрім іншого, стягнуто з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час незаконного перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року, з відрахуванням обов`язкових податків, зборів та платежів.
Рішення суду в відповідній частині, на підставі виконавчих листів від 01.09.2021 року та від 04.10.2021 року №2644 2021р., 3009 2021р. відповідно звернуто до примусового виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Херсонській області.
Відповідно листа ГУ ДФС від 22.10.2021 року №213/14/21-97-08 суми за виконавчими листами стягнуті з рахунків ГУ ДФС в безспірному порядку органами Державної казначейської служби. З загальної суми 315224,47 грн сплачений військовий збір в розмірі 4728,37 грн та податок на доходи фізичних осіб в розмірі 56740,40 грн.
На задоволення вимог виконавчого листа ГУ ДФС не виділялись кошти додатково, у зв`язку з цим компенсація податку на доходи фізичних осіб в розмірі 56740,40 грн не отримана.
Заявник, вважає не проведенні йому виплати компенсація податку на доходи фізичних осіб в розмірі 56740,40 грн під час виконання рішення суду протиправною, в зв`язку з чим звернувся до суду в порядку ст. 383 КАС України.
Вирішуючи заяву, суд виходить з наступного.
Пунктом 168.5 ст. 168 Податкового Кодексу України передбачено, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім`ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 р. N 44 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 січня 2005 р. N 17 ( 17-2005-п ) (далі - Порядок).
Відповідно п.п.2-5 Порядку грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.
Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" ( 889-15 ).
Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.
З аналізу наведеного вбачається, що, зокрема, співробітники податкової міліції мають право на виплату грошової компенсації, яка проводиться одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем одержання грошового забезпечення.
Згідно приписів п.7 Порядку відображення операцій, що здійснюються відповідно до цього Порядку, в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності проводиться згідно із законодавством.
Тобто, як і у випадку з іншими категоріями осіб, з грошового забезпечення, зокрема, співробітників податкової міліції сплачується податок на доходи фізичних осіб, але наступною дією роботодавця є нарахування та виплата компенсації наведеного податку.
Суд нагадує, що розгляд і вирішення заяв сторін, як і адміністративних справ здійснюється відповідно до принципу диспозитивності (статі 9 КАС України), відповідно до якого, суд вирішувати лише ті питання, про вирішення яких його просять сторони у справі (учасники спірних правовідносин). Суд позбавлений можливості ініціювати судове провадження, інакше він перетворився б з органу правосуддя у контролюючий орган.
За загальним правилом, адміністративний суд вирішує тільки ті вимоги по суті спору, про вирішення яких клопочуть сторони, і він не повинен виходити за межі цих вимог. Інакше кажучи, суд зв`язаний предметом і розміром заявлених вимог.
З огляду на викладене й дана заява позивача підлягає вирішенню виключно в рамках заявлених ОСОБА_1 в ній та в позові аргументів.
Так, судом встановлено, що позивач, звернувшись з позовом до суду, самостійно визначив спосіб поновлення порушеного права - шляхом стягнення з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час незаконного перебування у розпорядженні Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з 21.11.2018 року по 21.01.2021 року, з відрахуванням обов`язкових податків, зборів та платежів.
Таким чином, під час судового розгляду дослідженню судом підлягала наявність або відсутність права ОСОБА_1 на заявлену до стягнення суму грошового забезпечення.
Отже й рішення суду прийнято відносно стягнення конкретної суми з відрахуванням обов`язкових податків, зборів та платежів.
Вимог щодо стягнення з ГУ ДФС грошової компенсації позивачем в рамках основної справи №540/1768/21 не заявлялось, отже відповідне питання й не могло бути предметом судового розгляду. Право позивача на отримання грошової компенсації не перевірялось судом, в суму визначену до стягнення суми грошової компенсації не ввійшли.
Таким чином, рішення суду від 28.08.2021 року не зобов`язувало ГУ ДФС виплатити позивачу суми грошової компенсації, що, в свою чергу не виключає законодавчо визначеного обов`язку ГУ ДФС провести таку виплату.
Тому визначити дії щодо не нарахування та не виплати грошової компенсації заявнику такими, що вчинені в рамках виконання рішення суду від 28.08.2021 року в справі №540/1768/21 неможливо.
Питання щодо права ОСОБА_1 на отримання грошової компенсації та обов`язку ГУ ДФС щодо її виплати можу бути предметом окремого судового провадження, проте не може бути підставою для прийняття судом окремої ухвали в порядку ст. 383 КАС України, тим більше, що сторонами не заперечується той факт, що сума визначена судом до стягнення в рішенні від 28.08.2021 року виплачена в повному обсязі (враховуючи податки).
Відповідно ч.6 ст. 383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Підсумовуючи викладене, в обсязі наведених заявником аргументів, суд не встановив обставин протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача при виконанні рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.08.2021 року по справі №540/1768/21. А тому, суд залишає відповідну заяву ОСОБА_1 без задоволення.
Керуючись ст. 241, 248, 383 КАС України, суд -
ухвалив:
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.08.2021 року по справі №540/1768/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, оскарженню не підлягає та є обов`язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Суддя О.В. Ковбій