
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/9355/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Альфа-Капітал" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Приватне підприємство "Альфа-Капітал" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 27 липня 2021 року № 348.
В обґрунтування своїх вимог зазначено, що з оскаржуваним рішенням позивач не погоджується щодо встановлення факту неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 6925,39 грн та нарахування штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 3462,70 грн. Вищезазначене рішення було винесено за результатами перевірки позивача, під час якої були встановлені порушення чинного законодавства, а саме: в листках непрацездатності невірно вказано місцезнаходження підприємства, де працює застрахована особа; відсутні печатки закладу охорони здоров`я. Позивач вважає дане рішення неправомірним, оскільки відповідальність за таке заповнення несуть лікарі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
16 вересня 2021 року до суду надійшов відзив Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на позов, у якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити в задоволенні позову. Зазначав, що під час проведення перевірки були виявлені допущені позивачем порушення п.1 ч.2 ст.15, ч.3 ст.30, ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", які виразилися в тому, що нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листках непрацездатності, виданих не у встановленому порядку, а саме: невірно вказано місцезнаходження підприємства, де працює застрахована особа; відсутні печатки закладу охорони здоров`я.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом в порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до наказів Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області № 198-од від 17 червня 2021 року та № 111-од від 19 липня 2021 року відповідачем проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування Приватним підприємством "Альфа-Капітал".
За результатами проведеної перевірки складений акт № 80 від 22 липня 2021 року, відповідно до якого встановлені порушення: п.1 ч.2 ст.15, ч.3 ст.30, ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме: нарахувано та виплачено допомогу по тимчасовій непрацездатності по листках непрацездатності, виданих з порушеннями: невірно вказано місцезнаходження підприємства, де працює застрахована особа; відсутні печатки закладу охорони здоров`я.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 348 від 27 липня 2021 року, яким зобов`язано ПП "Альфа-Капітал" в десятиденний строк від дня отримання рішення повернути Фонду грошові кошти в розмірі 6925,39 грн - сума неправомірно витрачених страхових коштів та сплатити штраф у розмірі 3462,70 грн (50% неправомірно витрачених страхових коштів).
Не погодившись з вищезазначеним рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з такого.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-ХІV (далі - Закон №1105) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.
Відповідно до статті 19 даного Закону право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Положення ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначають, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.
Зокрема, порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регулюються: Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою спільним наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 N 532/274/136-ос/1406 , зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 р. за N 1456/10055 (далі - Інструкція № 532), а також Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 № 455, який погоджено Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі реорганізованих у Фонд соціального страхування України), та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 04.12.2001 за № 1005/6196 (далі - Інструкція № 455).
Згідно з п.2 Інструкції № 532 листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв`язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою.
Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Відповідно до п. 4.5 Інструкції № 532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності". На бланку листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень.
Суд не погоджується з доводами відповідача щодо порушення позивачем вимог чинного законодавства в зв`язку з нарахуванням та виплатою допомоги по листках непрацездатності, виданим з порушеннями, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 8.3 Інструкції №455, яким встановлено, що за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до пункту 8.5. вказаної Інструкції, у разі виявлення порушень правил видачі, зберігання, обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, незадовільного стану експертизи тимчасової непрацездатності лікувально-профілактичний заклад може бути позбавлений права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому порядку.
Відповідальність за стан організації та якості експертизи тимчасової непрацездатності, зберігання та облік документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, несе керівник закладу охорони здоров`я.
За порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Тобто, відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар, а не страхувальник.
Частиною 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 1105) встановлено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації.
Комісія здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25 (далі Положення №25), передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язана: приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Підпунктом 3.1.1 п.3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Суд звертає увагу на те, що наведені приписи Положення № 25 і частини 3 статті 30 Закону № 1105 розрізнюють такі повноваження комісії: 1) прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення та 2) розгляд підстави і правильності видачі листків непрацездатності.
Статтею 23 Закону № 1105 визначено вичерпний перелік підстав для відмови у страхових виплатах, а саме зазначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв`язку з навчанням.
В даному випадку, жодна з нормативно визначених підстав не мала місця у правовідносинах сторін, відповідно, інша підстава відмови не може бути застосована Фондом.
Положенням № 25 та Законом № 1105 вказаним комісіям не надано повноважень щодо надіслання закладу охорони здоров`я листка непрацездатності або його повернення застрахованій особі з метою виправлення відповідних недоліків та, відповідно, не ненадання допомоги по тимчасовій непрацездатності до виправлення цих недоліків.
Суд зазначає, що Інструкцією № 532 не передбачено здійснення контролю за правильністю видачі листків непрацездатності комісіями (уповноваженим) із соціального страхування, які створюються на підприємстві.
При цьому, суд звертає увагу на те, що за приписами частини 1 статті 31 Закону № 1105 порядок такого контролю встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом, а не самим Фондом.
Таким чином, незважаючи на надання частиною 3 статті 30 Закону № 1105 комісіям (уповноваженому) підприємства компетенції розглядати підставу і правильність видачі листків непрацездатності, законодавець не встановив наслідків реалізації цієї компетенції при наявності окремих недоліків в оформленні цих листків непрацездатності та не визначив такої підстави для відмови у наданні застрахованій особі допомоги по тимчасовій витраті працездатності, як наявність недоліків в оформленні листка непрацездатності.
Також суд зазначає, що відповідач не зазначив яким чином повинен був діяти позивач у спірних правовідносинах з метою ефективного забезпечення права застрахованих осіб на своєчасне отримання відповідної допомоги, оскільки позивач не має владних управлінських функцій над закладами охорони здоров`я для зобов`язання останніх дотримуватись порядку складання та видачі листків непрацездатності.
З урахуванням наведеного, з огляду на те, що відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар закладу охорони здоров`я, на підприємство не може бути покладена вина за неправильне заповнення лікарняних листків, а особу, з приводу непрацездатності якої такі листки видані, не може бути позбавлено компенсації, яка настала у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності останньої.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18 червня 2020 року у справі № 802/2184/16-а, від 26 червня 2020 року у справі № 815/1819/16.
Аналізуючи надані суду копії листків непрацездатності, складених з помилками, суд приходить до висновку про наявність дрібних помилок та описок в них, які жодним чином не впливають на умови та строки настання страхових випадків, та не звільняють відповідача від обов`язку виплати страхових сум у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку, що за виявлені актом перевірки порушення неправомірно застосовані до позивача санкції оскаржуваним рішенням від 27 липня 2021 року №348 в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 6925,39 грн. та нарахування штрафу у розмірі 50% - 3462,70 грн., оскільки позивач не є особою, винною у встановлених актом перевірки порушеннях.
З огляду на викладене, адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
У зв`язку із задоволенням адміністративного позову, відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати у розмірі 2270 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Альфа-Капітал" (вул. Михайла Гаврилка, 15, с. Рунівщина, Полтавський район, Полтавська область, 38730, ЄДРПОУ 35171344) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 41319427) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 27 липня 2021 року № 348.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 41319427) на користь Приватного підприємства "Альфа-Капітал" (вул. Михайла Гаврилка, 15, с. Рунівщина, Полтавський район, Полтавська область, 38730, ЄДРПОУ 35171344) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова