
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення
та встановлення нового строку для подання звіту
11 листопада 2021 року 320/6237/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 у справі №320/6237/19 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, викладену в листі від 04.11.2019 №529/102-26, щодо перерахунку та виплаті ОСОБА_1 основної пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 25.04.2019.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплачувати пенсію по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на підставі положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (4173*5=20865 грн.) без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексу інфляції, врахувавши раніше виплачені суми.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 у справі №320/6237/19 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області задоволено частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2020 змінено.
Викладено абзац третій резолютивної частини рішення наступного змісту:
"Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплачувати пенсію по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на підставі положень частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (4173х5=20865 грн.) без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вимог Закону України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення", Постанови КМ України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".
В решті рішення суду залишено без змін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області строк для подання звіту про виконання рішення суду в адміністративній справі №320/6237/19 та зобов`язано останнього надати Київському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі №320/6237/19 у десятиденний термін з дня отримання копії даної ухвали.
07 квітня 2021 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі №320/6237/19.
03 серпня 2021 року вказаний звіт переданий на розгляд судді Балаклицькому А.І., що підтверджується актом від 03.08.2021, складеним відділом ВДЗК (канцелярія).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.08.2021 призначено до розгляду у судовому засіданні звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №320/6237/19 на 06.09.2021.
Судове засідання, призначене на 06.09.2021, було відкладено на 27.09.2021 у зв`язку з наданням відповідачу додаткового часу для виконання рішення суду у даній справі.
У судове засідання, призначене на 27.09.2021, учасники справи, які належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду заяви, не з`явились.
Відповідач подав до суду клопотання про відкладення розгляду звіту у зв`язку з неможливістю взяти участь у судовому засіданні.
Згідно з частиною 4 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за можливим розглянути звіт про виконання судового рішення в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вирішуючи питання щодо виконання судового рішення, суд зазначає про таке.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб`єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Відповідач у своєму звіті вказує, що розпорядженням №932430133122 від 05.08.2020 здійснено перерахунок пенсії на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 у справі №320/6237/19, рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2020, якою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київські області провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 перерахунок та виплачувати пенсію по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на підставі положень ч. 3 ст. 59 Закону Украй "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (4173 х 5 = 20865 грн.) без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вимог Закону України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення", Постанови КМУ від 20 лютого 2019 року №124 Питання проведення індексації пенсії у 2019 році".
Відповідач зазначає, що розмір пенсії станом на 25.04.2019 становить 9264,05 грн. де: 8235,65 грн. - основний розмір пенсії від заробітку (70%); 598,80 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 1769 грн.); 50,00 грн. - цільова допомога інвалідам війни 2 групи; 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів 1-ї категорії.
Розпорядженням №932430133122 від 12.03.2021 уточнено розмір пенсії на виконання постанови Шостого апеляційної адміністративного суду від 27.05.2020 у справі №320/6237/19, рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2020, а саме при середньомісячному заробітку 20865,00 грн. та 70% втрати працездатності розмір пенсії становить на 25.04.2019 15633,90 грн., де: 14605,50 грн. - основний розмір пенсії від заробітку (70%); 598,80 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 1769 грн.); 50,00 грн. - цільова допомога інвалідам війни 2 групи; 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів 1-ї категорії.
Рішенням Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, яке надійшло 15.03.2021 зазначено, що рішення про перерахунок пенсії, оформлене розпорядженням №932430133122 від 12.03.2021 в межах покладених зобов`язань виконане.
З 01.03.2021 перерахований розмір пенсії становить 15742,70 грн., (розпорядження 932430133122 від 12.03.2021). Сума боргу по перерахунку пенсії за період з 25.04.2019 по 31.03.2021 становить 134352,04 грн. Дана сума облікована та включена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
У зв`язку з цим, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області вважає, що судове рішення виконане в межах покладених зобов`язань.
Розглянувши звіт Головного управління ПФУ у Київській області про виконання рішення суду у даній справі, суд не вбачає підстав для його прийняття у зв`язку з наступним.
Як було встановлено судом під час прийняття рішення від 10.01.2020 у справі №320/6237/19 до позивача застосовуються положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому, у рішенні від 10.01.2020 у справі №320/6237/19 судом була надана правова оцінка розміру та порядку призначення позивачу - ОСОБА_1 пенсії та прийнято рішення, яким, зокрема, зобов`язано пенсійний орган провести останньому з 25.04.2019 перерахунок та виплачувати пенсію по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на підставі положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (4173*5=20865 грн.) без обмеження її максимальним розміром.
Водночас, у мотивувальній частині рішення від 10.01.2020 у справі №320/6237/19 судом було вказано, що розмір пенсії має визначатися відповідачем саме на підставі положень частини третьої статті 59 Закону №796, без урахування встановленої Порядком №1210 формули.
З даним висновком суду першої інстанції погодився і Шостий апеляційний адміністративний суд в своїй постанові від 27.05.2021, в якій також вказано, що розмір пенсії має визначатися відповідачем саме на підставі положень частини третьої статті 59 Закону №796, без урахування встановленої Порядком №1210 формули.
Отже, при здійсненні відповідних нарахувань та виплати пенсії позивачу не підлягає застосуванню формула, визначена пунктом 9-1 Порядку №1210.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2019 складає 4173,00 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2020 складає 4723,00 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-IХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2021 складає 6000,00 грн.
Отже, враховуючи зазначене, на виконання рішення у даній справі основний розмір пенсії позивача на один місяць у 2019 році має складати - 20865,00 грн., у 2020 році має складати - 23615,00 грн., у 2021 році має складати - 30000,00 грн., оскільки в рішенні чітко визначено, що перерахунок та виплата пенсії позивачу повинні здійснюватись без застосування формули, визначеної пунктом 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210, та без обмеження її максимальним розміром.
Водночас, відповідачем не надано суду жодного доказу, що свідчили б про повне виконання рішення суду в адміністративній справі №320/6237/19.
Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року №11-рп/2012).
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов`язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення суду у справі №320/6237/19 відповідачем не виконано, а тому звіт про виконання судового рішення, поданий Головним правлінням Пенсійного фонду України у Київській області, не приймається судом.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України Київської області новий строк для надання звіту про виконання рішення суду у справі №320/6237/19.
Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання рішення суду в адміністративній справі №320/6237/19 - відмовити.
2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в адміністративній справі №320/6237/19.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області надати Київському окружному адміністративному суду новий звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі №320/6237/19 у п`ятнадцятиденний термін з дня отримання копії даної ухвали.
4. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Суддя Балаклицький А. І.