Рішення № 100995854, 11.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
200/12908/21
Номер документу
100995854
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2021 р. Справа№200/12908/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2021 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача-1, Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, відповідача-2, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому просив:

- визнати протиправним та скасування рішення №97 від 02 березня 2021 року відповідача-1 «Про відмову в призначенні пенсій по втраті годувальника» відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії по втраті годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача-1 «Про призначення пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 з 01 лютого 2020 року»;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 в частині не призначення, не нарахування та не виплати позивачу пенсії у зв`язку з втратою годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника;

- зобов`язати відповідача-2 призначити та виплатити позивачу пенсію по втраті годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , який перебував на обліку в Бахмутсько-Лиманському об`єднаному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. 24 лютого 2021 року позивач подала відповідачу-1 заяву про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника. 02 березня 2021 року рішенням №97 відповідач-1 відмовив у призначенні пенсії у зв`язку з порушенням порядку звернення та подання документів, тому що згідно даних журналу реєстрації звернень підсистеми «Звернення» встановлено факт призначення пенсії по втраті годувальника на дружину ОСОБА_4 . Спірне рішення відповідача-1 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку з тим, що позивач, як інвалід 2 групи, що перебував на утриманні годувальника, має право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника, а саме з 13 жовтня 2020 року та її право на призначення пенсії не залежить від прав інших осіб на переведення з одного виду пенсії на інший.

Відповідач подав відзив по адміністративній справ, в якому позовні вимоги не визнав просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. 28 січня 2021 року через веб-портал Пенсіонного фонду України за перерахунками пенсії з пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника звернулась - ОСОБА_4 (заява №766) та з пенсії по інвалідності - ОСОБА_5 (заява №771). Позивач в цей день подав заяву відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (заява №775). Відпрацювання звернень на призначення та перерахунок пенсії на дату звернення проводилось за принципом єдиної черги в межах Донецької області. Враховуючи зазначене, в призначенні пенсії позивачу було відмовлено, оскільки при перевірці журналу реєстрації звернення підсистеми «Звернення» було встановлено факт призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника за померлого годувальника ОСОБА_3 на дружину ОСОБА_4 . У відповідача-1 не було законних підстав для призначення пенсії по втраті годувальника позивачу, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 97 від 02.03.2021 задоволенню не підлягають. 25 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Бахмутсько-Лиманського ОУПФУ із заявою про виділення долі пенсії у зв`язку із втратою годувальника. Перерахунок проведено відповідно до вимог статті 39 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

11 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

11 жовтня 2021 року від відповідача-2 витребувані докази.

Дослідивши докази, письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 отримував пенсію за віком (а.с. 13).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що 13 жовтня 2020 року Бахмутським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харкова) складений відповідний актовий запис №1471 (а.с. 57).

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_3 (а.с. 9).

28 січня 2021 року ОСОБА_4 подала заяву про перехід на інший вид пенсії в якій зазначено, що заявнику призначалась пенсія на іншій підставі (а.с. 48).

28 січня 2021 року ОСОБА_1 подала заяву про призначення пенсії у разі втрати годувальника, в якій зазначено, що заявник визнаний особою з інвалідністю ІІ групи (а.с. 49).

24 лютого 2021 року ОСОБА_1 подала заяву про призначення пенсії у разі втрати годувальника (а.с. 50).

02 березня 2021 року Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення №97, яким ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії по втраті годувальника за заявою від 24.02.2021 №1882. Підставою відмови зазначено те, що згідно даних журналу реєстрації звернень підсистеми «Звернення» встановлено призначення пенсії по втраті годувальника за померлого годувальника ОСОБА_3 на дружину ОСОБА_4 . Відмовлено заявнику в призначенні пенсії по втраті годувальника у зв`язку із порушенням порядку звернення та подання документів (а.с. 15).

17 березня 2021 року управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради видана довідка про отримання доходів №566 згідно з якою ОСОБА_1 перебуває на обліку в управління та їй призначена допомога на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (а.с. 58).

25 березня 2021 року ОСОБА_1 подала заяву про виділення долі в пенсії у разі втрати годувальника за матеріалами пенсійної справи (а.с. 51).

27 березня 2021 року Бахмутсько-Лиманським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення 056350007387 про перерахунок пенсії у зв`язку із виділенням частки пенсії у разі втрати годувальника ОСОБА_1 (а.с. 69-70).

23 квітня 2021 року Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом за №701-694/Щ-02/8-0574/21 повідомило ОСОБА_1 , що 28 січня 2021 року через веб-портал Пенсіонного фонду України за перерахунками пенсії з пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника звернулась – ОСОБА_4 (заява №766) та з пенсії по інвалідності - ОСОБА_5 (заява №771). Позивач в цей день подав заяву відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (заява № 775). Відпрацювання звернень на призначення та перерахунок пенсії на дату звернення проводилось за принципом єдиної черги в межах Донецької області. Враховуючи зазначене, в призначенні пенсії позивачу було відмовлено, оскільки при перевірці журналу реєстрації звернення підсистеми «Звернення» було встановлено факт призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника за померлого годувальника ОСОБА_3 на дружину ОСОБА_4 . Позивачу було рекомендовано повторно звернутися до управління з заявою про виділення долі в пенсії у зв`язку із втратою годувальника (а.с. 21-22).

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .

Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058-IV) визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг.

Пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначається пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За приписами статті 36 Закону №1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, […] пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, […]. Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Непрацездатними членами сім`ї вважаються: 1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; 2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

До членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Частиною 3 цієї статті встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

На час виникнення спірних правовідносин порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» був врегульований Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 29-1 від 26.12.2018 (далі – Порядок №22-1).

Пунктом 4.1. розділу IV Порядку №22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно з пунктом 4.3. розділу IV Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4.4. розділу IV Порядку №22-1 на всіх членів сім`ї, які мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. На вимогу члена сім`ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо.

У разі якщо член сім`ї, який звертається із заявою про призначення пенсії, повідомив про наявність інших утриманців, які мають право на призначення пенсії, їхнє місце проживання, до органу, що призначає пенсію за місцем проживання інших утриманців, невідкладно надсилається повідомлення про право утриманців звернутись із заявою про призначення пенсії.

Орган, що призначає пенсію за місцем проживання інших утриманців, надсилає заяву про призначення пенсії та документи, які засвідчують право інших утриманців на одержання пенсії у зв`язку з втратою годувальника, до органу, що призначає пенсію, від якого надійшло повідомлення про призначення пенсії, протягом трьох робочих днів після їх отримання.

У разі якщо протягом трьох місяців від дати звернення члена сім`ї документи, необхідні для призначення пенсії іншим утриманцям, не надійшли, орган, що призначає пенсію, приймає рішення про призначення пенсії.

Якщо заява про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника іншим утриманцям, які проживають окремо, надійшла після винесення рішення про призначення пенсії, то приймається рішення про перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною кількості утриманців та, у разі необхідності, здійснюється виділення частки пенсії утриманцю, який проживає окремо. Документи, що надійшли пізніше, додаються до пенсійної справи, а рішення про виділення частки пенсії надсилається органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) утриманця для оформлення окремої пенсійної справи.

У разі перерахунку пенсії відповідне рішення направляється до органу, який провадить виплату частки цієї пенсії. При припиненні виплати частки пенсії документи надсилаються до органу, у якому виплата пенсії продовжується.

Пунктом 4.7. розділу IV Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє […] особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

За наслідками судового розгляду встановлено, що відповідач-1, отримавши 28 січня 2021 року заяви від трьох осіб на одержання пенсії по втраті годувальника після смерті ОСОБА_3 , не здійснив всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів для установлення права кожної особи на одержання такої пенсії.

Відповідач-1 не прийняв рішення за результатом розгляду заяви позивача від 28 січня 2021 року, що змусило останнього 24 лютого 2021 року подати нову заяву.

Як передбачалося пунктом 4.4. розділу IV Порядку №22-1 якщо заява про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника іншим утриманцям, які проживають окремо, надійшла після винесення рішення про призначення пенсії, то приймається рішення про перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною кількості утриманців.

Отже, отримавши 24 лютого 2021 року заяву позивача, який проживає окремо від інших утриманців годувальника ОСОБА_3 , відповідач-1 мав прийняти відповідне рішення про перерахунок пенсії, але замість цього прийняв спірне рішення, при цьому чинним законодавством не передбачені такі підстави відмови в призначенні пенсії як «порушення порядку звернення та подання документів».

Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 3 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV позивач має право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника з дня, що настає за днем смерті годувальника, оскільки звернення про призначення такого виду пенсії надійшло до відповідача-1 протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Стаття 1 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, у редакції протоколів №11 та №14 (04.11.1950), визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Заяви №68385/10 та №71378/10) від 26.06.2014 Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).

У справі, що розглядається, відповідач-1 не дотримався вказаних вимог, а тому рішення №97 «Про відмову в призначенні пенсій по втраті годувальника», прийняте Бахмутсько-Лиманським управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 02 березня 2021 року, є протиправним та підлягає скасуванню.

Позивач помилково вважає, що його права порушені бездіяльністю щодо не призначення пенсії, оскільки його права порушені спірним рішенням відповідача-1.

Оскільки, суд не є органом, уповноваженим на призначення пенсії, а лише має компетенцію на здійснення судового контролю за відповідністю чинному законодавству оскаржуваного рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта владних повноважень (постанова Верховного Суду від 21 грудня 2019 року у справі № 663/574/17), тому вимога про зобов`язання відповідача-2 призначити та виплатити позивачу пенсію по втраті годувальника не підлягає задоволенню.

З огляду на вищевикладене у сукупності, враховуючи встановлені обставини у вказаній справі, відповідача-2 слід зобов`язати повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії по втраті годувальника та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).

Згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Оскільки рішення ухвалено на користь позивача, який звільнений від сплати судового збору, судові витрати компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 139 КАС України).

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 162, 241-246, 250, 251, 255, 291, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, буд. 53; код ЄДРПОУ 42172734), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №97 «Про відмову в призначенні пенсій по втраті годувальника», винесене 02 березня 2021 року Бахмутсько-Лиманським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом в даному рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення складений 11 листопада 2021 року.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.І. Циганенко