Рішення № 100994859, 10.11.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
140/9284/21
Номер документу
100994859
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/9284/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Лозовський О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» (далі - ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ») звернулося з позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області (далі – інспекція, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 16.07.2021 №68-8/21 про накладення штрафу в розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34 000,00 грн (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 16.07.2021 за результатами розгляду протоколу про виявлене правопорушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 09.07.2021 №20-8/21 та акту перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 09.07.2021 №22-8/21 Державною екологічною інспекцією у Волинській області прийнято постанову про накладення штрафу №68-8/21, якою накладено штраф на ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 34000 гривень.

ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» не погоджується з вказаною постановою про накладення штрафу з огляду на наступне. Всупереч зазначеним вимогам Закону №92735-VI направлення на проведення перевірки від 27.05.2021 № 42-РН, еаправлення на проведення перевірки від 07.07.2021 № 49-РН, не містять обов`язкових даних, а саме, у них не зазначено по-батькові керівника, його заступника, що не дає змоги визначити чи є направлення чинним, приводить до висновку, що направлення не відповідає вимогам Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 №2735-VI.

Щодо виявленого під час перевірки характеристик продукції порушення, то у ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» відсутня як і об`єктивна так і правова можливість виконати рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 № 103-8/21 щодо усунення формальної невідповідності, визначених пунктом третім частиною четвертою статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», невиконання якого стало підставою для застосування штрафної санкції. При цьому заїконодавством не регламентовано право чи/та обов`язок вносити зміни у паспорти якості особам (у даному випадку позивачем), до компетенції яких не віднесено право видачі таких паспортів.

Документом про якість палива є паспорт якості. Паспорт якості є одним з обов`язкових товаросупровідних документів. Паспорт якості засвідчує відповідність нафтопродукту всім вимогам нормативних документів. Оформлення паспорта якості палива належить до повноважень випробувальної лабораторії.

Постачальником дизельного палива, яке було предметом перевірки, є Мале приватне підприємство «ІРЕНА» що підтверджується укладеним з позивачем Договором поставки нафтопродуктів №ДГ-35 від 17.07.2020.

ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» як особа, шо реадізує нафтопродукти, у даному випадку не має права самостійно вносити зміни/доповнення/уточнення до паспортів якості, які видаються випробувальними лабораторіями, при цьому усунути визначені порушення іншим, чином також не має можливості, оскільки діють спеціальні норми законодавства, які визначають правовий режим документів про якість палива.

Вказані обставини свідчать про те. шо у ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» відсутня об`єктивна можливість виконати рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 №103-8/21, невиконання якого стало підставою для накладення штрафу відповідно до оскаржуваної постанови. Виконання рішення в безпосередній мірі залежить від суб`єктів господарювання в ланцюгу постачання, шо виключає можливість усунення таких порушень в залежності від правової поведінки одного суб`єкта господарювання/розповсюджувача продукції.

ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» вважає, що у Державної екологічної інспекції у Волинській області відсутні належні правові підстави для накладення на позивача штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 34000 грн оскаржуваною Постановою про накладення штрафу від 16.07.2021 №68-8/21.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України).

Відповідач у відзиві на позов заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що у даній справі оскаржується постанова про накладення штрафу, доводи позивача по суті порушень не можуть бути перевірені в межах предмету доказування в даній справі, так як такі доводи можуть розглядатись виключно у справі щодо оскарження рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів.

Разом з тим позивач, вважаючи постанову про накладення штрафу незаконною, не скористався правом на оскарження рішень, за невиконання яких останнього притягнуто до відповідальності. Отже рішення № 103-8/21 не оскаржене позивачем, а тому є чинними. Відтак, обставини які встановлені цими рішеннями є доведеними та не підлягають доказуванню у даній судовій справі, оскільки виходять за межі предмету позову.

Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 44 Закону № 2735-VI до суб`єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.

Таким чином, підставою для винесення постанови про накладення штрафу від 16.07.2021 № 68-8/21 є невиконання позивачем рішення про вжиття обмежувального (корегувального) заходу № 103-8/21.

Зі змісту позовної заяви випливає що позивач не заперечує того, що рішення ним не було виконане, а та обставина, що рішення не оскаржувалось та є чинними, свідчить що позивач зобов`язаний вжити заходів з метою їх виконання.

В позовній заяві позивач стверджує про відсутність обов`язкових даних в направленні на проведення перевірки, а саме відсутнього «по-батькові» керівника, заступника. В даному випадку, направлення на проведення перевірки створено у відповідності до інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну у Державній екологічній інспекції у Волинській області від 01.02.2021 №26. Також варто додати, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2735-VI одним з основних прав суб`єкта господарювання є право оскаржувати в установленому законом порядку будь-які рішення, приписи, дії та бездіяльність органів ринкового нагляду, митних органів та їх посадових осіб, проте направлення на проведення перевірки, акт перевірки від 02.06.2021 №23-8/21, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 №103-8/21, акт перевірки стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних заходів від 09.07.2021 №22-8/21 ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» не було оскаржено.

Позивачем для чіткого визначення заходів щодо належного виконання обмежувальних корегувальних заходів та усунення формальної невідповідності надіслано на адресу інспекції лист від 18.06.2021 вих.№2497-05 про надання консультації відносно необхідності нанесення знаку відповідності технічним регламентам на паспорт якості та про встановленні законодавством України вимоги щодо характеристик дизельного палива, а також суб`єктів господарювання уповноважених проводити випробування палив для підтвердження виконання встановлених вимог. Відповідь про надання інформації інспекцією було направлено на адресу ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» 23.06.2021 вих.№8-2/1753. Таким чином інспекцією було надано інформацію, відповідно до запиту ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ». Крім того, лист щодо надання консультації був надісланий на адресу Інспекції 18.06.2021, тобто в день закінчення строку виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.

Позивач стверджує, що законодавством не регламентовано право чи/та обов`язок вносити зміни у паспорти якості особам (у даному випадку позивачем) до компетенції яких не віднесено право видачі таких паспортів. З огляду на дане твердження варто зазначити, що позивачем не виконано рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 № 103-8/21, шляхом реалізації одного з основних обов`язків суб`єктів господарювання згідно частини другої статті 8 Закону № 2735-VI (суб`єкти господарювання зобов`язані при здійсненні господарської діяльності ефективно взаємодіяти між собою під час вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цим Законом, на підставі невиконання обов`язку суб`єкта господарювання порушено норми Технічного регламенту №927.

Ухвалою суду від 22.10.2021 відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача про розгляду справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови за правилами загального позовного провадження в режимі відеоконференції.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін, викладені сторонами у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» зареєстроване 27.03.2018 як юридична особа, основним видом діяльності якої є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

На підставі наказу від 27.05.2021 № 42-РН та направлення на проведення перевірки від 27.05.2021 № 42-РН, посадовими особами Інспекції в період з 28.05.2021 по 02.06.2021 проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме автомобільних бензинів та дизельного палива за адресою розповсюдження продукції: вул. Луцька, ЗГ, м. Нововолинськ (далі - АЗС), де здійснює господарську діяльність ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ».

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 02.06.2021 № 23-8/21, яким встановлено порушення вимог, зокрема, що стосуються предмету розгляду даної справи:

- встановлено, що позначення дизельного палива ДП-3-Євро5 В0 на паливно-розподільчому обладнанні та в розрахункових документах (фіскальних чеках) не відповідає вимогам пункту 7, пункту 10 Технічного регламенту №927;

- під час проведення перевірки надано документи про якість Паспорт якості від 10.04.2021 №150476_3873869 на паливо дизельне Клас С (завод виробник Akcine bendrove “ORLEN Lietuva”, Литва), який не відповідає вимогам Технічного регламенту (в паспорті позначення палива не відповідає вимогам позначення дизельного палива; відсутня дата виготовлення палива, відсутні нормативні значення та фактичні результати випробувань (проведені акредитованою випробувальною лабораторією), які підтверджують відповідність марки палива вимогам Технічного регламенту; відсутні посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо (відповідно до Державних стандартів України згідно із Законом України «Про стандартизацію»); відсутні відомості щодо декларації про відповідність; в паспорті вказано номер резервуара №RZ-45, а в товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 15.04.2021 №15/04/21-189/3, яка видана МПП «ІРЕНА», номер резервуара не зазначено);

- товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 15/04/21-189/3 від 15.04.2021, видана МПП «ІРЕНА» (пункт навантаження м.Львів), не дають можливості відстеження походження продукції на дизельне паливо ДП-3-Євро5 В0, яке реалізується на АЗС, що не відповідає вимогам пункту 6 частини сьомої статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції»;

На підставі частини третьої статті 29, частини першої статті 30, частини другої статті 33 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» застосовано обмежувальні (корегувальні) заходи у вигляді обмеження надання продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності, про що Інспекцією винесено відповідні рішення з вимогою вжити заходів щодо усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству, зокрема:

- рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 № 102-8/21 щодо позначення дизельного палива ДП-3-Євро5-В0 на паливно-розподільчому обладнанні та в розрахункових документах;

- рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 № 103-8/21 щодо документа про якість (паспорт якості) дизельного палива ДП-3-Євро5-В0;

- рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 № 104-8/21 щодо товаро-транспортної накладної дизельного палива ДП-3-Євро5-В0;

Встановлено строк виконання рішень до 18.06.2021.

У період з 07.07.2021 по 09.07.2021 на підставі наказу та направлення від 07.07.2021 № 49-РН Інспекцією проведено перевірку стану виконання суб`єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, за результатами якої складено акт від 09.07.2021 № 22-8/21, яким встановлено:

- рішення № 103-8/21 виконане частково та не може бути визнане результативним: Наданий документ про якість Паспорт якості №150476 3873869 від 10.04.2021 на паливо дизельне клас F (завод-виробник Akcine bendrove “ORLEN Lietuva”, Литва), що реалізується за адресою: вул. Луцька, ЗГ, м. Нововолинськ, Волинська обл., 45403, не відповідає вимогам Технічного регламенту: в паспорті позначення палива не відповідає вимогам позначення дизельного палива; відсутня дата виготовлення палива; відсутні нормативні значення та фактичні результати випробувань (проведені акредитованою випробувальною лабораторією), які підтверджують відповідність марки палива вимогам Технічного регламенту; відсутні посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо (відповідно до Державних стандартів України згідно із Законом України «Про стандартизацію»); відсутні відомості щодо декларації про відповідність; в паспорті вказано номер резервуара №RZ-45, а в товарно-транспортній накладній на відпуск нафтопродуктів(нафти) №15/04/21-189/3 від 15.04.2021, яка видана МПП «ІРЕНА», номер резервуара не зазначено), що не відповідає вимогам п.4, п.8, п.9, п.10, п. 13, п.24 «Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927(далі Технічний регламент №927).

Додатково наданий паспорт якості №03420201/21-0001/01/469 від 09.06.2021 на паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0, виданий AT «КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ» (82660, Львівська обл., Сколівський район, смт. Славське, вулиця Івана Франка, будинок 14А) не відповідає вимогам Технічного регламенту: відсутня назва та адреса підприємства - виробника; відсутня дата виготовлення палива; відсутня дата відбирання проби та дата проведення випробування; відсутні відомості щодо декларації про відповідність; відсутній номер партії (резервуара); відсутні дані про вид та кількість добавок (присадок); відсутній гарантійний строк зберігання; відсутній знак відповідності технічним регламентам; не проведені випробування дизельного палива згідно вимог щодо характеристик дизельного палива наведеним у додатку 3 Технічного регламенту по показниках: масова частка поліциклічних ароматичних вуглеводнів, цетанове число дизельного палива літнього, гранична температура фільтрованості дизельного палива літнього, змащувальна здатність (діаметр плями зносу при температурі 60 °С), об`ємна частка метилових/етилових естерів жирних кислот для дизельних палив В0; що не відповідає вимогам п.9, п. 13, п.20 Технічного регламенту №927, Постанови КМУ від 30.12.2015 №1184 «Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентам.

Рішенням від 17.06.2021 № 27-8/21 внесено зміни до рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 № 103-8/21 в частині продовження терміну їх виконання до 29.06.2021.

За результатами перевірки стану виконання рішень, проведеної в період з 07.09.2021 по 09.09.2021 встановлено факт невиконання рішення № 103-8/21 про що складено акт від 09.09.2021 № 22-8/21.

У зв`язку з встановленням факту невиконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 103-8/21 , відповідно до статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», 09.09.2021 складено протокол № 20-8/21 про виявлене(і) порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

За результатами розгляду протоколу від 09.09.2021, інших документів, складених та отриманих під час проведення перевірки, Державною екологічною інспекцією у Волинській області на підставі пункту 3 частини четвертої статті 44 Закону № 2735-VI, до ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» застосовано адміністративно-господарські санкції шляхом винесення постанови про накладення штрафу:

- від 16.07.2021 № 68-8/21, якою за невиконання рішення № 103-8/21 до позивача застосовано штраф в розмірі 34 000,00 грн (2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Постанову про накладення адміністративного штрафу від 16.07.2021 № 68-8/21 було направлено до ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» листом від 16.07.2021 №8-2/2061 та отримано підприємством 19.07.2021.

Предметом розгляду даної справи є постанова про накладення штрафу від 16.07.2021 №68-8/21.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначено Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (Закон №2735-VІ).

За змістом абзацу третього статті 1 вказаного Закону державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

У статті 1 Закону №2735-VІ визначено, що орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду). У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» повноваження також через свої територіальні органи, термін «орган ринкового нагляду» позначає також його територіальні органи.

Стаття 4 Закону №2735-VІ визначає, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Як визначено частиною першою статті 10 Закону №2735-VI, ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1069 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема Держекоінспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.

Положеннями статті 12 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» визначено, що, якщо орган державного ринкового нагляду встановив, що продукція може становити ризики за певних умов, він невідкладно приймає рішення про попередження виробником та/або розповсюджувачем споживачів (користувачів) про такі ризики або рішення про вжиття заходів щодо приведення продукції у відповідність із вимогами щодо забезпечення безпечності продукції перед введенням її в обіг на ринку України.

Якщо орган державного ринкового нагляду встановив, що продукція може становити ризики для певних категорій споживачів (користувачів), він невідкладно приймає рішення про попередження виробником та/або розповсюджувачем відповідних споживачів (користувачів) про такі ризики.

Якщо орган державного ринкового нагляду встановив, що продукція за обґрунтованих припущень може бути небезпечною, він невідкладно приймає рішення про тимчасову заборону введення в обіг такої продукції на ринку, в тому числі постачання цієї продукції, пропонування її для постачання або її демонстрації, на строк, необхідний для проведення відповідної експертизи (випробування).

Якщо орган державного ринкового нагляду встановив, що продукція є небезпечною, він невідкладно: 1) забороняє введення в обіг такої продукції на ринку та вживає заходів щодо забезпечення такої заборони; 2) вживає заходів щодо негайного вилучення її з обігу і попередження споживачів (користувачів) про ризики, які становить ця продукція; 3) спільно з виробниками та розповсюджувачами такої продукції, яка вже була надана на ринку України споживачам (користувачам), вживає заходів щодо відкликання її з обігу та знищення. Відкликання продукції застосовується як винятковий захід, якщо вжиті виробником або розповсюджувачем заходи є недостатніми для запобігання чи уникнення відповідних ризиків, які становить продукція.

Обмежувальні (коригувальні) заходи із забезпечення безпечності продукції, визначені частинами першою - четвертою цієї статті, вживаються органами державного ринкового нагляду пропорційно до рівня загрози відповідної продукції суспільним інтересам. Органи державного ринкового нагляду вживають заходів щодо налагодження співпраці з виробниками та розповсюджувачами з метою запобігання чи зменшення ризиків, які становить продукція, що пропонується ними на ринку.

Порядок вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів із забезпечення безпечності продукції визначається Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2735-VІ заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

Згідно зі статтею 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.

При проведенні перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду враховують ступінь ризику, який може становити відповідна продукція, а також відомості, що містяться у зверненнях споживачів (користувачів) про захист їх права на безпечність продукції, та іншу інформацію щодо продукції.

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.

Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи.

Під час проведення перевірок продукції певного виду (типу), категорії та/або групи забороняється перевіряти продукцію іншого виду (типу), категорії та/або групи.

У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції органом ринкового нагляду прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, що є предметом перевірки, такі заходи мають бути вжиті суб`єктами господарювання щодо всіх одиниць продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, які надаються на ринку та є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають встановленим вимогам.

Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.

Перевірки характеристик продукції проводяться: 1) у торговельних та складських приміщеннях суб`єктів господарювання; 2) у місцях введення продукції в експлуатацію (якщо відповідність продукції певним встановленим вимогам може бути визначена лише під час введення її в експлуатацію); 3) за місцем проведення ярмарку, виставки, показу або демонстрації продукції в інший спосіб; 4) у місцях зберігання під митним контролем продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції; 5) за місцезнаходженням органу ринкового нагляду.

Під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції , а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори). Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції; 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб`єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб`єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб`єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Строк проведення перевірки характеристик продукції не може перевищувати у розповсюджувача цієї продукції чотирьох робочих днів, у виробника такої продукції - п`яти робочи днів.

У разі проведення перевірок характеристик продукції за підставами, визначеними у підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 24 та пункті 2 частини першої статті 25 цього Закону, органи ринкового нагляду повідомляють про результати цих перевірок особам, за зверненнями яких вони проводилися.

З аналізу наведених норм вбачається про наявність у відповідача права на проведення планової перевірки позивача та, у випадку встановлення порушень, на вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, зокрема, обмеження надання продукції на ринку.

Згідно частини першої та четвертої статті 28 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» якщо орган ринкового нагляду встановив, що продукція становить серйозний ризик, він невідкладно вимагає відповідно до методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженої Кабінетом Міністрів України, від відповідного суб`єкта господарювання вилучити таку продукцію з обігу та/або відкликати її чи забороняє надання такої продукції на ринку.

Технічним регламентом на певний вид продукції може бути встановлено особливості застосування обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цією статтею.

Статтею 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено обмежувальні (корегувальні) заходи щодо продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, у тому числі в разі формальної невідповідності, зокрема, у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

У разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам та одночасно становить серйозний ризик, орган ринкового нагляду вживає обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених частиною першою статті 28 цього Закону.

Орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом; не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.

Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах.

Технічним регламентом на певний вид продукції може бути встановлено особливості застосування обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цією статтею.

Згідно статті 30 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом, зокрема, усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону).

Відповідно до частини першої статті 33 Закону №2735-VІ обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.

Частиною другою статті 34 Закону №2735-VІ передбачено, що суб`єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб`єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 34 Закону №2735-VІ у разі якщо інформація, що міститься в повідомленні суб`єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, та долучені до рішення документи є недостатніми для підтвердження результативності виконання цього рішення, а також за наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цієї інформації відповідний орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб`єктом господарювання такого рішення.

Перевірка стану виконання рішення починається не пізніше десяти робочих днів з дня одержання органом ринкового нагляду повідомлення суб`єкта господарювання про виконання відповідного рішення, а в разі ненадання суб`єктом господарювання такого повідомлення у визначений у рішенні строк - не пізніше десяти робочих днів з дня настання визначеного строку.

У разі якщо за результатами аналізу повідомлення суб`єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або перевірки стану виконання цього рішення встановлено факт невиконання чи часткового виконання суб`єктом господарювання відповідного рішення або виконання рішення не може бути визнано результативним, орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про внесення змін до зазначеного рішення. Такі зміни можуть передбачати вжиття нових обмежувальних (корегувальних) заходів (частина восьма статті 34 Закону №2735-VІ).

Частиною першою статті 44 Закону №2735-VІ встановлено, що відповідальність за порушення вимог цього Закону встановлюється цим та іншими законами України.

Пунктом 3 частини четвертої статті 44 Закону №2735-VI встановлено, що до суб`єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що за невиконання або неповне виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів органом державного ринкового нагляду застосовуються до суб`єкта господарювання адміністративно-господарські санкції.

Як встановлено з матеріалів справи, ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» займається торгівлею паливом, тобто, є розповсюджувачем такої продукції.

Рішенням відповідача про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2021 № 103-8/21 зобов`язано позивача вжити заходів щодо усунення формальної невідповідності із встановленими вимогами щодо документа про якість (паспорт якості) дизельного палива ДП-3-Євро5-В0 та вжити заходів щодо її усунення шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству.

Суд звертає увагу, що вказане рішення прийняте з дотриманням вимог статті 33 Закону №2735-VI із чітким зазначенням способу усунення виявлених порушень.

Відповідно до статті 8 Закону № 2735-VI суб`єкти господарювання зобов`язані при здійсненні господарської діяльності ефективно взаємодіяти між собою під час вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною третьою статті 30 Закону № 2735-VI суб`єкти господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції зобов`язані співпрацювати між собою з метою приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Частиною четвертою статті 30 згаданого Закону визначено, що приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами здійснюється за рахунок суб`єкта господарювання, внаслідок дій чи бездіяльності якого продукція стала такою, що не відповідає встановленим вимогам (відповідно до пункту 9.1 договору від 17.07.2020 №ДГ-35 між Мале підприємство «ІРЕНА» та ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» взаємовідносини сторін, не передбачені договором, регулюються діючим законодавством України, проте сторонами даного договору питання співпраці та ефективної взаємодії під час вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів реалізовано не було.

Зі змісту частини першої статті 29 Закону № 273 5-VI випливає, що обмежувальний (корегувальний) захід є вимогою органу ринкового нагляду від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність.

Отже, у позивача виник обов`язок вижити заходів щодо усунення формальної невідповідності шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання або в інший спосіб, що не суперечить законодавству.

В даному випадку у ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» документи про якість (паспорти якості) № 150476_3 873869 від 10.04.2021 та №03420201/21 - 0001/01/469 від 09.06.2021 мають ряд невідповідностей Технічному регламенту №927. В свою чергу ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» не вжило заходів щодо усунення формальної невідповідності шляхом взаємодії із суб`єктами господарювання у ланцюгу постачання, жодної інформації, яка підтверджувала наміри чи дії ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» по взаємодії з суб`єктами господарювання на адресу Інспекції не надходило. Таким чином твердження позивача про відсутню об`єктивну можливість виконати рішення про вжиття обмежувальних корегувальних заходів не відповідає дійсним обставинам справи.

Більше того, позивачем не надано суду жодних доказів подання Державній екологічній інспекції у Волинській області своїх пояснень, заперечень та/або інформації щодо такого рішення, як і не надано доказів оскарження його в судовому порядку.

Крім того, 18.06.2021 (в день закінчення строку виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів) ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» надіслано на адресу Інспекції лист від 18.06.2021 вих.№2497-05 про надання консультації відносно необхідності нанесення знаку відповідності технічним регламентам на паспорт якості та про встановленні законодавством України вимоги щодо характеристик дизельного палива, а також суб`єктів господарювання уповноважених проводити випробування палив для підтвердження виконання встановлених вимог. 23.06.2021 Інспекцією було направлено відповідь вих.№8-2/1753 на адресу ТОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ».

Слід зазначити, що вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив (далі - палива), що вводяться в обіг та реалізуються на території України, з метою захисту життя та здоров`я людини, тварин, рослин, національної безпеки, охорони навколишнього середовища та природних ресурсів чітко передбачені Технічним регламентом щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі Технічний регламент).

Згідно з пунктами 5-8 Технічного регламенту дозволяється виготовлення, введення в обіг і обіг палив, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.

Під час оптового постачання (реалізації) палива постачальник (продавець) повинен надати покупцеві на його вимогу копію декларації про відповідність.

Під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах.

На вимогу споживача (покупця) продавець повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.

Кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.

Пунктом 9 Технічного регламенту передбачено, що документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.

Відповідно до пункту 20 Технічного регламенту перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.

Нанесення будь-якого іншого маркування, здатного ввести в оману треті сторони щодо значення та форми національного знака відповідності, забороняється. Будь-яке інше маркування може бути нанесене за умови непогіршення видимості та розбірливості національного знака відповідності.

Таким чином, встановлені невідповідності продукції - дизельного палива ДП-3-Євро5-В0 вимогам законодавства України про ринковий нагляд і контроль продукції свідчать про здійснення позивачем обігу палива, яке не відповідає вимогам Технічного регламенту.

На виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів №103-8/21 позивачем в термін до 18.06.2021 не вчинено жодних дій, що в свою чергу зумовило винесення відповідачем оскаржуваної постанови про накладення штрафу.

Суд зазначає, що спірна постанова була прийнята за результатами розгляду протоколу про виявлені порушення та акта перевірки стану виконання ТзОВ «ЕКСПЕРТ ОІЛ» за адресою розповсюдження продукції: вул.. Луцька, 3Г, м. Нововолинськ, Волинська обл., 45403, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних заходів) від 02.06.2021 № 103-8/21, в якому зафіксовано, в чому полягали встановлені порушення та норми Законів № 2735-VI та № 2736-VI, якими передбачені такі порушення і відповідальність за них.

Щодо твердження позивача про відсутність обов`язкових даних в направленні на проведення перевірки, а саме відсутнього «по-батькові» керівника, заступника, то представником відповідача вірно зазначено, що направлення на проведення перевірки створено у відповідності до Інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну у Державній екологічній інспекції у Волинській області, затвердженої наказом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 01.02.2021 №26.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, № 303-A, п.29).

В зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПЕРТ ОІЛ» (01042, місто Київ, вулиця Філатова, будинок 10А, офіс 2/25, ідентифікаційний код юридичної особи 42022634) до Державної екологічної інспекції у Волинській області (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця С.Бандери, 20, код юридичної особи 38009738) про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський