
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/1320/21
2-о/609/34/2021
10 листопада 2021 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Харлана М.В.
за участю:
секретаря судового засідання Семенюк О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ цивільну справу за заявою: ОСОБА_1
заінтересована особа: Шумський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ)
вимоги заявника: про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України
учасники справи не з`явились,-
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції заявника.
1. 09 листопада 2021 року представник заявника ОСОБА_1 , адвокат Сідорова Ірина Анатоліївна звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
2. Позов обґрунтований тим, що заявник, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Крестці Крестецького району Новгородської області Російської Федерації. Місце його проживання зареєстроване у АДРЕСА_1 , що належить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що наведений у додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 79-р).
Після окупації м. Горлівка він переїхав на проживання у с. Людвище Шумського району Тернопільської області.
31 серпня 2016 року Шумським відділом соціального забезпечення № 1 заявника взято на облік як внутрішньо переміщену особу та зазначено, що фактичним його місцем перебування є с. Людвище Шумського району Тернопільської області. Вказані обставини підтверджуються паспортом громадянина України та довідкою від 31 серпня 2016 року № 6116-108.
Батьками заявника є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 03 квітня 1956 року.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка до часу смерті проживала у АДРЕСА_2 . Вказані обставини підтверджуються лікарським свідоцтвом про смерть № 1811 від 14 липня 2021 року, довідкою про причини смерті від 14 липня 2021 року, договором-замовленням № 28 на організацію і проведення захоронення, актом приймання-передачі наданих послуг від 15 липня 2021 року. Факт смерті матері також зареєстрований Калінінським відділом ЗАГС Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, про що складений актовий запис № 788.
З огляду на те, що смерть матері настала на тимчасово окупованій території України, для проведення державної реєстрації її смерті заявник, через свого представника ОСОБА_4 звернувся до Шумського відділу ДРАЦС у Кременецькому районі Тернопільської області із проханням провести державну реєстрацію смерті ОСОБА_3 .
Однак у задоволенні вказаного прохання йому було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті матері ним подано документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Зазначає, що встановлення факту смерті матері заявника має для нього юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації її смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до законодавства України та подальшого оформлення спадкових прав.
За таких обставин заявник змушений встановлювати факт смерті матері в судовому порядку. Просить заявлені вимоги задовольнити.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 09 листопада 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено судове засідання на 10 листопада 2021 року.
4. В судове засідання заявник та його представник адвокат Сідорова І.А. не з`явились, в письмовому клопотанні від 09.11.2021 року представник заявника адвокат Сідорова І.А. просила справу розглядати без участі заявника та його представника, заяву про встановлення факту смерті підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.
5. Представник заінтересованої особи Шумського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надала суду заяву про розгляд справи без участі представника відділу.
5. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
6. Згідно паспорта громадянина України № НОМЕР_2 виданого 04.08.2021 року, вбачається, що заявник ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Крестці Крестецького району Новгородської області Російської Федерації.
7. Згідно довідки № 6116-108 від 31.08.2016 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 являється: АДРЕСА_3 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 .
8. Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 03 квітня 1956 року вбачається, що заявник ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Крестці Крестецького району Новгородської області Російської Федерації та в графі батьки вказано - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а/з № 76.
9. Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка до часу смерті проживала у АДРЕСА_2 .
Вказані обставини підтверджуються лікарським свідоцтвом про смерть № 1811 від 14 липня 2021 року, довідкою про причини смерті від 14 липня 2021 року, договором-замовленням № 28 на організацію і проведення захоронення від 15.07.2021 року, актом приймання-передачі наданих послуг №28 від 15 липня 2021 року.
Факт смерті ОСОБА_3 зареєстрований Калінінським відділом ЗАГС Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, про що видане свідоцтво про смерть НОМЕР_3 від 14 липня 2021 року, актовий запис № 788.
Наведені документи відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування ЗУ від 04.02.2016 «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
10. Як вбачається із листа № 339/14-05.5.-03 від 29.10.2021 р. виданого начальником Шумського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) М. Липкою, заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , оскільки для підтвердження факту смерті матері ним подано документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
ІV. Оцінка Суду.
11. Відповідно до 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
12. Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
13. Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
14. Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території, видані діючими сьогодні медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
15. Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.
16. Проте, виходячи з практики ЄСПЛ, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами як джерело права, необхідно враховувати висновки суду у справах проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001), Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016), де наголошено, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]. Цей висновок в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
17. Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
18. Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 4 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
19. Відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
20. Відповідно до «Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», затверджених розпорядженням КМУ від 07.11.2014 № 1085-р, тимчасово окупованою територією визначається зокрема місто Горлівка.
Суд приходить до висновку, що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Горлівка Донецької області, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров`я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
21. Статтею 17 ч. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
22. Згідно роз`яснень, викладених у п. 1 постанови ПВСУ від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
23. Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Оскільки ОСОБА_3 померла на території тимчасово непідконтрольній Україні, її смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦСУ на підставі лікарського свідоцтва про смерть, виданого лікувальним закладом, який знаходиться на тимчасово не підконтрольній території Україні. Тому вимоги заявника про встановлення факту смерті ОСОБА_3 підлягають задоволенню.
Суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Оскільки заявник позбавлений можливості в іншому, ніж у судовому порядку встановити факт смерті своєї матері на тимчасово окупованій території, а також надати для реєстрації смерті документи, передбачені законодавством України, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що факт смерті ОСОБА_3 у місті Горлівка Донецької області підтверджується наданими суду доказами, тому є правові підстави для задоволення заяви і для встановлення факту смерті.
Встановлення факту смерті матері має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації її смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до законодавства України та подальшого оформлення спадкових прав.
24. Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Відповідно до правил ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті допустити до негайного виконання.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
25. Заявником при подачі позову було сплачено 454 грн. 00 коп. судового збору.
З цих підстав,
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», ст. ст. 12, 81, 89, 247, 315,317, 354-355 ЦПК України, суд, –
У Х В А Л И В :
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України – задовольнити.
2. Встановити факт, що громадянка України ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Колокола Крестецького району Новгородської області та до моменту смерті проживала у м. Горлівка Донецької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Горлівка Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до Шумського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Шумський районний суд Тернопільської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 10 листопада 2021 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Шумський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременецькому районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, м. Івано-Франківськ), місце знаходження: м. Шумськ, вул. Шевченка, 3, код ЄДРПОУ 21161629.
Суддя: М. В. Харлан