Рішення № 100975270, 09.11.2021, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
09.11.2021
Номер справи
461/4513/21
Номер документу
100975270
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №461/4513/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

/заочне/

09 листопада 2021 року м.Львів

Галицький районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Волоско І.Р.

секретар судового засідання Береза П.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» (адреса: 79040 м. Львів, вул. Данила Апостола,1; код ЄДРПОУ 05506460), Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (адреса: 79039, м. Львів, вул. Золота, 42; код ЄДРПОУ 03349039) про зобов`язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить суд зобов`язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» та Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» розробити і надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 для відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування автономного опалення і гарячого водовідведення.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що вона є власницею квартири АДРЕСА_1 .Зазначає, що у зв`язку з неналежним наданням послуг центрального опалення та гарячого водопостачанняв квартирі виникла необхідність встановлення індивідуального опалення. В зв`язку з чим звернулася у встановленому порядку до ЛМКП «Львівтеплоенерго» із заявою про надання дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання і встановлення індивідуальної системи опалення у квартирі АДРЕСА_1 . Однак, на вказану заяву отримала відмову, в якій зазначено, що підстав для відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення у житловому будинку по АДРЕСА_1 немає, без зазначення причин відмови. Окрім цього, звернулася і до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», однак також отримала відмову. Позивачка вказує, що у зв`язку з такою відмовою вона не може від`єднатися від незадовільно функціонуючої системи центрального опалення, вимушена оплачувати у завищеному розмірі часто фактично ненадані їй послуги по теплопостачанню квартири і в такій ситуації вона залежна від інших мешканців будинку, які в даний час не мають можливості встановити індивідуальне теплопостачання. Вважає, що у даному випадку, їй безпідставно відмовлено у реалізації її права споживача на вибір та отримання належних послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, що в свою чергу є порушенням гарантованих Конституцією України та законами України прав позивача, а тому просить позов задоволити.

Позивач в судове засідання не з`явилася, подала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує у повному обсязі.

Представники відповідачів АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» та Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» в судове засідання не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про час і місце слухання справи.

Від представника відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» надійшов відзив, в якому зазначає, що у позовній заяві не вказано, які саме права, свободи чи інтереси позивача порушуються та ким саме, а також не зазначено матеріально-правові підстави позовних вимог щодо зобов`язання AT «Львівгаз» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі технічні умови для відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування автономного опалення і гарячого водовідведення.

Відповідно до ст. 223 ЦПК України, розгляду справи є можливим без участі сторін за наявних у справі доказів та ухвалення заочного рішення.

З`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також інтересах інших осіб у випадках встановлених законом. Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно вимог статей 12, 80, 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 власницею квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16.03.2021 року, номер запису 41008039.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася в ЛМКП «Львівтеплоенерго» та до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» у передбаченому порядку із заявою про надання дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи опалення у квартирі АДРЕСА_1 , однак отримала відмову.

З наданих відповідей відповідачів не вбачається конкретних підстав відмови у відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення у житловому будинку АДРЕСА_1 . Зазначено, що розгляд заяви на встановлення індивідуального газового двоконтурного котла взамін газової колонки та центрального опалення за адресою АДРЕСА_1 можлива лише при наявності дозволу на від`єднання від центрального опалення і гарячого водопостачання, виданого власником тепломереж будинку та органів місцевого самоврядування. Крім того, зазначається, що від`єднання від мережі центрального опалення не повинно завдавати шкоди правам та свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі (а.с.9, 10).

Відповідно до ч. 2 ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку.

Захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються, зокрема, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про захист прав споживачів».

Відповідно до ст.15 Закону України «Про теплопостачання» ( далі Закон) основними завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання є захист прав споживачів, забезпечення рівних можливостей доступу суб`єктів відносин у сфері теплопостачання на ринок теплової енергії, запобігання монополізації та створення умов для розвитку конкурентних відносин у сфері теплопостачання.

Згідно норм ст.ст. 18,19 Закону, суб`єктам господарської діяльності у сфері теплопостачання забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі. Споживач або суб`єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо. Теплогенеруюча організація має право постачати вироблену теплову енергію безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу.

Відповідно до ч. 1ст. 24 Закону споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Відповідно до п. 24 постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Положення п. 25 цієї ж Постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відповідно до п. 26 вказаної Постанови відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання"схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Таким чином, чинні норми і правила допускають встановлення автономних газових опалювальних котлів, з врахуванням характерних особливостей в кожному окремому випадку. Відповідно до наведеного Положення позивач має право на встановлення індивідуального опалення та отримання дозволу на відключення її житлового приміщення від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення, оскільки встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги. Згідно таких договорів виконавці, тобто комунальні підприємства, зобов`язані надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов`язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі порушення умов договору однією із сторін договір може бути розірваний. Підставами для розірвання договору з ініціативи споживача є зникнення потреби в отриманні послуг або відмова споживача від користування послугами, або невиконання умов договору виконавцем (п. 32 Типового договору Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого Постановою КМУ № 630 від 21.07.05).

Згідно з абз. 8ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом,Законом України "Про захист прав споживачів", іншими нормативно-правовими актами.

Нормою статті четвертої Закону України "Про захист правс поживачів" закріплено права споживача,зокрема,на належну якість продукції та обслуговування; звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.

Відповідно до п. 4ст. 10 вказаного Законуза наявності у роботі (послузі) істотних недоліків споживач має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Відповідно до ст.6,7,8Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановленихКонституцієюмежах і відповідно до законів України.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбаченіКонституцієюі законами України та керуються у своїй діяльностіКонституцієюі законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно з ч. 10 ст.59, ч. 2 ст.77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхнього невідповідностіКонституціїабо законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до ст.6,7,8 Конституції Українив Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановленихКонституцієюмежах і відповідно до законів України.

Як встановив суд, позивачка ОСОБА_1 має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення і влаштування індивідуального опалення та для реалізації свого права зверталася до ЛМКП «Львівтеплоенерго» із заявою про отримання відповідного дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи опалення у квартирі АДРЕСА_1 , додавши до заяви необхідні документи. Відмова, яку отримала від відповідачів є невмотивованою, містить лише перелік нормативних документів,які регулюють спірні питання .

Належних та допустимих доказів неможливості облаштування позивачем індивідуального опалення у своїй квартирі відповідачі не надали.

Матеріали справи також не містять доказів, які б підтверджували порушення прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Згідно ізст. 6 ЦПК України,здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно дост. 89 ЦПК України,суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 2ст.16 ЦК України,способами захисту цивільного права та інтересів є припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

На підставі вищевикладеного суд приходить до переконання, щооскільки позивач зверталася з відповідними заявами про надання дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи опалення, однак такі звернення належним чином розглянуті не були, тозадоволення позову забезпечить можливість позивача на належний вибір та отримання послуг з центрального опалення і гарячого водопостачання, що гарантуєтьсяКонституцієюУкраїнита Законами України, що жодним чином не призведе до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушить санітарно-технічних вимог експлуатації будинку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що такий позов є підставний та підлягає до задоволення.

На підставі вищевикладеного, та керуючись ст.ст.19,22,55,124 Конституції України, ст. ст.319,383 ЦК України, ст.ст.3, 4, 15,31,60,88,209,212,214,215 ЦПК України, ст.24,59,77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.5,6,15,16,19,24,25 Закону України «Про теплопостачання», -

В И Р І Ш И В:

позов задоволити.

Зобов`язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго», Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз`розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 , яка належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , для відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування автономного опалення і гарячого водовідведення.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи,якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд-якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного тексту заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений у разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку відкладення складання повного тексту рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення,

Суддя Волоско І.Р.