
Справа № 461/10923/20
Провадження № 1-кс/461/6211/21
УХВАЛА
09.11.2021 року, слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова Фролова Л.Д., при секретарі судового засідання Бараняку В.В. за участі прокурора Тимощук О.І., підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_2 захисників Ільницького М.М., Бордюк М.Й. розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ НП у Львівській області старшого лейтенанта поліції Ригайло М.С, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020140000000178 від 09 грудня 2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 191, ч. 1 ст. 367 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до суду з вказаним клопотанням, яке мотивує тим, що у період з 27.02.2018 по 26.12.2018, директор Комунальної установи Сокальської районної ради Львівської області «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» (далі по тексту – КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району») ОСОБА_2 , перебуваючи у м. Сокаль Львівської області, будучи службовою особою, неналежно виконав свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не перевірив дані щодо середньої ринкової вартості товару, коливання цін на вказану продукцію, під час укладання додаткових угод до договорів про закупівлю за державні кошти під час постачання до закладів освіти Сокальського району Львівської області «Яловичини охолодженої», що спричинило безпідставне завищення цін, тим самим заподіявши матеріальну шкоду КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» у загальній сумі 173 985,97 гривень.
Слідчий зазначив, що 27 лютого 2018 року, за результатами проведення процедури відкритих торгів щодо закупівлі «яловичини охолодженої», директором КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» ОСОБА_2 (Покупець), з однієї сторони, та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Продавець), з другої сторони, укладено договір № 03-12/1 щодо поставки «Яловичини охолодженої» (далі по тексту – Договір) на загальну суму 862 500,00 гривень.
Так, 20.03.2018 ФОП ОСОБА_1 звернувся із листом-повідомленням на адресу директора КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» ОСОБА_2 , щодо підписання додаткових угод про збільшення ціни на яловичину охолоджену у розмірі 10% до 126,50 грн. При цьому до вказаного листа додав довідку Головного управління статистики у Львівській області №13-07/979/5-18 від 19.03.2018, в якій відсутня інформація про зміну ціни на яловичину охолоджену, та додатково зазначено, що наведені ціни призначені лише для розрахунків індексів споживчих цін і не можуть використовуватися для інших цілей, зокрема не можуть бути підставою для оцінки тендерних пропозицій та визначення переможців під час проведення торгів, згідно з процедурами, встановленими Законом України «Про публічні закупівлі».
За період з 04.02.2019 по 20.12.2019, на підставі видаткових накладних, які складались після відвантаження яловичини охолодженої у закладах освіти Сокальського району Львівської області та у відповідності до платіжних доручень, КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району», що за адресою: АДРЕСА_1 , здійснено перерахунок грошових коштів на розрахунковий рахунок ФОП « ОСОБА_1 » № НОМЕР_1 на загальну суму 1 264 799,90 гривень.
Після проведення вказаних трансакцій ОСОБА_1 отримав реальну можливість розпоряджатися бюджетними коштами, якими заволоділи, на власний розсуд.
Внаслідок вчинення, у вказаний спосіб дій ОСОБА_1 , як фізична особа підприємець, у період з 22.01.2019 по 20.12.2019 діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою власного збагачення, зловживаючи своїм службовим становищем під час постачання до закладів освіти Сокальського району Львівської області «Яловичини охолодженої» заволодів бюджетними коштами у вигляді різниці між фактичною вартістю яловичини охолодженої та сумою що була сплачена ФОП « ОСОБА_1 » за умовами договору поставки та додаткових угод, на підставі видаткових накладних, у загальній сумі 48 050,00 гривень, тим самим заподіявши матеріальну шкоду КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» на вказану суму.
Крім цього, 26.12.2019 за результатами проведення процедури відкритих торгів щодо закупівлі «яловичини охолодженої», директором КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» ОСОБА_2 (Покупець), з однієї сторони, та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Продавець), з другої сторони, укладено договір № 03-12/61 щодо поставки «Яловичини охолодженої, свинини, філе курячого охолодженого» (далі по тексту – Договір) на загальну суму 2 000 300,00 гривень.
Відповідно до специфікації на закупівлю до Договору, вказано, що ціна за одиницю виміру в гривнях без ПДВ становить 120,00 гривень.
Разом з тим, у точно невстановлений час але не пізніше 26.12.2019 у ОСОБА_1 , виник умисел на заволодіння частиною виділених бюджетних коштів. З метою реалізації свого умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами під час поставки «яловичини охолодженої», ОСОБА_1 , діючи повторно, вирішив збільшувати ціну за одиницю товару, а саме на яловичину охолоджену.
Так, 10.02.2020, ОСОБА_1 з метою реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, володіючи відомостями про ринкову ціну на яловичину охолоджену та відсутність коливання ціни на вказану продукцію в сторону збільшення на 10%, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи повторно, звернувся із листом-повідомленням на адресу директора КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» ОСОБА_2 , щодо підписання додаткової угоди про збільшення ціни на яловичину охолоджену у розмірі 10% до 132,00. При цьому з метою надання правдоподібності інформації котра викладена у листі-повідомленні надав довідку Головного управління статистики у Львівській області №13-07/93/10-20 від 17.01.2020, в якій відсутня інформація про зміну ціни на яловичину охолоджену, та додатково зазначено, що наведені ціни призначені лише для розрахунків індексів споживчих цін і не можуть використовуватися для інших цілей, зокрема не можуть бути підставою для оцінки тендерних пропозицій та визначення переможців під час проведення торгів, згідно з процедурами, встановленими Законом України «Про публічні закупівлі».
Двомісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 15 листопада 2021 року, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку з об`єктивних причин неможливо, оскільки на даний не проведено усі необхідні слідчі та процесуальних дії. Враховуючи вищевикладене, просить слідчого суддю продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020140000000178 від 09.12.2020, за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 191 КК України до чотирьох місяців.
Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав, та просив таке задовільнити.
Захисники в судовому засіданні проти задоволення клопотання прокурора заперечили та зазначили, що слідчому було достатньо часу для проведення досудового розслідування, та підстави для продовження строку відсутні. Враховуючи вищевикладене, в задоволенні клопотання просили відмовити в повному обсязі.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання сторони кримінального провадження, заслухавши думку учасників судового розгляду, дійшов до наступного висновку.
Так, ч. 1 ст. 295-1 КПК України передбачено, що у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Статтею 294 КПК України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року) передбачено, якщо досудове розслідування злочину невеликої або середньої тяжкості а також тяжкого або особливо тяжкого злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу, тобто до 12 місяців (вказана норма застосовується до справ, по яким відомості про кримінальне правопорушення, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань після введення в дію Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, тобто з 15 березня 2018 року).
Частина 2 статті 219 КПК України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року) наголошує, що строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:
1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;
2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;
3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Слідчим суддею було встановлено, що у провадженні СУ ГУ НП у Львівській області перебуває кримінальне провадження № 42020140000000178 від 09.12.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 191, ч. 1 ст. 367 КК України.
15.09.2021, ОСОБА_2 , повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України. Тобто, ОСОБА_2 , обґрунтовано підозрюється у службовій недбалості тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 367 КК України.
16.09.2021, ОСОБА_1 , повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 191 КК України. Тобто, ОСОБА_1 , обґрунтовано підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, та вчинені таких дій повторно, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 191 КК України.
Обставини, які надали достатні підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 191 КК України та підозрювати ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, підтверджуються доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме:
-інформацією отриманою в порядку ст. 93 КПК України від АТ «Кредобанк», зокрема про рух коштів за рахунком: НОМЕР_2 фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ідент. код НОМЕР_3 );
-інформацією отриманою в порядку ст. 93 КПК України від управління Державної казначейської служби у Львівській області, зокрема про рух коштів за рахунками юридичної особи Комунальна установа Сокальської районної ради Львівської області «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» (ЄДРПОУ 41829167), що зареєстрована за адресою: Львівська обл., Сокальський р-н., м. Сокаль, вул. Шашкевича, 86);
-інформацією отриманою в порядку ст. 93 КПК України від Головного управління статистики у Львівській області, зокрема про ціни на усі види «яловичини» за 2018-2020 роки;
-матеріали тимчасового доступу до речей та документів від 28.01.2021 (документів КУ СРР ЛО «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району»);
-матеріали тимчасового доступу до речей та документів від 22.03.2021 (документів ФОП « ОСОБА_1 »);
-матеріали тимчасового доступу до речей та документів від 30.03.2021 (документів Головного управління статистики у Львівській області);
-довідкою спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 12.04.2021;
-висновком експерта № 958/21-28/1299/21-28 від 03.06.2021 за результатами проведення судової економічної експертизи;
-іншими зібраними під час досудового розслідування доказами.
Двомісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 15.11.2021, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку з об`єктивних причин неможливо, оскільки на даний не проведено усі необхідні слідчі та процесуальних дії. Для завершення досудового розслідування є необхідним проведення додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, результати яких матимуть доказове значення у кримінальному провадженні, зокрема необхідно:
-отримати висновки двох товарознавчих експертиз експертизи, які на даний час тривають та перебувають на виконанні у Львівському НДЕКЦ МВС України;
-залучити працівників Західного офісу Держаудитслужби в якості спеціалістів, для проведення перевірки з питань законності проведення закупівель UA-2018-01-29-003606-c (Філе куряче); UA-2018-11-23-001970-c (Філе куряче); UA-2018-01-29-001344-a (Риба хек морожена); UA-2019-06-26-000904-a (Риба хек морожена); UA-2019-11-20-000455-c (Риба морожена хек), укладення договорів, додаткових угод та виконання договорів, додаткових угод укладених на підставі проведення вказаних закупівель.
-за результатами складеної довідки спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби призначити судово-економічну експертизу, з метою документального підтвердження встановлених у кримінальному провадженні збитків;
-після отримання висновку судово-економічної експертизи додатково допитати підозрюваних ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , працівників тендерного комітету Комунальної установи «Центр з обслуговування закладів освіти» Сокальської міської ради Львівської області, інших свідків, які будуть встановлені в ході досудового розслідування;
-з урахуванням отриманих висновків вищевказаних експертиз та проведених додаткових слідчих дій встановити причетність інших осіб до вчинення кримінального правопорушення та вирішити питання щодо повідомлення їм про підозри.
Проведення вказаних слідчих та процесуальних дій має істотне значення для встановлення обставин у цьому кримінальному провадженні та надасть змогу встановити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваних.
Для проведення необхідних процесуальних та слідчих (розшукових) дій строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні необхідно продовжити до 4 місяців.
Вирішуючи клопотання про продовження строку досудового розслідування слідчий суддя враховує слідчі та процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження; процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше та строк, необхідний для їх проведення або завершення, виняткову складність провадження та приходить до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 107,219,294, 295-1, 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовільнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020140000000178 від 09.12.2020, за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України та за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 191 КК України до чотирьох місяців, тобто до 15 січня 2022 року.
Повний текст ухвали проголошено 10 листопада 2021 року о 15 год. 05 хв.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Л.Д. Фролова