Рішення № 100974585, 07.09.2021, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.09.2021
Номер справи
758/10790/20
Номер документу
100974585
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 758/10790/20

Категорія 12

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2021 року м. Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Петрова Д.В.,

за участю секретаря судового засідання Бурдун М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_3, заінтересована особа - Центральне Міжрегіональне Управління Державної Міграційної Служби України у м. Києві та Київській області про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до суду із зазначеною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що він є громадянином Народної Республіки Бангладеш, з 1989 року безперервно проживає на законних підставах на території України. Заявник у 1989 році приїхав на територію України до м. Донецьк, де в період з 1989 по 1998 рр. навчався в Донецькому політехнічному інституті. Після закінчення навчання з 1998 року займався підприємницькою діяльністю, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності. Під час проживання в Україні заявник одружився з громадянкою України ОСОБА_1 , шлюб між якими припинився в 2001 році у зв`язку із його розірванням.

Факт безперервного проживання на території України заявника в період з 1989 року по 2011 рік встановлено рішенням від 04.11.2011 Центрально-міського районного суду м. Горлівка Донецької області по справі № 2-0-58/11. Крім того, з 2014 року заявник покинув територію м. Донецьк та переїхав до м. Києва у зв`язку із подіями, пов`язаними з антитерористичною операцією на сході України.

В 2015 році заявник звернувся до ГУ ДМС України в м. Києві за визнанням його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. У зв`язку із тим, що заявнику було відмовлено у задоволенні його заяви він оскаржив рішення до Окружного адміністративного суду м. Києва. На даний час по адміністративній сраві остаточного рішення не прийнято.

Заявник, в період з 09 серпня 2013 року по 09 серпня 2018 року, державний кордон України не перетинав.

На даний час заявник має намір звернувся до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області з заявою про прийняття громадянства України. Однак, без встановлення факту безперервного проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років заявник не може виконати лише умови пункту г) Порядку, а саме: - подати документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років. І лише за наявності судового рішення яким буде встановлено факт безперервного проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років заявник зможе подати всі необхідні документи.

Згідно з ухвалою судді від 20 липня 2021 року вказану заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.

В судове засідання заявник не з`явився, від представника заявника ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій він підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Представником заінтересованої особи до суду подані письмові пояснення на заяву, в якій останній просив заяву громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення залишити без задоволення.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини.

З матеріалів справи встановлено, що згідно з копією паспорту серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином Народної Республіки Бангладеш.

Згідно з копією свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб`єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, виданого виконавчим комітетом Ворошиловської районної ради м. Донецька, ОСОБА_3, який проживає: АДРЕСА_1 зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків та інших обов`язкових платежів. Дата реєстрації 21.01.1998, про що зроблено запис 05.09.2000 у журналі обліку реєстраційних справ за № 4257.

Згідно з копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , виданому повторно 26.09.2002 відділом реєстрації актів громадянського стану Калінінського районного управління юстиції м. Донецька, шлюб між громадянином ОСОБА_3 і громадянкою ОСОБА_1 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу зроблено запис № 348.

З копій довідок про звернення за захистом в Україні № 011841, 010127, 008442, вбачається що заявник звертався за визнанням його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Як вбачається зі змісту заяви, заявник просить встановити юридичний факт, безперервного проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років з 2015 року та по теперішній час.

Встановлення такого факту обумовлено тим, що це необхідно заявнику для оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство України» (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян: чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Стаття 4 Конституції України визначає, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень затверджено Указом Президента України від 27.03.2001 №215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 №588/2006) (далі - Порядок № 215).

Статтею 9 Закону врегульовано питання прийняття до громадянства України.

Так, згідно з ч. 1 ст. 9 Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону умовами прийняття до громадянства України є:

1)визнання і дотримання Конституції України та законів України;

2)подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов`язання припинити іноземне громадянство (для іноземців).

Іноземці, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство (підданство) цих держав.

Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.

Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".

Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.

Іноземці, які подали зобов 'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства;

3)безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років.

Ця умова не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувати з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті. Дворічний термін перебування у шлюбі з громадянином України не застосовується до іноземців і осіб без громадянства, яким було надано дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 7 частини третьої статті 4 Закону України "Про імміграцію".

Для осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, термін безперервного проживання на законних підставах на території України встановлюється на три роки з моменту надання їм статусу біженця в Україні чи притулку в Україні, а для осіб, які в їхали в Україну особами без громадянства, - на три роки з моменту в 'їзду в Україну.

Для іноземців та осіб без громадянства, які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом Збройних Силах України, термін безперервного проживання на законних підставах на території України встановлюється на три роки з моменту набрання чинності контрактом про проходження військової служби у Збройних Силах України;

4)отримання дозволу на імміграцію.

Ця умова не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні або притулок в Україні, та на іноземців і осіб без громадянства, які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу у Збройних Силах України або які прибули в Україну на постійне проживання до набрання чинності Законом України "Про імміграцію" (7 серпня 2001 року) і мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про прописку або отримали посвідку на постійне проживання в Україні;

5)володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування. Ця умова не поширюється на осіб, які мають певні фізичні вади (сліпі, глухі, німі);

6)наявність законних джерел існування. Ця умова не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні або притулок в Україні.

Таким чином, як вбачається із п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону однією із умов прийняття до громадянства України є безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років.

Згідно з абз. 11 ст. 1 Закону безперервне проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів.

Проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєструвала на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні (абз. 10 ст. 1 Закону).

Відповідно до ст. З Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини та документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» законними підставами перебування на території України є:

для громадян України - належність до громадянства України та для іноземців та осіб без громадянства - підстави, встановлені Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"

Згідно п.п. 7 та 8 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні та іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на постійне проживання, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну прикордонну службу» відповідно до визначених законом завдань покладається здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в`їзду - виїзду, а також здійснення фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в`їзду - виїзду.

Пунктом 45 Порядку № 215 для прийняття до громадянства України особа (за винятком іноземців та осіб без громадянства, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні; які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки та отримали дозвіл на імміграцію; які отримали дозвіл на імміграцію та перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті; які отримали дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію» і перебувають з громадянином України понад два роки у шлюбі або перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, який припинився внаслідок його смерті; які мають визначні заслуги перед Україною та прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України) подає такі документи:

1)заяву про прийняття до громадянства України (в двох примірниках);

2)три фотокартки (розміром 35 х 45 мм);

3)один із таких документів:

-декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

-зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземців, які перебувають у громадянстві (підданстві) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство (підданство) цих держав. Подане| зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

-декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульства установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;

-декларацію про відмову особи від іноземного громадянства - іноземців, зазначених у пункті 46-1 цього Порядку; іноземців, зазначених в абзаці першому пункту 49 цього Порядку (у поданні на ім`я Президента України щодо яких містяться відомості, що такі особи брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебувають безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та/або брали участь у виконанні бойових або службових завдань антитерористичної операції, та/або брали (беруть) участь у здійсненні заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях); іноземців, зазначених в абзаці другому пункту 49 цього Порядку;

-заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

4)один із таких документів:

-документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років, - для особи, яка в`їхала в Україну іноземцем (копія паспортного документа);

-документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом трьох років з моменту в`їзду в Україну, разом із документом, який підтверджує, що особа в`їхала в Україну особою без громадянства, - для особи, яка в`їхала в Україну особою без громадянства (копія паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, або копія проїзного документа особи без громадянства, або копія посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон);

5)один із таких документів:

-копію документа, що підтверджує отримання дозволу на імміграцію в Україну;

-копію паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з відміткою про прописку на території України або для іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну на постійне проживання до набрання чинності Законом України "Про імміграцію", - копію посвідки на постійне проживання;

6)один із таких документів:

-документ про володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування, який видається в Україні керівником навчального закладу, місцевим органом виконавчої влади України або виконавчим органом місцевого самоврядування;

-копію атестата чи витяг із залікової відомості диплома - для особи, яка має документ про закінчення навчального закладу з вивченням української мови;

-документ, що підтверджує інвалідність, - для особи, яка має фізичні вади (сліпа, глуха, німа);

є) документ про наявність законних джерел існування протягом останніх шести місяців на момент подання заяви про прийняття до громадянства України. У разі подання особою документа про наявність власних фінансових заощаджень сума коштів на банківському рахунку повинна бути не менше ніж дванадцять прожиткових мінімумів на одну особу (виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на момент подання заяви про прийняття до громадянства України).

Тобто, законом чітко визначено перелік документів, що можуть слугувати підтвердженням постійного безперервного проживання на законних підставах на території України для прийняття до громадянства. Даний перелік розширеному тлумаченню не підлягає.

Заявник, не маючи необхідного переліку документів для підтвердження постійного безперервного проживання на законних підставах на території України вирішив для прийняття громадянства України звернутися до суду з даною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, при цьому не надавши суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження факту його постійного проживання на території України з 2015 року по теперішній час.

За таких обставин, в судовому засіданні встановлено, що обставини, викладені заявником у заяві в обґрунтування своїх вимог не підтверджені належними та допустимими доказами, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне у задоволенні заяви ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення, відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст. 81, 258, 259, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви ОСОБА_3 , заінтересована особа - Центральне Міжрегіональне Управління Державної Міграційної Служби України у м. Києві та Київській області про встановлення факту, що має юридичне значення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

- заявник - ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_3 ;

- заінтересована особа - Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, місцезнаходження: 02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-а, код ЄДРПОУ 42552598.

Суддя Д. В. Петров