
Справа №705/4447/20
2/705/939/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2021 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючої-судді - Годік Л.С.
при секретарі судового засідання - Заболотній Т.М.
за участю: представника позивачів Мельника О.Ф.
представника відповідачів Щербак Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Уманської міської ради, Виконавчого комітету Уманської міської ради про скасування запису про проведену державну реєстрацію права власності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися в суд із позовом до Уманської міської ради, Виконавчого комітету Уманської міської ради про скасування запису про проведену державну реєстрацію права власності.
В позовній заяві позивачі зазначають, що згідно свідоцтв про право власності вони є власниками квартир в будинку АДРЕСА_1 . Окрім житлових квартир, при отриманні їх у власність, їм також передані та належать господарські будівлі - сараї у підвалі, якими вони користувались до приватизації житла та користуються по нині.
29.08.2016 року за адресою АДРЕСА_1 за згодою співвласників будинку було створено юридичну особу - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) «Софія-6», про що внесено запис в єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 29.08.2016 року, 1 025 102 0000 002503.
Рішенням Уманської міської Ради VІІ скликання 22 сесії № 6.33-22/7 від 23 грудня 2016 року було надано згоду на передачу з балансу КП «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3» на баланс ОСББ «Софія-6» житлового будинку по АДРЕСА_1 . Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради створити у встановленому порядку комісію з питань передачі з балансу КП «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3» на баланс ОСББ «Софія-6» 171-но квартирного дев`ятиповерхового однопід`їздного з одним ліфтом житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 .
01 лютого 2017 року на підставі акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс комісією було проведено обстеження активів житлового комплексу (його частини) по АДРЕСА_1 , що передається з балансу КП «Уманське РЕУ-3» на баланс ОСББ «Софія-6», зокрема передані квартири, водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення.
Згідно даного акту приймання-передачі передавався житловий комплекс (його частина), проте передано було лише житловий будинок, сходові клітки, позаквартирні коридори, сміттєкамери, горище (техповерх), шахти і машинні відділення ліфтів, водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення. Всі інші допоміжні приміщення - нежитлові приміщення, сараї в підвалі передані згідно з даним актом ОСББ «Софія-6» не були, хоч в даних приміщеннях розташовані комунікації (водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення) та дані сараї в підвалах є їх власністю та інших співвласників будинку.
Після того ОСББ «Софія-6» стало звертатись до Уманської міської ради з питанням передачі на баланс ОСББ «Софія-6» нежитлових підсобних приміщень, сараїв в підвалі (звернення були в усній формі), але відповідач зволікав з передачею даних приміщень та наданням відповіді на звернення ОСББ «Софія-6».
В 2018 році ОСББ «Софія-6» по АДРЕСА_1 в м. Умань, Черкаської області стало відомо про те, що підвальні приміщення з їхнього будинку перейшло у власність міської ради і Уманська міська рада оформила право власності за собою на не нежитлові, підсобні приміщення, сараї в підвалі по АДРЕСА_1 , а в подальшому дана інформація стала відома уже і всім співвласникам будинку, в тому числі і їм.
Отримавши інформацію з державного реєстру речових прав на нерухоме майно було з`ясовано про те, що в дійсності відповідач зареєстрував право власності на нежитлові приміщення А-9 загальною площею 71,2 м2 та 362,35 м2. Підставами права власності відповідача на дані нежитлові приміщення є відомості з Єдиного реєстру об`єктів державної власності (з додатками), серія та номер: 05-11-4097, виданий 09.08.2016, видавник: Регіональне відділення фонду державного майна України в Черкаській області, рішення Уманської міської ради з додатком, серія та номер 4.13-35/6 виданий 20.03.2013, видавник: Уманська міська рада; довідка, серія та номер 468, виданий 01.11.2016 року, видавник: Комунальне підприємства «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3».
З огляду на викладене, вважають, що відповідач порушив їхні права та й не тільки, а порушив права всіх співвласників 171-но квартирного житлового будинку, відповідно до правовстановлюючих документів співвласників житлового будинку по АДРЕСА_1 кожен з них має у власності не тільки квартиру, а й сарай в підвалі, проте відповідач в незаконний спосіб відібрав у власників їхню власність, яка була передана їм при приватизації житла.
Просять записи про проведену державну реєстрацію права власності, вчинені державним реєстратором виконавчого комітету Уманської міської ради Ковбасюк Аллою Петрівною 21.12.2016 року за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 1130618471108, нежитлові підвальні приміщення А-9, вхід в підвал 1, загальною площею 362,35 кв.м., форма власності комунальна, власник - Уманська міська рада, по АДРЕСА_1 та від 13.12.2016 року за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 1121102071108 нежитлові приміщення, об`єкт житлової нерухомості - нежитлові приміщення А-9, загальною площею 71,2 кв.м., форма власності - комунальна, власник - Уманська міська рада по АДРЕСА_1 - скасувати.
Ухвалою судді від 26.11.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз`яснено відповідачам право подати відзив на позовну заяву або пред`явити зустрічний позов до позивача у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі. Розгляд справи по суті вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Позивачу направлено копію ухвали про відкриття провадження, а відповідачам копію ухвали та копію позову з додатками рекомендованими повідомленнями.
17.12.2020 р. від представника відповідача - Уманської міської ради Щербака Н.Л. на адресу суду надійшов Відзив на позовну заяву ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в якому вважають даний позов та заявлені позовні вимоги такими, що не відповідають дійсності та є не обґрунтованими, безпідставними та такими, які не підпадають до задоволення виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об?єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 60 вказаного Закону підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
На підставі рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 26.02.1992 №23 «Про комунальну власність області» прийнятим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних громад (комунальною власністю)» виконавчий комітет Черкаської обласної ради народних депутатів затвердив перелік майна яке відноситься (перебуває) до комунальної власності міста Умані та передано майно, що перебувало на балансі виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного управління №1 в тому числі будинок за адресою: АДРЕСА_1 . В подальшому рішенням Уманської міської ради № 4.13-35/6 від 20.03.2013 року затверджено перелік суб`єктів (об`єктів) міської комунальної власності.
Як зауважено позивачами в абз.1 стор. 2 позовної заяви, на підставі п. 1 рішення Уманської міської ради № 6.33-22/7 від 23.12.2016 року надано згоду на передачу з балансу КП Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3 на баланс ОСББ «Софія-6» житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі вище зазначеного «рішення Уманської міської ради» 01.01.2017 року, комісійно (за підписом голови ОСББ «Софія-6») було укладено Акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, за яким було передано на баланс ОСББ «Софія-6» житловий будинок, що підтверджується позивачами в абз.2 стор. 2 позовної заяви, без передачі підвальних приміщень.
На підставі ст. 60 зазначеного вище Закону та у відповідності до п. 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015 р. (далі-Порядок) державним реєстратором виконавчого комітету Уманської міської ради Ковбасюк А.П. 13.12.2016 року та 21.12.2016 року було здійснено реєстрацію прав власності на нежитлові підвальні приміщення А-9 та нежитлові приміщення А-9 встановлено форму власності комунальну.
Так у відповідності до п. 44 Порядку для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об`єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об`єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Додатково зауважує, що підставою здійснення реєстраційних дій 21.12.2016 року стали відомості ЄРО державної власності серії 05-11-409 від 09.08.2016 року видані Регіональним відділенням фонду державного майна України від 20.03.2013 року, рішення Уманської міської ради № 4.13-35/6 від 20.03.2013 року та довідка № 468 від 01.11.2016 року видана КП «Уманське РЕУ».
Також підставою реєстраційних дій від 13.12.2016 року стали відомості з ЄРО державної власності 05-11-4097 від 09.08.2016 року видані Регіональним відділенням ФДМ України по Черкаській області, довідка № 468 від 01.11.2016 року видана КП «Уманське РЕУ № 3» та рішенням Уманської міської ради «Про затвердження переліку суб`єктів (об`єктів) міської комунальної власності» № 4.13- 35/6 від 20.03.2013 року.
Виходячи із вище означеного Уманською міською радою в порядку та у спосіб встановлений ст. 60 Закону та п. 44 Порядку було зареєстровано комунальну форму власності на підвальні та нежитлові приміщення. В той же час позивачами не наведено жодного обґрунтованого факту про наявність порушення з боку Уманської міської ради при прийнятті рішення та державного реєстратора, що здійснив реєстраційну дію. Крім того, позивачами не вказані (зазначені) порушення при здійсненні такої реєстрації, які б могли стати підставою для скасування реєстрації. Тому зауважені підстави дають можливість зробити висновок про безпідставність заявленого позову в цілому.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
17.12.2020 р. від представника відповідача - Виконавчого комітету Уманської міської ради Щербака Н.Л. на адресу суду надійшов Відзив на позовну заяву ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в якому вважають даний позов та заявлені позовні вимоги такими, що не відповідають дійсності та є не обґрунтованими, безпідставними та такими, які не підпадають до задоволення виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 60 вказаного Закону підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
На підставі рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 26.02.1992 №23 «Про комунальну власність області» прийнятим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних громад (комунальною власністю)» виконавчий комітет Черкаської обласної ради народних депутатів затвердив перелік майна яке відноситься (перебуває) до комунальної власності міста Умані та передано майно, що перебувало на балансі виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного управління №1 в тому числі будинок за адресою: АДРЕСА_1 . В подальшому рішенням Уманської міської ради № 4.13-35/6 від 20.03.2013 року затверджено перелік суб`єктів (об`єктів) міської комунальної власності.
Як зауважено позивачами в абз.1 стор. 2 позовної заяви, на підставі п. 1 рішення Уманської міської ради № 6.33-22/7 від 23.12.2016 року надано згоду на передачу з балансу КП Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3 на баланс ОСББ «Софія-6» житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі вище зазначеного «рішення Уманської міської ради» 01.01.2017 року, комісійно (за підписом голови ОСББ «Софія-6») було укладено Акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, за яким було передано на баланс ОСББ «Софія-6» житловий будинок, що підтверджується позивачами в абз.2 стор. 2 позовної заяви, без передачі підвальних приміщень.
На підставі ст. 60 зазначеного вище Закону та у відповідності до п. 44 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015 р. (далі-Порядок) державним реєстратором виконавчого комітету Уманської міської ради Ковбасюк А.П. 13.12.2016 року та 21.12.2016 року було здійснено реєстрацію прав власності на нежитлові підвальні приміщення А-9 та нежитлові приміщення А-9 встановлено форму власності комунальну.
Так у відповідності до п. 44 Порядку для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об?єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об`єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об`єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Додатково зауважує, що підставою здійснення реєстраційних дій 21.12.2016 року стали відомості ЄРО державної власності серії 05-11-409 від 09.08.2016 року видані Регіональним відділенням фонду державного майна України від 20.03.2013 року, рішення Уманської міської ради № 4.13-35/6 від 20.03.2013 року та довідка № 468 від 01.11.2016 року видана КП «Уманське РЕУ».
Також підставою реєстраційних дій від 13.12.2016 року стали відомості з ЄРО державної власності 05-11-4097 від 09.08.2016 року видані Регіональним відділенням ФДМ України по Черкаській області, довідка № 468 від 01.11.2016 року видана КП «Уманське РЕУ № 3» та рішенням Уманської міської ради «Про затвердження переліку суб`єктів (об`єктів) міської комунальної власності» № 4.13- 35/6 від 20.03.2013 року.
Виходячи із вище означеного Уманською міською радою в порядку та у спосіб встановлений ст. 60 Закону та п. 44 Порядку було зареєстровано комунальну форму власності на підвальні та нежитлові приміщення. В той же час позивачами не наведено жодного обґрунтованого факту про наявність порушення з боку Уманської міської ради при прийнятті рішення та державного реєстратора, що здійснив реєстраційну дію. Крім того, позивачами не вказані (зазначені) порушення при здійсненні такої реєстрації, які б могли стати підставою для скасування реєстрації. Тому зауважені підстави дають можливість зробити висновок про безпідставність заявленого позову в цілому.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
11.01.2021 р. від представника позивачів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - адвоката Мельника О.Ф. надійшла Відповідь на Відзив в якій зазначає, що викладені в відзиві заперечення відповідачем не відповідають дійсності, є перекрученими і надумані та є такими, що не відповідають дійсності та не підтверджуються жодними доказами, тобто відповідачі не спростовують надані позивачами докази та не надають докази в силу заперечень щодо позовних вимог.
Згідно свідоцтв про право власності позивачі є власниками квартир в будинку АДРЕСА_1 . Окрім житлових квартир, при отриманні їх у власність, їм також передані та належать господарські будівлі - сараї у підвалі, якими вони користувались до приватизації житла та користуються по нині.
29.08.2016 року за адресою АДРЕСА_1 за згодою співвласників будинку було створено юридичну особу - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) «Софія-6», про що внесено запис в єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 29.08.2016 року, 1 025 102 0000 002503.
Рішенням Уманської міської Ради VІІ скликання 22 сесії № 6.33-22/7 від 23 грудня 2016 року було надано згоду на передачу з балансу КП «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3» на баланс ОСББ «Софія-6» житлового будинку по АДРЕСА_1 . Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради створити у встановленому порядку комісію з питань передачі з балансу КП «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління № 3» на баланс ОСББ «Софія-6» 171-но квартирного дев`ятиповерхового однопід`їздного з одним ліфтом житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 .
01 лютого 2017 року на підставі акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс комісією було проведено обстеження активів житлового комплексу (його частини) по АДРЕСА_1 , що передається з балансу КП «Уманське РЕУ-3» на баланс ОСББ «Софія-6», зокрема передані квартири, водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення.
Згідно даного акту приймання-передачі передавався житловий комплекс (його частина), проте передано було лише житловий будинок, сходові клітки, позаквартирні коридори, сміттєкамери, горище (техповерх), шахти і машинні відділення ліфтів, водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення. Всі інші допоміжні приміщення - нежитлові приміщення, сараї в підвалі передані згідно з даним актом ОСББ «Софія-6» не були, хоч в даних приміщеннях розташовані комунікації (водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення) та дані сараї в підвалах є їх власністю та інших співвласників будинку.
Просить позов ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Уманської міської ради, Виконавчого комітету Уманської міської ради про скасування запису про проведену державну реєстрацію права власності задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді від 23.03.2021 р. вирішено перейти від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити, в обґрунтуванні посилався на обставини вказані у позовній заяві.
Представник відповідачів в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог позивачів посилаючись на обставини викладені у відзиві. Крім того, зазначив, що відповідно до акту приймання - передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс до ОСББ «Софія - 6» було передано будинок, про підвальне приміщення нічого не вказано.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до Рішення Виконавчого комітету Черкаської обласної Ради народних депутатів від 26.02.1992 р. № 23, прийнятим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною /республіканською/ власністю і власністю адміністративно-територіальних громад /комунальною/ власністю», затверджено перелік підприємств, організацій, установ, майно яких передається з державної в комунальну власність, в тому числі, по місту Умань Черкаської обл. Зокрема, місту Умань передано: об`єднання «Черкасикнига», Виробниче об`єднання ЖКГ, Виробниче управління ВКГ, Виробничі житлові РЕУ 1, 2, 3, Управління комунального, житлового господарства міськвиконкому, Центр по роботі з населенням, ремонтно-будівельну та шляхову дільниці, МП «Уманьзеленгосп», теплові мережі. Житлові будинки у вказаному переліку не зазначені (а.с.37-41).
В листі Виконавчого комітету Уманської міської ради № 02-10/5471 від 22.06.2020 р., наданому на запит адвоката Мельника О.Ф., про надання рішення Уманської міської ради з додатками на підставі якого нежитлові приміщення, площами 71,2 кв.м та 362,35 кв.м, в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , передані в комунальну та приватну власність Уманської міської ради, зазначено наступне: нежитлові приміщення 1-го поверху, загальною площею 71,2 кв.м, та нежитлові підвальні приміщення, загальною площею 362,35 кв.м, в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , відносяться до комунальної власності та належать територіальній громаді міста Умань в особі Уманської міської ради. Право комунальної власності на ці приміщення набуто на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради народних депутатів від 26.02.1992 №23 «Про комунальну власність області», прийнятим на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року №311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною /республіканською/ власністю і власністю адміністративно-територіальних громад /комунальною/ власністю». Цим рішенням виконавчий комітет Черкаської обласної ради народних депутатів затвердив перелік підприємств, організацій, установ, майно яких передається в комунальну власність районів та міст обласного підпорядкування, зокрема до комунальної власності міста Умань передано майно, що перебувало на балансі виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного управління №1, в тому числі будинок за адресою: АДРЕСА_1 . В подальшому, рішенням Уманської міської ради від 20.03.2013 № 4.13-35/6 затверджений перелік суб`єктів (об`єктів) міської комунальної власності (а.с.35).
Згідно Свідоцтва № 8833 на право власності на житло від 13.11.1997 р. ОСОБА_5 , ОСОБА_3 на праві приватної, спільної, сумісної власності стали власниками квартири по АДРЕСА_2 . Квартира приватизована згідно з ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду». Свідоцтво видане згідно з розпорядженням керівника органу приватизації Поцелуйко С.Н. від 13.11.1997 р. № 6762. Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 Ѕ частка квартири перейшла у спадок ОСОБА_3 (а.с.15).
Уманською дільницею Черкаського ООБТІ Управління ЖКГ Черкаської обласної державної адміністрації видано ОСОБА_5 , ОСОБА_3 . Технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_3 . В технічних характеристиках квартири зазначено, що вона розташована на 6 поверсі 9 поверхового будинку та складається з: 1 кімнати, кухні, ванної кімнати, коридору, сараю у підвалі (а.с.19-20).
Згідно Свідоцтва № НОМЕР_1 на право власності на житло від 18.09.1997 р. ОСОБА_4 стала власником квартири по АДРЕСА_4 . Квартира приватизована згідно з ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду». Свідоцтво видане згідно з розпорядженням керівника органу приватизації Поцелуйко С.Н. від 18.09.1997 р. № 6514 (а.с.16).
Уманською дільницею Черкаського ООБТІ Управління ЖКГ Черкаської обласної державної адміністрації видано ОСОБА_4 . Технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_5 . В технічних характеристиках квартири зазначено, що вона розташована на 7 поверсі 9 поверхового будинку та складається з: 1 кімнати, кухні, ванної кімнати, коридору, сараю у підвалі (а.с.21-22).
Згідно розпорядження Уманської міської ради № 16-р від 19.02.2016 р. АДРЕСА_1 перейменовано на АДРЕСА_1 (а.с.27-30).
Рішенням 22 сесії VІІ скликання Уманської міської ради від 23.12.2016 р. № 6.33-22/7 надано згоду на передачу з балансу КП «Уманське РЕУ № 3» на баланс ОСББ «Софія-6» житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с.42).
01 лютого 2017 року на підставі Акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс комісією було проведено обстеження активів житлового комплексу (його частини) по АДРЕСА_1 , що передається з балансу КП «Уманське РЕУ-3» на баланс ОСББ «Софія-6», зокрема передані квартири, водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення (а.с.45-48).
Згідно даного акту приймання-передачі передавався житловий комплекс (його частина), проте передано було лише житловий будинок, сходові клітки, позаквартирні коридори, сміттєкамери, горище (техповерх), шахти і машинні відділення ліфтів, водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення. Всі інші допоміжні приміщення - нежитлові приміщення, сараї в підвалі передані згідно з даним актом ОСББ «Софія-6» не були, хоч в даних приміщеннях розташовані комунікації (водопровід, каналізація, центральне опалення, електроосвітлення) та дані сараї в підвалах є власністю позивачів та інших співвласників будинку (а.с.45-48).
Згідно відомостей Технічного паспорту на громадський будинок « ІНФОРМАЦІЯ_2 » по АДРЕСА_1 , його виготовлено на замовлення Відділу управління комунальним майном Уманської міської ради 09.09.2016 р. (а.с.23-26).
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 222419066, № 222416432 від 02.09.2020 р. Уманська міська рада зареєструвала право власності на нежитлові та нежитлові підвальні приміщення А-9 загальною площею 71,2 м2 та 362,35 м2. Підстава для державної реєстрації: відомості з Єдиного реєстру об`єктів державної власності (з додатками), серія та номер: 05-11-4097, виданий 09.08.2016, видавник: Регіональне відділення фонду державного майна України в Черкаській області; рішення Уманської міської ради з додатком, серія та номер 4.13-35/6, виданий 20.03.2013, видавник: Уманська міська рада; довідка, серія та номер 468, виданий 01.11.2016 року, видавник: Комунальне підприємства «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3» (а.с.43,44).
В статті 41 Конституції України зазначено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Примусове відчуження об`єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об`єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до досліджених судом правовстановлюючих документів співвласників житлового будинку по АДРЕСА_1 , кожен з них має у власності не тільки квартиру, а й сарай в підвалі, власність мешканцям будинку була передана їм при приватизації житла.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі-приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Згідно ч.2 ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов`язані брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Виходячи з вимог даних норм, підвальні приміщення, які стали власністю Уманської міської ради повинні належати співвласникам житлового будинку по АДРЕСА_1 , про що і свідчать записи в правовстановлюючих документах співвласників.
Посилання відповідачів на рішення Уманської міської ради з додатком, серія та номер 4.13-35/6 від 20.03.2013 р., як на підставу набуття права власності на підвальні приміщення по АДРЕСА_1 , не відповідає дійсності, оскільки з дослідженого рішення, яким затверджений перелік суб`єктів міської комунальної власності з`ясовано, що спірне майно, про яке йдеться в даній позовній заяві, не передавалось в комунальну власність міста, тобто підставою для реєстрації майна стало не існуюче рішення (а.с.31-34).
Крім того відповідачем була надана інформація про те, що право комунальної власності на нежитлові приміщення 1-го поверху, загальною площею 71,2 кв.м. та нежитлові підвальні приміщення загальною площею 362,35 кв.м. по АДРЕСА_1 відносяться до комунальної та приватної власності міста Умані та належать територіальній громаді м. Умані, а право власності на ці приміщення набуто на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської обласної Ради народних депутатів від 26.02.1992 року за № 23 «Про комунальну власність об`єктів», також не відповідає дійсності, оскільки і з даного рішення вбачається, що спірні приміщення не були предметом їх затвердження, як об`єктів комунальної власності, тобто знову посилання на неіснуюче рішення (а.с.35,36,37-41).
Відповідно до інформації наданої Регіональним відділенням фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 07.09.2020 року № 18-12/05-3413 зазначено проте, що відомості про майно по АДРЕСА_1 від суб`єктів управління до фонду з метою внесення до Реєстру не надавались, а відомості з Єдиного реєстру об`єктів державної власності (з додатками), серія та номер: 05-11-4097, виданий 09.08.2016, видавник: Регіональне відділення фонду державного майна України в Черкаській області, на які посилається державний реєстратор, взагалі відсутні (а.с.49,50,51,52).
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, запис про проведену державну реєстрацію права власності внаслідок якого було отримано майно позивачів у власність відповідачів, повинен бути скасований, а майно повернуто законним власникам.
Відповідно до Постанови ВП ВСУ від 04.09.2018 № 915/127/18 (12-184гс18) в п. 5.17. зазначено про те, що судами також не враховано, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952- ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отже, право або інтерес позивача, який вважає себе орендарем земельної ділянки, може бути порушено внесенням до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про наявність права оренди іншої особи. При цьому рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав із внесенням відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вичерпує свою дію. Тому належним способом захисту права або інтересу позивача у такому разі є не скасування рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав, а скасування запису про проведену державну реєстрацію права оренди (частина друга статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Керуючись ст.ст. 4, 10, 18, 76, 95, 133, 223, 258, 263-265ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Уманської міської ради, Виконавчого комітету Уманської міської ради про скасування запису про проведену державну реєстрацію права власності - задовольнити.
Записи про проведену державну реєстрацію права власності, вчинені державним реєстратором виконавчого комітету Уманської міської ради Ковбасюк Аллою Петрівною 21.12.2016 року за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 1130618471108, нежитлові підвальні приміщення А-9, вхід в підвал 1, загальною площею 362,35 кв.м., форма власності комунальна, власник - Уманська міська рада, по АДРЕСА_1 та від 13.12.2016 року за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 1121102071108 нежитлові приміщення, об`єкт житлової нерухомості - нежитлові приміщення А-9, загальною площею 71,2 кв.м., форма власності - комунальна, власник - Уманська міська рада по АДРЕСА_1 - скасувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуюча Леся Сергіївна Годік