
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/3578/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця і визначення цієї пенсії в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які оформлені листом від 09.06.2021 за № 2037-1752/А-17/8-2400/21;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 31.05.2021 про стягнення з ОСОБА_1 переплати пенсії в розмірі 54587,58 грн;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідок від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, починаючи з 03.06.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на протиправність дій пенсійного органу в частині проведення перерахунку пенсії з 03.06.2020 року без врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця і визначення цієї пенсії в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01. Позивач зазначає, що відповідачем проведено перерахунок його пенсії без врахування рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а та розмір пенсії визначено у розмірі 1769 гривень. Внаслідок вказаного, позивач стверджує, що відповідачем протиправно прийнято рішення про стягнення переплати пенсії в розмірі 54587,58 гривень. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити. У відзиві відповідач вказує, що позивачу проведено перерахунок пенсії з 03.06.2020 р. відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а та зазначив, що вказаним рішенням не зобов`язано пенсійний фонд враховувати при перерахунку пенсії довідки про складові заробітної плати державного службовця від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01, а тому вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 03.08.2021 року адміністративний позов залишено без руху. 10.08.2021 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, у зв`язку із цим судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Позивач перебуває на обліку у пенсійному фонді з грудня 2017 року та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 12.06.2020 р. №2400-0206-8/1663, у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 03.06.2020 року. Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 840,80 грн згідно платіжної квитанції №3 від 10.12.2020 року.
На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а позивача з 03.06.2020 р. було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач 25.05.2021 р. звернувся до відповідача із заявою щодо виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а. (а.с. 9).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 31.05.2021 р. №000436-06 визначено суму переплати позивачу пенсії з 03.06.2020 р. по 31.05.2021 р. в сумі 54587,58 грн, у зв`язку із переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с. 32).
09.06.2021 р. відповідачем повідомлено позивача про проведений перерахунок пенсії з 03.06.2020 р. та неврахування довідок про складові заробітної плати від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01, оскільки рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а не зобов`язано відповідача врахувати вказані довідки. (а.с.10).
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини з приводу суспільних відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, а також загальні засади діяльності і статус державних службовців у період до 01.05.2016 р. урегульовувались Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723).
01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 р. (далі - Закон № 889), який визначає новий підхід до обчислення стажу державної служби.
Відповідно до п. 8 Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством, а тому суд вважає, що у спірних правовідносинах застосуванню підлягають як норми Закону № 3723, так і норми Закону № 889, в частині розділу ХІ Прикінцевих та Перехідних положень.
Зі змісту пунктів 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889 слідує, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, законодавець визначив чіткі критерії, за яких за особами зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". При цьому такі особи на день набрання чинності Законом № 889 мають мати не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 12.06.2020 р. №2400-0206-8/1663, у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 03.06.2020 року. Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 840,80 грн згідно платіжної квитанції №3 від 10.12.2020 року.
Під час розгляду адміністративної справи №600/2733/20-а судом досліджено, зокрема, довідку про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії державного службовця за період з 2016-2020 р. та довідку про складові заробітної плати ОСОБА_1 станом на червень 2020 р. на посаді головного державного інспектора. Судом було встановлено, що 03.06.2020 р. позивач звернувся до пенсійного фонду із заявою щодо переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та подав довідки від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, однак 12.06.2020 р. відповідачем відмовлено позивачу у переведенні на пенсію державного службовця. При цьому суд встановив, що з 13.11.1996 р. по 28.04.2020 р. працював в митних органах на посадах інспектора, старшого інспектора, головного інспектора, начальника сектору, провідного інспектора та головного державного інспектора. З вказаних підстав, суд в адміністративній справі №600/2733/20-а дійшов висновку про протиправність відмови, яка оформлена листом від 12.06.2020 р. №2400-0206-8/1663 у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу".
З вказаного слідує, що судом в адміністративній справі №600/2733/20-а визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 12.06.2020 р. №2400-0206-8/1663, у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", на підставі поданої заяви від 03.06.2020 р. та доданих до неї документів, а саме довідок Чернівецької митниці ДФС від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Крім цього, рішенням в адміністративній справі №600/2733/20-а відповідача зобов`язано здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 03.06.2020 року, тобто відповідно до поданої позивачем заяви та наданих пенсійному органу документів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що переведення відповідачем з 03.06.2020 року позивача, на підставі поданої заяви від 03.06.2020 р., з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", без урахування доданих до неї документів, а саме довідок Чернівецької митниці ДФС від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01, є протиправними діями пенсійного органу та не відповідають змісту рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. в адміністративній справі №600/2733/20-а. Таким чином, суд встановив, що внаслідок протиправних дій пенсійного органу та відмови прийняття довідок Чернівецької митниці ДФС від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01, призвели до обрахунку пенсії позивача у меншому розмірі, в результаті чого рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 31.05.2021 р. №000436-06 неправомірно визначено суму переплати позивачу пенсії з 03.06.2020 р. по 31.05.2021 р. в сумі 54587,58 гривень.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця і визначення цієї пенсії в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які оформлені листом від 09.06.2021 за № 2037-1752/А-17/8-2400/21 та наявність підстав для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 31.05.2021 про стягнення з ОСОБА_1 переплати пенсії в розмірі 54587,58 гривень.
З вказаних підстав суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн згідно квитанції №50 від 29.07.2021 року.
З вказаних підстав, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця і визначення цієї пенсії в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, які оформлені листом від 09.06.2021 за № 2037-1752/А-17/8-2400/21.
3. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 31.05.2021 про стягнення з ОСОБА_1 переплати пенсії в розмірі 54587,58 гривень.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідок від 02.06.2021 № А40/24-70-05-15/01 та № А41/24-70-05-15/01 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, починаючи з 03.06.2020 року.
5. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908 грн згідно платіжної квитанції №50 від 29.07.2021 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя Т.М. Брезіна