Рішення № 100966951, 10.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
560/10672/21
Номер документу
100966951
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/10672/21

РІШЕННЯ

іменем України

10 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Цівковецького дошкільного навчального закладу "Промінчик" Новоушицької селищної ради Хмельницької області про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Цівковецького дошкільного навчального закладу "Промінчик" Новоушицької селищної ради Хмельницької області про застосування заходів реагування.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) було встановлене порушення відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, про що складений акт, у якому відображені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Правил пожежної безпеки в Україні та інших. Позивач зазначає, що у дошкільному навчальному закладі "Промінчик" існує значний ризик виникнення і розвитку пожеж, швидкого їх розповсюдження, є перешкоди своєчасному гасінню пожеж, відтак подальша експлуатація приміщень і будівель створює загрозу життю та здоров`ю вихованців та працівників закладу.

Відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у справі 09.09.2021, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення судової кореспонденції.

У встановлений законом строк відповідач відзив не подав.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №294 від 04.06.2021 у період з 05 по 06 липня 2021 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у Цівковецькому дошкільному навчальному закладі "Промінчик" Новоушицької селищної ради Хмельницької області.

За результатами перевірки складений та вручений під підпис директору закладу акт №264 від 06.07.2021.

Перевіркою встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403-VI від 02.10.2012, Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (ДБН В.2.5-56:2014), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2013 № 444, Наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ система освіти України» № 974 від 15.08.2016, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 № 879, Державних будівельних норм України «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування», затверджених наказом Мінрегіону України від 08.04.2013 № 133 (ДБН В.2.5-74:2013)

Під час перевірки виявлені наступні порушення, які докладно описані у акті: територія об`єкта, а також приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУІБО 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (180 6309:1987, ЮТ); для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлено вказівні знаки; дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не обробленні засобами вогнезахисту; не здійснено з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (не надано при перевірці відповідні документи, що підтверджують виконання даних робіт); у приміщеннях ДНЗ влаштовані та експлуатуються з порушенням тимчасові електромережі; наявний захист будівлі ДНЗ від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів несправний та не відповідає вимогам ППБУ; приміщення ДНЗ не обладнано системою пожежної сигналізації та системою керування евакуюванням; об`єкт не забезпечено зовнішнім протипожежним водопостачанням; для отримання працівниками відомостей про конкретні дії у надзвичайних ситуаціях на об`єкті не обладнано з урахуванням особливостей виробничої діяльності інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту; посадові особи не пройшли навчання з питань цивільного захисту у відповідних навчально-методичних центрах сфери цивільного захисту.

Зауваження або заперечення до позапланового заходу та складеного акту зі сторони адміністрації навчального закладу не надходили. Акт підписаний посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області та завідуючою навчальним закладом Л.М. Ченчик.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон №877-V).

Згідно з ст.4 Закону №877-V виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково за рішенням суду.

Частиною 2 ст.51 та ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) передбачено, що забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб`єктів господарювання.

Згідно із п.п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Стаття 70 КЦЗ України передбачає, що підставами для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, у тому числі, є:

- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

- нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

- відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється за рішенням адміністративного суду.

Частиною 7 ст.7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Таким чином, позивач має право звертатись до адміністративного суду з даним позовом одразу за результатами перевірки, без попереднього вчинення припису.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки має право звернутись до суду із позовом про застосування заходів реагування, у тому числі у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, зупинення проведення робіт, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю. Застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації пожеженебезпечного або аварійного об`єкта є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Згідно із ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Суд виходить з необхідності захисту інтересів безпеки життя та здоров`я дітей, вихователів, інших працівників та відвідувачів дитячого дошкільного закладу а також осіб, які перебувають поруч, запобігання виникненню пожеж, їх розповсюдженню.

Як вбачається з досліджених судом доказів, будівля та приміщення Цівковецького дошкільного навчального закладу "Промінчик" потребують негайного технічного оновлення, встановлення систем протипожежного захисту, обладнання системами оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, забезпечення присутніх та відвідувачів засобами захисту, проходження необхідних навчань.

Обираючи спосіб захисту охоронюваних інтересів у цій справі, суд враховує те, що позивач у даному випадку захищає не власне суб`єктивне право, порушене іншою особою, а виконує владні повноваження, спрямовані на досягнення суспільно важливої та корисної мети - захист життя та здоров`я дітей, працівників та відвідувачів закладу, у якому одночасно перебуває велика кількість людей.

Відповідач не надав суду відзив або будь-які належні докази, які підтверджують усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Зважаючи на це, подальше використання приміщень та будівель закладу, у яких існують загрози життю та здоров`ю людей, та не усунуті порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, є неможливим.

Враховуючи це, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду

шляхом повного зупинення роботи Цівковецького дошкільного навчального закладу "Промінчик" Новоушицької селищної ради Хмельницької області,

розташованого за адресою: Хмельницька область, Новоушицький район, село Цівківці, вул. Гірська, 25

до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених у акті Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №264 від 06.07.2021, складеному за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 листопада 2021 року

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,Хмельницький, Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Цівковецький дошкільний навчальний заклад "Промінчик" Новоушицької селищної ради Хмельницької області (вул. Гірська, 25,Цівківці, Новоушицький район, Хмельницька область,32616 , код ЄДРПОУ - 26515983)

Головуючий суддя І.С. Козачок