
Справа № 560/8807/21
РІШЕННЯ
іменем України
10 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження від 03.02.2021 та зобов`язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям починаючи з 16.12.2020.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначає, що є матір`ю двох дітей 2017 та 2019 років народження, які проживають разом з нею та перебувають на її утриманні. Аліменти на дітей не отримує. В грудні 2020 позивач звернулась до виконавчого комітету Славутської міської ради з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної допомоги малозабезпеченим сім`ям. До заяви додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, копії свідоцтв про народження синів ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), виданих уповноваженими органами Російської Федерації, та копію паспорта громадянина України. Рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради від 03.02.2021 ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні допомоги, оскільки у свідоцтві про народження ОСОБА_3 матір`ю зазначена ОСОБА_4 , по батькові - не застосоване, що свідчить про розбіжності у поданих заявницею документах, які не були усунуті у встановленому порядку.
Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради поданий відзив, у якому відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що рішення про відмову є правомірним, оскільки під час розгляду документів позивачки було виявлено, що у свідоцтві про народження її сина ОСОБА_3 як мати зазначена ОСОБА_4 , тоді як по батькові матері не вказане. У той же час, як видно з паспорта позивачки, виданого Славутським РВ УМВС України у Хмельницькій області, у графі по батькові позивачки зазначено « ОСОБА_1 ». Зважаючи на це, відповідач дійшов висновку, що « ОСОБА_4 » та « ОСОБА_1 », ймовірно, можуть бути різними особами, з яких одна відмовилась від використання «по батькові», а інша його використовує. Відповідач вважає, що виявлена невідповідність у поданих документах не давала можливості призначити допомогу, відтак оскільки позивач не усунула ці розбіжності, було прийняте рішення про відмову у призначенні допомоги.
Дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір`ю двох малолітніх дітей, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , які проживають разом з нею та перебувають на її утриманні.
16.12.2020 позивач звернулась до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
До заяви позивач додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 та копії свідоцтв про народження дітей: ОСОБА_2 , свідоцтво видане Гагарінським відділом ЗАГС Управління ЗАГС м. Москви та ОСОБА_3 , свідоцтво видане органом ЗАГС м. Москви № 85.
29.12.2020 відповідач листом №24-17/4387 повідомив позивачку про необхідність у місячний строк привести подані документи у відповідність, оскільки заявником згідно з заявою та паспортом громадянина України є ОСОБА_1 , однак у свідоцтві про народження ОСОБА_3 матір`ю зазначена ОСОБА_4 .
У подальшому 03.02.2021 відповідачем прийняте оскаржуване рішення № 118 про відмову у призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги відповідно до абз. 4 п.20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (у редакції постанови КМУ від 22.07.2020 року №632) та допомоги на дітей одиноким матерям згідно з п.п.5 п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми оскільки заявницею протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки не приведено у відповідність подані документи.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Відповідно до ст. 4 Закону заява про надання допомоги подається до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подані всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження. Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям цієї державної соціальної допомоги, а також підстави для відмови у її призначенні визначає
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 №250 (далі - Порядок № 250)
Як вбачається зі змісту п. 20 Порядку державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково. Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти). Якщо відомості, необхідні для призначення державної соціальної допомоги, неможливо отримати внаслідок помилки, виявленої під час обміну даними із суб`єктами надання інформації, визначеними в абзацах другому і третьому пункту 19 цього Порядку, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про необхідність виправлення ним помилки і проводить розрахунок державної соціальної допомоги протягом 10 днів після подання уповноваженим представником малозабезпеченої сім`ї виправлених даних та/або отримання необхідної інформації.
Абзац 4 п. 20 Порядку передбачає, що якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку. Таким чином, Порядок пов`язує можливість відмови у призначенні допомоги із фактом неподачі заявником документів, передбачених пунктом 5 цього Порядку, або невиправленням помилки у відповідних випадках, встановлених Порядком.
Як видно з оскарженого рішення №118 від 03.02.2021, орган соціального захисту відмовив позивачці у призначенні допомоги малозабезпеченим сім`ям посилаючись на абзац 4 п. 20 Порядку та зазначив наступне: "заявницею протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки не приведено у відповідність подані документи"
Судом досліджений зміст повідомлення від 29.12.2020 № 24-17/4387, яке було скероване позивачці, у якому зазначене таке: "для розгляду питання призначення допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім`ям Вам необхідно у місячний строк привести у відповідність подані документи та донести до управління соціального захисту населення, а саме згідно з свідоцтвом про народження дитини ОСОБА_3 в графі мати вказано ОСОБА_4 , проте відповідно до Вашого паспорта та поданої заяви про призначення допомоги звернення від ОСОБА_1 . В разі недонесення вам буде відмовлено у призначенні допомоги".
Суд вважає, що спосіб формулювання вимоги, викладений у зазначеному повідомленні, а саме: "привести у відповідність подані документи та донести до управління" не є коректним та конкретним. У цьому випадку орган соціального захисту не зазначив, які конкретні документи позивачка повинна або може "донести до управління", а також у який спосіб вона може або повинна "привести у відповідність подані документи". Зі змісту відзиву суд також встановив, що відповідач не спростовує того, що заявниця повідомляла про те, що свідоцтво про народження ОСОБА_3 було видане уповноваженим органом РАЦС на підставі її закордонного паспорта, який за міжнародним стандартом містить лише ім`я та прізвище особи.
У той же час будь-яких доказів того, що у органу соціального захисту були або є обґрунтовані та беззаперечні підстави вважати, що заявниця не є матір`ю ОСОБА_3 , суду не надано. Відтак, відмова у призначенні допомоги базується не на об`єктивних фактах чи обставинах, а на припущеннях.
Оскільки у спірному рішенні не наведені будь-які інші підстави відмови у призначенні цієї допомоги, зокрема неналежність, недостатність або неправильність інших документів, суд приходить до висновку про те, що будь-яких інших підстав для відмови відповідач не встановив.
Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" сім`ям з дітьми призначається, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям ( п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону) Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги. Ця допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника) Стаття 6 Закону передбачає, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. Документи, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення. Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення. Якщо одинока мати народила дитину за межами України і не може подати документ, який підтверджує факт, що вона є одинокою матір`ю, рішення про призначення їй допомоги на дитину приймається органом соціального захисту населення на підставі наданого центром соціальних служб висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім`ї із зазначенням інформації про факт проживання дитини з матір`ю і документа про народження дитини, легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Підстави призначення допомоги на дітей одиноким матерям визначені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 ( у редакції від 22.07.2020)
Відповідач послався у спірному рішенні на п.п.5 п. 5 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 ( у редакції від 22.07.2020) Цей пункт передбачає, що для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи:
1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація);
3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку;
5) копія свідоцтва про народження дитини.
Отже, підпункт 5 передбачає подачу свідоцтва про народження дитини, що було зроблено позивачкою, тому покликання на нього у рішенні не є обґрунтованим.
Суд звертає увагу на те, що особливості оформлення документа, які можуть викликати певні розбіжності, не можна ототожнювати з фактом відсутності такого документа взагалі. Крім того, незазначення у свідоцтві про народження дитини відомостей про по батькові її матері (якщо свідоцтво видане на підставі закордонного паспорта, який не передбачає внесення таких даних) не може призводити до висновку про те, що це є помилкою у документі.
Як видно з матеріалів справи, відповідач не надає ніяких належних доказів, які обґрунтовують його сумніви стосовно того, що ОСОБА_1 ( заявниця та одержувач допомоги) насправді не є ОСОБА_4 , матір`ю ОСОБА_3 . Зважаючи на це, підстави відмови, наведені у спірному рішенні, є суто формальними.
Крім того, під час вирішення цього позову слід звернути увагу і на аспект дотримання прав дитини, оскільки відповідно до ч. 7 статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 (в редакції зі змінами), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів малолітніх дітей, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив у призначенні позивачці допомоги на дітей одиноким матерям.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Оскільки відповідачем не доведено обґрунтованості та правомірності відмови, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом скасування рішення та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивачки та призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням правової оцінки, наданої у цьому рішенні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради №118 від 03.02.2021 про відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.12.2020 та призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та допомогу на дітей одиноким матерям, враховуючи правову оцінку, надану у цьому рішенні, з урахуванням дати первинного звернення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати на сплату судового збору в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 листопада 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради (вул. Я. Мудрого, 47,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30000 , код ЄДРПОУ - 21316173)
Головуючий суддя І.С. Козачок