
Справа № 560/7490/21
РІШЕННЯ
іменем України
10 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівської міськрайонної філії Хмельницького обласного центру зайнятості , Хмельницького обласного центру зайнятості, , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Державний центр зайнятості, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з позовом до Старокостянтинівської міськрайонної філії Хмельницького обласного центру зайнятості та Хмельницького обласного центру зайнятості, треті особи на стороні відповідача – Державний центр зайнятості, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Старокостянтинівської філії Хмельницького обласного центру зайнятості про відмову у виплаті допомоги по безробіттю;
- стягнути з Хмельницького обласного центру зайнятості на користь позивача 8322,27 грн., відшкодування завданих збитків.
Свій позов позивач мотивує тим, що у зв`язку із обмеженнями підприємницької діяльності карантинними заходами, ОСОБА_1 , звернулась до органу зайнятості з заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 (відповідно до ст. 47 -1 Закону України «Про зайнятість населення», Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №306). На звернення про призначення допомоги отримала відмову, мотивовану відсутністю кошторисних призначень в бюджеті Фонду на виплату допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
До суду надійшов відзив від Хмельницького обласного центру зайнятості, в якому відповідач у задоволенні позову просить суд відмовити.
В обгрунтування відзиву відповідач зазначив про те, що виплата допомоги по частковому безробіттю на період карантину може здійснюватись за рахунок та в межах коштів, передбачених на такі цілі в бюджеті Фонду та з інших джерел, не заборонених законодавством. У той же час, у тимчасовому кошторисі видатків на І квартал 2021 року у Хмельницького обласного центру зайнятості кошти на виплату допомоги по частковому безробіттю на період карантину відсутні. Вважає наказ від 14.01.2021 №9 «Про відмову у наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину» правомірним, а тому у позові просить відмовити.
Державний центр зайнятості подав пояснення, в яких зазначив, що з метою фінансування видатків на виплату допомоги по частковому безробіттю на період карантину в проекті бюджету Фонду на 2021 рік передбачено відповідну статтю видатків "Допомога по частковому безробіттю на період карантину" з дефіцитом 2793,1 млн. грн. Проект бюджету направлений Міністерству економіки України для подальшого подання його на затвердження Кабінету Міністрів України, однак станом на 22 липня 2021 бюджет Фонду не був затверджений. За відсутності видатків на виплату допомоги по частковому безробіттю на період карантину рішення про відмову у її виплаті не може вважатись протиправним. Просить у позові відмовити.
Інші учасники справи відзиви або пояснення не надали.
Ухвалою від 29.06.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач звернулась до Старокостянтинівської міськрайонної філії Хмельницького обласного центру зайнятості з заявою про надання їй допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
У відомостях про фізичну особу-підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги ч. 3 ст. 47-1 Закону України «Про зайнятість населення», позивач зазначила відомості про себе та вказала кількість годин нормальної тривалості робочого часу на місяць, кількість годин часткового безробіття за місяць, середній розмір місячної бази нарахування єдиного внеску та суму допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Хмельницьким обласним центром зайнятості прийняте рішення у формі наказу від 14.01.2021 №9 про відмову у наданні ОСОБА_1 допомоги по частковому безробіттю на період карантину у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень та коштів на рахунках для виплати допомоги, про що повідомлено листом від 14.01.2021 № 14-07/127 ч.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про зайнятість населення», Порядком надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 22.04.2021 (далі - Порядок № 306)
Відповідно до ч. 1 і ч. 3 ст. 47-1 Закону № 5067-VI (у первісній редакції ) допомога по частковому безробіттю надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв`язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам. Сума допомоги по частковому безробіттю надається роботодавцям із числа суб`єктів малого та середнього підприємництва за період проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. Право на допомогу по частковому безробіттю відповідно до цієї статті мають застраховані особи, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини (крім осіб, які отримують пенсію).
Отже, ст. 47-1 Закон № 5067-VI була передбачена допомога лише для застрахованих осіб, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини, за винятком осіб, які отримують пенсію.
У подальшому Законами України №553-IX від 13.04.2020, №591-IX від 13.05.2020 внесені зміни до вказаної статті, якими, у тому числі, право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину надано також іншим застрахованим, зокрема фізичним особам-підприємцям, але за певних умов (обмежень).
Згідно з ч. 1 ст. 47-1 Закону № 5067-VI, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, допомога по частковому безробіттю на період карантину (...) далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв`язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою. Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб`єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину. Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Таким чином, вказана допомога надається фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб`єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності у разі сплати фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності.
Фінансування виплат, визначених статтею ст.47-1 Закону №5067-VI, здійснюється в межах коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, тобто здійснюється з Державного бюджету України (ч. 5 ст.47-1 Закону №5067-VI) Фінансування допомоги здійснюється в межах коштів Фонду (п.7 Порядку № 306).
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, регулюються Бюджетним кодексом України (ч. 1ст. 1 Бюджетного кодексу України).
Крім іншого, до основних принципів побудови бюджетної системи України належать принцип збалансованості, який передбачає, що повноваження на здійснення витрат бюджету мають відповідати обсягу надходжень бюджету на відповідний бюджетний період (п.2 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України), а також принцип цільового використання бюджетних коштів, згідно з яким бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями (п.8 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, зокрема, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань (п.20 ч.1 ст.116 БК України), нецільове використання бюджетних коштів (п. 24 ч.1 ст.116 БК України), здійснення видатків, які відповідно до цього Кодексу мають проводитися з іншого бюджету (п. 28 ч. 1 ст. 116 БК України), здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України (п. 29 ч.1 ст. 116 БК України).
Хмельницьким обласним центром зайнятості наданий до суду тимчасовий кошторис видатків на І квартал та І півріччя 2021 року, згідно з якими кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину не передбачені. Зазначене може вважатись правомірною підставою відмови у виплаті допомоги, яка не є захищеною статтею видатків.
Як також вбачається з листа Мінекономіки від 23.03.2021 № 2733-04/17721-07, отриманого представником позивача, у Державному бюджеті України на 2021 рік не передбачено коштів на надання фінансової допомоги Фонду з приводу виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Враховуючи вказане, оскільки Хмельницьким обласним центром зайнятості відмовлено у виплаті з огляду на відсутність кошторисних призначень для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину, що відповідає дійсності та доведено належними доказами, а рішення про це оформлене відповідним наказом, суд вважає, що у даному випадку відсутня будь – яка протиправність у діях відповідача щодо позивача.
Тому, відмовляючи у виплаті допомоги по частковому безробіттю на період карантину, відповідач не вийшов за межі повноважень та не допустив протиправних дій чи бездіяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд вважає, що оскільки відповідачі довели відсутність порушення прав позивача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та звільнення позивача від сплати судового збору підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Старокостянтинівської міськрайонної філії Хмельницького обласного центру зайнятості , Хмельницького обласного центру зайнятості, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Державний центр зайнятості, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, - відмовити.
Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Старокостянтинівська міськрайонна філія Хмельницького обласного центру зайнятості (вул. Героїв Небесної сотні, 4,Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 Хмельницький обласний центр зайнятості (пров. Шевченка, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 03491381)
Головуючий суддя В.К. Блонський