Рішення № 100966041, 10.11.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
520/16868/21
Номер документу
100966041
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

10 листопада 2021 р. справа № 520/16868/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, м.Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправним та скасування припису, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Припис про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові №2/81 від 16.06.2021, виданого відділом реклами Департаменту контролю Харківської міської ради.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в результаті перевірки дотримання порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові 16.06.2021 старшим інспектором сектору контролю за розміщенням зовнішньої реклами відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради Разбоєвим Ю.В. складено припис №2/81 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові. Відповідно до зазначеного припису в результаті перевірки було встановлено порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» - відсутність дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Зазначеним приписом було висунуто вимогу про усунення зазначених порушень шляхом демонтажу рекламних конструкцій. Позивач вважає, у виданому Приписі не має жодних відомостей, що дозволяли б встановити рекламний характер інформації. Натомість зазначені в приписі слова («VЕLОSРІСА», «КРУТИ», «СПИЦА» «Прокат») не дають жодних підстав стверджувати, що зазначена інформація є рекламою, оскільки не містить відомостей про будь яку конкретно визначену особу чи товар, а тому не потребує отримання дозволу на їх розміщення. З огляду на викладене позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представником відповідача надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечував, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення та винесення на підставі та на виконання норм чинного законодавства за результатами перевірки позивача, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Представник позивача надав відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги, викладені в адміністративному позові.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (надалі - ФОП - ОСОБА_1 , позивач), код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , належним чином зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця 25.12.2014, що підтверджується Витягом з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, номер запису 2 480 000 0000 169825.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до договору №3184/12/21 від 03.02.2021, укладеного між КП «Сучасне місто» (Виконавець) та ФО-П ОСОБА_1 (Замовник), Виконавцем надано Замовнику право тимчасової експлуатації (управління) окремим елементом благоустрою комунальної власності міста Харкова, площею 35 кв. м по Білгородському шосе, 8, у м. Харкові, з метою задоволення соціально-економічних потреб шляхом розміщення тимчасового об`єкта підприємницької або іншої діяльності.

Відповідно до п.3.1, 3.4 зазначеного договору, вид об`єкта, для якого надається окремий елемент благоустрою, тимчасова споруда з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, без улаштування фундаменту (павільйон з логотипом «СПИЦА»), зовнішній вигляд об`єкта повинен відповідати ескізній пропозиції вигляду фасаду.

Судом встановлено, що в результаті перевірки дотримання порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові 16.06.2021 старшим інспектором сектору контролю за розміщенням зовнішньої реклами відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради Разбоєвим Ю.В. складено припис №2/81 від 16.06.2021 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові. Відповідачем в оскаржуваному приписі зазначено, що ФО-П ОСОБА_1 розміщені об`єкти зовнішньої реклами, а саме дахова конструкція «СПИЦА» , щит на фасаді "Прокат", щит на фасаді «VЕLОSРІСА», щит на фасаді «КРУТИ» без дозволу на розміщення зовнішньої реклами, чим порушено ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу». Оскаржуваним приписом позивачу запропоновано в 5-денний строк усунути зазначені порушення шляхом демонтажу та попереджено, що у випадку невиконання цього припису у зазначений строк спеціальні конструкції будуть демонтовані з покладенням на позивача витрат, пов`язаних з демонтажем та їх зберігання.

Не погоджуючись з приписом №2/81 від 16.06.2021 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові, та вважаючи його незаконним, позивач звернувся до суду.

З приводу спірних правовідносин та правомірності винесення контролюючим органом припису №2/81 від 16.06.2021, суд зазначає наступне.

Приписами статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абз.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про рекламу" від 03.07.96 N 270/96-ВР (далі - Закон України «Про рекламу») зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Згідно з абз.12 ч.1 ст.1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Частиною 1 ст.16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст.9 Закону України «Про рекламу» визначено, що реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.

У відповідності до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це| не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Стосовно порушень ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» ФО-П ОСОБА_1 , щодо розміщень об`єктів зовнішньої реклами, а саме дахова конструкція «СПИЦА» , щит на фасаді «КРУТИ» без дозволу на розміщення зовнішньої реклами суд зазначає.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до Свідоцтва на знак для товарів і послуг №277689, зареєстрованого в Державному реєстрі свідоцтв України на знаки для товарів і послуг 25 червня 2020, ОСОБА_1 є власником зображення знака "Спица" для товарів і послуг. Очікувана дата закінчення строку дії свідоцтва 06.07.2028.

Отже, розміщена позивачем вивіска "Спица" не є рекламою у розумінні ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу», та не потребує отримання дозволу на розміщення реклами.

Також, позивачем до Національного Органу Інтелектуальної Власності Державного Підприємства «Український Інститут Інтелектуальної); Власності» (УКРПАТЕНТ) була подана заявка № m 202112645 з пріоритетом від 27.05.2021 на реєстрацію позначення "Крути педали, пока не дали" в якості торговельної марки для послуг 39 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг, до яких, зокрема, відносяться такі: орендування місць для паркування. попереднє замовляння велосипедів: прокат велосипедів; послуги з короткострокового прокату велосипедів. Докази подання заявки до вищезазначеної установи підтверджується розпискою про одержання електронної заявки на знак для товарів і послуг, що надана Національним Органом Інтелектуальної Власності Державного Підприємства «Український Інститут Інтелектуальної Власності» вх.№90370 від 27.05.2021.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" (далі - Закон №3689) знак - це позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.

У відповідності до частини першої статті 16 Закону №3689 права, що випливають із свідоцтва, діють від дати подання заявки.

Згідно з ч. 1 ст. 492 Цивільного кодексу України торговельною маркою може бути будь - яке позначення або будь-яка комбінація позначень, які придатні для вирізнення товарів (послуг), що виробляються (надаються) однією особою, від товарів (послуг), що виробляються (надаються) іншими особами. Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, літери, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів.

Використання торговельної марки до видачі на неї свідоцтва не суперечить чинному законодавству, якщо при цьому не порушено права третіх осіб. Таке порушення встановлюється виключно судом.

Відповідно до ч.1 ст.500 Цивільного кодексу України будь-яка особа, яка до дати подання заявки на торговельну марку або, якщо було заявлено пріоритет, до дати пріоритету заявки в інтересах своєї діяльності добросовісно використала торговельну марку в Україні або здійснила значну і серйозну підготовку для такого використання, має право на безоплатне продовження такого використання або використання, яке передбачалося зазначеною підготовкою (право попереднього користувача).

Отже, права на використання заявленого позначення "Крути педали, пока не дали" за заявкою № m 202112645 з пріоритетом від 27.05.2021 у позивача діють з 27.05.2021.

Таким чином, розміщена позивачем вивіска "Крути педали, пока не дали", на якій зображується знак для товарів і послуг ФО-П ОСОБА_1 , не є рекламою у розумінні ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу», а тому не потребує отримання дозволу на її розміщення.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що розміщені позивачем вивіски "Спица", "Крути педали, пока не дали" на приміщенні за адресою АДРЕСА_2 , на яких зображується знаки для товарі і послуг ФО-П ОСОБА_1 , які, в свою чергу, є знаками для товарів та послуг, які зареєстровано та подано заявку на реєстрацію позначення в якості торговельної марки відповідно до вимог чинного законодавства України в Державному реєстрі свідоцтв України на знаки для товарів по послуг, не є рекламою у розумінні ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу», а отже не потребують отримання дозволів на розміщення реклами.

Щодо наявності порушень законодавства про рекламу в частині розміщення позивачем щит на фасаді "Прокат", щит на фасаді «VЕLОSРІСА» об`єктів зовнішньої реклами суд зазначає.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності ФО-П ОСОБА_1 є прокат товарів для спортута відпочинку (КВЕД 77.21).

Також, відповідно до договору № 3184/12/21 від 03.02.2021, укладеного між КП «Сучасне місто» (Виконавець) та ФО-П ОСОБА_1 ( Замовник), Виконавцем надано Замовнику право тимчасової експлуатації (управління) окремим елементом благоустрою комунальної власності міста Харкова, площею 35 кв. м по Білгородському шосе, 8, у м. Харкові. Пунктом 3.1, 3.4 зазначеного договору, вид об`єкта, для якого надається окремий елемент благоустрою, тимчасова споруда з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, без улаштування фундаменту (павільйон з логотипом «СПИЦА»).

За приписами ч. 6 ст. 9 зазначеного Закону, вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності о розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Відповідно до ч.7 ст.8 Закону України "Про рекламу" розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.

Отже, інформація про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, а також інформація, розміщена на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу у таке приміщення, яка не містить закликів придбавати товар або послугу, що реалізується суб`єктом, інформація щодо виду діяльності зареєстрованій особи, не є рекламою у розумінні ч.7 ст. 8 та ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу», оскільки підпадає під визначення «вивіска» чи «табличка».

Наведене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеному в постанові №1340/4421/18 від 04.09.2019.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

Таким чином, розміщені позивачем щит на фасаді "Прокат", щит на фасаді «VЕLОSРІСА» не є рекламою в розумінні ч.7 ст.8 та ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу», оскільки підпадає під визначення «вивіска» чи «табличка».

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем, в порушення вищенаведених нормативно правових актів України, неправомірно винесений Припис про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові №2/81 від 16.06.2021, виданий відділом реклами Департаменту контролю Харківської міської ради, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем, в порушення вищенаведених нормативно правових актів України, неправомірно винесений Припис про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові №2/81 від 16.06.2021, виданий відділом реклами Департаменту контролю Харківської міської ради, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, м.Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання протиправним та скасування припису - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Припис про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові №2/81 від 16.06.2021, виданий відділом реклами Департаменту контролю Харківської міської ради.

Стягнути з Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 2270 ( дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 10.11.2021 року.

Суддя Біленський О.О.