
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/6776/21
10 листопада 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просив:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення з 13.08.2021 перерахунку призначеної пенсії з врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ПАТ «Кримрембудтрест» №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 і здійснення виплати з урахуванням виплачених сум;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести з 13.08.2021 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ПАТ «Кримрембудтрест» №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 і здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 09.03.2021. ОСОБА_1 13.08.2021 та 27.09.2021 звертався до відповідача із заявами про перерахунок та виплату пенсії із врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ПАТ «Кримрембудтрест» №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009. Листами відповідача від 26.08.2021 та 08.10.2021 відмовлено позивачу в задоволенні заяв у зв`язку із тим, що довідки про заробітну плату (дохід) за періоди роботи у ВАТ «Кримрембудтрест» при розрахунку пенсії зарахувати немає підстав, оскільки, на думку відповідача, вони не підтверджені первинними документами, перевірити достовірність відображених у них даних неможливо, адже видані підприємством, яке розташоване на тимчасово непідконтрольній території України. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо непроведення з 13.08.2021 перерахунку призначеної пенсії з врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ПАТ «Кримрембудтрест» №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 і здійснення виплати з урахуванням виплачених сум протиправною та такою, що порушує його конституційні та соціальні права.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник відповідача 04.11.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог, просив суд відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. Повідомив, що позивачу з 09.03.2021 виплачується пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що розмір пенсії, на даний час, обчислено із середньомісячного заробітку за даними персоніфікованого обліку відповідно до стажу з 01.07.2000 по 31.12.2020, при страховому стажі 37 років 10 місяців 24 дні. Водночас, звернув увагу суду на те, що відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, як що ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/ або особами, які зазначені вище, є недійсним і не створює правових наслід ків. Тому, на думку відповідача, довідки про заробітну плату позивача у ВАТ «Кримрембудтрест», яке знаходиться на тимчасово окупованій території України - на Кримському півострові не можуть бути враховані при перерахунку пенсії позивача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , громадянин України, дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Тернопільським МВ УМВС України в Тернопільській області 04.03.2002 (аркуші справи 5-7).
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 09.03.2021.
ОСОБА_1 13.08.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії із врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ПАТ «Кримрембудтрест» №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 (аркуш справи 13).
Відповідач листом від 26.08.2021 №4998-5103/П-02/8-1900/21 відмовив позивачу в перерахунку пенсії із врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 у зв`язку із тим, що перевірити достовірність інформації, вказаної у зазначених довідках неможливо через те, що ВАТ «Кримрембудтрест» знаходиться на тимчасово окупованій території України - на Кримському півострові (аркуші справи 15-16).
Надалі, позивач 27.09.2021 повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії аналогічного змісту (аркуш справи 14) та отримав лист-відмову відповідача від 08.10.2021 із тих самих підстав (аркуш справи 17-18).
Судом досліджено довідку №35 від 05.08.2009, видану позивачеві, яка міститься в матеріалах справи, відповідно до якої ОСОБА_1 працював (мовою оригіналу) "в Крымском областном ремонтно-строительном тресте «Крымоблремстройтрест» по совместительству агентом по распрастранению путевок подведомственного пансионата "Парус" с 17.04.1990 по 30.10.1998". На підставі рішення міської ради народних депутатів №1185 від 12.08.1994 «Крымоблремстройтрест» перетворено в АП «Крымремстройтрест», надалі, на підставі наказу №752 від 12.06.1996 "АП «Крымремстройтрест» - в ОАО «Крымремстройтрест" (ВАТ "Кримрембудтрест") (аркуш справи 10).
Згідно з довідками про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.08.2009 №35/2, №35/1, виданими ВАТ "Кримрембудтрест", у періоди 1990 року по 1994 рік та з 1995 року по 1998 рік з січня 1987 року по грудень 1991 року позивачеві нараховувалась заробітна плата, на яку страхувальником нараховано страхові внески (єдиний внесок) до Пенсійного фонду України. Довідки видано на підставі особових рахунків (аркуші справи 11-12).
Також, відповідно до архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266, виданих ОСОБА_1 , йому Тернопільським м`ясокомбінатом нараховувалась заробітна плата за періоди з січня 1991 року по грудень 1996 року та з січня 1997 року по січень 1998 року. Довідки видані па підстав фонду №236, книг обліку розрахунків по оплаті праці за 1991-1996 роки (аркуші справи 8-9).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення з 13.08.2021 перерахунку призначеної пенсії з врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 та нездійснення її виплати, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, суд враховує те, що спірним у цій справі є наявність у особи права на перерахунок пенсії на підставі довідок про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року, що видані органом (установою, підприємством) на тимчасово окупованій території України.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV регламентовано право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з вимогами частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом 2 частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV визначено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього перерахунку пенсії.
Згідно із частинами 4, 5 статті 45 Закону №1058-IV, перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Таким чином, указана правова норма визначає дату здійснення перерахунку пенсії, виходячи з дати звернення особи за перерахунком, а не з дати виникнення самого права на перерахунок.
Відповідно до вимог частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до вимог пункту 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6.
Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 установлено, що для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Згідно із пунктом 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Отже, обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є подання відповідної довідки та підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.
В спірному випадку позивач при зверненні за перерахунком пенсії надав довідки про заробітну плату (дохід), в яких міститься інформація про те, що під час його роботи в ВАТ "Кримрембудтрест" у періоди 1990 року по 1994 рік та з 1995 року по 1998 рік з січня 1987 року по грудень 1991 року позивачеві нараховувалась заробітна плата, на яку страхувальником нараховано страхові внески (єдиний внесок) до Пенсійного фонду України. Довідки видано на підставі особових рахунків ВАТ "Кримрембудтрест". Також, позивач подав архівні довідки від 03.02.2020 №1206/0266, видані Тернопільським м`ясокомбінатом, відповідно до яких йому нараховувалась заробітна плата за періоди з січня 1991 року по грудень 1996 року та з січня 1997 року по січень 1998 року. Довідки видані на підставі фонду №236, книг обліку розрахунків по оплаті праці за 1991-1996 роки.
Згідно із приписами статей 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII (далі - Закон №1207-VII), тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до статті 1 Закону №1207-VII тимчасово окупованою територією визначається, зокрема, сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 4 Закону №1207-VII, на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 статті 17 Закону №1207-VII визначено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно з статтею 18 Закону № 1207-VII громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема, Законом № 1207-VII.
Положеннями частин 1 - 3 статті 9 Закону № 1207-VII передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, позивач дійсно подав довідки, які видані розташованим на тимчасово окупованій території органом - «ОАО «Крымремстройтрест» (ВАТ "Кримрембудтрест").
При цьому, у архівній довідках про заробітну плату від 05.08.2009 №35/2, №35/1, виданими ВАТ "Кримрембудтрест", у періоди 1990 року по 1994 рік та з 1995 року по 1998 рік з січня 1987 року по грудень 1991 року указані відомості про позивача, про суми заробітної плати, періоди, за які вона була нарахована, а також, первинні документи, на підставі яких заробітна плата була нарахована і виплачена позивачу та які були створені задовго до початку збройної агресії Росії проти України в Криму та тимчасової окупації Російською Федерацією АР Крим.
Суд критично ставиться до висловлених відповідачем у листах-відмовах тверджень та зазначає, що позивач набув трудовий стаж у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснювали господарську діяльність, перебували під контролем української влади.
Крім того, неможливість проведення перевірки правомірності видачі довідок внаслідок того, що місцезнаходженням первинної документації є тимчасово окупована територія (півострів Крим), не дає підстав покладати тягар доведення правомірності поданих довідок на позивача, а також позбавляти його права на обчислення розміру пенсії з урахуванням заробітку, отриманого до 2000 року.
Суд також зазначає, що стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У рішенні Європейського суду з прав людини "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що "Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами...".
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). «Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Слід наголосити, що при цьому, у виняткових випадках визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Тобто неприйняття до уваги документів, виданих окупаційною владою означає порушенням прав громадянина, у тому числі, на призначення та отримання пенсії. Неможливо створювати умови, коли через незалежні від особи обставини міждержавного конфлікту можуть бути порушені законні права та соціальні гарантії.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на тимчасово-окупованій території, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення як громадянину, який працював та має право на пенсію.
Те, що відповідач позбавлений можливості провести перевірку відповідності запису довідки первинним документам через те, що вони видані підприємством, що розташоване на тимчасово окупованій території, не покладає надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.
Суд зазначає, що саме на відповідача покладено обов`язок, при призначенні (перерахунку) пенсії позивачу, щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для перерахунок пенсії, та обґрунтованість видачі таких з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 13.02.2020 у справі № 607/14668/16-а
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що довідки від 05.08.2009 №35/2, №35/1, №35 видані ВАТ "Кримрембудтрест" є такими, що відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1, а також вимогам ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки Законом не передбачено іншого порядку встановлення та підтвердження вказаного факту, виходячи з тих життєвих обставин, що склалися.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у численних постановах, зокрема, від 23 січня 2018 року у справі №583/392/17, від 30 жовтня 2018 року у справі №234/3038/17, від 11 грудня 2018 року у справі №360/1628/17, від 23 грудня 2019 року у справі № 235/2773/17 та від 04 березня 2020 року у справі № 235/2008/17, від 21 лютого 2020 року у справі №701/1196/16-а, від 08 квітня 2020 року у справі №242/1568/17, від 25 лютого 2021 року у справі № 522/6812/17, від 01 березня 2021 року у справі № 426/12447/17, від 31 березня 2021 року у справі №0440/6809/18.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначене в сукупності обумовлює покладення обов`язку доказування в пенсійних спорах на пенсійний орган, який у відповідності до принципу офіційного з`ясування обставин справи повинен доводити в суді обставини, що стали підставою для прийняття свого рішення та/або вчинення дій (бездіяльності).
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного суду від 20.02.2018 року у справі №817/149/17, від 29.03.2018 року у справі №813/2758/16.
З урахуванням викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення з 13.08.2021 перерахунку призначеної пенсії з врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ВАТ "Кримрембудтрест" №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 і здійснення виплати з урахуванням виплачених сум, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести позивачу з 13.08.2021 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ВАТ "Кримрембудтрест" №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 і здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Судові витрати підлягають розподілу згідно із статтею 139 КАС України, за змістом якої при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір в розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією №2742295 від 18.10.2021, тому, саме в цьому розмірі понесені ним судові витрати підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення з 13.08.2021 перерахунку ОСОБА_1 призначеної пенсії із врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ВАТ "Кримрембудтрест" №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 і здійснення виплати з урахуванням виплачених сум.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 з 13.08.2021 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням архівних довідок від 03.02.2020 №1206/0266 та довідок ВАТ "Кримрембудтрест" №35, №35/1 та №35/2 від 05.08.2009 і здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням виплачених сум.
Стягнути в користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769).
Головуючий суддя Мірінович У.А.