
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2021 року 15:50 Справа № 480/11380/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
представника позивача - Цуканова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Кандидата на посаду Буринського міського голови на повторних місцевих виборах 26 вересня 2021 року, ОСОБА_1 до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області, треті особи: кандидат на посаду Буринського міського голови Конотопського району Сумської області ОСОБА_2 та кандидат на посаду Буринського міського голови Конотопського району Сумської області ОСОБА_3 , про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Кандидат на посаду Буринського міського голови на повторних місцевих виборах 26 вересня 2021 року, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області №44 від 03.11.2021 року «Про призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та оголошення початку виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області».
Свої вимоги мотивує тим, що, відповідач, приймаючи постанову №44 від 03.11.2021 року «Про призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та оголошення початку виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області», мав призначити повторні вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, тобто не пізніше 2 січня 2022 року, проте в порушення ч.2 ст.195 ВК України призначив їх на 27.03.2021р. Підставою прийняття постанови Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області № 3 від 29.07.2021 року «Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, визнання виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області такими, що не відбулися, призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та оголошення про початок виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області» стало виключно прийняття постанови Другим апеляційним адміністративним судом від 27.07.2021 року у справі № 480/8849/20, якою рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року у справі № 480/8849/20 скасовано, прийняте нове рішення, яким позовні вимоги задоволено: визнано протиправними дії Буринської МТВК щодо реєстрації ОСОБА_1 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області; скасовано постанову Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 04 грудня 2020 року № 10 "Про реєстрацію міського голови"; зобов`язано Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області розглянути питання щодо визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, і призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області. 13 серпня 2021 року ухвалою Верховного суду відкрито касаційне провадження у справі № 480/8849/20, витребувано справу з Сумського окружного адміністративного суду. 06 вересня 2021 року матеріали справи № 480/8849/20 отримано Верховним судом. Таким чином, за чинності постанови Буринської МТВК від 04 грудня 2020 року № 10 «Про реєстрацію міського голови», на даний час легітимність призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області стоїть під сумнівом до прийняття остаточного рішення Верховним Судом у справі №480/8849/20, а визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів неодмінно призведе до порушення Конституції України та конституційних прав громадян Буринської ОТГ, які вже реалізували своє право вільно обирати на виборах Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, які відбулись 25 жовтня 2020 року, на яких найбільшу кількість голосів виборців у єдиному одномандатному виборчому окрузі набрав кандидат на посаду Буринського міського голови ОСОБА_1 - 4577, що становить 52 % поданих голосів виборців у відношенні до кількості виборців, які взяли участь у голосуванні.
Ухвалою від 09.11.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі з викликом сторін з урахуванням особливостей провадження у справах, передбачених ст.273 КАС України.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначає, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 р. у справі № 480/8849/20 апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено: скасовано судове рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 р. у справі N480/8849/20 повністю і ухвалено нове судове рішення про: визнання протиправними дій Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо реєстрації ОСОБА_1 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області; скасування постанови Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 04.12.2020 р. № 10 «Про реєстрацію міського голови»; зобов`язання Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області розглянути питання щодо визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, і призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області. Згідно з частиною 1 статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили з дати її прийняття та була обов`язковою до виконання відповідно до ст.129-1 Конституції України, ст.2, ч.2 ст.14, ст.370 КАС України, ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів». Тому станом на 13.08.2021р., коли ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у справі №480/8849/20 виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 р. було зупинено до закінчення її перегляду в касаційному порядку, постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 р. у справі № 480/8849/20 вже була виконана Буринською міською територіальною виборчою комісією Конотопського району Сумської області шляхом розгляду на своєму засіданні 29.07.2021 р. відповідного питання. Отже, зупинення Касаційним адміністративним судом у складі Верховного суду дії та виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 р. у справі № 480/8849/20 не впливає на чинність, законність та обґрунтованість постанови Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 29.07.2021 р. № 3. Разом з тим, у провадженні Сумського окружного адміністративного суду знаходиться справа № 480/7004/21 за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області про визнання протиправною та скасування постанови від29.07.2021 р. №3. Проте, станом на момент прийняття постанови Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 03.11.2021 р. № 44 рішення у судовій справі № 480/7004/21 не прийнято, а тому постанова Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 29.07.2021 р. № 3 була чинною.
З приводу фінансування виборів представник відповідача зазначає, що 22.09.2021 р. Буринська міська рада Конотопського району Сумської області на своєму засіданні не прийняла рішення про внесення змін до місцевого бюджету та виділення коштів на проведення виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області 26.09.2021р. Отже, у зв`язку з відсутністю фінансування підготовки та проведення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області 26.09.2021 р. станом на день голосування на всіх виборчих дільницях єдиного одномандатного виборчого округу були відсутні виборчі бюлетені. Таким чином, голосування у день голосування 26.09.2021 р. з повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області не було організовано і проведено відповідно до Виборчого кодексу України на всіх виборчих дільницях єдиного одномандатного виборчого округу, внаслідок чого, враховуючи вимоги ч.4 ст.194, п.6 ч.1 ст.280 ВК України, 03.11.2021 р. Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області на своєму засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії прийняла рішення №44 «Про призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та оголошення початку виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області». Щодо строків призначення місцевих виборів представник комісії вказує на те, що Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області констатувала факт неможливості проведення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області у шестидесятиденний строк з дня прийняття рішення про їх призначення в умовах карантину та відсутності фінансування. А тому, призначаючи повторні вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області на 27.03.2022 р, і оголошуючи з 05.02.2022 р. початок виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, призначених на 27.03.2022р., Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області діяла в межах її повноважень та у спосіб, передбачений Виборчим кодексом України. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, представник відповідача, а також залучені в якості третіх осіб кандидати на посаду Буринського міського голови Конотопського району ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися.
Вислухавши представника позивача, який з`явився в судове засідання, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 25.10.2020 відбулися перші місцеві вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області.
Постановою Буринської міської ТВК від 01.11.2020 №28 “Про результати виборів Буринського міського голови” було визнано ОСОБА_1 обраним Буринським міським головою Конотопського району Сумської області.
Буринська міська ТВК 06.11.2020 опублікувала результати перших місцевих виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області в Буринській районній газеті "Рідний край" (№ 45), а також розмістила на офіційному веб- сайті Буринської міської ради Конотопського району Сумської області у розділі “Місцеві вибори 2020”.
04.12.2020 ОСОБА_1 подав до Буринської міської ТВК заяву про реєстрацію Буринським міським головою. До зазначеної заяви було додано копії листів непрацездатності на підтвердження факту його перебування на лікарняному у період з 11 листопада по 23 листопада 2020 р. та з 25 листопада по 03 грудня 2020 р.
04.12.2020 на засіданні Буринської міської ТВК, крім іншого, було розглянуто заяву ОСОБА_1 , на якому, як слідує із протоколу засідання, було надано також пояснення ОСОБА_1 щодо порушення строку подання заяви, до якої додано документи щодо наявності поважних причин, які перешкоджали виконанню вимог ч.1 ст. 238 Виборчого кодексу України, зокрема, зазначені вище листки непрацездатності.
Постановою Буринської міської ТВК від 04.12.2020 №10 було зареєстровано ОСОБА_1 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області. При цьому в постанові зазначено, що ОСОБА_1 подано 2 листка непрацездатності, відповідно до яких Буринська міська ТВК вважає це поважними причинами строку для подання заяви ОСОБА_1 про реєстрацію його як сільським, селищним, міським головою.
На пленарному засіданні першої сесії Буринської міської ради 24.12.2020р. ОСОБА_1 склав присягу та було прийнято розпорядження Буринським міським головою від 24.12.2020 №1 "Про вступ на посаду Буринського міського голови", відповідно до якого ОСОБА_1 вступив на посаду Буринського міського голови та взяв на себе виконання повноважень Буринського міського голови в повному обсязі.
У грудні 2020 року, ОСОБА_3 , звернувся до суду з адміністративним позовом. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року по справі № 480/8849/20 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Буринської МТВК, третя особа: Буринський міський голова, ОСОБА_1 , про визнання протиправними дій та скасування постанови. У задоволенні позовної заяви відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 року рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року у справі № 480/8849/20 скасовано, прийняте нове рішення, яким позовні вимоги задоволено: визнано протиправними дії Буринської МТВК щодо реєстрації ОСОБА_1 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області; скасовано постанову Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 04 грудня 2020 року № 10 "Про реєстрацію міського голови"; зобов`язано Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області розглянути питання щодо визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, і призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області.
Постановою Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області № 3 від 29.07.2021 року «Про визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, визнання виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області такими, що не відбулися, призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та оголошення про початок виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області»: 1. Визнано ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області; 2. Визнано вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, проведені 25.10.2020 р., такими, що не відбулися; 3. Призначено повторні вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області на 26.09.2021 р.; 4. Оголошено з 07.08.2021 р. початок виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, призначених на 26.09.2021р.
13 серпня 2021 року ухвалою Верховного суду відкрито касаційне провадження у справі № 480/8849/20 та зупинено дію та виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 року.
26.09.2021р. о 22 годині 30 хвилин до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від кандидата на посаду Буринського міського голови Конотопського району Сумської області на повторних виборах Бурпнського міського голови Рябоконя І.І. надійшла заява про визнання повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області 26.09.2021 такими, що не відбулися, до якої долучено акти про відсутність виборчих бюлетенів на всіх виборчих дільницях в єдиному одномандатному виборчому окрузі, а саме: № 590060; № 590061; № 590062; № 590063; № 590064; № 590067; № 590068; № 590069; № 590070; № 590072; № 590073; № 590074; № 590075; № 590076; № 590077; № 590078; № 590079; № 590080; № 590081; № 590082; № 590083; № 590085; № 590086; № 590087; № 590091; № 590092; № 590093; № 590095.
03.11.2021 р. Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області на своєму засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії прийняла постанову №43 про встановлення факту того, що голосування у день голосування 26.09.2021 р. з повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області не було організовано і проведено відповідно до Виборчого кодексу України на всіх виборчих дільницях єдиного одномандатного виборчого округу; визнання повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області 26 вересня 2021 року такими, що не відбулися.
Того ж дня, Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області на своєму засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії прийняла постанову №44 «Про призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та оголошення початку виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області», призначивши повторні вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області на 27.03.2022 року; оголосивши з 05.02.2022 року початок виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, призначених на 27.03.2022 року.
Вирішуючи спір, суд зазначає, що згідно з Основним Законом держави Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; права і свободи людини і громадянина визначають зміст і спрямованість діяльності держави (статті 1,3,8 Конституції України).
Конституція України закріпила право громадян вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (частина перша статті 38 Конституції України).
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає Виборчий Кодекс України (далі – ВКУ).
Так, відповідно до частини 1 статті 32, частини 1, 4 статті 33 Виборчого кодексу України територіальні виборчі комісії є постійно діючими спеціальними колегіальними органами адміністрування виборчих процесів, які в межах повноважень, визначених Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів та реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.
Частиною 3 статті 32, частиною 4 статті 38 Виборчого кодексу України визначено, що територіальні виборчі комісії та їх члени зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, установлені Конституцією України та Виборчим кодексом України.
До повноважень територіальної виборчої комісії, серед іншого, належить призначення та організація повторних місцевих виборів у випадках, передбачених Кодексом (пункт 19 частини другої статті 206 Кодексу).
За змістом частини сьомої статті 278, пункту 6 частини першої статті 280 Кодексу, якщо голосування в день голосування не було організовано і проведено відповідно до Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу, територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів.
Рішення про призначення повторних місцевих виборів приймається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня настання обставин, передбачених Кодексом, для призначення таких виборів або з дня припинення обставин, що стали підставою для припинення виборчого процесу відповідних місцевих виборів (частина друга статті 195 Кодексу).
Згідно із матеріалами справи з 07.08.2021 р. в Буринській міській територіальній громаді Конотопського району Сумської області в єдиному одномандатному виборчому окрузі тривав виборчий процес повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, призначених на 26.09.2021 р.
Водночас, частиною 1 статті 209 Виборчого кодексу України витрати на підготовку і проведення повторних місцевих виборів здійснюються територіальними виборчими комісіями за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.
За змістом пункту 15 Порядку фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 року №745, у разі призначення повторних виборів міського голови територіальна виборча комісія подає відповідній міській раді пропозиції щодо виділення коштів па підготовку і проведених таких виборів, складені на підставі середніх норм видатків з урахуванням видатків територіальної виборчої комісії та дільничних виборчих комісій. У межах виділеного міською радою обсягу видатків територіальна виборча комісія складає, затверджує та погоджує з міським головою єдиний кошторис видатків, яким передбачаються видатки на підготовку і проведення відповідних місцевих виборів за повного економічною класифікацією видатків, кошторис, план асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду місцевого бюджету для підготовки і проведення відповідних виборів з урахуванням видатків дільничних виборчих комісій.
Постановою Центральної виборчої комісії від 09.07.2021 р. № 255 затверджено середні норми видатків міських, районних у місті, селищних, сільських територіальних і дільничних виборчих комісій на підготовку та проведення місцевих виборів, які підлягають застосуванню територіальними виборчими комісіями під час складання пропозицій щодо виділення коштів та/або кошторисів видатків на підготовку і проведення місцевих виборів, виборчий процес яких розпочинається після прийняття цієї постанови.
Слід зазначити, що до таких середніх норм включено, зокрема, видатки на оплату праці, виготовлення виборчих бюлетенів, іншої виборчої документації.
За змістом пункту 3 частини 1 статті 7 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети є самостійними.
А згідно з пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Отож, фінансування заходів, які мали реалізовуватись Буринською міською територіальною виборчою комісією Конотопського району Сумської області для забезпечення підготовки та проведення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області 26.09.2021р., повинно було здійснюватися за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
Проте, 22.09.2021 р. Буринська міська рада Конотопського району Сумської області на своєму засіданні не прийняла рішення про внесення змін до місцевого бюджету та виділення коштів на проведення виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області 26.09.2021р., внаслідок чого 26.09.2021 р. станом на день голосування на всіх виборчих дільницях єдиного одномандатного виборчого округу були відсутні виборчі бюлетені, тобто голосування не було організовано і проведено відповідно до Виборчого кодексу України на всіх виборчих дільницях єдиного одномандатного виборчого округу.
Пунктом 6 частини 1 статті 280 Виборчого кодексу України встановлено, що територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо голосування у день голосування (день повторного голосування) було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.
Згідно з частиною 7 статті 278 Виборчого кодексу України за наявності підстав, зазначених у статті 280 цього Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови.
Отже, 03.11.2021р. Буринська міська територіальна виборча комісія Конотопського району Сумської області на своєму засіданні відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії прийняла постанову №43 про встановлення факту того, що голосування 26.09.2021 р. з повторних виборів Боннського міського голови Конотопського району Сумської області не було організовано і проведено відповідно до Виборчого кодексу України на всіх виборчих дільницях єдиного одномандатного виборчого округу; визнання повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області 26 вересня 2021 року такими, що не відбулися, та прийняла постанову №44 «Про призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та оголошення початку виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області», призначивши повторні вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області на 27.03.2022 року; оголосивши з 05.02.2022 року початок виборчого процесу повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, призначених на 27.03.2022 року.
При цьому щодо доводів представника позивача про протиправність постанови №44 від 03.11.2021р. внаслідок зупинення ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 13.08.2021 р. у справі №480/8849/20 виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021р. до закінчення її перегляду в касаційному порядку, суд вважає необхідним відмітити, що станом на день винесення ухвали Касаційним адміністративним судом у складі Верховного суду постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 р. у справі № 480/8849/20 вже була виконана Буринською міською територіальною виборчою комісією Конотопського району Сумської області шляхом розгляду на своєму засіданні 29.07.2021 р. відповідного питання.
Отже, зупинення Касаційним адміністративним судом у складі Верховного суду дії виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 27.07.2021 р. у справі № 480/8849/20 не впливає на чинність, законність та обґрунтованість постанови Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 29.07.2021 р. № 3, яка станом на день прийняття постанови від 03.11.2021р. не скасована у встановленому законом порядку.
Крім того, вказане зупинення стосувалося саме зобов`язання Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області розглянути питання щодо визнання ОСОБА_1 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, і призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, в межах правовідносин, що досліджувалися у справі №480/8849/20, із реєстрації ОСОБА_1 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області та скасування постанови Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 04.12.2020 р. № 10 «Про реєстрацію міського голови», та стосуються виборів у періоді часу - жовтень 2020р., які в подальшому визнано такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів 26.09.2021р.
Водночас, слід відмітити, що у провадженні Сумського окружного адміністративного суду знаходиться справа № 480/7004/21 за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області про визнання протиправною та скасування постанови від 29.07.2021 р. N 3.
Натомість, у даній справі розглядається законність постанови від 03.11.2021р. №44, прийнятої внаслідок визнання виборів Буринського міського голови, які проводилися 26.09.2021р., такими, що не відбулися, тобто має місце оголошення початку нового виборчого процесу, що свідчить про різний характер виборчих правовідносин у перелічених вище справах.
Також суд звертає увагу на те, що відповідно до абз. 1, 2 ч. 1. ст.20 Виборчого кодексу України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів. Виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним.
Отже, рішення суду не може зупиняти або переносити той виборчий процес, який розпочався, або забороняти його проведення.
З приводу посилань представника позивача на порушення вимог ч.2 ст.195 ВК України, згідно з якою повторні місцеві вибори призначаються на останню неділю шістдесятиленното строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня повторних місцевих виборів, а рішення про призначення повторних місцевих виборів приймається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня настання обставин, передбачених Кодексом, для призначення таких виборів або з дня притінення обставин, що стали підставою для припинення виборчого процесу відповідних місцевих виборів, суд зазначає таке.
Призначення виборів на строк, що перевищує шістдесят днів з дня прийняття рішення про їх призначення, безпосередньо не свідчить про протиправність постанови про їх призначення та не є підставою для визнання недійсним голосування на відповідних виборчих дільницях у межах територіального округу у розумінні норм ВК України або підставою для визнання місцевих виборів такими, що не відбулися, відповідно до ст.280 КАС України, та не впливає на достовірність волевиявлення виборців у разі проведення голосування.
Також суд не погоджується із доводами представника позивача, що клопотання про відкладення розгляду справи №480/889/20, подане до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду, є доказом протиправності прийняття оскаржуваної постанови від 03.11.2021р. №44, оскільки в ньому голова Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області Радченко Д.С. зазначає про неможливість явки в судове засідання внаслідок перебування всіх членів цієї комісії з 31.10.2021р. до 14.11.2021р. на самоізоляції через контакт із хворим, оскільки вказане не підтверджується належними доказами, в тому числі й із відповідного мобільного додатку, та прийняття постанови без дотримання порядку самоізоляції свідчить не про протиправність спірної постанови, а про можливе порушення членами виборчої комісії законодавства України в галузі охорони здоров`я населення від небезпечних інфекційних хвороб, санітарного та епідемічного благополуччя населення та недотримання ними правил карантину.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відтак, суд повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про те, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
При зверненні до суду з цим позовом позивачем не було надано документ, що підтверджує сплату судового збору.
Згідно з ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому позов подано до суду, який в цьому випадку становить 2270грн.
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, а адміністративний позов задоволенню не підлягає, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Сумського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 908грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 241-245, 262, 272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Кандидата на посаду Буринського міського голови на повторних місцевих виборах 26 вересня 2021 року, ОСОБА_1 до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області, треті особи: кандидат на посаду Буринського міського голови Конотопського району Сумської області ОСОБА_2 та кандидат на посаду Буринського міського голови Конотопського району Сумської області ОСОБА_3 , про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір за розгляд Сумським окружним адміністративним судом справи №480/11380/21 судовий збір в розмірі 908грн. (дев`ятсот вісім грн.00коп.) за наступними реквізитами: Рахунок - UA878999980313151206084018540; Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101; Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.); Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404; Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Осіпова