Рішення № 100965332, 13.10.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
440/5342/21
Номер документу
100965332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПОЛТАВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/5342/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Клочка К.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

26 травня 2021 року ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі - Полтавський обласний ТЦК та СП або відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з лютого 2017 року по лютий 2021 року з урахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців, бездіяльності та відмови у листі від 4 березня 2021 року №9/2/390 у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з лютого 2017 року по лютий 2021 року з застосуванням базових місяців - січня 2008 року та березня 2018 року.

- зобов`язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки донарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з лютого 2017 року по лютий 2021 року включно з врахуванням проведених виплат із застосуванням базових місяців - січня 2008 року та березня 2018 року в сумі 120 543,78 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю дій відповідача, які полягають у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення не в повному обсязі за період з лютого 2017 року по лютий 2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю дій відповідача, які полягають у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення не в повному обсязі за період з серпня 2015 року по грудень 2020 року.

Ухвалою суду від 31 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

У відзиві на позовну заяву в якому представник проти позовних вимог заперечував, зазначивши, що оскільки позивач проходив військову службу в період з 11 лютого 2017 року по 29 березня 2021 року то в силу дії статей 9, 10 Закону №1282-ХІІ, а також пункту 10-2 Порядку № 1078 для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 повинен братися саме цей період часу, базовим місяцем відповідно є лютий 2017 року. Тому, враховуючи вищезазначене, відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення з урахуванням базового місяця січень 2008 року та березень 2018 року.

У поясненнях позивача ОСОБА_1 заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Наказом військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату (по стройовій частині) від 11 лютого 2017 року №31 капітана ОСОБА_1 , призначеного наказом (по особовому складу) першого заступника Міністра оборони України від 13 січня 2017 року №3 на посаду старшого офіцера відділу територіального командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України, з 11 лютого 2017 року зараховано до списків особового складу Полтавського обласного військового комісаріату на всі види забезпечення і зазначено вважати, що з 11 лютого 2017 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

Наказом військового комісара Великобагачанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29 березня 2021 року №22 майора ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу.

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 13 січня 2017 року по лютий 2021 року з визначенням базових місяців для її нарахування - січень 2008 року та березень 2018 року.

Відповідачем листом від 4 березня 2021 року за вих. № 9/2/390 повідомлено позивача про те, що індексація позивачу виплачувалася у повному обсязі.

Вважаючи протиправними дії відповідача, щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення не в повному обсязі, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно з частинами першою-третьою статті 9 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Частиною другою статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Згідно із абзацом другим статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Частиною шостою статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно із статтею 3 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

При цьому, відповідно до визначення, яке міститься в абзаці третьому статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.

Згідно із статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин другої, шостої статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно із статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з абзацами першим, другим, п`ятим, шостим пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Абзацами першим-шостим пункту 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Суд звертає увагу на те, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

У рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України Конституційний Суд України зазначив про те, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19 червня 2019 року (справа № 825/1987/17), від 20 листопада 2019 року (справа № 620/1892/19), від 5 лютого 2020 року (справа № 825/565/17) індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. За відсутності затвердженого особливого порядку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а саме відповідно до Порядку № 1078. Сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

На підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

З матеріалів справи встановлено, що у період з 11 лютого 2017 року по 29 березня 2021 року позивач проходив військову службу в Великобагачанському районному військовому комісаріаті, який переформований в Великобагачанський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з довідкою Полтавського обласного ТЦК та СП від 11 червня 2021 року №9/2/879 позивачу з грудня 2018 року по березень 2021 року нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Позивач вважає, що базовим місяцем для нарахування йому індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби повинен бути січень 2008 року та березень 2018 року. Неправильне визначення відповідачем базового місяця, на думку позивача, стало наслідком нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення не у повному розмірі.

Враховуючи наведене, спірним у цій справі є питання визначення базового місяця індексації грошового забезпечення позивача.

Відповідно до наявного у матеріалах справи витягу з наказу військового комісара Полтавського обласного військового комісаріату (по стройовій частині) від 11 лютого 2017 року №31 капітана ОСОБА_1 , призначеного наказом (по особовому складу) першого заступника Міністра оборони України від 13 січня 2017 року №3 на посаду старшого офіцера відділу територіального командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України, з 11 лютого 2017 року зараховано до списків особового складу Полтавського обласного військового комісаріату на всі види забезпечення і зазначено вважати, що з 11 лютого 2017 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою.

Відповідно змісту пункту 10-2 Порядку № 1078 (який був чинним на момент прийняття позивача на військову службу за контрактом) для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Суд відзначає, що базовий місяць для цілей нарахування індексації грошових доходів населення, якими є, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців - це місяць, у якому відбулося підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів.

У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, а індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком з наступного місяця.

З наведеного слідує, що функція базового місяця полягає саме у визначенні початку обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошових доходів населення.

Проте пунктом 10-2 Порядку № 1078 визначені особливості обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників.

Так, відповідно до цього пункту обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Отже, фактично цією нормою встановлено, що базовим місяцем для нарахування індексації грошових доходів новоприйнятого працівника є місяць підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник, з наступного місяця за яким власне і починає обчислюватися індекс споживчих цін.

Як уже було зазначено вище, позивач прийнятий на військову службу 11 лютого 2017 року.

Таким чином, враховуючи норму пункту 10-2 Порядку № 1078 базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача, з наступного місяця за яким і починає обчислюватися індекс споживчих цін, повинен бути місяць підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займає.

На користь такого висновку суду свідчить також роз`яснення Міністерства соціальної політики (як органу, уповноваженого відповідно до пункту 14 Порядку № 1078 надавати роз`яснення щодо його застосування) згідно з яким "обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника (в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок), а саме від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник".

За таких обставин, для правильного визначення базового місяця для нарахування позивачу індексації його грошового забезпечення у межах спірних правовідносин, необхідно встановити місяць підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займає.

З цього приводу суд відзначає, що 7 листопада 2007 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №1294) відповідно до пункту першого якої грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Додатком 1 до Постанови №1294.

Постанова №1294 набрала чинності з 1 січня 2008 року.

Отже, з набранням чинності Постановою № 1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.

Постанова № 1294 втратила чинність 1 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - також Постанова №704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено для них нові додаткові види грошового забезпечення.

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з 1 січня 2008 року (після набрання чинності Постановою № 1294) по березень 2018 року (після втрати чинності Постановою №1294), що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Отже, за період проходження військової служби позивача з лютого 2017 року по лютий 2018 року базовим місяцем для нарахування йому індексації грошового забезпечення за указаний період повинен бути саме січень 2008 року.

Надаючи оцінку вимогам позивача щодо визнання протиправними дій Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по лютий 2021 року з застосуванням базового місяця - березень 2018 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 24 лютого 2018 року, яка набрала чинності з 1 березня 2018 року, змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок.

Відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що у даному випадку визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу, в результаті чого відбулося збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, у тому числі і позивача.

Відтак, березень 2018 року визначено базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцям у період з 1 березня 2018 року.

Пунктом 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Таким чином, відповідно до пункту 5 Порядку №1078, проведення індексації грошових доходів населення, індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 та індексація грошового забезпечення не нараховується.

Відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної службі статистики України, розмір індексів споживчих цін становив: у квітні 2018 року 100,8; у травні 2018 року - 100,0; у червні 2018 року - 100,0; у липні 2018 року - 99,3; у серпні 2018 року - 100,0; у вересні 2018 року - 101,9; у жовтні 2018 року - 101,7; у листопаді 2018 року - 101,4.

Відтак, розрахунок порогу індексації становить: 1,008x1x1x0,993x1x1,019x1,017x100= 103,73.

З огляду на зазначене, у грудні 2018 року для індексації грошового забезпечення застосовується індекс 3,7% (103,7% - 100%), а до цього часу індексація не нараховувалась, оскільки індекс споживчих цін не перевищував поріг індексації 103%.

Зі змісту довідки про нарахування та виплату індексації відповідача встановлено, що у грудні 2018 року позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення у розмірі 71,08 грн.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на обставини справи, суд приходить до висновку про те, що здійснення відповідачем зазначеної виплати індексації є правомірним. При цьому, у відповідача були відсутні підстави для виплати позивачу індексації грошового забезпечення у період квітня - листопада 2018 року.

Як наслідок, за період з березня 2018 року по березень 2021 року індексація грошового забезпечення була нарахована позивачу у таких розмірах: за березень 2018 року - 0,00 грн, за квітень 2018 року - 0,00 грн, за травень 2018 року - 0,00 грн, за червень 2018 року - 0,00 грн, за липень 2018 року - 0,00 грн, за серпень 2018 року - 0,00 грн, за вересень 2018 року - 0,00 грн, за жовтень 2018 року - 0,00 грн, за листопад 2018 року - 0,00 грн, за грудень 2018 року - 71,08 грн, за січень 2019 року - 71,08 грн, за лютий 2019 року - 71,08 грн, за березень 2019 року - 134,47 грн, за квітень 2019 року - 134,47 грн, за травень 2019 року - 134,47 грн, за червень 2019 року - 134,47 грн, за липень 2019 року - 206,72 грн, за серпень 2019 року - 206,72 грн, за вересень 2019 року - 206,72 грн, за листопад 2019 року - 206,72 грн, за грудень 2019 року - 206,72 грн, за січень 2020 року - 216,51 грн, за лютий 2020 року - 216,51 грн, за березень 2020 року - 216,51 грн, за квітень 2020 року - 216,51 грн, за травень 2020 року - 216,51 грн, за червень 2020 року - 216,51 грн, за липень 2020 року - 216,51 грн, за серпень 2020 року - 226,29 грн, за вересень 2020 року - 226,29 грн, за жовтень 2020 року - 226,29 грн, за листопад 2020 року - 226,29 грн, за грудень 2020 року - 226,29 грн, за січень 2021 року - 233,81 грн, за лютий 2021 року - 331,42 грн.

Виходячи з викладеного, сума індексації грошового забезпечення позивача за період з березня 2018 року по лютий 2021 року була нарахована та виплачена позивачу, що останнім не заперечується, виходячи з доданого розрахунку.

Відтак, суд приходить до висновку про те, що у період з березня 2018 по лютий 2021 року позивачу виплачувалась індексація грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Отже, позов ОСОБА_1 належить задовольнити частково.

Підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шевченка, 78а, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 11 лютого 2017 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).

Зобов`язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 11 лютого 2017 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.І. Клочко