
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2021 р. № 400/6393/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м.Миколаїв,54001,
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі: Позивач) звернувся з позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльності Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (далі: Відповідач), що полягає у відмові у видачі Позивачеві будівельного паспорта та зобов`язання видати будівельний паспорт на підставі заяви від 11.03.2021 року з доданими документами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач звернувся з заявою на видачу будівельного паспорта до якого були надані необхідні документи. Відповідач звернення розглянув, та відповів листом від 25.03.21 №262/12.01-46, згідно якого безпідставно відмовив у видачі. Позивач вважає рішення про відмову необґрунтованою, вважає, що Відповідач посилається на нормативні акти, які взагалі не регламентують спірні правовідносини.
Відповідач проти позову заперечив, вважає свої дії правомірними, а позов необґрунтованим. Зважає на те, що подана Позивачем заява та пакет документів, не передбачали зміну функціонального призначення, а також не передбачали збільшення геометричних розмірів будівлі, тому було правомірно відмовлено в видачі будівельного паспорту.
На підставі норм ч.3 ст.194, ч. 9 ст.205 КАС України суд розглянув справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Суд оцінив доводи сторін, дослідив наявні в матеріалах справи докази, надав їм оцінку та встановив наступне.
11.03.2021 вх. № 739/12.01-46/21 Позивач звернувся до Відповідача із заявою та пакетом документів на видачу будівельного паспорта на забудову земельної ділянки загальною площею 0.0612 га за адресою: АДРЕСА_2 .
25.03.2021 Відповідач листом № 262/12.01-46, з посиланням на наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103 та ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняв рішення про відмову у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 . Також Відповідач послався на те, що Позивачем до поданого документів, для отримання будівельного паспорту на забудову земельної ділянки не надано схему забудови М 1:500 з зазначенням місця розташування будівель та споруд на земельній ділянці після реконструкції, фасадів та планів поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів після реконструкції, що унеможливлювало визначити чи є збільшення геометричних розмірів будинку чи ні.
Крім того Відповідач запитував інформацію Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, та отримав відповідь від 14.09.2021 №37301/12.01-24/21-2 згідно якої в пакеті документів, який було подано Позивачем разом із заявою на видачу будівельного паспорту по АДРЕСА_2 ескізні наміри забудови земельної ділянки були відсутні. Громадянином ОСОБА_1 в пакеті документі серед інших було подано, зокрема: 1 аркуш зі схемою з технічного паспорту БТІ, та 1 аркуш з копією плану з технічного паспорту БТІ, з яких не вбачалось збільшення зовнішньо геометричних параметрів фундаментів у плані.
У відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно із ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ( далі - Закон 3038-УІ) забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки за наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Окрім цього, згідно п. 3.34 р.3 Положення про департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, затвердженого рішенням Миколаївської міської ради від 23.02.2017 № 16/32 «Про затвердження Положень про виконавчі органи Миколаївської міської ради» до повноважень департаменту відноситься надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
На виконання вимог ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 05.07.2011 №103 затвердило Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки (далі - Порядок № 103).
Відповідно до пункту 1.2. Порядку № 103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Розроблення будівельного паспорта здійснюється в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні (пункт 1.4 Порядку № 103).
Змістом пункту 2.1 Порядку № 103 визначено, що до заяви замовником повинні додаватися: засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою: засвідчена в установленому порядку згода співвласника земельної ділянки (житлового будинку) на забудову зазначеної земельної ділянки; ескіз намірів забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади, максимальні відмітки висотності, відстані від сусідніх земельних ділянок); проект будівництва (за наявності).
Як вбачається з матеріалів справи Позивачем до заяви було додано: рішення Миколаївської міської ради від 15.03.2018 №35/42, копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку та копія витягу з Державного реєстру про реєстрацію речових прав на нерухоме майно за адресою АДРЕСА_2 , план земельної ділянки до реконструкції, план земельної ділянки після реконструкції, план першого поверху до реконструкції, план першого поверху після реконструкції, головний фасад будинку, бічний фасад будинку, аксонометрична проекція коридору з яких у Відповідача є можливість встановити наміри забудови, та максимальні відмітки висотності та інше, як це передбачено п.2.1 Порядку 103, а також надано згоду на обробку персональних даних заявником.
Відповідно до пункту 2.3 Порядку № 103 уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Пунктом 2.4 Порядку № 103 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що Позивачем подано всі необхідні документи що передбачено нормами Порядку №103, дії Відповідача, якими було повернуто пакет документів не відповідають критеріям правомірності, обґрунтованості, пропорційності, що передбачені нормами ч.2 ст.2 КАС України, а зворотного Відповідач не довів, тому позов підлягає задоволенню частково.
Так, Позивач не вірно визначив, що Відповідачем допущено бездіяльність, оскільки відмова в задоволенні заяви та повернення пакету документів є активними діями Відповідача, тому цій частині суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог з метою захисту прав та інтересів позивача та визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорту на підставі заяви з додатками від 11.03.2021 року.
З огляду на те, що зобов`язання видати будівельний паспорт може бути втручанням в дискреційні повноваження Відповідача, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.03.2021 року з додатками з врахуванням висновків суду в даній адміністративній справі.
Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст.139 КАС України та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради 908 грн., судового збору сплаченого Позивачем 10.08.21 року квитанція №33.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код НОМЕР_1 ) до Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м.Миколаїв,54001 ЄДРПОУ 02498754) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорту на підставі заяви з додатками від 11.03.2021 року.
3. Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.03.2021 року з додатками з врахуванням висновків суду в даній адміністративній справі
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20,Миколаїв,54001 ЄДРПОУ 02498754) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.М. Мельник