Рішення № 100963690, 08.11.2021, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
641/4399/21
Номер документу
100963690
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2/641/2087/2021 Справа № 641/4399/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 року

Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді - Курганникової О.А.,

за участю секретаря Селіхова Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 , про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Представник Харківської міської ради, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить зобов`язати відповідача знести за власний рахунок самочинно збудовану одноповерхову будівлю, що будується у дворі домоволодіння

по АДРЕСА_1 поряд з житловою прибудовою літ. «АІ-1», на місці де раніше розташовувались навіси літ. «К» та літ. «Д», привівши об`єкт благоустрою - земельну ділянку комунальної форми власності до вимог чинного законодавства в сфері благоустрою та встановлених Правил благоустрою на території м. Харкова, зобов`язати відповідача здійснити за власний рахунок перебудову нежитлової будівлі – гаражу літ. «Г» по АДРЕСА_1 та привести у стан, що існував до здійснення самочинної реконструкції, а саме

до технічних характеристик, що містяться в матеріалах інвентаризаційної справи № 31422 КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації», відшкодувати судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що в ході проведення заходу самоврядного контролю у сфері благоустрою Інспекцією

з благоустрою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради,

на підставі виданого начальником Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради направлення від 14.01.2021 № 48-Н та № 49-Н,

у відповідності до ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», § 8 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради від 16.11.2011 № 504/11 (зі змінами та доповненнями), було здійснено перевірку благоустрою міста Харкова, а саме території за адресою: АДРЕСА_1 (індивідуальний житловий будинок). Актами перевірки благоустрою міста Харкова № 48-А та № 49-А від 08.02.2021, встановлено факти порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою м. Харкова, а саме: на земельній ділянці комунальної форми власності

по АДРЕСА_1 , де розташований індивідуальний житловий будинок, проведено роботи з реконструкції одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу літ. «Г» в якому розміщується СТО. Під час проведення реконструкції відбулося втручання

в несучі конструкції будівлі шляхом влаштування отворів для воріт на чотири бокси

зі сторони АДРЕСА_2 , виконано подовження стін в гору по периметру гаражу, влаштовано дах та ворота, фасад облицьовано металевими фасадним панелями.

В результаті проведеної реконструкції було змінено геометричні розміри раніше існуючої одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу літ. «Г», внаслідок чого конфігурація будівлі не відповідає матеріалам інвентаризаційної справи № 31422

на приватний житловий будинок, що зберігається в КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації». Окрім цього, перевіркою також було встановлено, що на зазначеній території домоволодіння проводяться будівельні роботи з нового будівництва одноповерхової будівлі. На час проведення перевірки було виконано мурування стін з газоблоку, влаштовано дерев`яні конструкції покрівлі, віконні та отвори для воріт не заповненні.Під час перевірки не було надано будівельного паспорту забудови земельної ділянки, паспорт опорядження фасаду. Роботи проведено без декларативно-дозвільних документів.

Таким чином, за результатами перевірки благоустрою міста Харкова встановлено порушення п.1 ч.1 ст. 16, п. 1 ч. 2 ст. 17, ч. 2 ст. 23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.5.7.1.1., 5.7.1.2. та 6.3.1 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради 16.11.2011 № 504/11.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (далі - Реєстр) на час проведення перевірки: індивідуальний житловий будинок літ. «А-1» по

АДРЕСА_1 , загальною площею 50,1 кв.м, житловою площею 22,7 кв.м з надвірними будівлями: житлова прибудова літ. «АІ-1», ганок літ. «а», гараж літ. «Г», вбиральня

літ. «Е», навіс літ. «К», навіс літ. «Л», навіс літ «М», душ літ. «Ж», гараж літ. «Н», огорожа №№ 1, 2, ворота №№ 3, 5, хвіртка № 4, вимощення І на праві приватної власності належав ОСОБА_2 , Ѕ частина на підставі договору купівлі-продажу частки житлового будинку, р./№ 2336 від 11.08.2020 та Ѕ частина на підставі договору купівлі-продажу р./№ 2674 від 30.07.2013.Згідно інформації зазначеної в Свідоцтві про право на спадщину за законом

р/№ 2499 від 08.06.2021, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину було прийнято ОСОБА_1 . Відповідно до наявної інформації у Інспекції з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (службова записка № 269 від 09.02.2021 та № 1204/0/553-21

від 18.03.2021) згідно наявних інформаційних масивів та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості про зареєстровані право власності або право користування на земельну ділянку по АДРЕСА_1 відсутні. Інформація щодо укладених договорів оренди на земельну ділянку в Управлінні земельних відносин відсутня. Рішень щодо продажу земельних ділянок Харківською міською радою за вказаною адресою

не приймалось. Згідно листа Головного управління Держгеокадастру в Харківській області

№ 431/116-21 від 01.03.2021 у відділі не обліковуються правовстановлюючі документи

на право власності або користування за земельну ділянку розташовану

по АДРЕСА_1 . Відповідно до листа Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 01.03.2021 № 1182/0/605-21, проекти рішень Харківської міської ради з питань надання земельної ділянки для будівництва або здійснення реконструкції по АДРЕСА_1 не приймалися. Враховуючи те, що на вказану земельну ділянку будь-яких прав не зареєстровано,

а рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання

у користування (оренду) не приймались, відповідач фактично використовує земельну ділянку комунальної форми власності для самочинного будівництва, шляхом

її самовільного використання без належних на те документів. Використання відповідачем земельної ділянки комунальної власності шляхом

її незаконної забудови порушує вимоги земельного, цивільного, містобудівного законодавства, законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, майнові права територіальної громади міста Харкова, зокрема право власності територіальної громади

на земельну ділянку, що підриває конституційно визначені матеріальні та економічні основи місцевого самоврядування. Відповідач здійснила самочинне будівництво

та реконструкцію без дотримання вимог чинного законодавства в сфері благоустрою

та встановлених Правил благоустрою на території м. Харкова.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.06.2021 року провадження у справі відкрито, розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено проведення підготовчого засідання. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 10.08.2021 року за наслідками підготовчого судового засідання справу було призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, а також не заперечує проти винесення заочного рішення та просив суд проводити судове засідання за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялася належним чином, причини неявки суду невідомі, заяв та клопотань до суду не надавала, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася.

За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Розгляд справи проводився у відсутність сторін відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, тому фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.

Рішенням Харківської міської ради від 19.08.2020 № 2224/20 «Про внесення змін

до структури виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» в структурі Апарату міської ради та виконавчого комітету створено Інспекцію з благоустрою Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.

Відповідно до Положення про Інспекцію з благоустрою, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 20.11.2015 року № 7/15 (зі змінами), (яке діяло на момент виявлення порушення Правил благоустрою міста Харкова) Інспекція з благоустрою утворюється Харківською міською радою та діє на правах відділу у складі Департаменту територіального контролю Харківської міської ради. Інспекція з благоустрою забезпечує проведення рейдів та перевірок території міста Харкова щодо виявлення фактів самовільного виконання земляних, ремонтних, будівельних, монтажних робіт, огородження територій загального користування та/або вчинення інших дій,

що супроводжуються порушенням об`єктів (елементів) благоустрою та/або погіршенням їх наявного стану.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (далі - Реєстр) на час проведення перевірки: індивідуальний житловий будинок літ. «А-1» по

АДРЕСА_1 , загальною площею 50,1 кв.м, житловою площею 22,7 кв.м з надвірними будівлями: житлова прибудова літ. «АІ-1», ганок літ. «а», гараж літ. «Г», вбиральня

літ. «Е», навіс літ. «К», навіс літ. «Л», навіс літ «М», душ літ. «Ж», гараж літ. «Н», огорожа №№ 1, 2, ворота №№ 3, 5, хвіртка № 4, вимощення І на праві приватної власності належав ОСОБА_2 , Ѕ частина на підставі договору купівлі-продажу частки житлового будинку, р./№ 2336 від 11.08.2020 та Ѕ частина на підставі договору купівлі-продажу р./№ 2674 від 30.07.2013.

Згідно інформації зазначеної в свідоцтві про право на спадщину за законом

р/№ 2499 від 08.06.2021, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину було прийнято ОСОБА_1 .

Відповідно до інформації, що міститься в Реєстрі (інф. довідка 260790277), 08.06.2021 державним реєстратором приватним нотаріусом ХМНО Жиляєвою Ніною Володимирівною було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень, індексний номер рішення: 58627638, яким право власності на індивідуальний житловий будинок літ. «А-1» по АДРЕСА_1 , загальною площею 50,1 кв.м, житловою площею 22,7 кв.м з надвірними будівлями: житлова прибудова літ. «АІ-1», ганок літ. «а», гараж літ. «Г», вбиральня літ. «Е», навіс літ. «К», навіс літ. «Л», навіс літ «М», душ літ. «Ж», гараж літ. «Н», огорожа №№ 1, 2, ворота №№ 3, 5, хвіртка № 4, вимощення І було зареєстровано за ОСОБА_1 .

Актами перевірки благоустрою міста Харкова № 48-А та № 49-А від 08.02.2021, встановлено факти порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, зокрема Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою м. Харкова, а саме: на земельній ділянці комунальної форми власності

по АДРЕСА_1 , де розташований індивідуальний житловий будинок, проведено роботи з реконструкції одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу літ. «Г» в якому розміщується СТО. Під час проведення реконструкції відбулося втручання

в несучі конструкції будівлі шляхом влаштування отворів для воріт на чотири бокси

зі сторони АДРЕСА_2 , виконано подовження стін в гору по периметру гаражу, влаштовано дах та ворота, фасад облицьовано металевими фасадним панелями.

В результаті проведеної реконструкції було змінено геометричні розміри раніше існуючої одноповерхової нежитлової будівлі - гаражу літ. «Г», внаслідок чого конфігурація будівлі не відповідає матеріалам інвентаризаційної справи № 31422

на приватний житловий будинок, що зберігається в КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».

Окрім цього, перевіркою також було встановлено, що на зазначеній території домоволодіння проводяться будівельні роботи з нового будівництва одноповерхової будівлі. На час проведення перевірки було виконано мурування стін з газоблоку, влаштовано дерев`яні конструкції покрівлі, віконні та отвори для воріт не заповненні.

Під час перевірки не було надано будівельного паспорту забудови земельної ділянки, паспорт опорядження фасаду. Роботи проведено без декларативно-дозвільних документів.

Таким чином, за результатами перевірки благоустрою міста Харкова встановлено порушення п.1 ч.1 ст. 16, п. 1 ч. 2 ст. 17, ч. 2 ст. 23 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.5.7.1.1., 5.7.1.2. та 6.3.1 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням Харківської міської ради 16.11.2011 № 504/11

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Правовий аналіз наведеної норми дозволяє виділити наступні ознаки самочинного будівництва:

1) об`єкт нерухомого майна збудований або будується на земельній ділянці,

що не була відведена для цієї мети у встановленому порядку;

2) відсутність належного дозволу;

3) відсутність належно затвердженого проекту для будівництва;

4) створення об`єкта з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Кожна із зазначених ознак є самостійною і достатньою для того, щоб визнати об`єкт нерухомого майна самочинним будівництвом. Тому, при вирішенні спору, що виникає

у зв`язку з будівництвом на земельній ділянці об`єкта нерухомості, повинно досліджуватися питання наявності дозвільної документації на будівництво спірних об`єктів і документів про виділення земельної ділянки (п. 6.13. і п. 6.14. постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24.07.2019

у справі № 910/10932/17). Об`єкт нерухомості відноситься до самочинного будівництва

за наявності хоча б однієї з вищенаведених умов.

Таким чином, нове будівництво одноповерхової будівлі та реконструкція – гаражу літ. «Г» в результаті якої було змінено його геометричні розміри є самочинним будівництвом з огляду на таке.

Згідно зі статями 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля та її надра є об`єктами права власності Українського народу, від імені якого право власності здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України

і Законами України.

На підставі ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної

або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Отже, відповідно до вимог наведеного законодавства обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку,

а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають

з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до наявної інформації у Інспекції з контролю за використанням

та охороною земель комунальної власності Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (службова записка № 269 від 09.02.2021 та № 1204/0/553-21

від 18.03.2021) згідно наявних інформаційних масивів та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості про зареєстровані право власності або право користування на земельну ділянку по АДРЕСА_1 відсутні. Інформація щодо укладених договорів оренди на земельну ділянку в Управлінні земельних відносин відсутня. Рішень щодо продажу земельних ділянок Харківською міською радою за вказаною адресою

не приймалось.

Отже земельну ділянку за вказаною адресою не оформлено, земельна ділянка

не сформована, межі не встановлені.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру в Харківській області

№ 431/116-21 від 01.03.2021 у відділі не обліковуються правовстановлюючі документи

на право власності або користування за земельну ділянку розташовану

по АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 01.03.2021 № 1182/0/605-21, проекти рішень Харківської міської ради з питань надання земельної ділянки для будівництва або здійснення реконструкції по АДРЕСА_1 не приймалися.

Враховуючи те, що на вказану земельну ділянку будь-яких прав не зареєстровано,

а рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання

у користування (оренду) не приймались, відповідач ОСОБА_1 фактично використовує земельну ділянку комунальної форми власності для самочинного будівництва, шляхом

її самовільного використання без належних на те документів.

Відповідно до ч. 5 ст. 415 ЦК України землекористувач зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

Згідно п. а ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

Згідно генерального плану, плану зонування території (зонінгу) міста Харкова, затвердженого рішенням 22 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 27.02.2013

№ 1024/13 (зі змінами), земельна ділянка по Холмогірській, 1 відноситься

до земель житлової та громадської забудови.

Згідно класифікації видів цільового призначення земель затвердженого наказом

Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, земелька ділянка за вказаною адресою відноситься до земель «Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код класифікації 02.01)».

Таким чином вищевикладене засвідчує, що земельна ділянка комунальної власності,

яка розташовується за адресою: АДРЕСА_1 не передавалась

в установленому законом порядку ОСОБА_1 та не відводилася для будівництва одноповерхової будівлі.

Крім того, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Порядок № 466), Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461 запроваджено декларативний принцип оформлення замовником документів, які надають право виконувати будівельні роботи на об`єктах будівництва І-ІІІ категорії складності та підтверджують готовність таких об`єктів до експлуатації.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 466 будівельні роботи – це роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства № 163 від 04.06.2014 (далі – ДБН А.2.2 3:2014) встановлюють склад та зміст проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

Згідно ДБН А.2.2-3:2014:

- нове будівництво – будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об`єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об`єктів інженерно – транспортної інфраструктури, в тому числі добудова зупинених об`єктів незавершеного будівництва;

- реконструкція - це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів

та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг.

За результатами проведеної перевірки у сфері благоустрою Інспекцією

з благоустрою встановлено, що ОСОБА_1 були виконані роботи з реконструкції

одноповерхової нежитлової будівлі – гаражу літ. «Г» та виявлено факт самочинного будівництва нової одноповерхової будівлі.

Частиною 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю.

У ч. 7 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 передбачено, будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою,

або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів

з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Пунктом 13 Порядку № 466 передбачено, що повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення

про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CC1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю

за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.

Таким чином, подання повідомлення про початок будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), здійснюється за декларативною процедурою.

З наведеного слідує, що право на проведення будівельних робіт стосовно об`єкта класу наслідків (СС1) набувається особою після подання відповідного повідомлення.

Відповідно до листів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради вих. № 362/0/250-21 та № 363/0/250-21 від 28.04.2021 будь-які документи дозвільного характеру стосовно об`єкта будівництва (проведення робіт з будівництва одноповерхової будівлі прилеглої до житлового будинку літ. «А-1» та проведення робіт з реконструкції одноповерхової нежитлової будівлі – гаражу (в якому розміщується СТО) за адресою: АДРЕСА_1 до Інспекції не надходили.

В реєстрі будівельної діяльності, розміщеному на офіційному вебсайті Держархбудінспекції України (www.dabi.gov.ua), який містить інформацію про документи, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття об`єктів

до експлуатації, з травня 2011 року, відсутня інформація щодо вищевказаного об`єкта будівництва.

Таким чином, відповідачем ОСОБА_1 в порушення вимог Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" не подано на реєстрацію повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта.

Статтею 39 Земельного кодексу України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»

від 17.02.2011 р. планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Частиною 4 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником

або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Частинами 1, 3, 4 статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування

та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

З аналізу положень Наказу міністерства регіонального розвитку, будівництва

та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки» слідує, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки – це виданий органами архітектури у встановленому порядку документ, яким визначаються вимоги до будівництва та розміщення житлового, дачного чи садового будинку до 300 кв.м з кількістю поверхів не більше 2-х, не враховуючи мансарду. Будівельний паспорт може передбачати також вимоги до розташування

та будівництва на земельній ділянці господарських будівель – гаражу, майстерні, літньої кухні, бані, котельні, тощо, а також споруд – септику, огорожі, колодязю, замощення і т.і. Будівельний паспорт на сьогодні замінює проект будівництва будинку і є однією з підстав для початку законного будівництва. Іншими словами, чинним законодавством

не вимагається обов`язкової розробки проекту будівництва для будинків, на які може бути виданий будівельний паспорт.

Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за № 902/9640 (далі - Порядок № 103).

Пунктом 1.2 Порядку № 103 визначено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі – будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Згідно з п.1.4 Порядку № 103 розроблення будівельного паспорта здійснюється:

в межах населених пунктів – відповідно до наявної містобудівної документації

на місцевому рівні.

Відповідно до п.2.1 Порядку № 103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку

1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані

до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж

і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються

до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Згідно з п.п. 7, 9 ч.1 ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівна документація – затверджені текстові та графічні матеріали

з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; план зонування території (зонінг) – містобудівна документація, що визначає умови

та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Частиною 1 статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до абз.1, 4 ч.1 ст.17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися

і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується

в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (ч.2 ст.17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Таким чином, право власника або користувача на забудову земельної ділянки здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації.

Відповідно до листа Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 01.03.2021 № 1182/0/605-21, містобудівні умови

та обмеження для забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1

не видавалися. Будь-які рішення постійно діючої комісії з питань самочинного будівництва стосовно об`єкту за вказаною адресою не приймалися. Паспорт зовнішнього оздоблення фасаду по АДРЕСА_1 не реєструвався.

Відповідно до листа Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 01.06.2021 № 3387/0/605-21 Будівельний паспорт забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 , Департаментом не надавався.

З огляду на вищезазначене, відповідач ОСОБА_1 здійснила самочинне будівництво

одноповерхової нежитлової будівлі та реконструкцію – гаражу літ. «Г» без отримання

у встановленому порядку будівельного паспорта.

Самочинне будівництво, що здійснюється за відсутності затвердженого проекту порушує державні будівельні норми, стандарти та правила, а також посягає

на встановлений порядок та основні засади регулювання містобудівної діяльності. Здійснення самочинного будівництва без належно затвердженого будівельного паспорта порушує встановлені вимоги щодо містобудівної документації, а тому порушує інтереси територіальної громади міста Харкова.

Відповідно до частин 1, 4, 7 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи

чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм

і правил.

Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.

У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам

або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд

за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов`язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно

за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов`язана відшкодувати витрати, пов`язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Правовий порядок знесення будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майно залежить від підстав, за якими його віднесено до об`єкта самочинного будівництва.

За змістом частини 7 статті 376 Цивільного кодексу України зобов`язання особи,

яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову можливе лише у разі:

(1) істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, (2) істотного порушення будівельних норм і правил.

У цих випадках з позовом про зобов`язання особи до проведення перебудови може звернутися відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування. Таке рішення суд може ухвалити і за позовом про знесення самочинного будівництва, якщо

за наслідками розгляду справи дійде висновку, що можливість перебудови і усунення наслідків самочинного будівництва не втрачено і відповідач згоден виконати перебудову. У разі невиконання особою судового рішення про здійснення перебудови, суд може постановити рішення про знесення самочинного будівництва.

Можливість перебудови і усунення наслідків самочинного будівництва перевіряється на стадії виконання припису про усунення порушень вимог законодавства

у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів. Невиконання припису без поважних причин може свідчити про неможливість перебудови

або небажання особи, яка здійснила самочинне будівництво, усувати його наслідки.

В інших випадках самочинного будівництва, зокрема, (1) якщо нерухоме майно збудоване або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або (2) без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи (3) належно затвердженого проекту, стаття 376 Цивільного кодексу України не ставить можливість знесення об`єкта самочинного будівництва в залежність від можливостей його перебудови.

Натомість правове значення має позиція власника (користувача) земельної ділянки,

а також дотримання прав інших осіб. Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок (частина 4 статті 376 ЦК України).

В цьому випадку знесення самочинного будівництва можливе без попереднього рішення суду про зобов`язання особи, яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову. Це є логічним та виправданим, оскільки такі види самочинного будівництва, безперечно, не можуть бути приведені до легітимного стану шляхом перебудови.

ОСОБА_1 здійснила нове будівництво та реконструкцію гаражу без документів, що дають право на це, а саме: без повідомлення про початок виконання будівельних робіт, без належно затвердженого проекту, без відповідного документа на право власності чи користування земельною ділянкою, без будівельного паспорта.

Таким чином, суд встановив, що ОСОБА_1 без належного дозволу, здійснила самочинне нове будівництво одноповерхової будівлі та реконструкцію – гаражу по АДРЕСА_1 .

Отже, у спірних правовідносинах має місце той вид самочинного будівництва, для якого ЦК України не встановлює правила, що знесенню передує рішення суду про зобов`язання особи, яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову, тобто ч. 7 ст. 376 ЦК України спірні правовідносини не регулює.

Стаття 319 ЦК України передбачає, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

На підставі наданих позивачем та досліджених судом письмових доказів, які є належними та допустимими, встановлено та підтверджено, що відповідач без належного дозволу, здійснила самочинне нове будівництво одноповерхової будівлі та реконструкцію – гаражу по АДРЕСА_1 , що не була відведена для цієї мети, без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи та належно затвердженого проекту, порушивши майнові права територіальної громади міста Харкова, зокрема право власності територіальної громади на земельну ділянку шляхом її незаконної забудови. Отже, вказане самочинне нове будівництво одноповерхової будівлі є самочинним будівництвом у розумінні положень ч.1 ст.376 ЦК України, а тому згідно з положеннями ч.4 ст.376 ЦК України підлягають знесенню.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених Харківською міською радою позовних вимог, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Питання щодо розподілу судових витрат вирішується відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 16, 376 ЦК України, ст.ст. 259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд,

вирішив:

Позовні вимоги Харківської міської ради - задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_1 знести за власний рахунок самочинно збудовану одноповерхову будівлю, що будується у дворі домоволодіння

по АДРЕСА_1 поряд з житловою прибудовою літ. «АІ-1», на місці де раніше розташовувались навіси літ. «К» та літ. «Д», привівши об`єкт благоустрою - земельну ділянку комунальної форми власності до вимог чинного законодавства в сфері благоустрою та встановлених Правил благоустрою на території м. Харкова.

Зобов`язати ОСОБА_1 здійснити за власний рахунок перебудову нежитлової будівлі – гаражу літ. «Г» по АДРЕСА_1

та привести у стан, що існував до здійснення самочинної реконструкції, а саме

до технічних характеристик, що містяться в матеріалах інвентаризаційної справи № 31422 КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради судовий збір у сумі 4540 (чотири тисячі п`ятсот сорок) гривень 00 копійки.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: Харківська міська рада, місцезнаходження: м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243.

Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1

Повний текст рішення складений 10 листопада 2021року.

Суддя: О. А. Курганникова