
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
09 листопада 2021 рокум. Ужгород№ 260/162/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Гебеш С.А., розглянувши у письмовому провадженні заяву про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
27 травня 2021 року Закарпатський окружний адміністративний суд ухвалив рішення у даній справі, яким:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задоволено частково.
2. Визнано протиправним та скасувано наказ Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 39766716) № 5825-сг від 23 грудня 2020 року.
3. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 39766716) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) від 18 листопада 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність, з урахуванням висновків суду.
4. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 39766716) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.), що сплачений відповідно до квитанції № ПН 0.0.1971038497.1 від 11 січня 2021 року.
5. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
18 жовтня 2021 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження по справі № 260/162/21, а саме замінити Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області на правонаступника Великоберезнянську селищну раду Ужгородського району Закарпатської області.
09 листопада 2021 року Головним управління Держгеокадастру в Закарпатській області подано відзив на заяву щодо заміни сторони виконавчого провадження. Із змісту вказаної заяви вбачається, що Головне управління Держгеокадастру в Закарпатській області заперечує проти задоволення поданої заяви про заміну сторони виконавчого провадження, так як рішення суду від 27 травня 2021 року виконано.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про день, час та місце судового розгляду даної справи у судове засіданні, призначене на 09.11.2021 року не з`явилися.
Згідно із пунктом 18.2 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України): оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи вище викладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні в порядку письмового провадження.
Відповідно до статті 4 КАС України письмове провадження – розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши подану заяву, дослідивши необхідні для розгляду заяви матеріали адміністративної справи, суд приходить наступних висновків.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до статті 379 частини 1 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до статті 379 частини 4 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.
Відповідно до статті 15 частини 5 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Відповідно до статті 14 частини 2 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно із статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до статті 372 частини 2 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Відповідно до статті 373 частини 1 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.
Суд звертає увагу, що під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
У свою чергу, суд зазначає, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 травня 2021 року № 260/162/21 Головне управління Держгеокадастру в Закарпатській області повторно розглянуло клопотання ОСОБА_1 стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,70 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель, що розташовані на території Великоберезнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області.
Так, за результатами розгляду такого, Головним управлінням Держгеокадастру в Закарпатській області винесено наказ № 263-сг від 06 липня 2021 року, яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з підстав, що вказана земельна ділянка у клопотанні відноситься до земель комунальної власності.
Відповідно до закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин " від 28.04.2021 року № 2194 передбачено, зокрема, передачу земель державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних міських рад. Так з дня набрання чинності п. 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (тобто з 27 травня 2021 року) до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснюють розпорядження такими земельними ділянками не мають права здійснювати розпорядження ними.
Так, відповідно до вимог ст. 83 Земельного кодексу України, землі які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю.
Про прийнятий наказ ОСОБА_1 було проінформовано листом Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області (а.с. 140).
Разом з тим, суд констатує, що на виконання виконавчого листа, виданого 16 серпня 2021 року Закарпатським окружним адміністративним судом у справі 260/162/21, списано кошти з рахунку Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про стягнення судових витрат в сумі 940,00 грн., що підтверджується меморіальним ордером № 185576927 від 20 серпня 2021 року.
На підставі вказаного, суд приходить до переконання, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 травня 2021 року у справі № 260/162/21 виконано у добровільному порядку.
Відтак, оскільки у спірних правовідносинах Великоберезнянська селищна рада Ужгородського району Закарпатської області не є правонаступником Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, це два окремих суб`єкти владних повноважень, тому у суду відсутні достатні правові підстави для заміни сторони виконавчого провадження у цій справі.
Керуючись статтями 243, 248, 379, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 260/162/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.А. Гебеш