
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
09 листопада 2021 рокуЛуцькСправа № 140/12799/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в порядку письмового заяву Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРСІТІ» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
ВСТАНОВИВ:
05.11.2021 в 15:56 Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області) звернулося до суду із заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРСІТІ» (далі - ТзОВ «КАРСІТІ») про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків на підставі рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 05.11.2021.
Заява обґрунтована тим, що ГУ ДПС у Волинській області видано наказ від 29.10.2021 № 3128 «Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «КАРСІТІ» (код ЄДРПОУ 43761184)» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість (далі - ПДВ), яке визначене з урахуванням від`ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх періодах з листопада 2020 року, з 01.11.2021, тривалістю 5 робочих днів.
Працівниками управління податкового аудиту ГУ ДПС у Волинській області здійснено виїзди за юридичною адресою ТзОВ «КАРСІТІ»: 43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Словацького, буд. 30. кв. 3 01.11.2021, 02.11.2021, 03.11.2021 та 04.11.2021 з метою проведення вказаної перевірки, однак встановлено відсутність посадових осіб підприємства, а саме керівника/головного бухгалтера Нарушевича Володимира Валерійовича.
За вищезазначеною адресою знаходиться офісне приміщення, на першому поверсі знаходиться офіс з вивісками ТОВ «КАРСІТІ» та ТОВ «СІТІ АВТО», постукавши та відкривши двері вдалося потрапити до офісу з вищевказаним написом, та поспілкуватися з невстановленою особою яка неодноразово повідомляла про те, що директор ТзОВ «КАРСІТІ» відсутній та перебуває у відрядженні, також те, що відповідні документи, які підтверджують даний факт будуть надані контролюючому органу засобами поштового чи електронного зв`язку.
Станом на 16:00 год. 04.11.2021 року жодних підтверджуючих документів до ГУ ДПС у Волинській області не надано.
За результатами даного заходу складено акти про неможливість проведення перевірки, у зв`язку з відсутністю посадових осіб ТзОВ «КАРСІТІ» від 02.11.2021 № 1417/03-20-07-02/43761184, від 03.11.2021 № 1428/03-20-07-02/43761184. Також складено акт про відмову у допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «КАРСІТІ» від 04.11.2021 № 1457/03-20-07-02/43761184.
05.11.2021 в 11:10 начальник ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ТзОВ «КАРСІТІ».
Заявник просить підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна ТзОВ «КАРСІТІ» на підставі рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 05.11.2021.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд заяви здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні за участю податкового органу, що її вніс, та платника податків, стосовно якого її внесено, з урахуванням § 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справі призначено судове засідання на 15:00 09.11.2021.
В поданому до суду запереченні на заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків представник ТзОВ «КАРСІТІ» просить відмовити в задоволені такої заяви у зв`язку з безпідставністю та закрити провадження у цій справі у зв`язку з тим, що існує спір про право, оскільки ТзОВ «КАРСІТІ» оскаржує наказ ГУ ДПС у Волинській області від 29.10.2021 №3128.
З урахуванням вимог частини третьої статті 268, частини дев`ятої статті 205, частини четвертої статті 229 КАС України, розгляд заяви здійснено в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши письмові докази, дійшов висновку про закриття провадження у справі, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області видано наказ від 29.10.2021 № 3128 «Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «КАРСІТІ» (код ЄДРПОУ 43761184)» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість (далі - ПДВ), яке визначене з урахуванням від`ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх періодах з листопада 2020 року, з 01.11.2021, тривалістю 5 робочих днів.
Працівниками управління податкового аудиту ГУ ДПС у Волинській області, відповідно до ст.75, пп.78.1.8, п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями було здійснено виїзд 02.11.2021, 03.11.2021 за юридичною адресою ТзОВ «КАРСІТІ»: 43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Словацького, буд. 30. кв. 3, з метою вручення копії наказу № 3128 від 29.10.2021 на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «КАРСІТІ» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах та ознайомлення з направленнями на перевірку від 29.10.2021 № 3286 та № 3287. Під час вказаних виїздів встановлено відсутність осіб підприємства, а саме керівника/головного бухгалтера - Нарушевича Володимира Валерійовича, про що складено акти про неможливість проведення перевірки, у зв`язку з відсутністю посадових осіб ТзОВ «КАРСІТІ» за місцезнаходженням від 02.11.2021 №1417/03-20-07-02/43761184 та від 03.11.2021 №1428/03-20-07-02/43761184.
Як слідує із вказаних актів про неможливість проведення перевірки, у зв`язку з відсутністю посадових осіб ТзОВ «КАРСІТІ» за місцезнаходженням за вищезазначеною адресою знаходиться офісне приміщення, на першому поверсі знаходиться офіс з вивісками ТОВ «Карсіті» та ТОВ «СІТІ АВТО», постукавши та відкривши двері вдалося потрапити до офісу з вищевказаним написом, та поспілкуватися з невстановленою особою яка неодноразово повідомляла про те, що директор ТзОВ «КАРСІТІ» відсутній та перебуває у відрядженні, також те, що відповідні документи, які підтверджують даний факт будуть надані контролюючому органу засобами поштового чи електронного зв`язку.
В ІТС «Податкових Блок» зазначено номер телефона керівника/головного бухгалтера ОСОБА_1 , НОМЕР_1 , який не активний, що унеможливлює повідомити посадових осіб про початок документальної позапланової перевірки ТзОВ «КАРСІТІ».
Станом на 16:00 год. 04.11.2021 жодних підтверджуючих документів до ГУ ДПС у Волинській області не надано.
При виїзді на перевірку 04.11.2021 працівниками ГУ ДПС у Волинській області також встановлено факт відсутності посадових осіб ТзОВ «КАРСІТІ» внаслідок чого складено акт про відмову у допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Карсіті» від 04.11.2021 № 1457/03-20-07-02/43761184.
05.11.2021 в 11:10 начальник ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків, згідно з яким застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків ТзОВ «КАРСІТІ», яке надіслано відповідачу з вимогою заборони відчуження (здійснення будь-яких інших операцій) майна без попередньої згоди відповідно органу ДПС.
Судом також встановлено, що ТзОВ «КАРСІТІ» оскаржило у судовому порядку наказ ГУ ДПС у Волинській області від 29.10.2021 № 3128 «Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «КАРСІТІ» (код ЄДРПОУ 43761184)», позовну заяву зареєстровано у Волинському окружному адміністративному суді 08.11.2021, справі присвоєно № 140/12904/21.
За приписами абзаців першого, третього пункту 94.10 статті 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом. Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Згідно із частиною сьомою статті 283 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду.
Разом з тим, пунктом 2 частини четвертої статті 283 КАС України передбачено, що суд ухвалою відмовляє у відкритті провадження за заявою, якщо із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.
Спір про право у контексті розглядуваної норми має місце у разі, якщо предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою виникнення підстав для застосування спеціальних заходів, перелічених у статті 283 КАС України. Зокрема, спір про право наявний у разі, коли платник податків висловлює незгоду з рішенням контролюючого органу, що було підставою для виникнення обставин для внесення відповідної заяви.
Стаття 283 КАС України не містить переліку будь-яких критеріїв такої незгоди як підстави для висновку про існування спору про право. Отже, у кожному конкретному випадку в залежності від змісту правовідносин суд повинен оцінити форму вираження відповідної незгоди учасника провадження на предмет існування спору. Така незгода має втілюватись у вчиненні учасником процесу об`єктивно необхідних дій для відновлення порушеного права.
У постанові Судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 26.06.2020 у справі № 280/2993/19 висловлено правову позицію, яка полягає у тому, що податковий орган, звертаючись до адміністративного суду, самостійно визначає порядок такого звернення: в загальному порядку або відповідно до статті 283 КАС України з метою термінового розгляду, про що обов`язково зазначається в позовній заяві (заяві). Законодавцем визначено, що в порядку статті 283 КАС України податковий орган може звернутись виключно у разі безспірності таких вимог, оскільки в протилежному випадку суд зобов`язаний відмовити у відкритті провадження відповідно до частини четвертої статті 283 КАС України у зв`язку з наявністю спору про право. Відмова у відкритті провадження відповідно до частини п`ятої цієї статті дає право податковому органу звернутись в порядку загального провадження, але таке звернення можливе і без попереднього звернення до суду в порядку, визначеному статтею 283 КАС України, адже спір про право може виникнути і на етапі застосування адміністративного арешту податковим органом, а тому, звернення до суду з заявою відповідно до статті 283 КАС України в такому випадку може бути недоцільним. В будь-якому випадку спір про право повинен бути не уявним, а реальним, та суду необхідно надати докази про звернення за вирішенням спору в адміністративному чи судовому порядку.
Як вбачається із матеріалів справи, 08.11.2021 ТзОВ «КАРСІТІ» оскаржило до Волинського окружного адміністративного суду наказ від 29.10.2021 № 3128 «Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «КАРСІТІ» (код ЄДРПОУ 43761184)». При цьому, з тексту позовної заяви щодо оскарження вказаного наказу вбачається, що платник заперечує наявність підстав для проведення перевірки з огляду на те, що у податкові декларації з ПДВ за вересень 2021 року ним не заявлялося бюджетне відшкодування з бюджету ПДВ за рахунок від`ємного значення.
Наведене підтверджує існування реального спору про право в цих правовідносинах з огляду на заперечення відповідачем законності проведення перевірки, неможливість проведення якої й зумовило звернення ГУ ДПС у Волинській області з даною заявою.
Наявність спору про право суд може виявити як до, та і після відкриття провадження у справі за заявою контролюючого органу про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків. У разі виявлення наявності спору про право після відкриття провадження у справі за відповідною заявою, суд закриває провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, оскільки відповідні вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого виду адміністративного провадження, яким є провадження за заявою контролюючого органу.
При цьому, закриття провадження у справі за заявою контролюючого органу не позбавляє заявника права звернутися до суду з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 22.03.2018 у справі № 808/2623/17 та в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховується при вирішенні цієї справи.
Отже, суд дійшов висновку про необхідність задоволенні клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України з огляду на неможливість розгляду заяви контролюючого органу у даній справі в порядку окремого виду адміністративного провадження за наявності спору про право між сторонами у цій справі.
Згідно із частиною першою статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини другої статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Як передбачено частинами першою, другою статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписами пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відтак, оскільки провадження у цій справі закрито з інших підстав, ніж у зв`язку з відмовою позивача від позову, а саме на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, тому заявнику необхідно повернути з бюджету судовий збір в сумі 2270,00 грн., сплачений платіжним дорученням від 03.11.2021 № 4001.
Керуючись пунктом 1 частини першої, частиною другою статті 238, статтями 248, 268, 283 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за заявою Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРСІТІ» про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків закрити.
Роз`яснити, що заявник має право звернутися з тими самими вимогами до суду в загальному порядку.
Повернути Головному управлінню ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679) з бюджету судовий збір в сумі 2270 гривень 00 копійок (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок), який сплачений платіжним дорученням від 03 листопада 2021 року № 4001.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256, 272 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя А.Я. Ксензюк