
Україна
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
провадження № 2/361/298/21, cправа № 361/7260/19
07.10.2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
«07» жовтня 2021 року м. Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань - Шаварин С.С.,
учасники справи:
позивач - Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області,
відповідач - ОСОБА_1 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною житловою субсидією,
в с т а н о в и в:
У жовтня 2019 року Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (далі - Управління) звернулося до суду із даним позовом, в якому просить стягнути із ОСОБА_1 на свою користь надміру виплачені державні кошти у розмірі
- 23 681 грн. 89 коп., а також судовий збір у розмірі - 1 921 грн. 00 коп.
В обґрунтування вимог зазначається, що на підставі поданої заяви та доданих документів ОСОБА_1 з жовтня 2016 року у порядку, встановленому відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення № 848) призначено житлову субсидію.
З 01 травня 2017 року припинено нарахування субсидії відповідачу через заборгованість з оплати послуг з утримання будинку і прибудинкової території за березень-квітень 2017 року.
15 серпня 2017 року ОСОБА_1 подав до Управління заяву про відновлення субсидії з
01 травня 2017 року у зв`язку з тим, що погасив заборгованість та надав підтверджуючі документи. З травня 2017 року відповідачу автоматично продовжено нарахування субсидії.
27 червня 2019 року з відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області до Управління надійшла довідка про склад сім`ї ОСОБА_1 , з якої встановлено, що у квартирі відповідача з
04 липня 2017 року зареєстрований його син ОСОБА_2 та троє неповнолітніх онуків. У порушення вимог абзацу 16 пункту 16 Положення відповідач впродовж 30 календарних днів не проінформував структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, а також про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства. З огляду на викладене, позивачем виявлено факт надміру виплачених державних коштів у період з серпня 2017 року по квітень 2019 року у розмірі - 23 681 грн. 89 коп.
07 серпня 2019 року відповідачу надіслано повідомлення про необхідність повернення коштів, а також запропоновано підписати договір про повернення коштів із розстрочкою платежу протягом 12 місяців з дня підписання. За черговим запрошенням відповідач прибув до Управління, однак підписувати договір про повернення коштів та добровільно їх повертати відмовився. З питань повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії, позивач звернувся до суду.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 листопада
2019 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження (суддя ОСОБА_3).
26 лютого 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.
16 березня 2020 року позивач подав заперечення проти відзиву на позовну заяву.
Відповідно до розпорядження керівника апарату Броварського міськрайонного суду Київської області від 10 грудня 2020 року у зв`язку із звільненням судді ОСОБА_3 з посади судді Броварського міськрайонного суду Київської області у зв`язку із поданням заяви про відставку, призначено повторний автоматичний розподіл даної судової справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10 грудня 2020 року головуючим суддею у даній справі визначено Василишина В.О.
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 04 січня
2021 року (суддя Василишин В.О.) прийнято дану справу до провадження та призначено судове засідання.
У судове засідання позивач Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області представника не направило. У матеріалах справи міститься заява представника позивача Фрунзе Т.В. про розгляд справи у її відсутність.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду неповідомлені.
Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно із статтею 280 ЦПК України суд вважає можливим провести заочний розгляд справи й ухвалити заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що у жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про призначення житлової субсидії. Одночасно відповідачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, довідку про розмір платежів за житлово-комунальні послуги, а також довідку про склад сім`ї з якої вбачається, що у квартирі АДРЕСА_1 зареєстровано дві особи: ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .
На підставі поданих документів ОСОБА_1 розраховано субсидію.
Відповідно до рішення про призначення субсидії уповноваженому власнику квартири
АДРЕСА_1 ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включено у розмірі - 1 249 грн. 31 коп. Дата призначення 11 листопада 2016 року.
Згідно із рішенням про призначення субсидії уповноваженому власнику квартири
АДРЕСА_1 ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з листопада2016 року по квітень 2017 року включено у розмірі - 2 020 грн. 40 коп. Дата призначення 11 листопада 2016 року.
Листом від 18 липня 2017 року № 172 ДП «Житло» ОП «Броварипромжитлобуд» повідомило Управління про наявність у ОСОБА_1 заборгованості з оплати послуг з утримання будинку і прибудинкової території з 01 травня 2017 року у розмірі - 9 360 грн. 31 коп.
21 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про відновлення субсидії з 01 травня 2017 року у зв`язку із погашенням заборгованості.
З травня 2017 року по квітень 2018 року ОСОБА_1 призначено субсидію у розмірі
- 235 грн. 77 коп.
З жовтня 2018 року по квітень 2019 року ОСОБА_1 призначено субсидію у розмірі
- 452 грн. 67 коп.
У травні 2019 року Заступник начальника Управління звернувся до начальника відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області із листом щодо видачі довідкок про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб.
Відповідно до довідки про склад сім`ї, або осіб зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 31 травня 2019 року, виданої відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області у квартирі АДРЕСА_1 зареєстровано шість осіб: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ,
ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Як вбачається із довідок про реєстрацію місця проживання осіб: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , з 04 липня 2017 року.
З матеріалів справи вбачається, що з 01 липня 2019 року ОСОБА_1 припинено нарахування субсидії у зв`язку із зміною складу домогосподарства.
Відповідно до розрахунку № 33585 розмір коштів, які підлягають поверненню у результаті надлишково наданої субсидії через неповідомлення про зміну складу домогосподарства становить - 23 681 грн. 89 коп.
31 липня 2019 року на адресу відповідача направлено повідомлення про припинення надання та повернення житлової субсидії та необхідність повернення надмірно виплачених коштів у сумі - 23 681 грн. 89 коп.
Згідно із актом від 03 вересня 2019 року, складеним уповноваженими особами Управління, ОСОБА_1 прибув до управління, але підписувати договір про повернення коштів відмовився.
Отримання житлової субсидії на оплату спожитих житлово-комунальних послуг в Україні врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року.
На момент звернення відповідача із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг діяли норми Положення № 848, відповідно до пункту 13 якого для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Відповідно до пункту 16 Положення (у редакції чинній на час виникнення спірних відноси) громадянин якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом
30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, а також про зміни у складі члена домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заяви та декларації.
Відповідно до пунктів 9 та 10 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Згідно із пунктом 22 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
За положеннями статті 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (статті
1215 Цивільного кодексу України).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої житлової субсидії у розмірі - 23 681 грн. 89 коп., з огляду на порушення відповідачем вимог Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. При розгляді даної справи по суті встановлено, що на момент звернення відповідача до позивача із заявою про призначення житлової субсидії відповідачем подано довідку із зазначенням двох осіб зареєстрованих у житловому приміщенні: квартирі
АДРЕСА_1 . Разом з тим, станом на 04 липня 2017 року склад осіб, зареєстрованих у вищевказаному житловому приміщенні змінився, при цьому відповідач про зміну складу не повідомив. Виходячи із змісту пункту 16 Положення громадянин, якому призначена субсидія повинен повідомити про зміну складу осіб, вказаного обов`язку ОСОБА_1 не виконано. Наведені відповідачем у відзиві заперечення проти позову, не спростовують доводів позивача щодо стягнення надміру виплачених коштів.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення даного позову з підстав його обґрунтованості.
Відповідно до статті 141 ЦПК України стягненню із відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі - 1 921 грн. 00 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
в и р і ш и в:
Позов - задовольнити.
Стягнути на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області з ОСОБА_1
- 23 681 (двадцять три тисячі шістсот вісімдесят один) грн. 89 коп. (виплачених за призначеною субсидією); - 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять один) грн. 00 коп. (сплачених у якості судового збору).
Сторони справи:
позивач - Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (місцезнаходження: 07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Гагаріна, будинок № 18; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 03193637);
відповідач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області, або ж безпосередньо до суду апеляційної інстанції, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О.Василишин