Рішення № 100934663, 08.11.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
640/23239/20
Номер документу
100934663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 року м. Київ №640/23239/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, викладеної у листі від 28.05.2020 №2600-0306-8/68813;

- зобов`язати відповідача здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 88% від суми усіх складових заробітку, зазначених у довідці Прокуратури м. Києва від 27.02.2020 за №18/93 без обмеження граничного розміру пенсії.

Підстави позову: - позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням заробітної плати за відповідною посадою прокурора згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019; - позивач отримав нову довідку про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії; - при перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинна застосову-ватися норма ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991р.), що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії; - обмеження пенсії максимальним розміром не застосовується до позивача, якому пенсію призначено у 2004р.; - після отримання нової довідки відповідач не виконав свій обов`язок щодо перерахунку пенсії позивача.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову з таких підстав: - на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії положення ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991р.) втратили чинність, тому не підлягають застосуванню; - відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (2014р.) Кабінетом Міністрів України не встановлено умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури; - після прийняття рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів, але згідно з п. 7 цієї постанови зміна посадових окладів не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру"; - проведення перерахунку пенсії у розмірі 88% заробітної плати не відповідає вимогам ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (2014р.); - відповідач не обмежував пенсію позивача максимальним розміром.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив наступне: - довідка містить складові і розміри заробітної плати, обчислені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, а не постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155; - норми Закону України "Про прокуратуру", які визначали повноваження Уряду встановлювати порядок і розмірі заробітної плати прокурорів, визнані неконституційними; - відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 обмеження пенсії максимальним розміром визнано неконституційним; - вказані питання були предметом розгляду Оболонським районним судом м. Києва у справі №756/5255/16-а за його позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, рішення якого від 26.05.2016 набрало законної сили.

Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 19.10.2004 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (1991р.).

Прокуратурою м. Києва видано позивачу довідку від 27.02.2020 №18/93 про розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №657.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 30.03.2020 про перерахунок пенсії.

Листом від 28.05.2020 №2600-0306-8/68813 відповідач повідомив про відмову у перерахунку пенсії, оскільки п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку позивачу пенсії за вислугу років, призначеної згідно із ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789) після прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у розмірі, визначеному ч. 2 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697), і обмеження пенсії максимальним розміром.

Справа є типовою, при вирішенні якої слід застосовувати рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, яке набрало законної сили 20.01.2021.

У вказаному рішенні Верховний Суд дійшов таких висновків:

- з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789 або Закону №1697 мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019 (п.п. 54, 68);

- безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі положень ст. 50-1 Закону №1789 (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема ст. 86 Закону №1697 (п. 67);

- вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє) (п. 68).

Так, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019:

1) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697 (зі змінами), яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

2) положення ч. 12 ст. 86 Закону №1697 (зі змінами), визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

3) установлено такий порядок виконання цього Рішення: - ч. 20 ст. 86 Закону №1697 (зі змінами) не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - ч. 20 ст. 86 Закону №1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 і висновки Верховного Суду у п.п. 54, 68 зразкової справи у позивача виникло право на перерахунок її пенсії з 13.12.2019 у зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657.

При цьому при перерахунку пенсії підлягає застосуванню ч. 20 ст. 86 Закону №1697 у попередній редакції, відповідно до вказаного рішення Конституційного Суду України.

Відповідач не врахував рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 і видану на її підставі довідку Прокуратури м. Києва від 27.02.2020 №18/93. При цьому відповідач безпідставно послався у своїй відмові на постанову Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155, яка не була підставою для видачі позивачу нової довідки.

Як вбачається, оспорювана відмова прийнята відповідачем не з тих підстав, які передбачені законодавством і на які послався позивач та не відповідає висновкам Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною оспорюваної відмови.

Порушене право позивача на перерахунок пенсії можу бути поновлено шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019 відповідно до довідки Прокуратури м. Києва від 27.02.2020 №18/93 та виплатити недоотриману пенсію.

Вимоги позивача у частині зобов`язання здійснити перерахунок пенсії у розмірі 88% суми заробітної плати, зазначеної у довідці, без обмеження пенсії максимальним розміром не підлягають задоволенню, оскільки у цій частині відповідач не реалізував свої владні управлінські функції й у позивача відсутнє порушене право, яке б підлягало судовому захисту.

Посилання позивача у відповіді на відзив на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 суд не бере до уваги, оскільки спір не стосується обмеження пенсії позивача максимальним розміром у період з 01.01.2016 по 31.12.2016. Більше того, позивач не довів, а судом не встановлено, фактів обмеження відповідачем пенсії позивача максимальним розміром, що відповідачем заперечується у відзиві.

Рішення Оболонського районного суду м. Києва від 26.05.2016 у справі №756/5255/16-а не стосується суті спірних правовідносин, а правова оцінка надана цим судом певним фактам при розгляді вказаної справи згідно з ч. 7 ст. 78 КАС України не є обов`язковою для суду.

Розглянувши усі суттєві аргументи сторін і надані ними докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Згідно із ст. 139 КАС України судовий збір, сплачений позивачем у сумі 840,80 грн., підлягає стягненню з відповідача у сумі 420,40 грн., пропорційно розміру задоволених вимог. Інших судових витрат сторонами не заявлено, тому їх розподіл судом не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , оформлену листом від 28.05.2020 №2600-0306-8/68813.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити з 13.12.2019 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно довідки Прокуратури м. Києва від 27.02.2020 за №18/93 і виплатити недоотриману пенсію.

4. Відмовити у задоволенні позову в іншій частині.

5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві на користь ОСОБА_1 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.).

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко