
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/5881/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання неправомірним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати неправомірним рішення Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради щодо відмови у внесенні інформації до його облікової картки в ЄДАРП про його падчерку ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
- зобов`язати Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради внести інформацію до його облікової картки в ЄДАРП про його падчерку ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та надати доступ ОСОБА_2 до належних їй пільг, як члену сім`ї, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема, нараховувати та виплачувати пільгу у грошовій формі за користування житлово-комунальними послугами з моменту занесення інформації щодо неї до його облікової картки в ЄДАРП із здійсненням відповідного перерахунку виплати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має статус учасника бойових дій, що в свою чергу, надає пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни -учасників бойових дій. Проте, відповідачем не було внесено інформації про дитину його дружини, падчерку до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 позовну заяву повернуто позивачу на підставі пункту 3 частини 4 статті 169 КАС України.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.08.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 скасовано. Справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
До Чернігівського окружного адміністративного суду справа надійшла та була зареєстрована 01.09.2021.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду справу передано судді Клопоту С.Л.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями призначено суддю Заяць О.В.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.09.2021 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що згідно норми ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України поняття «неповнолітні діти» слід тлумачити як походження від матері та батька, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану. Створення сім`ї на засадах усиновлення здійснюється на підставі рішення суду. При цьому, на момент розгляду заяви позивача про надання пільг відповідного рішення суду про усиновлення ОСОБА_2 надано не було.
У відповіді на відзив позивач заперечував щодо доводів відповідача та просив задовольнити позов в повному обсязі. Вказав, що ОСОБА_2 є спільною малолітньою дитиною пільговика та є членом сім`ї, оскільки постійно проживає та перебуває на утриманні позивача та його дружини, пов`язана спільним побутом, має взаємні права та обов`язки.
У запереченні на відповідь на відзив відповідач заперечував щодо обставин, викладених позивачем та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та довідкою військової частини А 4507 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції від 11.06.2021 № 22/59.
Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП), як учасники бойових дій з урахуванням членів сім`ї, згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На обліку в ЄДАРП перебувають члени його сім`ї: дружина ОСОБА_4 1977 р. н.
Сім`я позивача у складі : ОСОБА_1 , 1978 р. н., дружина ОСОБА_4 1977р.н.) та неповнолітня дитина ( ОСОБА_2 , 2009 р.н.) проживають разом та ведуть спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 . Про факт спільного проживання свідчать довідка військової частини А4507 від 31.05.2021 № 22/84, довідка Управління адміністративних послуг ЧМР станом на 28.05.2021 про зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб від 31.05.2021 № 2936 та свідоцтво про шлюб від 29.04.2017.
09 квітня 2021 року позивачем було подано заяву до Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, в якій він просив внести інформацію про дитину його дружини, падчерку ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, по Деснянському району міста Чернігова за адресою: АДРЕСА_1 .
21 квітня 2021 року відповідачем відмовлено у внесенні інформації щодо падчерки позивача ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Вважаючи таке рішення Управління соціального захисту населення Деснянського району Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради неправомірним, 05 травня 2021 року позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради з даним питанням.
17 травня 2021 року Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради відмовив позивачу у внесенні інформації про його падчерку ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, по Деснянському району міста Чернігова за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з чим ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема:
75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відповідно до п.1 Положення про Єдиний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (далі - Положення № 117) реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
За приписами пункту 2 Положення № 117 до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 10 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Пунктом 3 Положення № 117 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Пунктом 4 цього Положення передбачено, що уповноважені органи з дотриманням вимог Закону України «Про інформацію» мають право: отримувати від пільговика документи, що підтверджують їх право на пільгу, проводити перевірку достовірності поданих документів, отримувати відомості від пільговиків, використовувати під час наповнення Реєстру інформацією з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги, надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції.
Відповідно до роз`яснень наданих Міністерством оборони України прийнятих від 27.05.2002, під членом сім`ї військовослужбовця слід розуміти особу, яка перебуває із суб`єктом права на пільги щодо плати за користування житлом і комунальними послугами в правовідносинах, котрі визначаються кровними (родинними) зв`язками або шлюбними відносинами, постійним проживанням з військовослужбовцем, веденням з ним спільного господарства. Такі ознаки (вимоги) застосовуються диференційовано за конкретного визначення членів сім`ї, які мають право на названі пільги. До членів сім`ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їхні діти і батьки. Щодо них ознака (вимога) ведення спільного господарства із суб`єктом права на пільги з оплати за користування житлом і комунальними послугами застосовується лише в передбачених законом випадках.
Діти є членами сім`ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені в шлюбі або позашлюбні. Членами сім`ї військовослужбовця може бути визнано й інших осіб за умов постійного проживання разом із суб`єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають з військовослужбовцем у безпосередніх родинних зв`язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки тощо). Членом сім`ї, котрий перебуває на утриманні військовослужбовця, є та особа, яка перебуває на повному утриманні військовослужбовця або одержує від нього допомогу, що є для неї постійним і основним джерелом засобів до існування. Це особи, які не мають власних доходів, або особи, пенсія, стипендія чи інший сукупний середньомісячний дохід яких не перевищує офіційно встановленої межі малозабезпеченості (до законодавчого визначення прожиткового мінімуму).
Враховуючи, роз`яснення які надані Міністерством оборони України, можна зробити висновок, що членами сім`ї пільговика є діти незалежно від того, чи це діти є спільними чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені в шлюбі або позашлюбні.
Крім того засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів визначені Сімейним кодексом України (далі - СК України).
Відповідно до частини другої статті 2 СК України він регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками, правнуками, рідними братами та сестрами, мачухою, вітчимом та падчеркою, пасинком.
Частинами другою та четвертою статті 3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
З вищевикладених норм вбачається, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані побутом, мають взаємні права та обов`язки, що підтверджено матеріалами справи.
У той же час суд відхиляє посилання відповідача на відсутність падчерки у переліку членів сім`ї пільговика, яким може надаватися пільга, відповідно до положень статті 51 Бюджетного кодексу України, з огляду той факт, що вказаною нормою передбачено надання пільг дружині пільговика та їхнім неповнолітнім дітям, без наявності уточнень, що такі діти мають бути спільними.
Згідно зі статтею 268 СК України мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Також суд враховує, що Закон № 3551-XII є спеціальним законом, яким встановлено розмір пільг щодо плати за користування комунальними послугами та коло осіб, на яких вони поширюються, зокрема на учасників бойових дій та членів їх сімей, які проживають разом з ними, без зазначення будь-яких виключень.
За таких обставин, суд вважає протиправним рішення Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про те, що на падчерку не розповсюджуються пільги, передбачені Законом № 3551-XII, як на члена сім`ї учасника бойових дій.
Враховуючи вищевикладене та той факт, що ОСОБА_2 є падчеркою ОСОБА_1 , який має право на пільги як учасник бойових дій, та є членом його сім`ї, разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , з якими постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , суд дійшов висновку, що відповідно до Положення № 117 та статті 12 Закону № 3551-ХІІ, ОСОБА_2 має право бути включеною до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити шляхом визнання протиправними дій Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні інформації до його облікової картки в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, про його падчерку ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ); зобов`язання Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради внести інформацію до облікової картки ОСОБА_1 в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, про його падчерку ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), та здійснити відповідний перерахунок та виплату пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій готівковій формі, які нараховуються ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з моменту внесення інформації до облікової картки в ЄДАРП.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні інформації до його облікової картки в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, про його падчерку ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Зобов`язати Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради внести інформацію до облікової картки ОСОБА_1 в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, про його падчерку ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), та здійснити відповідний перерахунок та виплату пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій готівковій формі, які нараховуються ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з моменту внесення інформації до облікової картки в ЄДАРП.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, вул.Івана Мазепи, 19,м.Чернігів,14017, код ЄДРПОУ: 43649464.
Повний текст рішення суду виготовлено 08 листопада 2021 року.
Суддя О.В. Заяць