
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2021 р. № 400/5298/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Ла Грейн", вул. Адміральська, 31/Б, м. Миколаїв, 54001, до відповідачів:1: Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв,54056, 2: Державної служби України з безпеки на транспорті, пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, про:визнання протиправною та скасування постанови від 18.06.21 р. № 281745,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейд Ла Грейн" звернулося з позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови від 18.06.2021 р. № 281745.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що транспортний засіб, зазначений в оскаржуваній постанові, не знаходиться у власності чи в оренді товариства. Така обставина унеможливлює здійснення позивачем перевезення цим автомобілем. У зв`язку з викладеним, постанова від 18.06.2021 р. № 281745 є протиправною та належить скасуванню.
Ухвалою від 27.07.2021 р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження та залучено Державну службу України з безпеки на транспорті як другого відповідача по справі.
24.09.2021 р. відповідач 2 подав відзив на позов, в якому зазначено, що згідно наданої під час рейдової перевірки товарно-транспортної накладної серії 12ААЗ № 042105 від 28.04.2021 р. автомобільним перевізником є саме позивач. Перевіркою виявлено перевищення вагових параметрів при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
29.09.2021 р. позивач подав відповідь на відзив, в якому наполягав на фіктивності товарно-транспортної накладної серії 12ААЗ № 042105 від 28.04.2021 р., посилаючись на відсутність обов`язкових реквізитів, неправильно вказана адреса позивача. Транспортні засоби належать фізичним особам, які не здійснюють підприємницьку діяльність, позивач з ними договорів оренди транспортних засобів не укладав. Позивач орендує транспортні засоби у ТОВ "Буцефал", однак серед переліку транспортних засобів відсутні Рено НОМЕР_1 та напівпричіп НОМЕР_2 . Водій, зазначений у товарно-транспортній накладній серії 12ААЗ № 042105 від 28.04.2021 р., не є працівником позивача. Замовник, зазначений у товарно-транспортній накладній, заперечив перевезення вантажу.
За заявою позивача суд ухвалою від 29.09.2021 р. застосував заходи забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області від 18.06.2021 р. № 281745 в рамках виконавчого провадження № 66702628 - до набрання законної сили судовим рішенням.
За клопотанням представника відповідача 2 справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Посадовими особами Укртрансбезпеки 28.04.2021 р. проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, про що складено акт № 258968. В акті зафіксовано, що 28.04.2021 р. на автодорозі Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 203 км + 500 м проведено перевірку автомобіля RENAULT, НОМЕР_3 з напівпричепом HONTRACON, НОМЕР_2 . Водій ОСОБА_1 . Перевіркою виявлено порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344), а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Того ж дня складено довідку № 0051812 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, акт № 035422 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування на суму 57,51 євро.
Позивача запрошено на 10.06.2021 р. на розгляд справи за актом № 258968.
Відповідачем 1 винесено постанову від 18.06.2021 р. № 187809, якою до позивача застосовано штраф у розмірі 17000,00 грн за порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344, а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу баз відповідного дозволу.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 8 вказаного Положення).
У відповідності до ст. 60 Закону № 2344 адміністративно-господарські штрафи за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовуються до автомобільних перевізників.
Отже, відповідно до Закону № 2344 суб`єктом порушення законодавства про автомобільний транспорт виступає автомобільний перевізник.
За визначенням ст. 1 Закону № 2344 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
При цьому відповідно до ст. 1 "Правил дорожнього руху України" власником транспортного засобу є фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб та має на це відповідні документи.
Отже, законом чітко визначено відмінність між особою яка володіє майновими правами на транспортний засіб та особою, яка використовує його або безпосередньо, або через водія (іншу юридичну особу) для здійснення перевезень.
Таким чином, власник транспортного засобу та перевізник можуть бути як однією особою, так і різними.
Форма, а також визначення товарно-транспортної накладної встановлені Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу України від 14.10.1997 р. № 363 (далі - Правила № 363).
За визначенням п. 1 Правил № 363 товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Відповідно до п. 1 Правил № 363 перевезення здійснюється на договірній основі.
При встановленні посадовими особами органу державного контролю факту перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень без відповідного дозволу джерелом інформації про суб`єкта відповідальності за таке порушення законодавства про автомобільний транспорт є насамперед відомості товарно-транспортної накладної, яка супроводжує вантаж, про автомобільного перевізника, оскільки перевізник може не співпадати з водієм, який керує транспортним засобом, чи власником (користувачем) транспортного засобу, зазначеним у реєстраційних документах. Тому відомості товарно-транспортної накладної, зокрема про особу автомобільного перевізника, повинні бути обов`язково зафіксовані посадовими особами органу державного контролю у відповідних документах при виявленні ними факту перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень.
До відзиву відповідач додав копію товарно-транспортної накладної від 28.04.2021 р. серії 12ААЗ № 042105. Саме такі реквізити накладної зазначені в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 28.04.2021 р. № 035422.
За даними товарно-транспортної накладної від 28.04.2021 р. серії 12ААЗ № 042105 автомобільним перевізником є ТОВ "Трейд Ла Грейн", вантажовідправником - ТОВ "Прометей Агрі".
Власниками вантажного автомобіля RENAULT, НОМЕР_3 та напівпричепа HONTRACON, НОМЕР_2 є фізичні особи.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ТОВ "Трейд Ла Грейн" є вантажний автомобільний транспорт.
З наведеного слідує, що ТОВ "Трейд Ла Грейн" у спірних правовідносинах є перевізником у розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позивач заперечує факт того, що під час перевірки виступав перевізником, оскільки з власниками транспортних засобів не укладено відповідні договори оренди, водій не є працівником позивача, а вантажовідправник заперечив перевезення вантажу за товарно-транспортною накладною від 28.04.2021 р. серії 12ААЗ № 042105. Крім того, товарно-транспортна накладна складена з помилками та не містить усіх необхідних реквізитів.
З приводу відсутності оформленого договору оренди транспортних засобів суд зазначає, що зазначена обставина свідчить лише про порушення позивачем ст. 48 Закону № 2344, згідно якої автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, а саме документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для автомобільного перевізника є документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах.
Складення товарно-транспортної накладної з деякими помилками не свідчить про її фіктивність та не заперечує зазначених у ній даних щодо перевізника. Адреса перевізника у товарно-транспортній накладній зазначена вул. Адміральська, 31-Б, м. Миколаїв, що дійсно не співпадає із зареєстрованою адресою позивача (вул. Потьомкінська, 114/1), проте така адреса (вул. Адміральська, 31-Б) зазначена позивачем у позові, що свідчить про розміщення там офісного приміщення товариства. Отже, товарно-транспортна накладна від 28.04.2021 р. серії 12ААЗ № 042105 не містить недостовірних даних.
Суд критично оцінює наданий позивачем лист ТОВ "Прометей Агрі", в якому останній заперечує перевезення вантажу за товарно-транспортною накладною від 28.04.2021 р. серії 12ААЗ № 042105.
Так, з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що засновником і ТОВ "Трейд Ла Грейн", і ТОВ "Прометей Агрі" є ТОВ "Компанія-Ван", кінцевим бенефіціарним власником якої є ОСОБА_2 . ТОВ "Трейд Ла Грейн" і ТОВ "Прометей Агрі" зареєстровані за однією і тією ж адресою.
Отже, заперечення факту складення товарно-транспортної накладної від 28.04.2021 р. серії 12ААЗ № 042105 направлені на ухилення позивача від відповідальності за перевищення вагових параметрів.
З огляду на положення ст. 60 Закону № 2344, якою відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт покладено виключно на автомобільного перевізника та за вищенаведених обставин, вбачаються підстави для застосування саме до позивача адміністративно-господарського штрафу, як до перевізника вантажу у спірних правовідносинах.
Щодо факту перевищення транспортним засобом вагових параметрів, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Відповідно до п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п. 6 Порядку № 879).
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (п. 18 Порядку № 879).
У відповідності до пп. 2, 3 п. 2 Порядку № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з ч. 1 п. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
З акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 035422 вбачається, що транспортним засобом перевищено нормативи вагових параметрів, а саме: повна маса - 41,350 т (нормативно допустима 40 т), осьові навантаження - 6,200, 12,800, 22,350 т (нормативно допустиме 11, 11, 24 т).
З огляду на викладене, висновок відповідача 1 щодо перевищення транспортним засобом позивача нормативних вагових параметрів є обґрунтованим.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачами доведено правомірність оскаржуваної постанови, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
На підставі ч. 6 ст. 157 КАС України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Ла Грейн" (вул. Адміральська, 31-Б, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40888064) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056) та Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови від 18.06.2021 р. № 281745 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 09.11.2021 р.
Суддя Н.В. Лісовська