Рішення № 100929942, 08.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
380/14621/21
Номер документу
100929942
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 року

справа №380/14621/21

провадження № П/380/14818/21

Львівський окружний адміністративний суду у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років позивачу під час її перерахунку з 100% на 75% від відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 по 31.12.2019 виходячи із розміру 90% грошового забезпечення зазначеного у оновленій довідці станом на 05.03.2019 виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України за №11/210 від 07.07.2020;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу нарахованої пенсії за вислугу років за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 відповідно до статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 100% суми підвищення пенсії. Виходячи із розміру 90% грошового забезпечення зазначеного у оновлені довідці станом на 05.03.2019 виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України за №11/211 від 07.07.2020 із урахуванням раніше виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 у справі №380/4360/21, яке набрало законної сили 14.06.2021, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.07.2020 №11/211, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90%. Однак нарахування йому доплати на виконання рішення вищезазначеного, відповідачем здійснено у розмірі 75 відсотків замість 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Ухвалою суду від 06.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішено розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання.

27.09.2021 за вх. №69907 від позивача надійшла клопотання, в якому повідомив про допущені описки в позовній заяві.

28.09.2021 за вх. №70611 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, позовні вимоги заперечив, просив суд у задоволенні позову відмовити повністю. Зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 у справі №380/4360/21 виконано та проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України за №11/211 від 07.07.2020 із врахуванням 90% сум грошового забезпечення. Вказує, що пунктом 2 Постанови 103, чинного на час проведення перерахунку пенсії встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій ( з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 – 50%, з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 75%, з 01.01.2020 – 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018. Враховуючи зазначене, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для не врахуванням та не застосування до спірних правовідносин положення норм частини четвертої статті 63 Закону 2262. Крім цього, посилається на застосування норм постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі – Постанова № 804). З огляду на наведене просить суд у задоволенні позову відмовити.

29.09.2021 за вх. №70958 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, вважає позовні вимоги обгрунтованими та просить позов задоволити.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п`ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2021 у справі № 380/4360/21 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку та виплати із 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 у справі № 380/7551/20, виходячи із розміру 70%, а не 90 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 11/211 від 07.07.2020, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.07.2020 № 11/211, з урахуванням виплачених сум.

Питання розміру виплати доплати (різниці) на виконання вказаного вище рішення суду не було предметом судового розгляду, що сторонами не заперечується.

22.07.2021 позивач звернувся до відповідача із запитом про отримання публічної інформації, в якому просив повідомити про виконання вищевказаного рішення та надати розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії на підставі рішення від 06.05.2021 у справі №380/4360/21.

Відповідач листом від 29.07.2021 за №1300-5308-8/67810 надав позивачу відповідь, якою повідомив про виконання рішення суду від 06.05.2021 за №380/4360/21, надав копію перерахунку пенсії позивача, розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 .

Згідно перерахунку пенсії позивача (пенсійна справа №1310004100) судом встановлено, що пенсія позивача перерахована з 01.08.2021 на підставі рішення суду від 06.05.2021 у справі №380/4360/21 про перерахунок грошового забезпечення з 01.04.2019 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії – 90%. Підсумок пенсії – 18760,23 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії – 18540 грн.

З серпня 2021 року відповідач забезпечив виплату позивачу пенсії у перерахованому розмірі.

Доплату (різницю між перерахованою та фактично виплаченою сумою пенсії) в частині періоду з 01.04.2019 по 31.12.2019, яку належить виплатити на виконання зазначеного рішення суду, відповідач обчислив у розмірі 75 відсотків від нарахованої суми, у зв`язку з чим виникли спірні правовідносини.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).

З 01.01.2018, на виконання Постанови № 103, відповідач перерахував пенсію позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку він обіймав на дату звільнення зі служби, які були підвищені згідно з вимогами Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 було підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені Постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018, та яка містить темпоральні застереження щодо її застосування з 01.01.2018.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Згідно з частиною другою статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Пункти 1, 2 Постанови № 103 визначають розмір перерахунку пенсії, пункту 5 Порядку № 45 - умови та порядок перерахунку пенсій.

Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 скасовано пункт 2 Постанови № 103, яким встановлено поступовий розмір виплати підвищення перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до Постанови № 704, позивач мав право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону № 2262-ХІІ, Постанов № 704, № 103 та Порядку № 45, з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, яка підлягала виплаті в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовцям за аналогічною посадою, з 05.03.2019 (з дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18).

У зв`язку з цим перерахована з 01.01.2008 пенсія позивача з 05.03.2019 підлягала до виплати у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19 (Пз/9901/12/19), на яку посилається відповідач.

14.08.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 804, яка набрала чинності 04.09.2019, відповідно до положень якої, виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019 № 804 була чинною до дати набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі № 640/19133/19 про визнання її протиправною та нечинною, а саме: 31.03.2020.

З 04.09.2019 органи Пенсійного фонду України на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14.08.2019 № 804 зобов`язані були у 2019 році здійснювати виплату пенсій в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Разом з тим, суд наголошує, що спір у цій справі виник у зв`язку з перерахунком пенсії позивача не з 01.01.2018 на підставі постанов № 103 та № 704, а з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від 07.07.2020 № 11/211 про розмір грошового забезпечення позивача.

Тобто спір щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 полягає не у виплаті підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 у зв`язку з перерахунком пенсії на підставі Постанови № 103, а у виплаті пенсії, що перерахована з 01.04.2019 у зв`язку з виникненням підстав з 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача з урахуванням усіх складових, визначених Постановою № 704 (зазначених у довідці від 07.07.2020 № 11/211, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України), тому до цих правовідносин не належить застосовувати ані положення пунктів 1, 2 Постанови № 103, ані Постанови № 804.

Чинне законодавство не містить жодних обмежень щодо розміру виплати пенсії, перерахованої з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Ураховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що, обчислюючи розмір доплати на виконання рішення суду від 06.05.2021 у справі № 380/4360/21 за період з 01.04.2019 по 31.12.2019, відповідач помилково застосував положення Постанови № 103 та Постанови № 804.

Отже, позовні вимоги належить задовольнити, зобов`язавши відповідача обчислити відповідну доплату у розмірі 100 відсотків від нарахованої суми.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для стягнення такого відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, що полягають в обчисленні доплати (різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75 відсотків від нарахованої суми внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.07.2020 № 11/211.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області обчислити та виплатити ОСОБА_1 доплату (різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 у розмірі 100 відсотків від суми, нарахованої за цей період у результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.07.2020 № 11/211.

Судовий збір стягненню не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.