
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
09 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4720/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Михайлова Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Станично-Луганського відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 03 вересня 2021 року надійшла позовна заява адвоката Михайлова Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Станично-Луганського відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі - відповідач, Станично-Луганський відділ), в якій з урахуванням уточненої позовної заяви позивачем заявлено такі вимоги:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у видачі паспорта громадянина України;
зобов`язати відповідача видати позивачу паспорт громадянина України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся із заявою до Станично-Луганського відділу щодо оформлення йому паспорта громадянина України у зв`язку з втратою. Втрачений паспорт позивач отримував у м. Сорокіне (колишній Краснодон) Луганської області. Виїхавши у пошуках роботи в Росію, він загубив свій паспорт. Позивач неодноразово засуджений до позбавлення волі на території Росії, що підтверджується довідкою про звільнення. Після звільнення з місць позбавлення волі позивач отримав посвідчення на повернення особи в Україну в Консульстві України в Росії.
Листом від 04 вересня 2021 року відповідач відмовив позивачу у видачі паспорта з тих підстав, що дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію, посилаючись на підпункт 3 пункту 100 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорту громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302).
Позивач з такою відмовою не згоден з тих підстав, що відмова є дискримінаційною по відношенню до позивача, позбавляє його конституційних прав, у тому числі на медичну допомогу, працевлаштування, подорожі та виїзду за кордон тощо. Обов`язок щодо ідентифікації особи, на ім`я якої оформлюється паспорт, покладений на відповідача.
Відповідно до пункту 10 статті 5 Закону України «Про громадянство України» посвідчення особи на повернення в Україну позивача від 18 серпня 2020 року НОМЕР_1 є документом, що підтверджує громадянство України.
Будь-яких заяв про вихід з громадянства України позивач не подавав, громадянство іншої держави не отримував, документів на отримання громадянства іншої держави не подавав.
Позивач вважає, що у відповідача відсутні законні підстави для відмови у видачі йому паспорта громадянина України.
Ухвалою від 07 вересня 2021 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 16).
Представником позивача 13 вересня 2021 року подано уточнену позовну заяву (арк. спр. 19-23).
Ухвалою від 20 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 26-27).
Від відповідача 11 жовтня 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 36-40).
До Станично-Луганського відділу 20 березня 2021 року звернувся громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Краснодон Луганської області, для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого.
Відповідачем 23 березня 2021 року направлені запити: за № 4457.57-468/4457.57-21 до Посольства України в Російській Федерації з метою ідентифікації особи ОСОБА_1 , отримання копій наявних матеріалів перевірок та у разі наявності втраченого паспорта, надання його копії; за № 4457.57-3959/4457.57-21 до УІАП ГУНП у Луганській області про надання будь-якої інформації стосовно позивача (в тому числі фотозображення та реквізитів паспорта), яка могла б бути корисною для ідентифікації особи; за № 4457.57-471/4457.57- 21 до відділу ведення Державного реєстру виборців Щастинської РДА стосовно надання інформації про персональні дані позивача.
Однак всі вжиті відповідачем заходи не дали змоги підтвердити видачу паспорта громадянина України на ім`я позивача, який, з його слів, видано Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області, у зв`язку з тим, що картотека заяв про видачу паспорта громадянина залишилась на тимчасово окупованій території України. В системі ІНПН відсутні відомості щодо паспорта громадянина України ОСОБА_1 .
Також, відповідачем проведено перевірки за даними обліку територіальних органів та підрозділів ДМС щодо перевірки факту реєстрації/зняття з реєстрації, оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року та паспорта громадянина України для виїзду за кордон та встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за обліками не значиться.
Таким чином інформація щодо реквізитів паспортного документа позивача, яка ним зазначена при подачі документів для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого, не підтверджена.
На підставі вищевикладеного, Станично-Луганським відділом, керуючись підпунктом 3 пункту 100 Порядку № 302, відмовлено позивачу в оформленні паспорта, так як дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП відсутній) 20 березня 2021 року звернувся до Станично-Луганський відділ за оформленням та видачею паспорта громадянина України замість втраченого.
Відповідачем сформовано заяву-анкету від 20 березня 2021 року № 5806746 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, в яку зі слів позивача внесено реквізити втраченого ним паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 16 листопада 1995 року Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області (арк. спр. 33).
Для оформлення паспорта громадянина України позивачем, зокрема надано:
повторне свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане 27 грудня 2007 року, згідно з яким ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Краснодон Луганської області, про що в Книзі реєстрації народжень 15 травня 1979 року зроблено відповідний актовий запис за № 253 (арк. спр. 7);
довідку від 22 травня 2020 року серії НОМЕР_6, згідно з якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець міста Краснодон Луганської області Української СРСР, громадянин України, не військовозобов`язаний, відбував покарання в місцях позбавлення волі з 25 травня 2018 року по 22 травня 2020 року, звільнений після відбуття строку покарання, слідує до місця проживання: АДРЕСА_2 (арк. спр. 8);
посвідчення на повернення в Україну від 18 серпня 2020 року НОМЕР_7 строком дії до 19 вересня 2020 року, до якого внесено відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянство України, місце народження Луганська область, продовження терміну дії посвідчення до 19 жовтня 2020 року, прибуття до України 03 вересня 2020 року (арк. спр. 9).
Станично-Луганським відділом 22 березня 2021 року направлено запити щодо підтвердження та надання інформації за № 4457.57-421/4457.57-21 до начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Щастинської РДА, за № 4457.57-3959/4457.57-21 до начальника УІАП ГУНП у Луганській області, за № 4457.57-468/4457.57-21 до Посольства України в Російській Федерації (арк. спр. 46-47, 49, 51).
Згідно з відповіддю відділу ведення Державного реєстру виборців Щастинської РДА, що надійшла до Станично-Луганський відділ 25 березня 2021 року за вх. № 428/4457.57-21, у базі даних Державного реєстру виборців відсутні відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місто Краснодон (арк. спр. 48).
Відповідно до відповіді на запит УІАП ГУНП в Луганській області від 07 квітня 2021 року № 1566/111/20-2021 фотозображення ОСОБА_1 , яке могло бути корисним для ідентифікації особи, станом на 07 квітня 2021 року за обліками інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відсутнє; відомості щодо паспорта громадянина України громадянина ОСОБА_1 в системі ІПНП відсутні (арк. спр. 50).
Згідно з відповіддю Посольства України в РФ від 07 квітня 2021 року № 6111/17-528-129 Консульський відділ Посольства підтвердив факт оформлення посвідчення особи на повернення в Україну 18 серпня 2020 року серії НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі матеріалів справи, копії яких додано, а саме: посвідчення особи на повернення в Україну від 03 грудня 2012 року серії НОМЕР_4 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; посвідчення особи на повернення в Україну від 22 червня 2016 року серії НОМЕР_5 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; довідки установи відбування покарань РФ від 22 травня 2020 року серії НОМЕР_6, згідно з якою ОСОБА_1 відбував покарання з 25 травня 2018 року по 22 травня 2020 року; довідки установи відбування покарань РФ від 10 червня 2016 року серії НОМЕР_8, згідно з якою ОСОБА_1 відбував покарання з 13 грудня 2012 року по 10 червня 2016 року (арк. спр. 52-58).
Листом Станично-Луганського відділу від 09 квітня 2021 року № 4457.57-643/4457.57-21 повідомлено позивача, що він звернувся до відповідача 20 березня 2021 року за оформленням паспорта громадянина України замість втраченого, копію паспорта громадянина України не надав. Дані паспорта громадянина України НОМЕР_2 , виданого 16.11.1995 Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області надано зі слів ОСОБА_1 . Підтвердити видачу паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_1 неможливо, у зв`язку з тим, що картотека заяв про видачу паспорта знаходиться на тимчасово окупованій території. В наявних даних обліку Станично-Луганського РВ УДМС України в Луганській області інформація стосовно заявника відсутня. До теперішнього часу заявник не надав інформації щодо реквізитів паспортного документа. Враховуючи вище викладене, на підставі підпункту 3 пункту 100 Порядку № 302 в оформленні паспорта громадянина України ОСОБА_1 відмовлено 09 квітня 2021 року (арк. спр. 10-11, 34-35).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, визначає Закон України від 20.11.2012 № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон № 5492-VI).
В пункті 1 частини першої статті 13 Закону № 5492-VI визначено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.
Згідно з частинами першою та другою статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону (частина п`ята).
Частиною шостою статті 21 Закону № 5492-VI визначено, що паспорт громадянина України видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання або не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його термінове отримання. Паспорт громадянина України вперше видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 27 Закону № 5492-VI посвідчення особи на повернення в Україну є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України (крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті), дає право на в`їзд в Україну, оформляється і видається ЗДУ громадянам України у разі втрати під час перебування за межами України документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та надають право такій особі на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Згідно із частиною десятою статті 27 Закону № 5492-VI до посвідчення особи на повернення в Україну вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) тип документа; 4) код держави; 5) номер документа; 6) ім`я особи; 7) громадянство; 8) дата народження; 9) унікальний номер запису в Реєстрі; 10) стать; 11) місце народження; 12) дата видачі документа; 13) уповноважений суб`єкт, що видав документ (код); 14) дата закінчення строку дії документа; 15) фотокартка особи; 16) підпис особи.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок № 302).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 302 паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт (пункт 5 Порядку № 302).
Пунктом 8 Порядку № 302 визначено, що паспорт видається:
не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання;
не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.
Паспорт, який оформлюється вперше, видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» (далі - Центр).
Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС (пункт 12 Порядку № 302).
Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС (пункт 13 Порядку № 302).
Згідно з пунктом 14 Порядку № 302 до заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім`я якої оформляється паспорт:
1) ім`я особи (прізвище, власне ім`я та по батькові особи, яка є громадянином України, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить);
2) дата народження;
3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село);
4) стать;
5) дата та підстави набуття громадянства;
6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності);
7) відцифрований образ обличчя особи;
8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань або перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, а також осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування;
9) відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів електронного цифрового підпису;
10) відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук;
11) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири);
12) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти;
13) реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт;
14) відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім`я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження);
15) додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу);
16) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати;
17) дата заповнення заяви-анкети.
Відповідно до пункту 19 Порядку № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб`єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який, за даними відомчої інформаційної системи ДМС, визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому пунктом 107 цього Порядку.
Згідно з пунктом 25 Порядку № 302 у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).
Пунктом 26 Порядку № 302 визначено, що після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
У разі виявлення помилок в заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта вносить до неї відповідні виправлення.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 302 після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Пунктом 29 Порядку № 302 визначено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта сканує із застосуванням засобів Реєстру до заяви-анкети документи, які подаються заявником. Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну, документів, що підтверджують сплату адміністративного збору) повертаються заявнику після оформлення заяви-анкети.
Відповідно до пункту 32 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження до розгляду документів перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі прийняття рішення про відмову в розгляді документів, прийнятих уповноваженим суб`єктом, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС не пізніше наступного робочого дня надсилає уповноваженому суб`єкту письмове повідомлення про відмову в їх розгляді із зазначенням підстав відмови з метою подальшого вручення заявнику (пункт 33 Порядку № 302).
Пунктом 46 Порядку № 302 визначено, що заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи:
1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта);
2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Відповідно до пункту 48 Порядку № 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт (пункт 49 Порядку № 302).
Згідно з пунктом 50 Порядку № 302 ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).
Пунктом 51 Порядку № 302 визначено, що ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт у зв`язку з поданням заяви про втрату паспорта і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Надсилання запитів для перевірки інформації про особу здійснюється відповідно до пункту 41 цього Порядку.
Відповідно до пункту 52 Порядку № 302 заява про втрату паспорта реєструється в день прийняття до розгляду заяви-анкети в журналі за формою, встановленою МВС, після чого працівник територіального підрозділу ДМС формує справу про втрату або викрадення паспорта, до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки. Дані про факт втрати/викрадення паспорта зразка 1994 року вносяться до відомчої інформаційної системи ДМС не пізніше наступного дня.
Працівником територіального підрозділу ДМС проводиться перевірка персональних даних особи за даними обліку територіального органу ДМС (пункт 53).
Згідно з пунктом 55 Порядку № 302 у разі видачі паспорта, який втрачено/викрадено, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який втрачено/викрадено, не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.
Відповідно до пункту 60 Порядку № 302 після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта, встановлення факту оформлення особі паспорта, який заявлено як втрачений/викрадений, та його реквізитів, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС складає за заявою про втрату паспорта висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником такого територіального підрозділу ДМС. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про оформлення паспорта.
У разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС (пункт 61 Порядку № 302).
У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку (пункт 62 Порядку № 302).
Згідно з пунктом 63 Порядку № 302 за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі втраченого паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України «Про громадянство України», працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за формою, встановленою МВС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника відповідно до пунктів 100 і 101 цього Порядку (пункт 64 Порядку № 302).
Пунктом 100 Порядку № 302 визначено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Відповідно до пункту 101 Порядку № 302 у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб`єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб`єкта для подальшого вручення заявнику.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта.
З вищевикладених положень судом встановлено, що особа для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого звертається до відповідного територіального підрозділу ДМС.
Процедуру звернення, вичерпний перелік документів, що подається для оформленням паспорту громадянина України замість втраченого або викраденого, порядок дій територіального підрозділу ДМС, рішення, які приймаються за результатами розгляду звернення, а також вичерпний перелік підстав для відмови в оформленні паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого визначено Порядком № 302.
Так, цим Порядком № 302 передбачена перевірка повноти поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. В разі подання не всіх документів, або їх невідповідності вимогам законодавства, орган ДМС відмовляє в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови.
Також аналіз вище вказаних положень Порядку дає підстави для висновку, що факт формування заяви-анкети підтверджує відповідність поданих заявником документів вимогам Порядку.
Як встановлено судом, уповноваженою особою відповідача 20 березня 2021 року сформовано заяву-анкету № 5806746 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, тим самим підтверджено, що ОСОБА_1 подано всі документи, необхідні для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого, а також відповідність поданих документів вимогам законодавства.
Проте за результатами розгляду поданих ОСОБА_1 документів прийнято рішення про відмову в оформленні йому паспорта з підстави, визначеної підпунктом 3 пункту 100 Порядку № 302, що дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію.
Як слідує з листа від 09 квітня 2021 року № 4457.57-643/4457.57-21, неможливо підтвердити видачу 16 листопада 1995 року Краснодонським МВ УМВС України в Луганській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 на ім`я заявника, у зв`язку з тим, що картотека заяв про видачу паспорта знаходиться на тимчасово окупованій території, а в наявних даних обліку Станично-Луганського відділу відсутня інформація стосовно ОСОБА_1 . Також відповідач зазначив, що до теперішнього часу заявник не надав інформації щодо реквізитів паспортного документа.
При цьому, відповідач в оскаржуваному рішенні не вказує про неможливість встановлення особи заявника за результатами проведення процедури встановлення особи, а також, що заявник не є громадянином України.
Щодо вказаних обставин, суд вважає за необхідне зазначити, що, по перше, пунктом 46 Порядку № 302 на заявника не покладений обов`язок подавати органу ДМС будь-які документи, що підтверджують факт видачі втраченого паспорта та містять інформацію про його реквізити.
По друге, до заяви-анкети від 20 березня 2021 року № 5806746 зі слів заявника така інформація внесена, що спростовує твердження відповідача про ненадання заявником інформації щодо реквізитів паспортного документу.
По третє, суд вважає за необхідне зауважити, що втрачений паспорт позивач отримав на території, яка натепер є непідконтрольною українській владі територією Луганської області (місто Краснодон (Сорокіне). Неможливість отримання інформації щодо видачі позивачу втраченого паспорта пов`язана із втратою відповідними органами (суб`єктами владних повноважень) архівів та картотек, які залишилися на непідконтрольній Україні території.
Проте, суд вважає, що такі обставини не можуть позбавляти позивача можливості отримати паспорт громадянина України - документ, що посвідчує його особу та громадянство України. Тим більше, що відповідач не заперечує, ані особу заявника, ані його громадянство.
І найголовніше, суд зважає, що відмова в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України замість втраченого позбавляє останнього права проживати в Україні на законних підставах, що в свою чергу обмежує останнього в реалізації прав на працю, соціальний захист, вільний вибір місця проживання, свободу пересування, охорону здоров`я та медичну допомогу тощо.
Вказане безумовно свідчить, що рішенням про відмову позивачу в оформленні паспорта громадянина України порушено необхідний баланс між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тобто рішення відповідача не відповідає принципу пропорційності.
Встановлені обставини дозволяють суду дійти висновку про відсутність у відповідача визначених підпунктом 3 пункту 100 Порядку № 302 підстав для відмови позивачу в оформленні паспорта громадянина України замість втраченого та, як наслідок, про протиправність прийнятого відповідачем рішення, та необхідність його скасування.
Щодо обраного представником позивача способу захисту порушених прав позивача, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов`язано із прийняттям Станично-Луганським відділом рішення про відмову в оформленні позивачу паспорта громадянина України, а не з діями (бездіяльністю), вчиненими останнім з метою виконання своїх функцій та повноважень, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення Станично-Луганського відділу про відмову ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України, викладене в листі від 09 квітня 2021 року № 4457.57-643/4457.57-21,
Самі по собі дії (бездіяльність) відповідача не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, такий спосіб захисту, як визнання їх протиправними, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цієї вимоги позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Судом встановлено, що під час розгляду поданих ОСОБА_1 документів відповідачем виконано всі умови, визначені законом для прийняття рішення щодо оформлення паспорта громадянина України, та прийняття такого рішення не передбачає права відповідача діяти на власний розсуд.
З урахуванням тих обставин, що оскаржене рішення в спірних правовідносинах не ґрунтується на дискреційних повноваженнях суб`єкта владних повноважень (відсутня свобода розсуду), і право та обов`язок позивача отримати паспорт громадянина України підтверджуються матеріалами справи, що є безумовною підставою для прийняття позитивного рішення, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, виходячи з наведених вимог законодавства суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача прийняти рішення, яке спрямоване на реалізацію позивачем вказаного права та обов`язку, - рішення про оформлення позивачу паспорта громадянина України.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов`язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов`язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з`ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з`ясування об`єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини безумовно свідчать про прийняття відповідачем правомірного рішення, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та їх слід задовольнити з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню повністю, лише з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, а також, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору за рахунок УДМС України в Луганській області, територіальним підрозділом якого є Станично-Луганський відділ.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Михайлова Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП відсутній) до Станично-Луганського відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (місцезнаходження: 93600, Луганська область, Щастинський район, селище міського типу Станиця Луганська, вулиця Барбашова, будинок 38, код за ЄДРПОУ відсутній) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Станично-Луганського відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про відмову ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України, викладене в листі від 09 квітня 2021 року № 4457.57-643/4457.57-21.
Зобов`язати Станично-Луганський відділу Управління Державної міграційної служби України в Луганській області прийняти рішення про оформлення ОСОБА_1 паспорта громадянина України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Партизанська, будинок 12, код за ЄДРПОУ 37851432) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова